Nejlepší airbrush sety pro modeláře 2024 a jak vybrat

Rychlé stříkání barev.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Airbrush set Kompresor AS179 a Airbrush pistole HS 30 mini filtr hadice

Jak vybrat airbrush set pro modeláře

  • Většina airbrush setů se skládá z pistole, hadice a samozřejmě kompresoru.
  • Patrně největší a nejdůležitější investici představuje vhodný kompresor. Zde je důležité si uvědomit, zda potřebujete jen malý obyčejný kompresor, který v podstatě neustále spíná v případě potřeby vhánění vzduchu do pistole.
  • K propojení kompresoru s pistolí a barvami samozřejmě slouží různé hadičky. Na výběr jsou různé varianty.

Airbrush set pro modeláře - náš výběr

Airbrush set Kompresor AS179 a Airbrush pistole HS 30 mini filtr hadice
Zobrazit více
Airbrush set obsahuje kompresor AS179 a pistoli HS-30, který je určený pro aplikace jako airbrush, nehtový design a cukrářské kreace. Kompresor má výkon 0,147 kW, pracovní tlak 0-4 bary a hlučnost max. 47dB. Pistole má objem nádobky 7 ml a průměr trysky 0,3mm. Set také obsahuje minifilter a hadice o délce 1,8 m.
Zobrazit méně
Fengda BD-130K Set stříkací pistole
přečíst recenzi
Zobrazit více
Tento airbrush set pro modeláře obsahuje základní vybavení potřebné k aplikaci barev na modely. Sada zahrnuje stříkací pistoli, kompresor a další příslušenství. Důraz je kladen na technické vlastnosti produktu, které zaručují jeho funkčnost pro různé typy modelářských úloh.
Zobrazit méně
PARKSIDE Airbrush sada s kompresorem PABK60B3
Zobrazit více
Airbrush sada s kompresorem PARKSIDE PABK60B3 je určena pro modeláře, cukráře, Make-up a nehtový design. Kompresor napájený baterií či externím zdrojem, o rozměrech 11 x 5,5 x 12 cm a hlučnosti 48 dB, disponuje třístupňovou regulací průtoku vzduchu. Součástí je 0,3 mm airbrush pistole a hadice o délce 1,5 m.
Zobrazit méně
zahrada-XL Airbrush set s tryskami 0,2 / 0,3 / 0,5 mm
Výrobce: zahradaXL
Zobrazit více
Airbrush set zahrada-XL je určen pro širokou škálu aplikací, včetně malby na modely. Obsahuje airbrush pistoli s nastavitelnou množinou vzduchu i barvy a vysokou odolnost vůči rozpouštědlům a chemikáliím. Set je doplněn o tři velikosti trysek (0,2 / 0,3 / 0,5 mm) a stejně velké jehly. Objem nádobky je 7 ml, pracovní tlak 15 - 50 PSI. Součástí balení je 1,8 m hadice, výměnné trysky a jehly a klíč. Skladovaní a přeprava je usnadněna plastovým kufríkem.
Zobrazit méně

Airbrush sety pro modeláře Revell

Revell -Komplet set Starter Class
přečíst recenzi
Výrobce: Revell
Zobrazit více
Tento airbrush set pro modelářství obsahuje vše potřebné pro precizní aplikaci barvy a detailní práce v modelářství. Součástí balení je stříkací pistole, kompresor, hadice, tři nástavce a čisticí sada. Set je vhodný pro různé typy povrchů a barev, díky regulaci tlaku a velikosti střiku.
Zobrazit méně

Airbrush sety pro modeláře Magma

Zobrazit kompletní nabídku Airbrush set pro modeláře

Jak vybrat airbrush set pro modeláře

Typy

Většina airbrush setů se skládá z pistole, hadice a samozřejmě kompresoru. V základu jde o výtvarnou techniku, která využívá proud vzduchu k nanášení rozmíchané barvy. Právě ona je společně se vzduchem hadičkou přenášena do pistole, kde dojde ke smísení. Uživatel následně reguluje oba proudy a vzniká výsledný nástřik barvou. Následně lze měnit sílu a intenzitu proudu barvy.

Muž stříká barvu na auto

Airbrush sety se skládají z několika komponentů, iStock / Aleksandr Kondratov

Kompresor

Kompresor je největší a nejdůležitější investicí. Zde je důležité si uvědomit, zda potřebujete jen malý obyčejný kompresor, který v podstatě neustále spíná v případě potřeby vhánění vzduchu do pistole. Pro pečlivější a klidnější práci, která je u modelářství žádoucí, se hodí kompresory se vzdušníkem. Řeč je o zásobníku, ve kterém se hromadí vzduchu, který je následně vháněn do pistole. Výsledkem je, že kompresor nemusí pořád spínat a při práci nejste v neustálém hluku.

Pistole

Neméně důležitým prvkem airbrush setu je také vhodná pistole. Při jejím výběru se rozhodně zaměřte na velikost, respektive průměr trysky. Ten ovlivňuje, jak tlustá může být čára při nástřiku na objekt. Například pistole s tryskou o průměru 0,5 milimetrů jsou obvyklé, ale začátečníci s ní většinou nebudou schopni nabarvit drobnější detaily. Zpočátku je tak vhodnější sáhnout po tryskách o průměru 0,2 milimetrů či 0,3 milimetrů.

Airbrush set pro modeláře
Airbrush set Kompresor AS179 a Airbrush pistole HS 30 mini filtr hadice

Při výběru pistole pro airbrush dbejte též na to, aby šlo o dvoučinný typ. Dvoučinná pistole totiž dokáže separátně ovlivňovat přívod stlačeného vzduchu a intenzitu přívodu barvy. To je velmi důležité pro pečlivější a přesnější práci.

Hadice a čistidla

K propojení kompresoru s pistolí a barvami samozřejmě slouží různé hadičky. Na výběr jsou různé varianty. Od základních gumových hadiček kratších délek po velké hadice, které mohou mít délku i metry a dovolují tak práci dále od hlučného kompresoru.

Neméně důležité jsou čistící prostředky, které musíte využívat po úplně každém pracovní úkonu. V opačném případě dojde k zanesení trysek, hadic i celé pistole.

Ruka drží airbrush

Airbrush sety využijí profesionálové i hobby kutilové, iStock / Marina Dubyaga

Hobby i profi

Airbrush sety pro modeláře Revell
Revell -Komplet set Starter Class

Pakliže se věnujete modelářství a prozatím jsem v počátku, možná v tuto chvíli zvažujete koupi nového airbrush setu, který vám usnadní práci. Při rozhodování se můžete vydat jednou ze tří následujících cest.

Základní cesta

Pakliže si například nejste jisti, zda airbrush set skutečně potřebujete, nebo jen nemáte aktuálně možnost investovat větší sumu peněz, můžete si pořídit pouze pistoli, klidně v plastové podobě. Kompresor zcela vynecháte a využijete vzduch stlačený v lahvi, který je hadičkou vháněn do pistole. Kaňkou na kráse je, že vzduch v láhvi vydrží opravdu jen chvíli a poté musíte práci přerušit, což samozřejmě není ideální.

Střední cesta

Pakliže jste rozhodnuti, že airbrush set využijete, je vhodné základní cestu vynechat a rovnou zvolit pořízení kompletní sady, kdy již získáte nejen pistoli, ale i menší kompresor. Zde je pouze nutné mít na paměti, že je vše určeno pro domácí využití a kompresor byste měli nechat po nějaké době odpočinout, aby nedošlo k přehřátí zařízení.

Pro profesionály

Airbrush sety pro modeláře Magma
MAGMA TG-138 Airbrush stříkací pistole sada na malování nanášení barvy 0,3mm

Pakliže je modelářství vaším každodenním chlebem, je již jistě vhodné uvažovat nad tím, že si svůj airbrush set sestavíte dle konkrétních požadavků. V praxi to znamená, že si zvolíte zvlášť pistoli, hadice, redukce a samozřejmě především kompresor.

Cenová relaceVýhodyNevýhody
NízkáBez hlučného kompresoruVzduch tlačen jen z malé láhve
StředníPistole i kompresor v jednom setuVyšší cena
VysokáVše kupujete samostatněVysoká cena

Ceny

Cenově se lze k airbrushi dostat za zhruba 500 Kč, avšak to získáte skutečně pouze pistoli často bezejmenného výrobce a vždy musíte ještě dokoupit hadice, barvy a také tlakovou láhev se vzduchem. Pakliže chceme hovořit o pravém airbrush setu pro modeláře, bavíme se o cenách těsně pod hranicí 3 000 Kč. Zajímavě vychází modely značky Fengda, které získáte v praktickém kufříku, do kterého zabalíte vše potřebné. Ve výsledku tak můžete pracovat v zásadě odkudkoliv.

Samozřejmě existují i dražší sety, kdy získáte například kvalitnější pistoli, výkonnější kompresor, který je vybaven i tzv. vzdušníkem. Pořizovat můžete i jednotlivé kusy setu zvlášť. Například vysoce kvalitní stříkací pistole Iwata Revolution může vyjít na zhruba 8 000 Kč. Ještě dražší pistole řady Iwata Custom vynikají i prodlouženou zárukou na dobu 5 let.

Otázky a odpovědi

K čemu je airbrush set?

Modelářství je oblíbeným koníčkem posledních let. Většina začínajících modelářů své výsledky zpočátku barví standardním způsobem, a to pomocí štětce. Jak ale asi správně tušíte, tento způsob je posléze shledáván nejen jako pomalý, ale rovněž méně přesný. Naštěstí existuje relativně snadné řešení, kterým je možnost stříkání barev skrze pistoli a ideálně kompresor. Hromadně se toto zařízení nazývá airbrush set.

Na co ještě nezapomenout?

Při aktivním používání airbrush setu se doporučuje alespoň nějaká ochrana dýchacích cest. Barvy jsou samozřejmě toxické, stejně jako ředidlo, které se používá pro čištění a míchání barev.
Zobrazit kompletní nabídku Airbrush set pro modeláře