Barometr

Přístroj k měření tlaku vzduchu.

ca. 500 CZK
ca. 800 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 2 400 CZK

Jak vybrat barometr

  • Barometr je přístroj, který se používá k měření atmosférického tlaku, jinými slovy k měření tlaku vzduchu.
  • Na trhu naleznete několik možností, jak atmosférický tlak měřit.
  • Funkci barometru totiž zvládají dnešní chytré telefony, a to včetně potřebného senzoru.
  • Při výběru barometru se rozhodujete dle toho, kam budete chtít přístroj umístit.

Typy

Na trhu naleznete několik možností, jak atmosférický tlak měřit. Existují samostatné barometry, ale také komplexní elektronická zařízení, která mimo jiné dokáží změřit právě i tlak vzduchu v daném místě.

Dnešní barometry dělíme v základu do tří různých kategorií. Tlak vzduchu můžeme měřit pomocí kapalinových barometrů, nejběžnější formou jsou barometry mechanické a nejmodernějším řešením jsou elektronické barometry.

Domeček
B801 – chaloupky dřevěný barometr ve formě pestrobarevné chaloupky s teploměrem

Elektronické barometry

Moderním způsobem, jak měřit okolní atmosférický tlak je elektronický barometr, který se však již častěji stává součástí komplexní meteostanice. Ta však v sobě nezbytně musí mít potřebný snímač, který na změny tlaku reaguje a následně výsledný tlak zobrazí v digitální formě na displeji. Výhodou elektronických barometrů jsou funkce navíc, zpravidla čítající kompletní předpověď počasí a ukazatele teplot vně i uvnitř budovy, kde je umístěn.

Mechanické barometry

S mechanickým barometrem jste se pravděpodobně mohli setkat. Zpravidla se jedná o tenkou krabičku kruhového tvaru, která v závislosti na změnách tlaku pomocí ručičky ukáže aktuální atmosférický tlak. Mechanické barometry nebývají kombinovány s více funkcemi a slouží výhradně pro zobrazení aktuální hodnoty tlaku vzduchu. Někdy však mohou mít i originálnější tvary, případně jsou kombinovány s klasickým teploměrem.

Kapalinové barometry

Patrně nejméně běžnou formou je kapalinový barometr. Ten může připomínat teploměr, ale tvar není až natolik důležitý. Naopak podstatná je přítomnost kapaliny, a to vody či jiné, pomocí jejího kolísání lze vyčíst aktuální hodnotu atmosférického tlaku.

Analogový
TFA 20.3006.42 Analogový barometr-teploměr-vlhkoměr

Víte, že…?

V dnešní době se lze k barometru dostat velice snadno, a to skrze váš mobilní telefon. Nezbytný senzor má většina přístrojů, například Samsungy nebo telefony Apple iPhone.

Typ Výhody Nevýhody  
Elektronický barometr moderní vzhled, více funkcí vyšší cena, nutnost napájení  
Mechanický barometr různé druhy vzhledu měří pouze tlak  
Kapalinový barometr přesné měření vyšší ceny

Barometr v telefonu

Pakliže vás zajímá měření tlaku a meteorologie obecně, nicméně nechcete rovnou investovat do zcela nového zařízení, pro které musíte hledat místo, existuje v současné době vcelku elegantní řešení. Funkci barometru totiž zvládají dnešní chytré telefony, a to včetně potřebného senzoru. Následně již stačí využít vhodnou aplikaci a potřebné informace máte přímo na displeji svého mobilního telefonu. Nejde přitom jen o drahé přístroje, naopak senzor pro barometr je přítomen u většiny současných modelů mobilních telefonů.

Víte, že…?

Lidé trpící hypotezí bývají často unavení a mívají tendenci k omdlévání. Tento stav je nebezpečný zejména v případě těhotných žen. Hypotenzí jsou nejvíce postižení mladí lidé, kteří jsou vysocí a hubení.

S vlhkoměrem
Dřevěný barometr JVD BA1/DBBT s vlhkoměrem

Umístění

Při výběru barometru se rozhodujete dle toho, kam budete chtít přístroj umístit. Kapalinové a mechanické barometry se zpravidla zavěšují na zeď a jsou vhodným doplňkem vašeho interiéru. U elektronických barometrů hovoříme většinou o celých meteorologických stanicích, což v praxi znamená, že jde o zařízení s poměrně velkým digitálním displejem, které samostatně stojí. Zpravidla je nutné napájení ze sítě a tedy nutnost vymyslet vedení nezbytného kabelu z elektrické sítě směrem ke stanici.

Pokud víte, že budete chtít využívat nejen informaci o tlaku vzduchu, rozhodně se vám bude hodit elektronická meteostanice s barometrem. Dokáže totiž zobrazit i čas, teplotu a další užitečné údaje. Pokud jde o výrobce, nemusíte na ně v případě meteostanic s barometrem až tak hledět. Naopak se soustřeďte na ro vás klíčové parametry a rovněž uživatelské zkušenosti.

  • Kapalinový barometr: profesionálnější, ale také dražší zařízení
  • Mechanický barometr: stylový vzhled, přesné měření a možnost zavěšení na zeď
  • Elektronický barometr: kombinovaný s meteostanicí, mnoho doplňkových informací, cenová dostupnost.
Závěsný
Fischer Barometr 1436R-12 02 buk přírodní

Cena

Cenové rozpětí barometrů je velmi různé. Nejdražší volbou jsou kapalinové barometry, jejichž cena šplhá do řádu několika tisíc korun. Naopak za pár sto korun lze pořídit jako mechanický barometr, tak meteostanici s barometrem.

  • Do 1 000 Kč – nejlevnější barometry jsou jednoduché přístroje, které je možné zabudovat do lodí, karavanů nebo meteo budky. K dostání jsou i jednoduché závěsné barometry a dětem se budou líbit barometry ve formě chaloupky.
  • Od 1 – 2 000 Kč – tyto barometry jsou především krásné designové kousky, vyrobené ze dřeva, kromě tlaku mohou měřit teplotu a vlhkost. K dostání jsou i kvalitní závěsné modely.
  • Od 2 000 Kč a více – nejdražší barometry jsou opatřeny digitálním displejem, kromě tlaku měří teplotu, vlhkost atd. Cena těch nejdražších může šplhat k 10 000 Kč.

V případě mechanických barometrů narazíte nejčastěji na značku TFA, která je na českém trhu nejrozšířenější. U digitálních barometrů je výběr výrobců pestrý, zpravidla však označení samo o sobě příliš nenapoví. Pakliže zkombinujete barometr s meteorologickou stanicí, můžete narazit například i na výrobky známé značky Xiaomi.

Otázky a odpovědi

Proč mít doma barometr?

Barometr je přístroj, který se používá k měření atmosférického tlaku, jinými slovy k měření tlaku vzduchu. Tento tlak se liší v závislosti na aktuální nadmořské výšce a současně ani na jednom místě na Zemi není konstantní, ale naopak mírně kolísá kolem určité hodnoty. Barometry jsou vhodné pro osoby, které mají se změnami tlaku potíže. Nejvíce ho ocení pacienti s hypotenzí, kteří mohou vlivem nízkého tlaku omdlévat.

Jak vybrat barometr?

Barometr vybírejte podle svých potřeb. Nejčastěji koupíte barometr, který je součástí meteostanice. Ta má řadu dalších funkcí a obecně je velmi oblíbená. Barometr můžete mít díky aplikaci umístěný v mobilním telefonu, nebo si jednoduše kupte nejjednodušší mechanický přístroj.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Domeček
Analogový
S vlhkoměrem
Závěsný
Image
Produkt
B801 – chaloupky dřevěný barometr ve formě pestrobarevné chaloupky s teploměrem
TFA 20.3006.42 Analogový barometr-teploměr-vlhkoměr
Dřevěný barometr JVD BA1/DBBT s vlhkoměrem
Fischer Barometr 1436R-12 02 buk přírodní
Cena ca. 500 CZK ca. 800 CZK ca. 1 400 CZK ca. 2 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena