Autosedačka isofix

Bezpečný způsob ukotvení sedačky.

ca. 3 300 CZK
ca. 900 CZK
ca. 9 700 CZK
ca. 9 000 CZK

Jak vybrat autosedačku isofix

 • ISOFIX je způsob ukotvení sedačky.
 • Rozdělení autosedaček pro děti se odvíjí od jejich váhy a výšky.
 • V současné době je preferovaná jízda dítěte v protisměru do co nejvyššího možného věku – uvádí se až do 4 let.
 • Bezpečnost obecně je asi nejdůležitější kritérium dětských autosedaček. Každá by měla splňovat standardy, které jsou stanovené evropskou normou.

Typy

Rozdělení autosedaček pro děti se odvíjí od jejich váhy a výšky. Všechny kategorie koupíte i se systémem ISOFIX.

Od narození

Tento typ sedaček se jinak označuje jako „vajíčko“. Autosedačky pro novorozence jsou vždy umístěny proti směru jízdy a mají bezpečnostní 5 bodové pásy. Typická je rukojeť, která slouží k snadnému přenášení. Poloha dítěte je vleže, což koresponduje s vývojovým obdobím miminka. Velmi často je součástí novorozenecká vložka a opěrka hlavy pro větší pohodlí. Vajíčka je možné koupit i v kombinaci s kočárkem.
Tento typ sedačky můžete používat cca do 1 roku, případně déle. Důležité je, aby dítě nepřesáhlo hlavičkou přes okraj autosedačky! Výrobci zpravidla uvádí maximální výšku dítěte. Ta se může pohybovat mezi 75 – 87 cm.

Pro nejmenší
Cybex Aton 5 2021 Deep Black

Kategorie I

Jedná se o váhovou kategorii od 9 kg. Maximální váha se může u jednotlivých modelů lišit (18, 25 nebo 36 kg). Sedačky se instalují buď po, nebo proti směru jízdy. I tento typ sedaček disponuje 5 bodovými bezpečnostními pásy. Základní poloha dítěte je v sedě, což zajišťuje větší rozhled. Výhodnější, ale také dražší jsou autosedačky polohovatelné.

Kategorie II a III

Sedačky této kategorie jsou určeny větším dětem zpravidla ve váhovém rozmezí 15 – 36 kg. Mohou tedy sloužit až do věku 12 let. U těchto sedaček se již k připoutání dítěte používá klasický pás, který je součástí automobilu. Sedačka je zpravidla umístěna po směru jízdy. Do této kategorie patří také podsedáky – sedačky bez zádové opěrky.

Kombinované

Tento typ sedaček nabízí kombinaci všech výše uvedených možností. Jsou výhodné zejména z ekonomického hlediska, protože mohou dítěti vydržet od narození až do doby, kdy již sedačku nebude potřebovat. U sedaček je opět umožněno umístit ji jak po tak proti směru jízdy – protisměr do daného věku. Je opatřena 5 bodovými bezpečnostními pásy, které se také používají jen u menších dětí

Podsedák
Bomimi Sigifix isofixem 2020 Grafit

Víte, že…?

Systém ISOFIX se používá od roku 2002, to znamená, že většina automobilů vyrobená po tomto roce bývá kotevními body systému vybaven. Pokud je ale váš vůz nemá, je zbytečné takový typ autosedačky kupovat. Jednak jsou těžší, ale hlavně dražší.

Směr jízdy

V současné době je preferovaná jízda dítěte v protisměru do co nejvyššího možného věku – uvádí se až do 4 let. Tento způsob jízdy je totiž pro děti bezpečnější. Při čelním nárazu sedačka podepře dítěti páteř, krk i hlavu. Při bočním nárazu je dítě zatlačeno do konstrukce autosedačky, která ho ochrání.
Pokud ale jede dítě po směru jízdy, zadrží pásy při čelním nárazu pouze ramena a tělo. Hlava se vymrští dopředu a krk ji nemusí být schopen udržet. Krk malých dětí je totiž krátký a málo zpevněný, proto patří k nejzranitelnějším bodům na těle dítěte.

Bezpečnost

Bezpečnost obecně je asi nejdůležitější kritérium dětských autosedaček. Každá by měla splňovat standardy, které jsou stanovené evropskou normou. Základní norma je označena ECE R44. Norma ECE R129 i-Size z roku 2013 ji doplňuje na základně zpřísnění podmínek pro bezpečnost. V platnosti jsou tedy obě, ale u normy novější máte absolutní jistotu o bezpečnosti výrobku. Hlavní změny u nové normy se týkají:

Oblíbená značka
Britax Römer Advansafix IV R 2020 Black Ash
 • Rozdělení sedaček podle výšky dítěte
 • Povinné vybavení pro využívání systému ISOFIX
 • Všechny modely jsou testovány i na boční nárazy

Materiál

U většiny autosedaček je tělo vyrobeno ze středně tvrdého plastu. Ten je lehký, ale také křehký. To je také důvod, proč není dobré kupovat použité sedačky. Uvádí se, že jejich životnost se pohybuje kolem 10 let.
Jako svrchní materiál se používá:

 • Syntetická vlákna – jsou snadno čistitelná; nevýhoda je nedostatečná savost, to může vadit ve chvíli, kdy se dítě více potí
 • Semiš – příjemný na dotek; větší savost; náročnější na údržbu
 • Bavlna – je vhodná především pro děti s citlivou pokožkou; opět se hůře čistí
Nejoblíbenější
Joie i-Spin 360 E 2020 coal

Víte, že…?

ISOFIX je jednoznačně bezpečnější než kotvení sedačky pomocí pásů. Brání totiž i nechtěnému naklánění dítěte v autosedačce do stran. Ukotvení je pak velmi jednoduché, takže se nemůže stát, že sedačku zafixujete špatně.

Funkce

Dětská autosedačka nemá být jen pohodlná, ale také funkční. Některé modely nabízí i několik bezpečnostních prvků.

 • Ramenní polštářky – pásy netlačí, nezařezávají se; při čelním nárazu snižují zatížení krční páteře a hrudníku
 • Madlo – týká se vajíček; kromě snadného přenášení poslouží i jako základna pro upevnění hraček
 • Polohování
 • Nastavení opěrek
 • Otáčení – umožňuje jízdu v obou směrech; v případě ISOFIXU se sedačky uchycují také pomocí opěrné nohy

Výrobci a ceny

Autosedačky patří obecně ke dražší výbavě vašeho potomka. Nejlevnější modely se systémem ISOFIX se sice mohou pohybovat i pod částkou 1500 Kč, ale zpravidla se jedná pouze o podsedáky. U vyšších částek již máte na výběr ze všech dostupných možností. Nejdražší autosedačky mohou stát i kolem 25000 Kč.

Typ autosedačky Výrobci Cenové rozpětí
Vajíčka Cybex, Maxi-Cosi, Kiddy Od 2300 Kč do 12000 Kč
Kategorie I Nania, Avionaut, Britax Römer Od 4000 Kč do 8000 Kč
Kategorie II, III Cybex, Britax Römer, KinderKraft Od 600 Kč do 8000 Kč
Kombinované Caretero, Joie, Zopa Od 2500 Kč do 8000 Kč

Otázky a odpovědi

Co je ISOFIX?

ISOFIX je způsob ukotvení sedačky. Prakticky se jedná o její spolehlivé propojení s konstrukcí vozu. Kotevní body tohoto systému najdete na krajních sedadlech vzadu. V rámci volitelné výbavy vozu, mohou být těmito body opatřena i sedadla spolujezdce. V tomto případě je ale nutnost deaktivace airbagů. Systémem ISOFIX musí být opatřena i sama autosedačka.

Jak vybrat autosedačku ISOFIX?

Jediné, co musíte zvolit je správný typ autosedačky. Při nákupu autosedačky je důležité její důkladné vyzkoušení. Týká se jak posazení dítěte do sedačky a jeho upoutání, tak usazení sedačky ve vašem voze. Vybírejte prodejny s kvalifikovanými a proškolenými pracovníky, kteří vám vše důkladně vysvětlí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro nejmenší
Podsedák
Oblíbená značka
Nejoblíbenější
Image
Produkt
Cybex Aton 5 2021 Deep Black
Bomimi Sigifix isofixem 2020 Grafit
Britax Römer Advansafix IV R 2020 Black Ash
Joie i-Spin 360 E 2020 coal
Výrobce
Cybex
Bomimi
Britax Römer
Joie
Barva
černé
černé
černé
černé
Cena ca. 3 300 CZK ca. 900 CZK ca. 9 700 CZK ca. 9 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.