- Prakticky všechny běžně dostupné navigace nejen do auta jsou napojeny na systém GPS. Tzv. Global Positioning Systém, jehož provozovatelem je vláda Spojených států, umožňuje pomocí propojení se systémem družic lokalizovat určitý bod s přesností několika metrů.
- Výběru obrazovky proto věnujte odpovídající péči.
- Posledním podstatným kritériem pro výběr displeje je jeho rozlišení.
- Aktualizace standardně vycházejí zhruba 4× do roka a jsou zprostředkovány třemi základními způsoby.
Autonavigace - náš výběr
Autonavigace s kamerou
Autonavigace Garmin
Autonavigace Tomtom
Jak vybrat autonavigaci
Typ displeje
Dotykové displeje lze rozdělit na dva základní typy:
- Rezistivní (odporové) – jsou častější a ovládáte je tzv. poklepem
- Kapacitní – je kvalitnější, ale méně častý
Výhody | Nevýhody | |
---|---|---|
Rezistivní | Odolnost proti vlhku Ovládání i pomocí dotykového pera nebo jinými předměty s tvrdou špičkou | Nelze ovládat posouváním prstů po displeji |
Kapacitní | Lze ovládat více prsty najednou Ovládání je rychlejší a pohodlnější Lepší čitelnost na slunci Výborné rozlišení, realistické vykreslení map | Pouze u dražších modelů Lesklý displej nemusí vyhovovat všem |
Velikost
Velikost displeje přímo souvisí s tím, jak se vám bude přístroj ovládat a také jak na něj uvidíte. Nejmenší přístroje mají úhlopříčku asi 3,5“ (10,92 cm), největší do 7“ (17,78 cm).
- Nejmenší displeje mají levné navigace a nejsou příliš vhodné do auta – mohou se hůř ovládat, mají horší viditelnost i čitelnost.
- Pro běžné uživatele jsou ideální displeje s úhlopříčkou kolem 4“– 5“.
- Pokud máte ale na předním skle dost místa, můžete si dovolit i velikost 6 palců. Při výběru vždy myslete na to, že vám navigace nesmí bránit ve výhledu.
- Navigace o velikosti 7“ jsou vhodné např. do nákladních aut, autobusů apod.
Rozlišení
Zde platí jednoduché pravidlo – čím větší rozlišení, tím lepší. Navigace s vysokým rozlišením mají jemnější a detailnější obraz. Překvapivě pokud budete vybírat z přístrojů o různých uhlopříčkách ale se stejným rozlišením, lepší obraz bude mít displej menší.
Další vlastnosti
Zatímco dotykový displej je již součástí každé navigace, antireflexní úprava už takovou samozřejmostí není. Jedná se o užitečnou vlastnost zejména během slunečních dní. Takto upravený displej totiž zaručuje dobrou čitelnost i na přímém slunci. Paprsky odráží a brání tak zkreslení obrazu.
GPS snímač
To, jak budou přesné informace o mapách i vaší poloze, je přímo závislé na kvalitě tohoto snímače. Doporučuje se navigace opatřená čipem Sirf III, ten zajišťuje vysokou přesnost zobrazování. Tento čip podporuje okolo dvaceti družic a je jedním z nejlepších.
RDS-TMC přijímač
Radio Data System – Traffic Message Channel je přesný název těchto zkratek. Podstata spočívá v tom, že navigace je opatřena speciální anténou, která přijímá data o aktuální dopravní situaci (kolony, nehody, uzavírky atd.) a následně upravuje plánovanou cestu. Jedná se o službu, která je poskytovaná v České republice i v okolních zemích bezplatně.
Software
Zde se můžete zaměřit na to, zda vám vyhovuje ovládání navigace, jak lehce a rychle se dostanete k jednotlivým funkcím. Zda vám vyhovuje grafika, jestli je pro vás přehledná. Hlasové pokyny by měly být ideálně bez šumů, zaměřte se i na gramatickou správnost, případně jestli jsou slova napojována plynule.
Kapacita paměti
Interní paměť se u jednotlivých přístrojů liší. Kapacita je důležitá s ohledem na to, kolik map budete potřebovat. Pro její rozšíření se používají klasické paměťové karty (SD, Micro SD/SDHC/SDXC). Ty úložný prostor mohou navýšit až od 64 GB. Ne každá navigace je ale vybavena slotem pro paměťové karty.
Víte, že…?
Mějte na paměti, že ovládat navigaci za jízdy je zakázáno! Podle testů, které provedla britská společnost IAM RoadSmart, je nastavování navigace za jízdy horší než třeba telefonování.
Mapy
Navigace jsou standardně vybaveny balíčkem map – minimálně obsahují mapu České republiky. Vždy je možné si další dokoupit, ale některé základní bývají také zdarma ke stažení. Při nákupu navigace je dobré si ujasnit, jaké mapy budete potřebovat. Zohlednit můžete také vaše cestovatelské plány do budoucna. V nabídkách jsou mapy:
- Lokální
- Regionální
- Evropské
- Světové
Aktualizace
Svět kolem nás se průběžně mění, vznikají, nebo zanikají silnice, cyklotrasy i turistické cíle. Proto je třeba čas od času navigační mapy aktualizovat. Ty vychází zpravidla 3x – 4x ročně, ale vám postačí provést ji alespoň 2x do roka. Aktualizace nemusí být samozřejmostí, a proto je dobré se informovat na konkrétní produkt, zda tuto možnost a v jaké formě nabízí:
- Doživotní a bezplatná (vztahuje se na životnost přístroje)
- Bezplatná, ale jen v určitém časovém horizontu (obvykle 1 nebo 2 roky, 5 let)
- Za poplatek
Dále je dobré se informovat, jak samotná aktualizace probíhá. Nejčastěji stažením přímo z webových stránek prodejce, ale je také možné, že budete potřebovat aktualizační DVD.
Víte, že…?
Dokupování map může být poměrně drahá záležitost. Cena se může vyšplhat i k sumě, za kterou byste koupili novou navigaci. Pokud cestujete opravdu často, je rozhodně výhodnější si připlatit a koupit navigaci, která nabízí široké mapové podklady.
Funkce
Výběr navigace může ovlivnit i nabídka funkcí, které přístroj nabízí. Ty se mohou lišit od značek i jednotlivých výrobků. Mezi ty nejvyužívanější patří:
- Hlasová navigace – ohlídejte si, zda je v češtině
- Asistent řazení do pruhů – užitečná ve městech a frekventovaných křižovatkách
- Ukazatel povolené rychlosti
- Reálné náhledy křižovatek – automatické přepnutí při přiblížení k větší křižovatce
- Připojení k internetu – výhodně především při aktualizaci map
- Hledání podle popisných čísel – u podrobnějších map
- Zobrazení terénu ve 3D
- Databáze radarů – bývá potlačeno u vybraných evropských zemí; někdy zpoplatněno
- Parkovací asistent – nalezne nejbližší parkovací místo
Napájení
Baterie je vždy součástí balení, stejně tak napájecí adaptér. Při plném nabití může vydržet až dvě hodiny, jsou ale i modely, které nabízí výdrž baterie 5 hodin. S napájením přímo souvisí i to, kam navigaci upevníte. Jsou zpravidla dvě možnosti:
Aktivní stojánek – magnetický; trvale připevněný k palubové desce; je k němu dotažen napájecí kabel, tak aby nebyl vidět; připojení vyžaduje jisté úpravy
Napájecí kabel – k zapojení do automobilové zásuvky, kabel je viditelný, ale nejsou vyžadovány žádné úpravy
Výrobci a ceny
Mezi nejznámější a prověřené značky patří např. Garmin, TomTom, Mio nebo Alpine.
- Navigace lze koupit již do 2000 Kč. Mívají ale menší displej a jejich baterie bude mít pravděpodobně slabší výdrž. Také musíte očekávat jen základní funkce. Součástí bývají pouze mapy České republiky, maximálně Slovenska.
- Mezi 2000 Kč až 4000 Kč koupíte už poměrně dobrou GPS navigaci. Displej může mít i 6 palců a také nabízí mnohem víc funkcí. V mapách najdete kromě ČR i několik států Evropy. Někteří výrobci i v této cenové kategorii nabízí bezplatnou aktualizaci map.
- Od 4000 Kč do 8000 Kč se prodávají velmi kvalitní navigace, které disponují velkým množstvím doplňkových funkcí. Také mapové podklady jsou poměrně široké.
- Pokud se řadíte mezi náročné uživatele nebo jste profesionální řidič, můžete sáhnout po navigaci, která stojí i více než 8000 Kč. Nabízí téměř všechny možné funkce, kvalitní displej s vysokým rozlišením, může mít přehrávač médií apod.