Nejlepší couvací kamery s monitory 2024 a jak vybrat

Pro bezpečné couvání.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
PODOFO WiFi parkovací couvací kamera A2816 pro mobilní telefon Fcar APP
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat couvací kameru s monitorem

  • Couvací kamerka je skvělým pomocníkem při parkování pro dlouhá auta, nebo vozidla bez zadního okna.
  • Díky externímu monitoru budete mít přehled o dění za vaším vozidlem.
  • Couvací kamery bývají vybaveny i nočním režimem pro přehled v naprosté tmě.

Couvací kamery s monitorem a parkovací asistent - náš výběr

PODOFO WiFi parkovací couvací kamera A2816 pro mobilní telefon Fcar APP
přečíst recenzi
Výrobce: Podofo
Zobrazit více
Parkovací kamera PODOFO A2816 je určena pro použití s mobilním telefonem prostřednictvím aplikace Fcar. Kamera využívá digitální WIFI přenos se voděodolností IP67 a dosahem signálu 50-80 metrů. Kompatibilní s iOS i Android zařízeními, nabízí CMOS senzor s rozlišením 1 Mpx a úhlem záběru 120-150°. Minimální osvětlení činí 0,1 lux.
Zobrazit méně
PODOFO Parkovací systém TRUCK F0505, 18IR LED kamera s 7
přečíst recenzi
Výrobce: Podofo
Zobrazit více
Přístroj PODOFO Parkovací systém TRUCK F0505 zahrnuje zadní kameru se 18IR LED diodami, 7" LCD displej na palubě a 10metrový 4pinový kabel. Nabízí dva vstupy (AV1/AV2), z nichž AV2 je určen pro připojení zadní kamery. Při připojení k zpátečce a aktivaci se zobrazí parkovací čáry. Kompletní set obsahuje veškeré potřebné kabeláže a příslušenství.
Zobrazit méně
PODOFO Parkovací kamera s LCD ve zpětném zrcátku K0074A2 s fullHD 1080p přední kamerou
přečíst recenzi
Výrobce: Podofo
Zobrazit více
Přední parkovací kamera PODOFO K0074A2 integrovaná ve zpětném zrcátku s LCD monitorem nabízí snímání videa v rozlišení FullHD 1080p. Kamera disponuje širokoúhlým objektivem o úhlu záběru 25 mm. Tato parkovací kamera umožňuje záznam videa ve vysokém rozlišení a může přispět k zvýšení bezpečnosti na parkovišti.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Couvací kamera s monitorem

Jak vybrat couvací kameru s monitorem

Popis

Couvací kamera s monitorem je nedocenitelným pomocníkem pro každého řidiče. Zprostředkuje vám dění za vaším vozidlem v době, kdy couváte a do všech míst za sebe nevidíte. Ať už kvůli nákladu, či chybějícímu zadnímu oknu. Couvací kamera má široký rozsah a doplňkové funkce, kdy veškeré záběry promítá na monitor, který umístíte do prostoru palubní desky. Samozřejmě však do míst, aby externí monitor nebránil výhledu z automobilu.

Umístění

Pokud se rozhodnete pořídit couvací kameru s monitorem, jistě budete řešit, kam takovou věc přesně umístit, aby bylo vše co nejlepší. Existují v zásadě tři základní možnosti, kam couvací kameru umístit. Vždy se hledí na to, aby kamera nebyla příliš nápadná, nebudila pozornost a nekazila doje z vozidla.

Nárazník

První možností je nárazník. Ten bývá zpravidla plastová a není problém do něj udělat potřebný otvor, kterým se objektiv couvací kamery protáhne a upevní. Jde o celkem ideální místo, kdy má couvací kamera dostatečný rozhled a je i ve vesměs ideální výšce.

Registrační značka

Couvací kamery s monitorem a parkovací asistent
PODOFO WiFi parkovací couvací kamera A2816 pro mobilní telefon Fcar APP

Další možností, která je vcelku běžná a hojně využívaná, je prostor u registrační značky vozidla. Couvací kamera je v tomto případě opět umístěna v ideální výšce co se týče vhodnosti záběru. Navíc bývá krytá před přímým deštěm, neboť se umístí do prostoru, kde je i osvětlení registrační značky.

Brzdové světlo

Lze říci, že nejméně obvyklým typem je umístění couvací kamery do třetího brzdového světla. V takovém případě je ale vždy nutné vyměnit původní třetí brzdové světlo, což nemusí být možné u všech typů automobilů. Někdy je také překážkou již příliš vysoké umístění couvací kamery a záběr nemusí být ideální.

Připojení

Couvací kameru s monitorem musíte vždy nějakým způsobem propojit. V dnešní době existují dvě možnosti, jak toho docílit.

Wi-Fi

Couvací kamery s monitorem a parkovací asistent
PODOFO Parkovací systém TRUCK F0505, 18IR LED kamera s 7" LCD displejem na palubku 10m 4pin kabel

Moderním trendem je samozřejmě bezdrátová konektivita prostřednictvím sítě Wi-Fi. K tomuto řešení se přistupuje například u dodávek, ale je možné i u běžných osobních vozidel. Výhodou je, že se nemusíte trápit s žádnou kabeláží. Mezi externím monitorem v kabině vozu a samotnou couvací kamerou dojde k vytvoření soukromé Wi-Fi sítě, pomocí které dochází k posílání obrazu z couvací kamery do monitoru. Zdánlivě elegantní řešení, které zvládne zprovoznit i naprostý laik, naráží na běžné neduhy. Například možnost, že signál může být čímkoliv rušen.

Kabel

Problémy s rušením definitivně vyřeší propojení pomocí kabelů, avšak zde se již budete muset smířit s vyššími náklady za práci elektromechanika v autoservisu. Protažení kabelů od couvací kamery až k monitoru totiž vyžaduje v krajním případě i rozebrání značných částí interiéru vozidla, což by nezkušený majitel vozu rozhodně dělat neměl.

Úhel záběru

Při výběru couvací kamery se zaměřte na úhel jejího záběru. Jde totiž o zřejmě nejdůležitější parametr, který vám ve stupních řekne, jakou výseč za vozidlem uvidíte na monitoru v kabině auta.

  • Ideální couvací kamera by měla být širokoúhlá se záběrem kolem 170°. Ten vám zajistí, že uvidíte nejen přímo za vaše vozidlo, ale do značné míry i do stran.

Víte, že…?

Couvací kamery s monitorem a parkovací asistent
PODOFO Parkovací kamera s LCD ve zpětném zrcátku K0074A2 s fullHD 1080p přední kamerou

Většina couvacích kamer s monitorem je vybavena také nočním režimem, který vám umožní vidět i za velmi malého osvětlení, kdy například světlo za sebou produkují jen zpětná světla.

Propojení couvací kamery s monitoremvýhodynevýhody
Wi-Fijednoduchá instalacemožnost rušení signálu
kabelspolehlivý přenos obrazunáročnější instalace, dražší

Odolnost

Všechny couvací kamery s monitorem jsou vybaveny zvýšenou odolností, což je s ohledem na to, že jsou umístěny na karoserii, nasnadě. Stupeň krytí činí IP67 nebo IP68, což znamená, že couvacím kamerám nevadí prach ani voda. Nemusíte se tedy obávat vjet s autem ani do myčky. Couvací kamera umytí přežije bez úhony.

Ceny

Komfortu couvací kamery s monitorem si může dopřát takřka úplně každý. Nejlevnější modely lze sehnat zhruba od 700 Kč, a to v sítích ověřených prodejců s elektronikou. Jedná se však vždy o couvací kamery, která mají pouze kabelové propojení. Jistého komfortu v podobě bezdrátového propojení prostřednictvím Wi-Fi se dočkáte u couvacích kamer s monitorem, jejichž cena začíná přibližně od hranice 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Hodí se couvací kamera do jakéhokoliv auta?

Ano, existují univerzální couvací kamery, které je možné umístit do nárazníků či prostor nad registrační značkou u jakéhokoliv vozidla. Limitován tak není v podstatě nikdo.

Jaký druh propojení couvací kamery s monitorem zvolit?

Nejsnadnější je bezdrátové připojení prostřednictvím sítě Wi-Fi, jehož instalace nevyžaduje žádný odborný zásah. Problémem však může být rušení signálu. Spolehlivější je kabelové propojení, které by však měl instalovat odborník.
Zobrazit kompletní nabídku Couvací kamera s monitorem