Nejlepší automatické důlčíky 2024 a jak vybrat
Jak vybrat automatický důlčík
- Důlčík nebo také důlkovač je jednoduché zařízení, které slouží jako pomůcka pro snadné zavrtání vrtáků do oceli, případně jiných kovů. Existují obyčejné nebo automatické varianty.
- Mezi základní parametry při výběru může patřit např. výrobní materiál, jehož kvalita se odráží také na kvalitě výrobku. Důležité jsou také rozměry, zejména pak průměr hrotu, který ovlivňuje velikost vytvořeného důlku nebo značky.
- Mezi další funkce automatických důlčíků patří zejména možnost nastavení síly úderu nebo výměny hrotů.
Automatický důlčík - náš výběr
Automatické důlčíky 125 mm
Automatické důlčíky 130 mm
Jak vybrat automatický důlčík
Jaké typy důlčíků existují
Důlčíky patří do kategorie ručních nástrojů. Používají se k označení přesného středu otvoru, který má být vyvrtán. Usnadňuje zachycení vrtáku. Lze použít jak při vrtání stojanovou, tak ruční vrtačkou. Obecně se rozlišují dva základní typy těchto jednoduchých nástrojů. Ty se od sebe navzájem liší způsobem použití.
Obyčejné důlkovače
Tento typ důlčíků má zpravidla broušený kuželový hrot. Pro vytvoření důlku v daném materiálu je zapotřebí vynaložit vlastní sílu při úderu kladivem.
Automatické důlkovače
Opět se jedná o ruční razidlo určené ke značkování materiálů. Princip použití je ale založený na uvolnění pružiny pouhým stiskem hlavice nástroje a jejím následným zatlačením na jehlu, která následně materiál označí. K práci tedy není vyžadován úder kladivem. Výhodou tohoto typu důlkovače je možnost nastavení síly úderu nebo možnost výměny nástavců.
Typ důlčíku | Klady | Zápory |
---|---|---|
Obyčejný | Jednoduché použití | Pro označení materiálu je nutné vyvinout dostatečnou sílu pro úder kladivem |
Vysoce kvalitní materiály zaručují dlouhou životnost nástroje | Nemá žádné další funkce ani vlastnosti | |
Automatický | Jednoduché použití bez nutnosti vlastnit další nářadí | Zejména nejlevnější výrobky mohou mít poměrně nízkou životnost |
Umožňuje nastavení síly úderu | ||
U některých modelů lze vyměnit nástavce |
Víte, že…?
Automatické důlkovače mohou mít pestřejší využití než jen značení středu materiálu a lepší uchycení vrtačky. Vyměnitelné nástavce umožňují vytváření např. osobních značek, označení provedené kontroly atd.
Z jakých materiálů se vyrábí
Vzhledem k účelu použití je kvalitní materiál základem.
- Razidlo jako takové se většinou vyrábí z tažené oceli, která má opravdu vysokou kvalitu.
- Pružinové varianty bývají např. chromované nebo mosazné. Jejich částí bývá plastový kryt, který slouží k ochraně dlaně.
- Výhodou je také protiskluzová rukojeť, která zvyšuje komfort při používání nástroje.
- Hroty mohou být z kalené oceli.
Víte, že…?
Pomocí důlčíků je možné označit nejrůznější materiály. Nejčastěji se jedná o dřevo, kov nebo plast. Své využití mají především v průmyslových oblastech. Jmenovat lze profese jako truhlář, čalouník, krejčí atd.
Jaké jsou rozměry
Z hlediska rozměrů bývá u popisu výrobků uváděno několik hodnot:
- Délka nástroje – nejčastěji se pohybuje kolem 130 mm až 160 mm
- Průměr hrotu – tento údaj značí velikost důlku, který nástroj dokáže vytvořit; samotné průměry mohou být různé, narazit lze na hodnoty jako 0,7 mm, 2, 8 mm, 3,2 mm, 4 mm apod.; prakticky se jedná o stěžejní parametr
- Hmotnost – i tato hodnota bývá uváděna, ale nepatří k nejdůležitějším; nástroje jsou poměrně malé a tomu odpovídá i nízká hmotnost, která nemá podstatný vliv na použití nástroje
Další funkce a vlastnosti
Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdu velmi jednoduchý nástroj, nelze očekávat velké množství dalších funkcí. Na rozdíl od běžných důlkovačů, nabízí automatická varianta alespoň několik základních funkcí.
- Nastavení síly úderu – zpravidla se provádí pootočením hrotu důlčíku; síla úderu se nastavuje v souvislosti s materiálem, který je třeba označit; minimální a maximální hodnoty se mohou pohybovat mezi 60 až 140 N; v některých případech je udáván regulovatelný náraz v kilogramech
- Možnost výměny nástavců – některé modely umožňují také výměnu nástavců, což se hodí např., pokud dojde k poškození hrotu, případně lze volit varianty o různém průměru
Výrobci a ceny
Mezi výrobce automatických důlčíků patří např. značky jako Weber Tools, RENNSTEIG, Tona expert, Shesto a další.
Cenové rozpětí je pak poměrně široké. Nejlevnější automatické důlčíky stojí kolem 100 Kč, ty nejdražší lze koupit za částku cca 3000 Kč. S ohledem na cenu je možné tyto výrobky rozdělit na hobby a profi. Spodní cenovou hranici představují méně kvalitní důlčíky, které se hodí pro domácí a ne příliš časté použití. Zlatý střed představují nástroje kolem 500 Kč. Zde již lze očekávat vyšší kvalitu i delší životnost. Nejdražší výrobky jsou vhodné pro opravdu časté použití zejména v různých průmyslových oblastech.