Nejlepší zvedáky motoru 2023 a jak vybrat

Do dílny i servisu.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Září 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Kraft&Dele Kraft&Dele Zvedák motorů 2T KD333

Jak vybrat zvedák motoru

  • Zvedák motoru se hodí takřka do každé větší dílny a servisu.
  • Slouží k vytáhnutí motoru z automobilu, a to zejména při větších opravách.
  • Při výběru je nesmírně důležitá maximální zátěž zvedáku na motory, od které se odvíjí, jaké typy motorů bude možná zvedat ven.

Zvedák motoru - náš výběr

Hydraulické zvedáky motoru

Zvedáky motoru autonavijáky

Zobrazit kompletní nabídku zvedáků motorů

Jak vybrat zvedák motoru

  • Zvedák motoru se hodí takřka do každé větší dílny a servisu.
  • Slouží k vytáhnutí motoru z automobilu, a to zejména při větších opravách.
  • Při výběru je nesmírně důležitá maximální zátěž zvedáku na motory, od které se odvíjí, jaké typy motorů bude možná zvedat ven.

Co je zvedák motoru

Zvedák motoru je nenahraditelným pomocníkem v každém větším servisu, kde se provádí jakékoliv opravy automobilů. Drobnosti lze vyřešit s motorem pod kapotou, ale zásadnější problémy vyžadují vyjmutí celého motoru z vozidla, což však bez patřičného zvedáku není možné. V každé dobře vybavené dílně či profesionálním servisu by tak zvedák rozhodně neměl chybět.

Automechanik při opravě motoru

Zvedák motoru je nenahraditelným pomocníkem v autoservisech, iStock /welcomia

Klíčové parametry

Při výběru vhodného zvedáku motoru je důležité si promyslet, jak, kde a na co jej budete chtít používat. Je nutné zvážit několik klíčových aspektů, aby váš budoucí zvedák motoru vyhovovat vašim požadavkům při práci.

Kvalita zpracování

Zvedák motoru bude v případě využívání vždy nucen zvedat těžké břemeno a v takových případech je více než žádoucí, aby byl zhotoven z opravdu kvalitních materiálů. Vy si pak budete moci být jisti, že se na něj můžete spolehnout za všech okolností. Obecně se tak doporučuje vyhnout se méně kvalitním či jinak pochybným materiálům, u kterých hrozí velmi krátká životnost. Doporučuje se rozhodně pevný kov, který vás nezklame. Ideálním kandidátem je samozřejmě ocel, která se chlubí vysokou odolností a obecně skvělými vlastnostmi.

Maximální zátěž

Zvedák motoru
Kraft&Dele Kraft&Dele Zvedák motorů 2T KD333

Při výběru zvedáku motoru není důležité jen kvalitní a robustní zpracování. Neméně podstatným parametrem je také nosnost samotného zvedáku. Jinými slovy tím zjistíte, jak těžká břemena budete moci zvedákem zvedat. Je proto vhodné si promyslet, jaké typy motorů budete typicky zvedat a případně si ponechat nějakou rezervu. Zvedáky motoru mají různé nosnosti, od například 500 kilogramů, ale klidně také až po 2 tuny. Některé zvedáky motoru mají i vyměnitelná ramena, čímž se nosnost dá dodatečně změnit. Pokud ale víte, že budete zvedat maximálně motory z běžných osobních vozů, postačí vám klidně zvedák motoru s nosností kolem již zmíněných 500 kilogramů.

Nosnost zvedáku motoruUrčení  
500 kilogramůMotory osobních automobilů  
1 tunaMotory dodávek  
2 tunyMotory nákladních vozů
Údržba velkého motoru v hale

Průmyslové zvedáky mají velkou nosnost, iStock /Jacek_Sopotnicki

Manipulace

Zvedák motoru je velké zařízení, které sice nenahradíte, ale ne vždy jej potřebujete. Případně je nutné také se zdviženým břemenem kousek popojet. Pro tyto účely je nezbytně nutné, aby byl zvedák motoru vybaven kolečky, které pomohou samotného posunu. Současně lze díky mobilitě formou kol zvedák také v případě nepotřeby odsunout na místo, kde nebude nijak překážet další práci.

Skladování

V případě zvedáku motoru je předem nutné zvážit i fakt, kde budete celé zařízení skladovat. Rozhodně nejde o něco malého, co uklidíte do větší skříně. Zvedák motoru je velkým zařízením, na které je vhodné si vyčlenit prostor. Pro lepší skladování se hodí nejen kola, díky kterým zvedák motoru dostanete na správné místo. Cenný prostor ušetří i sklopná ramena, díky kterým nezabere zvedák motoru tolik místa ve vaší dílně.

Zvedání

Hydraulické zvedáky motoru
Quatros Hydraulický zvedák převodovky a motoru pojízdný 500 kg

Při výběru zvedáku motoru můžete pozornost věnovat také principu zvedání. Zpravidla jde o hydraulické řešení, které je ovládané buď rukou, případně nožním pedálem. Právě ten může být vůbec nejvhodnější, neboť můžete ovládat zvedání a přitom mít volné ruce pro kontrolu zvedajícího se břemene.

Víte, že…?

Pro maximální pohodlí při práci volte zvedáky motoru s nožním pedálem na ovládání hydraulické části zvedání. Díky tomu budete mít volné ruce pro práci či kontrolu zavěšeného motoru či převodovky.

Ceny

  • Zvedák motoru lze pořídit zhruba od 1 500 Kč, přičemž jde již o hydraulický model s možností zvedat břemena do hmotnosti 500 kilogramů. Postačí tak většině servisů, kam jezdí osobní auta, případně všem domácím kutilům, kteří si servisují své vozy sami.
  • Pokud budete potřebovat zvedat těžší břemena, například i s hmotností do 2 tun, počítejte s cenou kolem hranice 5 000 Kč. Je však nutno dodat, že tyto modely jsou obvykle výbavou profesionálních servisů, kde již nejde o nijak velkou položku v rozpočtu na vybavení.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zvedák motoru?

Zvedák motoru vybírejte dle svých potřeb ve vaší dílně či garáži. Klíčové jsou použité materiály, aby byl zvedák robustní a kvalitní, a také nosnost. Ta se odvíjí od obvykle zvedaných břemen, v tomto případě motorů či případně převodovek.

Jak správně zvolit nosnost zvedáku motoru?

Nosnost zvedáku motoru bývá výrobcem daná, pohybuje se obvykle v rozmezí od nižších stovek kilogramů až po 2 tuny. Některé typy však umožňují snadné a poměrně rychlé úpravy ramen tak, aby došlo k navýšení nosnosti a možnosti zvedat těžší břemena.
Zobrazit kompletní nabídku zvedáků motorů