Nejlepší bezpečnostní kamery 2024 a jak vybrat
Neztrácejte přehled o všem, co se doma šustne.
Jak vybrat bezpečnostní kameru
- Bezpečnostní kamery se stávají čím dál rozšířenější a to nejen v rámci institucí nebo obchodů.
- Využití bezpečnostní kamery není jen o tom, že máte důkazní materiál, když Vám nějaký dareba udělá škodu.
- Pořízení kamerového systému rovněž ocení pojišťovna, u které uzavíráte pojistku, takže se Vám část pořizovací ceny kamery vrátí v nižším pojistném.
- Jeden ze zásadních parametrů, na které byste před koupí kamery měli pamatovat, je její umístění.
Bezpečnostní kamera - náš výběr
Wi-Fi bezpečnostní kamery
Vnitřní bezpečnostní kamery
Venkovní bezpečnostní kamery
Bezpečnostní kamery Hikvision
Jak vybrat bezpečnostní kameru
Umístění
Jeden ze zásadních parametrů, na které byste před koupí kamery měli pamatovat, je její umístění. To platí ve smyslu toho, jestli kamera bude v interiéru, a nebo venku.
U kamery, která bude umístěna uvnitř, se nepočítá s tím, že by byla vystavena přímému slunečnímu žáru, prudkým změnám teplot, dešti a vlhkosti. Tomu odpovídá konstrukce kamery, která je méně odolná, ale většinou také levnější než venkovní kamery.
Na druhé straně u kamer, které budou vystaveny všem výše vyjmenovaným povětrnostním vlivům, se s tím dopředu počítá a kamera je konstruována, aby odolala, takže je určitě utěsněná, aby se do ní nedostala vlhkost, obal je z lepšího materiálu, který izoluje od tepla atd. To se samozřejmě promítá do ceny, která bude vyšší než u interiérové bezpečnostní kamery.
Model
Pokud už víte, jestli kamera půjde ven nebo dovnitř, je na čase se rozhodnout pro model, který Vám bude vyhovovat, na trhu jich je několik a liší se charakteristickými vlastnostmi. Podívejme se na ty nejrozšířenější.
Bullet
Tyto modely mají tvar podélného válce a jsou umístněny na rameni, které je pohyblivé a tak se kamera může otáčet. Bullet kamery mají často stupeň krytí IP 66, což je jakýsi standart ochrany elektrických zařízení proti vnějším vlivům. IP 66 je dostačující standart pro venkovní užití kamery.
DOME
Tyto kamery mají tvar polokoule a jejich čočka se může otáčet o 360° horizontálně a 100°vertikálně. Díky tomu se hodí pro upevnění například na strop a můžou snímat celou místnost. Jedná se o kamery, které mají dobré přiblížení s vysokým rozlišením.
Specializované modely
Pro specifická prostředí se používají kamery, které jsou specializované právě pro tato místa. Může se jednat o kamery, které jsou mechanicky téměř nezničitelné – ty se používají na veřejná místa.
Dalším typem jsou vodotěsné kamery, tedy zařízení, které zvládnout i trvalý pobyt pod vodou. Ty se hodí do bazénů, akvárií a různých vodních nádrží.
Atrapy bezpečnostních kamer jsou také specifickým modelem, který vlastně kamera není, ale tváří se tak. Mají čistě preventivní význam a jsou levnějším řešením, které na první pohled od běžné kamery nerozeznáte.
Připojení
Bezpečnostní kameru samozřejmě musíte také nějak připojit k dalším zařízením, kde ukládá a také přehrává zachycený obraz, případně zvuk.
Starší kamery se připojovaly do počítačové sítě pomocí natažení kabelu, což sebou nese nároky na instalaci. Výhodou těchto kamer je téměř nulové zpoždění obrazu záznamu a stabilní kvalita obrazu.
S tím jak se v posledních letech zdokonalila bezdrátová technologie připojení k síti, se ale rozvinuly i webové kamery, který se často říká také IP kamery nebo IP systémy. To názvosloví se často rozchází, někteří prodejci označují jako IP kamery i chytré kamery zapojené kabelem.
IP (webová) bezpečnostní kamera je zařízení, které je připojeno do sítě bezdrátově. Fungují tedy v rámci sítě, kde jsou připojeny na server nebo k počítači, kde ukládají data v podobě záznamu z kamery. Výhodou těchto chytrých kamer je i to, že můžou přenášet obraz na různá zařízení, která jsou bezdrátově připojena do stejné sítě, takže můžete obraz sledovat na mobilu.
Obraz videa
Co se týče obrazu pořízeného videozáznamu, tak při výběru bezpečnostní kamery řešíme několik parametrů, které mají vliv na výsledný kamerový záznam.
Barevnost
Kamery s černobílým snímáním jsou starší typy, které jsou postupně na ústupu. Jsou méně náročné po finanční stránce a také jim pro zachycení kvalitního obrazu stačí méně světla. Své místo tedy stále mají v temnějších prostorech.
Kamery s barevným zachycením obrazu jsou dnes stále více rozšířené a dá se to pochopit. Barvy jsou důležitým detailem, který může pomoct najít narušitele. Neustále zdokonalující se optika a světelnost pomáhají barevným kamerám i se zpracováním obrazu, kde je nedostatek světla, ale pořád platí, že méně je někdy více, a tak se v takových případech může více vyplatit černobílá kamera.
Rozlišení
Rozlišení je parametr, u kterého platí čím vyšší, tím lepší. Samozřejmě platí také, čím vyšší rozlišení, tím vyšší cena kamery. Potom tedy záleží, na kolik si ceníte to, co hlídáte pomocí kamery a kolik chcete investovat.
Pro pořádek, rozlišení bezpečnostní kamery může být udáváno v pixelech nebo TVL, což jsou televizní řádky.
Pixely známe asi všichni, jsou to kostičky, které tvoří celkový obraz. Čím více jich je, tím menší jsou a tím je obraz detailnější. Výsledná hodnota se pak udává v megapixelech. Nejobyčejnější kamery mají rozlišení 1 Mpx a ty nejlepší až 8 Mpx.
TVL jsou televizní řádky a také platí, že čím více jich je, tím je obraz přesnější. Tyto hodnoty pochybují většinou v rozmezí 400 až 700 TVL.
Světelná citlivost
U tohoto parametru platí opak, čím menší hodna tím lépe. Hodnoty jsou udávány v luxech a říkají, kolik světla kamera potřebuje pro vytvoření solidního obrazu. Ty obyčejné barevné kamery se pohybují kolem hodnoty 0,5 až 1 lux, obyčejné černobílé kolem 0,1 až 0,3.
U těch nejlepších kamer, které zpracují velice kvalitní obraz i v noci nebo za šera se světelná citlivost pohybuje pod hodnotou 0,01 lux a desetinných míst může být i více.
ZOOM
ZOOM neboli přiblížení obrazu většina uživatelů zná z fotoaparátů a běžných kamer, kde je poměrně důležitý. U bezpečnostní kamery tomu tak úplně není. ZOOM se hodí, pokud kameru můžete na dálku sami ovládat a chcete si někoho, nebo něco přiblížit. Na druhé straně tím ztratíte ostrost obrazu a zmenšíte zorné pole, takže pokud například začne houkat alarm a vandal začne utíkat, tak se Vám může rychle ztratit z obrazu a přijdete o podstatné informace.
Výrobci
Podívejme se krátký přehled renomovaných výrobců bezpečnostních systémů, a tedy i kamer. Poměrně dost rozšířené a dobře hodnocené jsou kamery značky D-Link. Na tento trh postupně vstupuje a dobrých hodnocení dosahuje značka Xiaomi, dále například iGet, Hikvision atd. Za zmínku rovněž stojí známá česká značka Jablotron. Trh je poměrně široký, takže si vybere každý. Ideální variantou je, pokud Vám kamery nainstaluje firma, která Vám dodá i bezpečnostní systém, alarm a vše s tím spojené.
Ceny
Cenově zcela nejlevněji vychází již zmíněné makety, ty pořídíte do 500 Kč.
Jednotlivé kamery pak mohou stát od 1000 Kč až po 10000 Kč a více. Pokud plánujete pořídit kamer více, tak se spíš vyplatí koupit celý bezpečnostní systém, jak s hardwarem v podobě kamer, tak softwarem pro přenos a ukládání obrazu do různých zařízení.
Za cenu do 3000 Kč si pořídíte obyčejnou barevnou, bezdrátově připojenou kameru s méně kvalitním rozlišením – zhruba do 3 mpx. Jsou to kamery vhodné tam, kde nehrozí velké nebezpečí, často mají spíše funkci monitorovací než bezpečnostní.
Za 3000 až 6000 Kč se dá očekávat už kvalitní kamera s dobrým obrazem o vysokém rozlišení 4, někdy i 5 mpx. Tyto dražší kamery by měly v pohodě dlouhé roky vydržet sloužit i venku, hodí se například k hlídání rodinných domů nebo menší firem.
Za více než 6000 Kč se pak pořizují bezpečnostní kamery o maximálním rozlišení a s kvalitním softwarovým vybavením. Pořizují se tam, kde už je doopravdy co hlídat, takže pro luxusní vily, obchody, banky, státní instituce apod. Tam samozřejmě kamery mohou přesáhnout pořizovací ceny i více než 10000 Kč.