Endoskopická kamera

Dostane se i do méně přístupných míst.

Jak vybrat endoskopickou kameru

Naše lidské oko má možnost vnímat mnoho věcí, ale v místech, která jsou těžko dosažitelná je to někdy obtížné. A právě v takových případech je vhodným řešením endoskopická kamera, která vám poskytne dokonalý výhled do míst, kam není možnost se podívat, jako například potrubí, elektrické kanály či dokonce kanalizace. Může vám ale také posloužit při opravování motorky nebo při hledání malých předmětů pod nábytkem. V tomto článku se dozvíte potřebné informace k tomu, abyste mohli vybrat tu správnou kameru pro vás.

Typy

Endoskopické kamery můžeme rozdělit na dva typy a to především podle účelu využívání. Existují kamery, které jsou určené pro profesionály a také přístroje, které můžete používat i vy pro domácí využití.

Profesionální využití

Jedná se o endoskopy, které jsou využívány především profesionálně. Ke své práci je používají například opraváři potrubí nebo kanalizace, instalatéři, automechanici a podobně. Jedná se o přístroje, které obsahují kameru, monitor i kabel, který je většinou dlouhý klidně 20 m, aby kamera dosáhla co nejdále. Mají široký úhel záběru, skvělé rozlišení a dokonce mohou mít i barevný displej. Vzhledem k vybavenosti je jejich cena vysoká.

Mini voděodolná
Geko Endoskopická inspekční kamera USB 5,5mm G02942 G02942

Domácí využití

Endoskopické kamery pro domácí využití jsou oproti profesionálním kamerám o hodně levnější. Ale také je zakoupíte bez monitoru a kabel je většinou velmi krátký. Tento typ endoskopu je vlastně malá kamerka, kterou můžete připojit k vašemu telefonu nebo počítači, kde vidíte, co kamera snímá. Díky tomuto přístroji najdete i drobné věci zapadlé za gaučem, se kterými jste se už rozloučili.

Rozlišení

Co se týče endoskopických kamer pro domácí využití, jejich rozlišení je většinou menší, než u profesionálního přístroje. Nejčastějším rozlišením u domácích kamer bývají hodnoty okolo 640×480 pixelů. U profesionálních typů se jedná o hodnoty kolem 1020×700 pixelů. Rozlišení kamery je důležité, ale záleží také, do kterého přístroje kameru zapojíte, jestli do počítače nebo telefonu.

Víte, že…?

Endoskop je termín, který pochází z řečtiny a v překladu znamená sledování. Dříve se endoskopické kamery původně používaly pouze v medicíně, následně bylo objeveno i jejich další praktické použití pro jiné účely.

Pro Android
Endoskopická kamera pro Android s Micro USB

Připojení

Při výběru kamery se také zaměřte na možnosti připojení, které jsou založeny na velikosti USB kabelu. Klasické USB vám umožní připojení k počítači, ovšem pokud přístroj disponuje i Micro USB, můžete jej zapojit i do telefonu. Některé endoskopy mohou mít WIFI funkci, díky které se nemusíte k žádnému zařízení napřímo připojovat. Stačí být v dosahu 30 metrů a je možný bezdrátový přenos z kamery do zařízení.

Délka sondy

Důležitá je i délka sondy, protože podle toho, jak je sonda dlouhá, se vaše kamera dostane daleko do prostoru, kam ji potřebujete umístit. Nejčastěji se dílka sondy pohybuje okolo 1 metru, dále pak 2m nebo 5metrů.

Certifikace

Pokud chcete, aby váš přístroj byl kvalitní a měl záruku, že jeho životnost bude vysoká, vždy si ověřte u výrobce, zda je přístroj certifikovaný. Pokud tomu tak je, většinou to jednotliví výrobci u popisu uvádějí.

FULL HD
Endoskopická kamera FULL HD + 4,3 "displej + kamera s 6x LED světly s 10m kabel + IP67

Napájení

Co se týče napájení, tak v případě endoskopické kamery je několik možností. První z nich je jednoduše připojeni k počítači nebo telefonu pomocí USB kabelu, další kamery jsou uzpůsobeny na vyměnitelné baterie typu AA a u některých kamer probíhá napájení připojením do elektrické sítě.

Voděodolnost

U některých typů endoskopické kamery se setkáme s velmi praktickou funkcí, což je voděodolnost. Zejména u kamer, které se využívají v potrubí nebo kanalizaci, je tato vlastnost nepostradatelná.

Další funkce

Při vybírání kamery můžete narazit na další funkce, kterými tento přístroj může disponovat. Mohou být velmi užitečné. Pojďme se podívat, které funkce to jsou:

Jasný obraz
ProfiGaráž Endoskopická inspekční kamera USB IP67 6 LED
  • LED osvětlení
  • digitální zoom
  • zaměření
  • automatické odpojování

Cena

Hodnota, za kterou pořídíte endoskopickou kameru, je velmi rozmanitá. Záleží zejména na tom, jestli je určena pro profesionála nebo pro amatéra do jeho příbytku. Pojďme se podívat na konkrétní cenové rozmezí.

500 – 1 000 Kč
Za tuto cenu pořídíte zcela obyčejnou kameru, která splní svoji funkci v případě, že potřebujete najít drobnosti ukryté pod gaučem. Rozhodně od ní nečekejte zázraky nebo vysoce kvalitní obraz. Většinou se tato zařízení připojují k telefonu.

Kabel 5 m
USB endoskopická kamera průměr 5,5mm kabel 5m a zrcátkem i pro mobil

1 000 – 5 000 Kč
V tomto cenovém rozpětí se už pohybují kvalitnější přístroje, které mají i sympatickou délky sondy, která může být i dva metry. Mají lepší rozlišení a vy tak lépe rozpoznáte, co kamera právě snímá.

5 000 – 10 000 Kč
Stále se bavíme o kamerách pro domácí použití. Za tuto částku jste schopni pořídit velmi kvalitní kameru, která bude disponovat dalšími užitečnými funkcemi. Dílka sondy může být až 5 metrů a patří sem i kamery, které mohou mít vlastní displej, na kterém přímo uvidíte, co kamera snímá.

Nad 10 000 Kč
Sem už řadíme kamery pro odborníky. Jedná se o výrobky v hodnotách i několika desítek tisíc korun. Patří sem přístroje, které jsou využívány v kanalizaci, potrubí, kanálech apod.

Jméno
Mini voděodolná
Pro Android
FULL HD
Jasný obraz
Kabel 5 m
Image
Produkt
Geko Endoskopická inspekční kamera USB 5,5mm G02942 G02942
Endoskopická kamera pro Android s Micro USB
Endoskopická kamera FULL HD + 4,3 "displej + kamera s 6x LED světly s 10m kabel + IP67
ProfiGaráž Endoskopická inspekční kamera USB IP67 6 LED
USB endoskopická kamera průměr 5,5mm kabel 5m a zrcátkem i pro mobil
Cena ca. 500 CZK ca. 2 400 CZK ca. 5 100 CZK ca. 500 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena