Nejlepší barometry 2024 a jak vybrat

Přístroj k měření tlaku vzduchu.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
TFA 20.3006.42 Analogový barometr-teploměr-vlhkoměr
95 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat barometr

  • Barometr je přístroj, který se používá k měření atmosférického tlaku, jinými slovy k měření tlaku vzduchu.
  • Na trhu naleznete několik možností, jak atmosférický tlak měřit.
  • Funkci barometru totiž zvládají dnešní chytré telefony, a to včetně potřebného senzoru.
  • Při výběru barometru se rozhodujete dle toho, kam budete chtít přístroj umístit.

Barometr - náš výběr

Fischer Barometr 9178-22 22 mahagon
přečíst recenzi
Výrobce: FISCHER
Zobrazit více
Fischer Barometr 9178-22 22 v mahagonovém provedení je přístroj určený k měření atmosférického tlaku. Je vyroben z kvalitních materiálů a jeho design dovoluje snadné odečítání hodnot. Pro své zařazení do kategorie barometrů je nezbytným doplňkem pro meteorologická pozorování.
Zobrazit méně
TFA 20.3006.32 Analogový barometr-teploměr-vlhkoměr
přečíst recenzi
Výrobce: TFA Dostmann
Hmotnost: 200 g
Typ měřiče: teploty
Zobrazit více
TFA 20.3006.32 je analogová meteostanice s rozměry 136 x 43 x 147 mm a hmotností 200 g. Poskytuje informace o teplotě (-30 °C do + 50 °C), vlhkosti (0 % do 100 %) a tlaku vzduchu (981 hPa až 1038 hPa). Připevňuje se na zeď pomocí kulatého držáku.
Zobrazit méně
Fischer Barometr 1436R-12 02 buk přírodní
přečíst recenzi
Výrobce: FISCHER
Zobrazit více
Das Fischer Barometr 1436R-12 02 ist in naturbelassenem Buchenholz gehalten. Dieses Gerät ermöglicht es, den Luftdruck zu messen und zu überwachen. Mit einer zuverlässigen technischen Konstruktion ermöglicht es eine fundierte Wettervorhersage. Dieses Modell ist in ungefärbtem Naturholz gehalten.
Zobrazit méně
Fischer Barometr 5101-00
Výrobce: FISCHER
Zobrazit více
Fischer Barometr 5101-00 je nástroj určený k měření atmosférického tlaku. Je vyroben z kvalitních materiálů, které přispívají k jeho odolnosti a dlouhé životnosti. Tohoto barometru si mohou všimnout ti, kteří vyžadují přesná měření za všech podmínek.
Zobrazit méně

Barometry chaloupka

Digitální barometry

Greisinger Barometr GMH 3111 bez senzoru 114500
Výrobce: Greisinger
Přesnost: 0.1 %
Hmotnost: 150 g
Zobrazit více
Greisinger Barometr GMH 3111 bez senzoru 114500 je přístroj pro měření tlaku. Vyniká možností připojitelnosti externích senzorů, které je možno snadno vyměnit. Senzory jsou vstupně kalibrované. Díky širokému výběru dostupných senzorů je tento barometr vhodný pro různé segmenty, jako je hydraulika.
Zobrazit méně
Greisinger GFTB 200
přečíst recenzi
Výrobce: Greisinger
Digitální: ano
Norma kalibrace: DAkkS
Hmotnost: 130 g
Typ měřiče: teploty
Zobrazit více
Greisinger GFTB 200 je zařízení pro měření teploty, vlhkosti a tlaku vzduchu s vysokou přesností měření (+/- 0.1 °C). Disponuje funkcemi jako zobrazení teploty rosného bodu, alarmem při nadměrném větrání a paměťí pro minimální a maximální hodnotu. K dispozici je rozhraní a softwar EBS 20M. Napájeni je z 9V baterie.
Zobrazit méně
TFA Dostmann COSY BARO 35.1154.01
přečíst recenzi
Výrobce: TFA
Typ produktu: meteostanice
Zobrazit více
COSY BARO je zařízení TFA Dostmann, které měří teplotu, vlhkost a atmosférický tlak, s možností sledování vývoje tlaku posledních 24 hodin. Kompatibilní s aplikací WeatherHub, která nabízí další funkce, jako je zobrazení průběhu naměřených hodnot až 90 dní zpětně.
Zobrazit méně

Pokojové barometry

Barometry s teploměrem

B805 - chaloupky dřevěný barometr ve formě pestrobarevné chaloupky s teploměrem
Zobrazit více
Barometr B805 ve tvaru chaloupky je vyroben z dřeva a je doplněn teploměrem. Funkcionalitu barometru zajišťují figurky, které vystupují dle stavu počasí. Rozměry přístroje jsou 120×110×70 mm. Teploměr zobrazuje teplotu v Celsiích nebo Fahrenheitech a disponuje předpovědí počasí.
Zobrazit méně
45.1000.05 TFA Analogový barometr s teploměrem, masivní bukové dřevo
Výrobce: TFA
Zobrazit více
TFA 45.1000.05 je analogový barometr s teploměrem, vyrobený z bukového dřeva. Je určen k zavěšení na zeď. Ciferník má průměr 108 mm a celkové rozměry barometru jsou 121 x 41 x 133 mm. Hmotnost tohoto zařízení je 178 g.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Barometr

Jak vybrat barometr

Typy

Na trhu naleznete několik možností, jak atmosférický tlak měřit. Existují samostatné barometry, ale také komplexní elektronická zařízení, která mimo jiné dokáží změřit právě i tlak vzduchu v daném místě.

Dnešní barometry dělíme v základu do tří různých kategorií. Tlak vzduchu můžeme měřit pomocí kapalinových barometrů, nejběžnější formou jsou barometry mechanické a nejmodernějším řešením jsou elektronické barometry.

Elektronické barometry

Moderním způsobem, jak měřit okolní atmosférický tlak je elektronický barometr, který se však již častěji stává součástí komplexní meteostanice. Ta však v sobě nezbytně musí mít potřebný snímač, který na změny tlaku reaguje a následně výsledný tlak zobrazí v digitální formě na displeji. Výhodou elektronických barometrů jsou funkce navíc, zpravidla čítající kompletní předpověď počasí a ukazatele teplot vně i uvnitř budovy, kde je umístěn.

Mechanické barometry

Barometr
TFA 20.3006.42 Analogový barometr-teploměr-vlhkoměr

S mechanickým barometrem jste se pravděpodobně mohli setkat. Zpravidla se jedná o tenkou krabičku kruhového tvaru, která v závislosti na změnách tlaku pomocí ručičky ukáže aktuální atmosférický tlak. Mechanické barometry nebývají kombinovány s více funkcemi a slouží výhradně pro zobrazení aktuální hodnoty tlaku vzduchu. Někdy však mohou mít i originálnější tvary, případně jsou kombinovány s klasickým teploměrem.

Barometr

Mechanické barometry mají svoje kouzlo, iStock / connect11

Kapalinové barometry

Patrně nejméně běžnou formou je kapalinový barometr. Ten může připomínat teploměr, ale tvar není až natolik důležitý. Naopak podstatná je přítomnost kapaliny, a to vody či jiné, pomocí jejího kolísání lze vyčíst aktuální hodnotu atmosférického tlaku.

Víte, že…?

V dnešní době se lze k barometru dostat velice snadno, a to skrze váš mobilní telefon. Nezbytný senzor má většina přístrojů, například Samsungy nebo telefony Apple iPhone.

TypVýhodyNevýhody 
Elektronický barometrmoderní vzhled, více funkcívyšší cena, nutnost napájení 
Mechanický barometrrůzné druhy vzhleduměří pouze tlak 
Kapalinový barometrpřesné měřenívyšší ceny

Barometr v telefonu

Barometry chaloupka
Trenkle B 804

Pakliže vás zajímá měření tlaku a meteorologie obecně, nicméně nechcete rovnou investovat do zcela nového zařízení, pro které musíte hledat místo, existuje v současné době vcelku elegantní řešení. Funkci barometru totiž zvládají dnešní chytré telefony, a to včetně potřebného senzoru. Následně již stačí využít vhodnou aplikaci a potřebné informace máte přímo na displeji svého mobilního telefonu. Nejde přitom jen o drahé přístroje, naopak senzor pro barometr je přítomen u většiny současných modelů mobilních telefonů.

Víte, že…?

Lidé trpící hypotezí bývají často unavení a mívají tendenci k omdlévání. Tento stav je nebezpečný zejména v případě těhotných žen. Hypotenzí jsou nejvíce postižení mladí lidé, kteří jsou vysocí a hubení.

Umístění

Při výběru barometru se rozhodujete dle toho, kam budete chtít přístroj umístit. Kapalinové a mechanické barometry se zpravidla zavěšují na zeď a jsou vhodným doplňkem vašeho interiéru. U elektronických barometrů hovoříme většinou o celých meteorologických stanicích, což v praxi znamená, že jde o zařízení s poměrně velkým digitálním displejem, které samostatně stojí. Zpravidla je nutné napájení ze sítě a tedy nutnost vymyslet vedení nezbytného kabelu z elektrické sítě směrem ke stanici.

Digitální barometry
Greisinger Barometr GMH 3111 bez senzoru 114500

Pokud víte, že budete chtít využívat nejen informaci o tlaku vzduchu, rozhodně se vám bude hodit elektronická meteostanice s barometrem. Dokáže totiž zobrazit i čas, teplotu a další užitečné údaje. Pokud jde o výrobce, nemusíte na ně v případě meteostanic s barometrem až tak hledět. Naopak se soustřeďte na ro vás klíčové parametry a rovněž uživatelské zkušenosti.

  • Kapalinový barometr: profesionálnější, ale také dražší zařízení
  • Mechanický barometr: stylový vzhled, přesné měření a možnost zavěšení na zeď
  • Elektronický barometr: kombinovaný s meteostanicí, mnoho doplňkových informací, cenová dostupnost.
Hodiny na zdi

Barometr bývá součástí hodin, iStock / morgan23

Cena

Cenové rozpětí barometrů je velmi různé. Nejdražší volbou jsou kapalinové barometry, jejichž cena šplhá do řádu několika tisíc korun. Naopak za pár sto korun lze pořídit jako mechanický barometr, tak meteostanici s barometrem.

  • Do 1 000 Kč – nejlevnější barometry jsou jednoduché přístroje, které je možné zabudovat do lodí, karavanů nebo meteo budky. K dostání jsou i jednoduché závěsné barometry a dětem se budou líbit barometry ve formě chaloupky.
  • Od 1 – 2 000 Kč – tyto barometry jsou především krásné designové kousky, vyrobené ze dřeva, kromě tlaku mohou měřit teplotu a vlhkost. K dostání jsou i kvalitní závěsné modely.
  • Od 2 000 Kč a více – nejdražší barometry jsou opatřeny digitálním displejem, kromě tlaku měří teplotu, vlhkost atd. Cena těch nejdražších může šplhat k 10 000 Kč.

V případě mechanických barometrů narazíte nejčastěji na značku TFA, která je na českém trhu nejrozšířenější. U digitálních barometrů je výběr výrobců pestrý, zpravidla však označení samo o sobě příliš nenapoví. Pakliže zkombinujete barometr s meteorologickou stanicí, můžete narazit například i na výrobky známé značky Xiaomi.

Otázky a odpovědi

Proč mít doma barometr?

Barometr je přístroj, který se používá k měření atmosférického tlaku, jinými slovy k měření tlaku vzduchu. Tento tlak se liší v závislosti na aktuální nadmořské výšce a současně ani na jednom místě na Zemi není konstantní, ale naopak mírně kolísá kolem určité hodnoty. Barometry jsou vhodné pro osoby, které mají se změnami tlaku potíže. Nejvíce ho ocení pacienti s hypotenzí, kteří mohou vlivem nízkého tlaku omdlévat.

Jak vybrat barometr?

Barometr vybírejte podle svých potřeb. Nejčastěji koupíte barometr, který je součástí meteostanice. Ta má řadu dalších funkcí a obecně je velmi oblíbená. Barometr můžete mít díky aplikaci umístěný v mobilním telefonu, nebo si jednoduše kupte nejjednodušší mechanický přístroj.
Zobrazit kompletní nabídku Barometr