Nejlepší barometry 2025 a jak vybrat
Přístroj k měření tlaku vzduchu.
Jak vybrat barometr
- Barometr je přístroj, který se používá k měření atmosférického tlaku, jinými slovy k měření tlaku vzduchu.
- Na trhu naleznete několik možností, jak atmosférický tlak měřit.
- Funkci barometru totiž zvládají dnešní chytré telefony, a to včetně potřebného senzoru.
- Při výběru barometru se rozhodujete dle toho, kam budete chtít přístroj umístit.
Barometr - náš výběr





Barometry chaloupka
Digitální barometry



Pokojové barometry
Barometry s teploměrem
Jak vybrat barometr
Typy
Na trhu naleznete několik možností, jak atmosférický tlak měřit. Existují samostatné barometry, ale také komplexní elektronická zařízení, která mimo jiné dokáží změřit právě i tlak vzduchu v daném místě.
Dnešní barometry dělíme v základu do tří různých kategorií. Tlak vzduchu můžeme měřit pomocí kapalinových barometrů, nejběžnější formou jsou barometry mechanické a nejmodernějším řešením jsou elektronické barometry.
Elektronické barometry
Moderním způsobem, jak měřit okolní atmosférický tlak je elektronický barometr, který se však již častěji stává součástí komplexní meteostanice. Ta však v sobě nezbytně musí mít potřebný snímač, který na změny tlaku reaguje a následně výsledný tlak zobrazí v digitální formě na displeji. Výhodou elektronických barometrů jsou funkce navíc, zpravidla čítající kompletní předpověď počasí a ukazatele teplot vně i uvnitř budovy, kde je umístěn.
Mechanické barometry
S mechanickým barometrem jste se pravděpodobně mohli setkat. Zpravidla se jedná o tenkou krabičku kruhového tvaru, která v závislosti na změnách tlaku pomocí ručičky ukáže aktuální atmosférický tlak. Mechanické barometry nebývají kombinovány s více funkcemi a slouží výhradně pro zobrazení aktuální hodnoty tlaku vzduchu. Někdy však mohou mít i originálnější tvary, případně jsou kombinovány s klasickým teploměrem.

Mechanické barometry mají svoje kouzlo, iStock / connect11
Kapalinové barometry
Patrně nejméně běžnou formou je kapalinový barometr. Ten může připomínat teploměr, ale tvar není až natolik důležitý. Naopak podstatná je přítomnost kapaliny, a to vody či jiné, pomocí jejího kolísání lze vyčíst aktuální hodnotu atmosférického tlaku.
Víte, že…?
V dnešní době se lze k barometru dostat velice snadno, a to skrze váš mobilní telefon. Nezbytný senzor má většina přístrojů, například Samsungy nebo telefony Apple iPhone.
Typ | Výhody | Nevýhody | |
---|---|---|---|
Elektronický barometr | moderní vzhled, více funkcí | vyšší cena, nutnost napájení | |
Mechanický barometr | různé druhy vzhledu | měří pouze tlak | |
Kapalinový barometr | přesné měření | vyšší ceny |
Barometr v telefonu
Pakliže vás zajímá měření tlaku a meteorologie obecně, nicméně nechcete rovnou investovat do zcela nového zařízení, pro které musíte hledat místo, existuje v současné době vcelku elegantní řešení. Funkci barometru totiž zvládají dnešní chytré telefony, a to včetně potřebného senzoru. Následně již stačí využít vhodnou aplikaci a potřebné informace máte přímo na displeji svého mobilního telefonu. Nejde přitom jen o drahé přístroje, naopak senzor pro barometr je přítomen u většiny současných modelů mobilních telefonů.
Víte, že…?
Lidé trpící hypotezí bývají často unavení a mívají tendenci k omdlévání. Tento stav je nebezpečný zejména v případě těhotných žen. Hypotenzí jsou nejvíce postižení mladí lidé, kteří jsou vysocí a hubení.
Umístění
Při výběru barometru se rozhodujete dle toho, kam budete chtít přístroj umístit. Kapalinové a mechanické barometry se zpravidla zavěšují na zeď a jsou vhodným doplňkem vašeho interiéru. U elektronických barometrů hovoříme většinou o celých meteorologických stanicích, což v praxi znamená, že jde o zařízení s poměrně velkým digitálním displejem, které samostatně stojí. Zpravidla je nutné napájení ze sítě a tedy nutnost vymyslet vedení nezbytného kabelu z elektrické sítě směrem ke stanici.
Pokud víte, že budete chtít využívat nejen informaci o tlaku vzduchu, rozhodně se vám bude hodit elektronická meteostanice s barometrem. Dokáže totiž zobrazit i čas, teplotu a další užitečné údaje. Pokud jde o výrobce, nemusíte na ně v případě meteostanic s barometrem až tak hledět. Naopak se soustřeďte na ro vás klíčové parametry a rovněž uživatelské zkušenosti.
- Kapalinový barometr: profesionálnější, ale také dražší zařízení
- Mechanický barometr: stylový vzhled, přesné měření a možnost zavěšení na zeď
- Elektronický barometr: kombinovaný s meteostanicí, mnoho doplňkových informací, cenová dostupnost.

Barometr bývá součástí hodin, iStock / morgan23
Cena
Cenové rozpětí barometrů je velmi různé. Nejdražší volbou jsou kapalinové barometry, jejichž cena šplhá do řádu několika tisíc korun. Naopak za pár sto korun lze pořídit jako mechanický barometr, tak meteostanici s barometrem.
- Do 1 000 Kč – nejlevnější barometry jsou jednoduché přístroje, které je možné zabudovat do lodí, karavanů nebo meteo budky. K dostání jsou i jednoduché závěsné barometry a dětem se budou líbit barometry ve formě chaloupky.
- Od 1 – 2 000 Kč – tyto barometry jsou především krásné designové kousky, vyrobené ze dřeva, kromě tlaku mohou měřit teplotu a vlhkost. K dostání jsou i kvalitní závěsné modely.
- Od 2 000 Kč a více – nejdražší barometry jsou opatřeny digitálním displejem, kromě tlaku měří teplotu, vlhkost atd. Cena těch nejdražších může šplhat k 10 000 Kč.
V případě mechanických barometrů narazíte nejčastěji na značku TFA, která je na českém trhu nejrozšířenější. U digitálních barometrů je výběr výrobců pestrý, zpravidla však označení samo o sobě příliš nenapoví. Pakliže zkombinujete barometr s meteorologickou stanicí, můžete narazit například i na výrobky známé značky Xiaomi.