Nejlepší autosedačky 2025 a jak vybrat
Bezpečí pro děti - autosedačky pro nejmenší, rostoucí i s isofixem.
Jak vybrat autosedačku
- Pořízení autosedačky, je pro všechny rodiče – řidiče, povinné. Vaše dítě bude autosedačku používat zhruba do 12 let a bude potřebovat přibližně 3 různé autosedačky.
- Na trhu se můžete setkat s několika kategoriemi dětských autosedaček. Řídí se podle věku dítěte, váhy a nově také podle výšky.
- Zejména u menších dětí je důležitá polohovatelnost autosedačky.
- Vybírat můžete z nejrůznějších materiálů, případně zvolit výměnné potahy. Každý materiál má jiné vlastnosti a jeho výběr je důležitý především na těch částech, s nimiž bude dítě v přímém kontaktu.
Autosedačky 0-13 kg - náš výběr


Autosedačky 0-18 kg



Jak vybrat autosedačku
Povinná výbava
Jestliže jste řidičem a hodláte přepravovat v autě dítě, je pro vás používání dětské autosedačky naprosto povinné. Tuto povinnost konkrétně udává zákon o silničním provozu č. 361/2006 Sb.
- Bezpodmínečné používání dětských autosedaček je však u nás stále poměrně novou záležitostí. Nutnost jejich používání platí teprve od roku 2008. Většina řidičů ale používá autosedačky automaticky.
- Autosedačku musí mít každé dítě, které nedosáhlo výšky 150 centimetrů a minimální váhy 36 kg. Používáním autosedeček neboli také dětských zádržných systémů chráníme děti před následky případné dopravní nehody. To však platí pouze za předpokladu, že máte kvalitní autosedačku a správně ji používáte. O správném používání autosedaček ve Způsobech připevnění níže.

Nákup autosedačky je vhodné řešit ještě před narozením miminka, iStock /Andrey Zhuravlev
Rozdělení dětských autosedaček
Na trhu se můžete setkat s několika kategoriemi dětských autosedaček. Řídí se podle věku dítěte, váhy a nově také podle výšky.
Kategorie | Hmotnost dítěte | Typ |
---|---|---|
0 | do 10 kg | vajíčko |
0+ | do 13 kg | skořepina |
I | 9 – 18 kg | polohovatelná autosedačka s tříbodovým pásem |
II | 15 – 25 kg | autosedačka bez vlastních pásů |
III | 22 – 36 kg | podsedák |
Skupina 0 (do 10 kg)
Tato kategorie dětských sedaček je vhodná od narození. Říká se jí také vajíčko nebo kolébka. Děti jsou v ní v pololehu a do auta se upevňuje vždy proti směru jízdy. Lze ji umístit i na přední sedadlo, ale je nutné vypnout airbag. Poloha proti směru jízdy se volí zejména kvůli nedostatečně vyvinuté krční páteři. Tuto autosedačku pro novorozence můžete také pořídit jako součást kočárků.
Skupina 0+ (do 13 kg)
V podstatě se jedná o tu samou autosedačku jako u předchozí kategorie. Můžete se setkat také s názvem skořepina. Sedačka je vhodná pro děti, které již nespadají do první kategorie, ale dá se používat od narození. Rozdíl mezi první kategorií a touto je zejména v tom, že je větší, často také mívá novorozeneckou vložku pro lepší zajištění dítěte. Stejně jako autosedačky z předchozí kategorie se umisťuje proti směru jízdy na zadní či přední sedadlo. Pokud ji dáte na přední sedadlo, nezapomeňte vypnout airbag.
Víte, že…?
Kategorie 0 a 0+ se hodí od narození do cca 83 cm výšky dítěte. Nelze přesně říci, do kdy ji budete používat. Kdy dítěti přestane stačit je zcela individuální. Někteří rodiče již v 9 měsících přecházejí na vyšší kategorii, jiní ji využívají ještě po 1. roce věku dítěte.
Skupina I (9-18 kg)
Navazující kategorie autosedaček se používá zhruba do věku 3 let. Opět berte tento údaj jako orientační, záleží na výšce a váze vašeho dítěte. V autě se umisťují již po směru jízdy 3 bodovým pásem nebo systémem ISOFIX. Existují i výjimky, které lze umístit proti směru (vyrábí je např. Klippan).
Děti, které budete přepravovat v těchto autosedačkách musí samy sedět. Autosedačka je přesto velmi pohodlná a polohovatelná. Poskytují dostatečnou oporu v případě, že váš potomek v autě usne. Mají vlastní výškově nastavitelné pětibodové pásy s centrálním utahováním. Ve srovnání s první kategorií jsou tyto autosedačky vyšší, což je výhodou pro starší děti, mohou sledovat dění kolem z okna vašeho automobilu.
Skupina II (15-25 kg)
Váhová kategorie u tohoto typu sedaček se u každého výrobce různí. Poslední zmíněnou váhovou kategorii však testy příliš nedoporučují. Jedná se o velký váhový rozptyl. Sedačky se často skládají z několika kusů, hrozí snazší opotřebení. Tato kategorie sedaček nemá vlastní systém pásů, využívají se pásy z auta. Vedení pásů lze díky nastavení výšky vést dle potřeb dítěte. Výhodou také je, že tyto autosedačky je možné snadno přemístit z jednoho automobilu do druhého.
Skupina III (22-36kg)
V této kategorii najdete buďto autosedačky podobné předchozím, jen přizpůsobené vyšší váze dítěte, nebo také takzvaný podsedák do auta. Využíván je tříbodový systém bezpečnostího pásu automobilu. Vhodné jsou především pro starší děti, které ještě nedosahují výšky 150 cm.
Váháte mezi autosedačkou a podsedákem? Podsedáky slouží hlavně k tomu, aby přizvedly dítě do výšky dospělého a šikmá část pásu mu nešla přes krk. Oproti autosedačkám mají podsedáky své výhody i nevýhody.
Výhody podsedáku | Nevýhody podsedáku | |
---|---|---|
levnější, menší, skladnější | nedostatečná ochrana dítěte při bočním nárazu | |
výrazně snadnější manipulace | nejsou fixované, při jízdě se mohou pod dítětem posouvat |

Autosedačky jsou rozděleny podle věku a hmotnosti dítěte, iStock /monkeybusinessimages
Kombinace skupin
Na trhu můžete také narazit na autosedačky 2v1, které kombinují váhové skupiny. Může se jednat o levnější modely, které nemusí poskytovat takovou bezpečnost. Z vyšších kategorií se jedná zpravidla o sedačky, které jsou vhodné od 4 do 12 let. Pro větší bezpečnost mladších dětí výrobci opatřují autosedačky s bezpečnostním pultíkem, který se zhruba ve 4 letech věku dítěte odstraňuje (např. Cybex, Britax, Recaro)
Kombinace II a III skupiny (15-36 kg)
Nutno dodat, že samostatná kategorie II a III již není výrobci příliš zastoupena. Nejčastější a nejoblíbenější kombinací výrobců i rodičů je autosedačka od 15 do 36 kg. Vlastnosti i způsob upevnění je shodný. Pokud jsou vybaveny ISOFIXEM, je do něj autosedačka instalována a dítě přepásáno tříbodovým pásem přes sebe.
Kombinace I,II, III (9-36 kg)
Velmi oblíbenou volbou rodičů, kteří hledají co možná nejvyšší úsporu, případně nevyužívají autosedačku příliš často. Tyto sedačky se vyrábějí s odnímatelnými pásy nebo s bezpečnostním pultíkem a doslova rostou s vaším dítětem
Pohodlí dítěte
Při výběru autosedačky myslete na to, kolik času v ní vaše dítě bude trávit. Je důležité, aby byla co možná nejpohodlnější.
Pohodlí zajišťuje především kvalitní polstrování a zesílené bočnice a polohovatelnost.
Polstrování a polohovatelnost
Zejména u menších dětí je důležitá polohovatelnost autosedačky. V ideálním případě je možné nastavení do různých poloh, také opěrka hlavy by měla být výškově nastavitelná, stejně jako bezpečnostní pásy. Dobré polstrování rovněž výrazně ovlivňuje pohodlí vašeho dítěte.
Při nákupu si ověřte, že autosedačka byla homologována (povinné u všech sedaček uváděných na trh). Důležitá je přítomnost značky R44-04 nebo R44-03. Vyšší bezpečnost zaručují autosedačky, které úspěšně prošly náročnějšími bezpečnostními testy. Před nákupem doporučujeme projít testy kvality a uživatelské recenze.
Víte, že…?
Stále častěji se můžete setkat s možností umístění proti směru jízdy i u vyšších kategorií autosedaček. Užitečným prvkem je bezpečnostní pultík, který nahrazuje klasický pětibodový pás. Dle provedených testů pultík umožňuje lepší fixaci než pásy a v případě nárazu lépe rozloží energii.
Materiály
Vybírat můžete z nejrůznějších materiálů, případně zvolit výměnné potahy. Každý materiál má jiné vlastnosti a jeho výběr je důležitý především na těch částech, s nimiž bude dítě v přímém kontaktu.
Pokud bývá dítěti v autě nevolno, je dobré volit syntetické materiály, které lze snadno vyčistit. Vhodné jsou i pro děti, které rádi v autě svačí. Naopak nejsou vhodné pro ty děti, které se příliš potí. U nich volte ideálně potah z bavlny. Výměnné potahy jsou praktickou volbou nejen pro děti, kterým bývá v autě špatně. Existují potahy s chladivých materiálů, které jsou vhodné v parném létě, nebo hřejivé materiály ze semiše, případně vložky z ovčí vlny, které jsou pro děti velmi příjemné zejména v zimních měsících. Ovčí vlna navíc dobře odvádí pot a při jízdě na delší noční jízdy je výbornou volbou.
Víte, že…?
Pozor na nebezpečné látky, které se mohou objevit zejména u levnějších modelů. Patří mezi ně ftaláty, polycyklické aromatické uhlovodíky či zpomalovače hoření.
Doplňky
K autosedačkám můžete dokoupit praktické i bezpečnostní doplňky. Kromě již zmíněné vložky či výměnných potahů najdete i ty, které vám pomohou udržet pořádek na zadních sedadlech, ale také ty, které zajistí větší bezpečí vašeho dítěte.
- Organizér do auta – hodí se zejména pro odrostlejší děti. Umisťuje se zezadu na sedadlo, které je před dítětem. Přehledně do něj uložíte různé hračky, pití, svačinu, kapesníčky…Vaše děti si budou moci během jízdy pohodlně brát, to co potřebují a vy se nebudete muset neustále otáčet či lovit v tašce další a další věci.
- Šokabsorbér – speciální návlek na bezpečnostní pás z tmavé absorpční hmoty. V případě nárazu zmenšuje zatížení hrudníku a zamezuje vzniku krevních podlitin. Navléká se na tu část pásu, která vede přes hrudník a rameno dítěte.
- Belt collector – doslova držák pásu fixuje pásy k sobě a brání dítěti se z nich vyvléknout (vyrábí Besafe).
- Chrániče pásů – praktické pro děti, které často v autě svačí. Znečištěné chrániče snadno vyvléknete a vyperete v pračce. Hodí se i na léto, kdy děti mají na sobě pouze lehké oblečení a pásy je mohou tlačit.

Koupit byste měli pouze autosedačku s certifikací, iStock /gpointstudio
Bezpečnost a certifikáty
Při nákupu autosedačky si zejména ověřte již zmíněnou homologaci. To znamená, že autosedačka prošla testy a byla schválena Ministerstvem dopravy a spojů ČR.
Na štítku R44-04 nebo R44-03 se dočtete, která země schválení k použití udělila, rozsah použití sedačky a typ sedačky. Certifikátem může být oranžové označení ECE R44, jedná se o bezpečnostní požadavky evropských norem.
i-Size
Autosedačky s certifikací i-Size, nové evropské normy platné od roku 2013 se stále častěji objevují i na českém trhu. Tento certifikát je označením, že autosedačka prošla předepsanými crashtesty i při bočním nárazu.
ISOFIX
Kupujete autosedačku Isofix? Ujistěte se, že je shodný s vaším automobilem. Seznamy by měly být uvedeny u výrobce i prodejce, a na webových stránkách. Existují i univerzální modely ISOFIXU, který je určený k omezení rotace sedačky při bočním nárazu.
Použité autosedačky
Nákup autosedaček z druhé ruky odborníci příliš nedoporučují. Opotřebení nemusí být na první pohled vidět. Také nikdy stoprocentně nevíte, zda autosedačka nebyla bouraná. Když už budete pořizovat autosedačku z druhé ruky, dobře zkontrolujte nejen celou sedačku, ale prověřte i důvěryhodnost prodávajícího. Jde hlavně o vaše děti.
Způsob upevnění v autě
Nejčastější chybou při upevnění autosedačky v autě je nedostatečné upevnění. Nejlépe je vyzkoušet manipulaci se sedačkou hned při nákupu. Prodejce vám poradí, jak ji upevnit, aby byla opravdu bezpečná.
Pokud si nebudete jistí správným upevněním, prostudujte návod nebo se podívejte na videa na youtube. Sami výrobci natáčí manuály, jak správně s autosedačkou manipulovat.
Nákup a cena
Při nákupu autosedačky nezapomeňte vyzkoušet polohování a manipulaci se sedačkou. Zajímejte se o certifikace a použité materiály. Zejména u sedaček pro novorozence a batolata dbejte na váhu. Myslete na to, že dítě budete v autosedačce často přenášet z auta domů, na nákup nebo k lékaři.
Vybírejte sedačky prověřených výrobců, které prošly náročným testováním. Mezi ověřené a zároveň velmi oblíbené výrobce patří značky Cybex, Britax, Romer, Recaro nebo Kiddy.
Cena autosedaček se liší podle kategorie, výrobce a také ochrany proti nárazu.
- Autosedačky ve skupině 0 až 13 kg – často bývají současní kočárků, takzvané trojkombinace. Samostatně se pohybují od 900 Kč do 12 000 Kč. Dražší mají lepší polstrování, vyjímatelnou novorozeneckou vložku, různá clonítka a také upevnění ISOFIX.
- Autosedačky ve skupině 9 až 18 kg – cenově se pohybují od 2 000 Kč do 12 000 Kč. Liší se možností polohování a tím, zda mají či nemají ISOFIX. Kombinované autosedačky se pohybují od 1 500 Kč, zpravidla do 9 000 Kč.
- Autosedačky ve skupině 15 – 36 kg – tyto sedačky pořídíte cca do 8 000 kč. Nejlevnější je samostatný podsedák, který seženete již od 600 Kč.