Autosedačka pro novorozence

Bezpečné cestování pro nejmenší.

ca. 3 000 CZK
ca. 5 500 CZK
ca. 4 100 CZK
ca. 9 500 CZK

Jak vybrat autosedačku pro novorozence

 • U novorozenců máte na výběr ze dvou základních typů autosedaček. Jedná se o klasická vajíčka, která jsou obecně doporučována, nebo můžete zvolit autosedačku kombinovanou, je-li určena i pro tuto věkovou kategorii.
 • Při nákupu se zaměřte na bezpečnostní normy, které mimo jiné upravují např. optimální velikost autosedačky.
 • Důležitou součástí sedaček pro nejmenší je ideálně variabilní novorozenecká vložka.

Typy

Obecně se dětské autosedačky dělí do skupin podle hmotnosti dítěte, případně orientačně podle věku. Kromě základních skupin (viz. tabulka) existují různé váhové kombinace, přičemž existují i modely, které umožňují usazení dítěte od narození až do např. 4 let věku.

Skupina Hmotnost Věk dítěte
0 Do 10 kg Od narození do 12 měsíců
0+ Do 13 kg Od narození do 18 měsíců
I 9 až 18 kg 1 až 4 roky
II 15 až 25 kg 3 až 7 let
III 22 až 36 kg 6 až 12

Vajíčko

Jedná se o nejčastější, ale také nejvhodnější typ sedačky pro novorozence, která spadá do kategorie 0+. Je tedy určená pro děti od narození do cca roku a půl. Vždy se do automobilu připevňuje proti směru jízdy a i přesto, že má poměrně lehkou konstrukci, je opravdu bezpečná.
Mezi další výhody patří:

Jedinečné bezpečnostní prvky
Cybex Aton 5 2021 Deep Black
 • Snadné přenášení i s miminkem
 • Některé modely umožňují upnutí např. do nákupních vozíků
 • Lze využít i jako lehátko na krmení nebo houpačku
 • Většina vajíček jde připevnit k podvozku kočárku

Kombinované

I kombinované autosedačky lze využít pro novorozence za předpokladu, že jsou určeny pro děti od narození. Jejich nesporná výhoda je ekonomická úspora, protože vám vydrží déle než klasické vajíčko. Pokud se ale rozhodnete pro tuto variantu, ujistěte se, že:

 • Lze sedačku připevnit do protisměru jízdy
 • Disponuje pětibodovými bezpečnostními pásy
 • Ideálně je doplněna o novorozeneckou vložku
Luxusní a vybavená
Nuna Pipa Next 2022 Frost

Víte, že…?

Zda vozit dítě po směru nebo v protisměru jízdy je v poslední době velmi aktuální otázka. V současnosti se jízda v protisměru preferuje u dětí až do 4 let věku. Tato jízda je obecně považována za bezpečnější, protože při nárazu dochází k opoře nejen páteře, ale i krku a hlavy.

Bezpečnost

Bezpečnost je asi nejdůležitější kritérium, které jako budoucí rodiče budete řešit. Za nejbezpečnější je možné označit jen takový model autosedačky, který splňuje nejnovější bezpečnostní normu ECE R12/i-Size. Druhá norma, která je stále platná, se značí ECE R44/04. I tyto sedačky lze považovat za bezpečné, ale testování nebylo tak náročné jako u novějších modelů.
Mimo tyto normy se můžete zaměřit na bezpečnostní prvky sedačky, mezi které patří:

 • Zabezpečení proti bočnímu nárazu – zesílené bočnice
 • Výškově nastavitelné pásy s centrálním utahováním
 • Pětibodové bezpečnostní pásy
Autosedačka skupiny 0+/1
Joie Steadi 2022 dark pewter

Velikost

Velikost souvisí s novou bezpečnostní normou, která uvádí, že mimo váhové zatížení autosedačky je nutné uvést výrobcem také velikost dítěte v centimetrech, pro které je primárně určená. Zpravidla narazíte na následující hodnoty:

 • 76 cm
 • 83 cm
 • 87 cm

I když jsou rozdíly v podstatě minimální, rozhodují o tom, jestli vám sedačka vydrží až o pár měsíců déle. V praxi poznáte malou sedačku tak, že její horní hrana končí níže než nad horními okraji uší dítěte. V tomto případě může dojít při nárazu k poranění spodiny lebeční!

Lze otočit o 360 °
Britax Römer DUALFIX M i-Size 2022 Storm Grey

Upevnění

Z hlediska upevnění sedačky do automobilu se můžete setkat se dvěma systémy:

 • Tříbodové uchycení autopásem – nutné použít v případě, že není vůz vybaven systémem ISOFIX; obecně méně bezpečné uchycení, které nesplňuje nejnovější bezpečnostní normu
 • ISOFIX – sedačka je vybavena podstavcem s tímto systémem, do kterého se následně zacvakne; bezpečnější a stabilnější varianta uchycení; systém se používá od roku 2002, takže většina automobilů, která byla po tomto roce vyrobena, kotevní body ISOFIX má

Vložka

Nastavitelná novorozenecká vložka je důležitá součást všech sedaček pro nejmenší děti. Je nutné si uvědomit, že za dobu, kdy má sedačka dítěti sloužit, se výrazně změní jeho tělesné proporce. Dá se říct, že právě narozené dítě má jiné potřeby než roční. Vložka vyplní prostor sedačky a také díky ní nastavíte novorozenci nejvhodnější polohu. Výhodou je, pokud je složená s několika částí, které je možné postupně oddělovat. Tím zajistíte optimální oporu a pohodlí po celou dobu používání sedačky.

Výrobci a ceny

Autosedačky pro nejmenší děti vyrábí např. Cybex, Maxi-Cosi, Nania nebo Kiddy.
Ceny klasických vajíček se pohybují v rozmezí od cca 1000 Kč do 12000 Kč. U kombinovaných variant je toto rozpětí 2500 Kč až zhruba 10000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jaká kritéria jsou při výběru autosedaček nejdůležitější?

Základem je zvolit správný typ sedačky. Ty jsou rozděleny podle váhy dítěte. Dále se zaměřte na bezpečnostní prvky a také parametry související s nejnovějšími bezpečnostními normami (velikost, způsob upevnění).

Jak poznám, že je nutné autosedačku vyměnit?

Záleží na typu sedačky, kterou jste zvolili. Rozhodující je váha dítěte, v případě klasických vajíček pak i jeho velikost. Základní pravidlo je, že hlavička dítěte nesmí přesáhnout horní okraj konstrukce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Jedinečné bezpečnostní prvky
Luxusní a vybavená
Autosedačka skupiny 0+/1
Lze otočit o 360 °
Image
Produkt
Cybex Aton 5 2021 Deep Black
Nuna Pipa Next 2022 Frost
Joie Steadi 2022 dark pewter
Britax Römer DUALFIX M i-Size 2022 Storm Grey
ISOFIX
Váhová kategorie
0 - 13 kg
0 - 13 kg
0 - 18 kg
0 - 18 kg
Výrobce
Cybex
Nuna
Joie
Britax Römer
Odpovídá normě
ECE R44/04
ECE R129
ECE R44/04
ECE R129 i-Size
Orientace
proti směru jízdy
proti směru jízdy
proti směru jízdy
proti směru jízdy
Cena ca. 3 000 CZK ca. 5 500 CZK ca. 4 100 CZK ca. 9 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.