Nejlepší automatické důlčíky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Vigor Automatický samočinný důlčík V1783

Jak vybrat automatický důlčík

 • Důlčík nebo také důlkovač je jednoduché zařízení, které slouží jako pomůcka pro snadné zavrtání vrtáků do oceli, případně jiných kovů. Existují obyčejné nebo automatické varianty.
 • Mezi základní parametry při výběru může patřit např. výrobní materiál, jehož kvalita se odráží také na kvalitě výrobku. Důležité jsou také rozměry, zejména pak průměr hrotu, který ovlivňuje velikost vytvořeného důlku nebo značky.
 • Mezi další funkce automatických důlčíků patří zejména možnost nastavení síly úderu nebo výměny hrotů.

Automatický důlčík - náš výběr

FACOM 257.G AUTOMATICKÝ DŮLČÍK OPOUZDŘENÝ
Zobrazit více
FACOM 257.G je automatický důlčík opouzdřený, který je vybaven pružinou, kterou lze uvolnit stiskem konce. Důlčík poskytuje možnost regulace nárazu v rozmezí od 15 do 25 kg. Rukojeť je ergonomicky tvarovaná a je charakteristická tvrzenou koncovkou s tvrdostí 57-60 HRC.
Zobrazit méně

Automatické důlčíky 125 mm

TVARDY Důlčík automatický 125mm T03401
Zobrazit více
Tento 125mm automatický důlčík od TVARDY, s kódem T03401, je vyroben z nástrojové oceli. Funguje na principu vnitřní pružiny a aktivuje se stiskem ruky. Jeho jehla je 4mm široká. Uživatelé jej mohou použít k označení středu díry před vrtáním.
Zobrazit méně
Důlčík nastavitelný 125 mm automatický
Zobrazit více
Důlčík nastavitelný 125 mm automatický je nástroj, který se používá v různých oblastech, jako je stavebnictví nebo kutilství. Jeho délka je 125 mm a má schopnost automatického nastavení, což zjednodušuje jeho použití a zvyšuje efektivitu práce.
Zobrazit méně

Automatické důlčíky 130 mm

Zobrazit kompletní nabídku Automatický důlčík

Jak vybrat automatický důlčík

Jaké typy důlčíků existují

Důlčíky patří do kategorie ručních nástrojů. Používají se k označení přesného středu otvoru, který má být vyvrtán. Usnadňuje zachycení vrtáku. Lze použít jak při vrtání stojanovou, tak ruční vrtačkou. Obecně se rozlišují dva základní typy těchto jednoduchých nástrojů. Ty se od sebe navzájem liší způsobem použití.

Vrtání do kovu

Automatický důlčík Vám usnadní vrtání otvorů, iStock / Kesu01

Obyčejné důlkovače

Tento typ důlčíků má zpravidla broušený kuželový hrot. Pro vytvoření důlku v daném materiálu je zapotřebí vynaložit vlastní sílu při úderu kladivem.

Automatické důlkovače

Opět se jedná o ruční razidlo určené ke značkování materiálů. Princip použití je ale založený na uvolnění pružiny pouhým stiskem hlavice nástroje a jejím následným zatlačením na jehlu, která následně materiál označí. K práci tedy není vyžadován úder kladivem. Výhodou tohoto typu důlkovače je možnost nastavení síly úderu nebo možnost výměny nástavců.

Typ důlčíkuKladyZápory
ObyčejnýJednoduché použitíPro označení materiálu je nutné vyvinout dostatečnou sílu pro úder kladivem
 Vysoce kvalitní materiály zaručují dlouhou životnost nástrojeNemá žádné další funkce ani vlastnosti
AutomatickýJednoduché použití bez nutnosti vlastnit další nářadíZejména nejlevnější výrobky mohou mít poměrně nízkou životnost
 Umožňuje nastavení síly úderu 
 U některých modelů lze vyměnit nástavce 

Víte, že…?

Automatický důlčík
Vigor Automatický samočinný důlčík V1783

Automatické důlkovače mohou mít pestřejší využití než jen značení středu materiálu a lepší uchycení vrtačky. Vyměnitelné nástavce umožňují vytváření např. osobních značek, označení provedené kontroly atd.

Ražení do kovu

Důlčíky se liší v několika parametrech, iStock / A-Basler

Z jakých materiálů se vyrábí

Vzhledem k účelu použití je kvalitní materiál základem.

 • Razidlo jako takové se většinou vyrábí z tažené oceli, která má opravdu vysokou kvalitu.
 • Pružinové varianty bývají např. chromované nebo mosazné. Jejich částí bývá plastový kryt, který slouží k ochraně dlaně.
 • Výhodou je také protiskluzová rukojeť, která zvyšuje komfort při používání nástroje.
 • Hroty mohou být z kalené oceli.

Víte, že…?

Pomocí důlčíků je možné označit nejrůznější materiály. Nejčastěji se jedná o dřevo, kov nebo plast. Své využití mají především v průmyslových oblastech. Jmenovat lze profese jako truhlář, čalouník, krejčí atd.

Jaké jsou rozměry

Automatické důlčíky 125 mm
TVARDY Důlčík automatický, nastavitelný 125mm T03402

Z hlediska rozměrů bývá u popisu výrobků uváděno několik hodnot:

 • Délka nástroje – nejčastěji se pohybuje kolem 130 mm až 160 mm
 • Průměr hrotu – tento údaj značí velikost důlku, který nástroj dokáže vytvořit; samotné průměry mohou být různé, narazit lze na hodnoty jako 0,7 mm, 2, 8 mm, 3,2 mm, 4 mm apod.; prakticky se jedná o stěžejní parametr
 • Hmotnost – i tato hodnota bývá uváděna, ale nepatří k nejdůležitějším; nástroje jsou poměrně malé a tomu odpovídá i nízká hmotnost, která nemá podstatný vliv na použití nástroje

Další funkce a vlastnosti

Vzhledem k tomu, že se jedná o opravdu velmi jednoduchý nástroj, nelze očekávat velké množství dalších funkcí. Na rozdíl od běžných důlkovačů, nabízí automatická varianta alespoň několik základních funkcí.

 • Nastavení síly úderu – zpravidla se provádí pootočením hrotu důlčíku; síla úderu se nastavuje v souvislosti s materiálem, který je třeba označit; minimální a maximální hodnoty se mohou pohybovat mezi 60 až 140 N; v některých případech je udáván regulovatelný náraz v kilogramech
 • Možnost výměny nástavců – některé modely umožňují také výměnu nástavců, což se hodí např., pokud dojde k poškození hrotu, případně lze volit varianty o různém průměru

Výrobci a ceny

Mezi výrobce automatických důlčíků patří např. značky jako Weber Tools, RENNSTEIG, Tona expert, Shesto a další.
Cenové rozpětí je pak poměrně široké. Nejlevnější automatické důlčíky stojí kolem 100 Kč, ty nejdražší lze koupit za částku cca 3000 Kč. S ohledem na cenu je možné tyto výrobky rozdělit na hobby a profi. Spodní cenovou hranici představují méně kvalitní důlčíky, které se hodí pro domácí a ne příliš časté použití. Zlatý střed představují nástroje kolem 500 Kč. Zde již lze očekávat vyšší kvalitu i delší životnost. Nejdražší výrobky jsou vhodné pro opravdu časté použití zejména v různých průmyslových oblastech.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat automatický důlčík?

Mezi základní parametry tohoto nástroje patří výrobní materiál nebo průměr hrotu. Častou funkcí je možnost nastavení síly úderu. Ta se odvíjí od typu materiálu, který je třeba označit. V neposlední řadě lze zmínit také cenu, která je zpravidla odrazem kvality.

Jaký je rozdíl mezi obyčejným a automatickým důlčíkem?

Rozdíl spočívá ve způsobu použití. Zatímco u obyčejného důlčíku je nutné použít k vytvoření značky kladivo, u automatického stačí stisknout hlavici nástroje.
Zobrazit kompletní nabídku Automatický důlčík