Couvací kamera s monitorem

Pro bezpečné couvání.

ca. 2 300 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 1 600 CZK
ca. 16 200 CZK

Jak vybrat couvací kameru s monitorem

  • Couvací kamerka je skvělým pomocníkem při parkování pro dlouhá auta, nebo vozidla bez zadního okna.
  • Díky externímu monitoru budete mít přehled o dění za vaším vozidlem.
  • Couvací kamery bývají vybaveny i nočním režimem pro přehled v naprosté tmě.

Popis

Couvací kamera s monitorem je nedocenitelným pomocníkem pro každého řidiče. Zprostředkuje vám dění za vaším vozidlem v době, kdy couváte a do všech míst za sebe nevidíte. Ať už kvůli nákladu, či chybějícímu zadnímu oknu. Couvací kamera má široký rozsah a doplňkové funkce, kdy veškeré záběry promítá na monitor, který umístíte do prostoru palubní desky. Samozřejmě však do míst, aby externí monitor nebránil výhledu z automobilu.

Umístění

Pokud se rozhodnete pořídit couvací kameru s monitorem, jistě budete řešit, kam takovou věc přesně umístit, aby bylo vše co nejlepší. Existují v zásadě tři základní možnosti, kam couvací kameru umístit. Vždy se hledí na to, aby kamera nebyla příliš nápadná, nebudila pozornost a nekazila doje z vozidla.

Bezdrátová
Bezdrátová couvací kamera s monitorem LCD 7" (doplněk pro motorová vozidla)

Nárazník

První možností je nárazník. Ten bývá zpravidla plastová a není problém do něj udělat potřebný otvor, kterým se objektiv couvací kamery protáhne a upevní. Jde o celkem ideální místo, kdy má couvací kamera dostatečný rozhled a je i ve vesměs ideální výšce.

Registrační značka

Další možností, která je vcelku běžná a hojně využívaná, je prostor u registrační značky vozidla. Couvací kamera je v tomto případě opět umístěna v ideální výšce co se týče vhodnosti záběru. Navíc bývá krytá před přímým deštěm, neboť se umístí do prostoru, kde je i osvětlení registrační značky.

Brzdové světlo

Lze říci, že nejméně obvyklým typem je umístění couvací kamery do třetího brzdového světla. V takovém případě je ale vždy nutné vyměnit původní třetí brzdové světlo, což nemusí být možné u všech typů automobilů. Někdy je také překážkou již příliš vysoké umístění couvací kamery a záběr nemusí být ideální.

Pro nákladní vozy
Couvací kamera s monitorem 7" do nákladních vozidel (bezdrátová)

Připojení

Couvací kameru s monitorem musíte vždy nějakým způsobem propojit. V dnešní době existují dvě možnosti, jak toho docílit.

Wi-Fi

Moderním trendem je samozřejmě bezdrátová konektivita prostřednictvím sítě Wi-Fi. K tomuto řešení se přistupuje například u dodávek, ale je možné i u běžných osobních vozidel. Výhodou je, že se nemusíte trápit s žádnou kabeláží. Mezi externím monitorem v kabině vozu a samotnou couvací kamerou dojde k vytvoření soukromé Wi-Fi sítě, pomocí které dochází k posílání obrazu z couvací kamery do monitoru. Zdánlivě elegantní řešení, které zvládne zprovoznit i naprostý laik, naráží na běžné neduhy. Například možnost, že signál může být čímkoliv rušen.

Kabel

Problémy s rušením definitivně vyřeší propojení pomocí kabelů, avšak zde se již budete muset smířit s vyššími náklady za práci elektromechanika v autoservisu. Protažení kabelů od couvací kamery až k monitoru totiž vyžaduje v krajním případě i rozebrání značných částí interiéru vozidla, což by nezkušený majitel vozu rozhodně dělat neměl.

V rámečku
Couvací kamera v rámečku SPZ s monitorem 5 palců

Úhel záběru

Při výběru couvací kamery se zaměřte na úhel jejího záběru. Jde totiž o zřejmě nejdůležitější parametr, který vám ve stupních řekne, jakou výseč za vozidlem uvidíte na monitoru v kabině auta.

  • Ideální couvací kamera by měla být širokoúhlá se záběrem kolem 170°. Ten vám zajistí, že uvidíte nejen přímo za vaše vozidlo, ale do značné míry i do stran.

Víte, že…?

Většina couvacích kamer s monitorem je vybavena také nočním režimem, který vám umožní vidět i za velmi malého osvětlení, kdy například světlo za sebou produkují jen zpětná světla.

Pro náročné
Couvací kamera s monitorem Dometic PerfectView RVS-580
Propojení couvací kamery s monitorem výhody nevýhody
Wi-Fi jednoduchá instalace možnost rušení signálu
kabel spolehlivý přenos obrazu náročnější instalace, dražší

Odolnost

Všechny couvací kamery s monitorem jsou vybaveny zvýšenou odolností, což je s ohledem na to, že jsou umístěny na karoserii, nasnadě. Stupeň krytí činí IP67 nebo IP68, což znamená, že couvacím kamerám nevadí prach ani voda. Nemusíte se tedy obávat vjet s autem ani do myčky. Couvací kamera umytí přežije bez úhony.

Ceny

Komfortu couvací kamery s monitorem si může dopřát takřka úplně každý. Nejlevnější modely lze sehnat zhruba od 700 Kč, a to v sítích ověřených prodejců s elektronikou. Jedná se však vždy o couvací kamery, která mají pouze kabelové propojení. Jistého komfortu v podobě bezdrátového propojení prostřednictvím Wi-Fi se dočkáte u couvacích kamer s monitorem, jejichž cena začíná přibližně od hranice 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Hodí se couvací kamera do jakéhokoliv auta?

Ano, existují univerzální couvací kamery, které je možné umístit do nárazníků či prostor nad registrační značkou u jakéhokoliv vozidla. Limitován tak není v podstatě nikdo.

Jaký druh propojení couvací kamery s monitorem zvolit?

Nejsnadnější je bezdrátové připojení prostřednictvím sítě Wi-Fi, jehož instalace nevyžaduje žádný odborný zásah. Problémem však může být rušení signálu. Spolehlivější je kabelové propojení, které by však měl instalovat odborník.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.