Airbrush kompresor

Vzduchový kompresor pro malíře i modeláře.

ca. 2 800 CZK
ca. 3 300 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 3 900 CZK
ca. 23 300 CZK

Zpravidla jsou určeny do rukou umělců, a to například malířů či modelářů. Své využití však airbrush kompresory najdou také v nehtových studiích, případně v cukrárnách.

Výběr kompresoru

Při vybírání vhodného airbursh kompresoru je vhodné se věnovat několika důležitým parametrům dle účelu, na který jej hledáte. Airbrush kompresory se liší typem využití, dále například vhodnou pistolí, hadicemi nebo způsobem plnění.

Základním dělení představují membránové a pístové kompresory. První jmenované jsou zpravidla velmi výkonné s velkým průtokem vzduchu. Častěji však narazíte na pístové airbrush kompresory, na které se podíváme blíže.

Airbrush FENGDA AS-326
ca. 2 800 CZK
Aktuálni cena

Jednopístové

Jedná se o základní typ se standardním výkonem a běžnou rychlostí plnění tlakové nádoby nasávaným vzduchem. Hodí se téměř na jakoukoliv činnost, pokud nekladete vysoké nároky na příslušenství, případně nepotřebujete připojit více pistolí.

Vícepístové

Existují různé varianty, často narazíte na dvoupístové airbrush kompresory, ale na výběr jsou i varianty s více písty. Právě kvůli zapojení více pistolí je nezbytný vyšší výkon a současně i vyšší průtok vzduchu. Většinou jsou tyto airbursh kompresory také celkově větší, a to kvůli rozměrnější nádobce na nasávaný vzduch. Jsou vhodné pro současnou práci více osob.

S nádobou

Speciálním typem airbursh kompresorů je ten, který disponuje vlastní tlakovou nádobou. Funguje tak, že před prací naplní rozměrnou nádobu vzduchem do zásoby. Při práci tak kompresor není hlučný, neboť nemusí nasávat vzduch, ten je uložený v nádobě. Nedochází tak nejen ke hluku, ale také k vibracím a práce může být ještě přesnější. Jakmile tlak v nádobě poklesne, tedy dojde k výraznějšímu úbytku vzduchu, kompresor se automaticky zapne. Toto řešení je obecně doporučováno, neboť vypínání kompresoru šetří motor i elektrickou energii.

ADLER Airbrush AD-5000
ca. 3 300 CZK
Aktuálni cena

S krytem

Kompresor může být v případě některých modelů chráněn plechovým krytem, který chrání citlivé části kompresoru. To je důležité zejména v případě ventilu k regulaci vzduchu, který se může při manipulaci urazit. Pokud tedy budete airbrush kompresor často přenášet nebo převážet, zvažte typ s krytem. Menší nevýhodou je větší hlučnost.

Dvoupolohový vypínač

Dalším typem airbrush kompresorů jsou ty, které disponují speciálním dvoupolohovým vypínačem. U nich lze v první poloze zvolit základní tlak v barech a následně dojde k automatickému navýšení tlaku. Druhá poloha dokáže konstantně zvyšovat tlak až do maximální hodnoty.

Speciální ventily

Mezi airbrush kompresory existují také typy s elektromagnetickým a zpětným ventilem. Při vypnutí kompresoru zajistí elektromagnetický ventil vypuštění vzduchu hlavy válce kompresoru. Při opětovném zapnutí již pak píst nemusí znovu překonávat tlak v hlavě válce. Výhodou tohoto řešení je mnohem menší zahřívání celého zařízení. Zpětný ventil zde slouží jako pojistka proti pronikání vzduchu z tlakové nádoby zpět do hlavy válce.

Airbrush CE-70
ca. 4 600 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Více pistolí k airbrush kompresoru přijde vhod. Není neustále nutné jednu pistoli čistit při potřebě vyměnit barvu.

Výběr pistole

Pro vaši práci je kromě vhodného kompresoru nutné zvolit také správnou pistoli. V základu lze rozlišovat čtyři různé typy.

Jednočinná

Jednočinná pistole patří k jednodušším. Funguje tak, že si předem vše nastavíte a následně již proudí vzduch i požadovaná barva.

Airbrush profi Asta MC-5500 03854
ca. 3 900 CZK
Aktuálni cena

Dvoučinná

Výhodou dvoučinných pistolí je, že můžete během stříkání regulovat proud vzduchu i intenzitu barvy.

Spray Gun

Speciální typ pistole určený k práci na velkých plochách, kdy je velká spotřeba barvy.

Pískovací

Dalším speciálním typem jsou pistole pro nanášení písku, případně gravírování různých ploch.

Elmag Airbrush P50 W
ca. 23 300 CZK
Aktuálni cena
Typ plnění výhody nevýhody
horní jemnější práce vždy nutné čistit
dolní více barev, automatické čištění křehkost lahviček s barvou
boční možno nanášení pod více úhly

Plnění

Plnění airbrush kompresoru může probíhat různými způsoby. Tzv. horní plnění umožňuje doplnit i malé množství barvy a hodí se pro jemnější práci. Při výměně je však vždy nutné veškerou barvu dostat ven a pistoli vyčistit. Jiným typem je spodní plnění, kdy se do kompresoru dávají celé lahvičky plné barvy. Nehodí se tedy na jemnou či menší práci. Současně je nutné vložit i lahvičku s čističem, která kompresor a pistoli na závěr práce pročistí. Posledním typem je boční plnění, která částečně kombinuje dvě předchozí. Barva se doplňuje do naklápěcích kalíšků z boku a lze tak stříkat pod různými úhly.

Značky a ceny

  • U airbrush kompresorů velmi záleží, k jakým účelům jej budete využívat. Pro občasné domácí použití jsou vhodným typem hobby kompresory značky Fengda, které seženete již pod hranicí 1 000 Kč.
  • Nepatrně dražší, a to v řádku několika sto korun, bývají modely s regulací proudu vzduchu, případně akumulátorem.
  • Náročnější uživatelé mohou sáhnout po modelech s aktivním chlazením pomocí ventilátorů, které mají samozřejmě i vyšší výkon a jejich cena se pohybuje kolem 2 500 Kč.
  • V oblasti profesionálnějších typů se nachází například značky GreenLine a Puma. Jedná se o kompresory, které jsou určeny do dílen, jsou větší, těžší a s velkým výkonem a možností připojení více pistolí.