Antibakteriální vysavač

Vydezinfikuje Vaši domácnost.

ca. 1 200 CZK
ca. 2 900 CZK
ca. 6 300 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 1 300 CZK
ca. 1 700 CZK

Jak vybrat antibakteriální vysavač

  • Antibakteriální vysavače usnadňují dezinfekci vaší domácnosti a najdete je ve všech základních typech vysavačů.
  • Některé modely jsou vybaveny UV lampou, jiné disponují velmi účinnými filtry či jinou moderní technologií, která zaručuje hygienickou čistotu.
  • Z dalších parametrů můžete sledovat např. výkon a příkon přístroje nebo velikost sběrné nádoby, sáčku.

Typy

Vysavače, které jsou označeny jako antibakteriální, najdete téměř ve všech základních podobách.

Ruční

Ruční vysavače se vyrábí v akumulátorové verzi. Jsou malé, lehké, snadno ovladatelné, určené k rychlému úklidu ale pouze menšího nepořádku. Účel ovlivňuje i výkon vysavače, který je poměrně malý.
V případě antibakteriálních modelů se ale jedná o poměrně účinné pomocníky, protože jsou ve většině případech vybaveny také UV lampou, díky které zlikvidujete téměř všechny patogeny. Snadno s nimi vyčistíte matrace, polštáře nebo čalounění.

3 funkce
SILVERCREST SMS 300 A1

Tyčový

Tyčové vysavače se prodávají jak ve verzi síťové, tak akumulátorové. Tyto vysavače se pyšní poměrně nízkou váhou, díky které jsou snadno ovladatelné. Mohou fungovat jako pomocníci na občasný úklid nebo plnohodnotné vysavače vhodné ale pro menší prostory. Zpravidla disponují menším výkonem než klasické vysavače. Jsou spíše vhodné na pevné podlahy než na vysávání koberců.
Antibakteriální tyčové vysavače jsou vybaveny kvalitními filtry. Některé modely mohou být vybaveny i jinými moderními technologiemi, které zaručují dokonalý úklid.

2v1

Jedná se o kombinaci tyčového a ručního vysavače, který lze oddělit a můžete tak s ním pracovat samostatně. Tyto vysavače jsou většinou o něco dražší než běžné tyčové modely.

Klasický

Asi nejrozšířenější typ vysavače. Zpravidla nebývá vybaven UV lampou, ale kvalitními filtry, které také zajišťují zachycení drobných částic, které mohou způsobovat alergie. I v tomto případě se mnohdy uvádí účinnost 99,9% v případě jemného prachu, pylů, chlupu nebo roztočů.
Vysavače jsou napájeny klasicky z elektrické sítě, což může zhoršovat manipulaci kvůli přívodnímu kabelu. Také se jedná o těžší přístroje. Na druhou stranu bývají doplněny celou řadou nástavců, které usnadní úklid.

Výkonná UV-C lampa
TESLA LifeStar UV550

Robotický

Jedná se moderní vysavače, které jsou určeny k průběžnému udržování čistoty v domácnosti. Jejich hlavní výhodou je, že je úklid prováděn automaticky. Jsou vhodnější na tvrdé a rovné povrchy. Většina modelů si neporadí např. s koberci s vysokým vlasem. Problémem mohou být také překážky, kterým se vysavač sice může vyhnout, ale prostor kolem ní pak zůstává nevyčištěný.
Robotické vysavače mohou být také vybaveny UV lampou, díky které získáte hygienicky čistou domácnost.

Typ Klady Zápory
Ruční Jednoduché používání Slabý sací výkon
  Velmi snadná manipulace Určeny pouze na příležitostný úklid
  UV lampa  
  Nižší pořizovací cena  
Tyčový Nižší hmotnost Omezený výkon
  Snazší manipulace Nejsou příliš efektivní při vysávání koberců
  Výběr ze síťových a akumulátorových modelů  
2v1 Spojuje výhody obou předchozích typů Oproti klasickým tyčovým modelům má nižší výkon
    Vyšší pořizovací cena
Klasický Optimální poměr výkon – cena Horší manipulace
  Vybaven kvalitní filtrací zajišťující záchyt i těch nejmenších částic Vyšší hmotnost
  Možnost nejrůznějších nástavců Nedisponuje UV lampou
Robotický Úklid probíhá automaticky a pravidelně Nelze využít u všech typů povrchů
    Vysoká pořizovací cena

Víte, že…?

Jako hygieničtější jsou uváděny vysavače sáčkové, protože při jeho výměně nedochází ke kontaktu s vysátými nečistotami. Nicméně i antibakteriální vysavače se prodávají v bezsáčkové verzi se speciálním mechanismem, který zaručuje hygienické vyprázdnění prachové nádoby.

Antibakteriální technologie

Antibakteriální vysavače tvoří speciální kategorii, kterou ocení zejména osoby trpící alergiemi. Tyto modely vysavačů jsou vybaveny buď dezinfekční UV lampou nebo kvalitní filtrací. Obojí pak slibuje likvidaci i těch nejmenších částeček prachu, bakterií, roztočů nebo jiných patogenů a to s účinností až 99,9%.

Ruční antibakteriální čistič
Raycop RS PRO

UV lampa

UV lampy vyzařuje tzv. UV-C světlo, které ničí téměř stoprocentně veškeré bakterie, alergeny a roztoče. Také zabraňuje množení nejrůznějších mikrobů. Tato technologie je vhodná ke sterilizace matrací, polštářů nebo např. čalounění. Při jejím používání snižujete vznik nejrůznějších zdravotních problémů zejména astmatu nebo kožních onemocnění.

Filtrace

Filtrace je důležitou a také nedílnou součástí všech vysavačů. U antibakteriálních modelů se nejčastěji setkáte až se šestivrstvým filtračním systémem, který stejně jako UV sterilizace deklaruje až 99,9 % záchyt všech nečistot včetně alergenů.
Jako nejúčinnější typ filtru je pak považován HEPA nebo EPA filtr. Jejich účinnost je dána číslicí. V současné době se používá označení:

  • EPA 10 – 12
  • HEPA 13
Vysavač s UV lampou
Domo DO 223 S

U alergiků můžete také používat vodní filtry, které najdete u bezsáčkových vysavačů. Zde jsou nečistoty zachyceny vodním výrem, který brání jejich další víření a návratu do ovzduší.

Výkon, příkon

Výkon motoru vysavače úzce souvisí s jeho konstrukcí. Ta totiž může celkový výkon snižovat. Rozhodně zde tedy neplatí, že čím vyšší výkon je, tím bude vysávání efektivnější. Sací výkon se u vysavačů neuvádí, protože není stanoveno jeho přesné měření. Obecně se jedná pouze o odhad, kdy sací výkon představuje cca 20 až 35 % příkonu.
Příkon je pak dokladem o energetické náročnosti přístroje, tzn. čím nižší hodnota bude, tím se snižuje i elektrická spotřeba.

Objem

Objem sáčků nebo sběrných nádob je také jedno z důležitých kritérií a samozřejmě se liší u jednotlivých typů vysavačů. Nejmenším objemem disponují vysavače ruční, nejvyšším pak klasické modely vysavačů.

Bezsáčkový
MaxMee UV-C 00260

Otázky a odpovědi

K čemu slouží antibakteriální vysavač?

Tento specifický typ vysavače zajišťuje dokonale čistou domácnost, kterou ocení zejména alergici. U vysavačů bývá deklarováno, že ničí téměř 100% veškerých patogenů.

Na jakém principu antibakteriální vysavače fungují?

U modelů vysavačů, které jsou takto označeny, se buď setkáte s více stupňovou filtrací (uvádí se až 6 stupňů) nebo se zabudovanou UV lampou.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
3 funkce
Výkonná UV-C lampa
Ruční antibakteriální čistič
Vysavač s UV lampou
Bezsáčkový
Silné sání
Image
Produkt
SILVERCREST SMS 300 A1
TESLA LifeStar UV550
Raycop RS PRO
Domo DO 223 S
MaxMee UV-C 00260
ILOOX MIVAC 800
Výrobce
Silvercrest
TESLA
Raycop
Domo
MaxMee
Iloox
Hmotnost
1.25 kg
2.6 kg
2.2 kg
1.7 kg
1.45 kg
Filtr
HEPA
omyvatelný
HEPA filtr třídy 13
3 stupně filtrace
omyvatelný
HEPA
Cena ca. 1 200 CZK ca. 2 900 CZK ca. 6 300 CZK ca. 2 300 CZK ca. 1 300 CZK ca. 1 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.