Nejlepší endoskopické kamery 2024 a jak vybrat

Dostane se i do méně přístupných míst.

Autorka: Martina Kopřivová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Endoskopická kamera k mobilu s Wi-Fi modulem EN-15, Délka 2 m Spy Shop 590532083

Jak vybrat endoskopickou kameru

  • Endoskop, nebo také endoskopická kamera, je speciální zařízení ke zkoumání dutých prostorů. Kromě medicíny našly tyto přístroje využití i ve stavebním průmyslu.
  • Endoskopická kamera je zpravidla metr až několik metrů dlouhé vlákno s optickou čočkou na jednom konci a záznamovým zařízením na druhém. Délka vlákna může být až 50 metrů.
  • Průměr optického vlákna je přitom maximálně 10 mm. Díky tomu se kamera dostane i do těch nejhůře dostupných míst jako odpadní či vodovodní trubky. Endoskopické kamery se využívají například při inspekcích panelákových stoupaček.

Endoskopické kamery k mobilu - náš výběr

Endoskopické kamery s displejem

Endoskopické kamery Wi-Fi

Zobrazit kompletní nabídku Endoskopická kamera

Jak vybrat endoskopickou kameru

Typy

Endoskopické nebo též inspekční kamery můžeme rozdělit na dva typy a to především podle účelu využívání. Existují kamery, které jsou určené pro profesionály a také přístroje, které můžete používat i vy pro domácí využití.

Profesionální využití

Jedná se o endoskopy, které jsou využívány především profesionálně. Ke své práci je používají například opraváři potrubí nebo kanalizace, instalatéři, automechanici a podobně. Jedná se o přístroje, které obsahují kameru, monitor i kabel, který je většinou dlouhý klidně 20 m, aby kamera dosáhla co nejdále. Mají široký úhel záběru, skvělé rozlišení a dokonce mohou mít i barevný displej. Vzhledem k vybavenosti je jejich cena vysoká.

Domácí využití

Endoskopické kamery pro domácí využití jsou oproti profesionálním kamerám o hodně levnější. Ale také je zakoupíte bez monitoru a kabel je většinou velmi krátký. Tento typ endoskopu je vlastně malá kamerka, kterou můžete připojit k vašemu telefonu nebo počítači, kde vidíte, co kamera snímá. Díky tomuto přístroji najdete i drobné věci zapadlé za gaučem, se kterými jste se už rozloučili.

Ruka ve zdi s endoskopickou kamerou

Endoskopickou kamery mohou využívat profesionálové i amatéři, iStock / Oleg_0

Rozlišení

Endoskopické kamery k mobilu
Endoskopická kamera k mobilu s Wi-Fi modulem EN-15, Délka 2 m Spy Shop 590532083

Co se týče endoskopických kamer pro domácí využití, jejich rozlišení je většinou menší, než u profesionálního přístroje.

  • Nejčastějším rozlišením u domácích kamer bývají hodnoty okolo 640×480 pixelů.
  • U profesionálních typů se jedná o hodnoty kolem 1020×700 pixelů. Rozlišení kamery je důležité, ale záleží také, do kterého přístroje kameru zapojíte, jestli do počítače nebo telefonu.

Víte, že…?

Endoskop je termín, který pochází z řečtiny a v překladu znamená sledování. Dříve se endoskopické kamery původně používaly pouze v medicíně, následně bylo objeveno i jejich další praktické použití pro jiné účely.

Připojení

Při výběru kamery se také zaměřte na možnosti připojení, které jsou založeny na velikosti USB kabelu. Klasické USB vám umožní připojení k počítači, ovšem pokud přístroj disponuje i Micro USB, můžete jej zapojit i do telefonu. Některé endoskopy mohou mít WIFI funkci, díky které se nemusíte k žádnému zařízení napřímo připojovat. Stačí být v dosahu 30 metrů a je možný bezdrátový přenos z kamery do zařízení.

Mobilní telefon s endoskopickou kamerou

Endoskopickou kameru můžete připojit k mobilnímu telefonu, iStock / sirene68

Délka sondy

Endoskopické kamery s displejem
Endoskopická kamera s displejem 2,4" - FULL HD kamera + 6xLED

Důležitá je i délka sondy, protože podle toho, jak je sonda dlouhá, se vaše kamera dostane daleko do prostoru, kam ji potřebujete umístit. Nejčastěji se dílka sondy pohybuje okolo 1 metru, dále pak 2m nebo 5metrů.

Certifikace

Pokud chcete, aby váš přístroj byl kvalitní a měl záruku, že jeho životnost bude vysoká, vždy si ověřte u výrobce, zda je přístroj certifikovaný. Pokud tomu tak je, většinou to jednotliví výrobci u popisu uvádějí.

Napájení

Co se týče napájení, tak v případě endoskopické kamery je několik možností. První z nich je jednoduše připojeni k počítači nebo telefonu pomocí USB kabelu, další kamery jsou uzpůsobeny na vyměnitelné baterie typu AA a u některých kamer probíhá napájení připojením do elektrické sítě.

Voděodolnost

Endoskopické kamery Wi-Fi
Kamera endoskopická UNI Wi-Fi pro iOS, Android, PC

U některých typů endoskopické kamery se setkáme s velmi praktickou funkcí, což je voděodolnost. Zejména u kamer, které se využívají v potrubí nebo kanalizaci, je tato vlastnost nepostradatelná.

Další funkce

Při vybírání kamery můžete narazit na další funkce, kterými tento přístroj může disponovat. Mohou být velmi užitečné. Pojďme se podívat, které funkce to jsou:

  • LED osvětlení
  • digitální zoom
  • zaměření
  • automatické odpojování
Endoskop

Endoskopické kamery mají různé funkce, iStock / Yana Boiko

Cena

Hodnota, za kterou pořídíte endoskopickou kameru, je velmi rozmanitá. Záleží zejména na tom, jestli je určena pro profesionála nebo pro amatéra do jeho příbytku. Pojďme se podívat na konkrétní cenové rozmezí.

Endoskopické kamery k mobilu
Kamera endoskopická pro mobilní telefon 5m

500 – 1 000 Kč
Za tuto cenu pořídíte zcela obyčejnou kameru, která splní svoji funkci v případě, že potřebujete najít drobnosti ukryté pod gaučem. Rozhodně od ní nečekejte zázraky nebo vysoce kvalitní obraz. Většinou se tato zařízení připojují k telefonu.

1 000 – 5 000 Kč
V tomto cenovém rozpětí se už pohybují kvalitnější přístroje, které mají i sympatickou délky sondy, která může být i dva metry. Mají lepší rozlišení a vy tak lépe rozpoznáte, co kamera právě snímá.

5 000 – 10 000 Kč
Stále se bavíme o kamerách pro domácí použití. Za tuto částku jste schopni pořídit velmi kvalitní kameru, která bude disponovat dalšími užitečnými funkcemi. Dílka sondy může být až 5 metrů a patří sem i kamery, které mohou mít vlastní displej, na kterém přímo uvidíte, co kamera snímá.

Endoskopické kamery Wi-Fi
Endoskopická kamera WiFi YPC-110 HD, 1200p Full HD, 8x LED, délka 2m hard

Nad 10 000 Kč
Sem už řadíme kamery pro odborníky. Jedná se o výrobky v hodnotách i několika desítek tisíc korun. Patří sem přístroje, které jsou využívány v kanalizaci, potrubí, kanálech apod.

Otázky a odpovědi

Kdy se kamera hodí?

Naše lidské oko má možnost vnímat mnoho věcí, ale v místech, která jsou těžko dosažitelná je to někdy obtížné. A právě v takových případech je vhodným řešením endoskopická kamera, která vám poskytne dokonalý výhled do míst, kam není možnost se podívat, jako například potrubí, elektrické kanály či dokonce kanalizace. Může vám ale také posloužit při opravování motorky nebo při hledání malých předmětů pod nábytkem.

Jaký endoskop pořídit do běžné domácnosti?

Pokud plánujete nákup kamery pro běžné domácí využití, vystačíte si se zařízením do 2 tisíc korun. Kupujte endoskop 5 až 10 metrů dlouhý, zorným úhlem alespoň 70 ° a HD rozlišením.
Zobrazit kompletní nabídku Endoskopická kamera