Bourací kladivo

Výkonný pomocník při rekonstrukci.

ca. 5 100 CZK
ca. 10 600 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 42 000 CZK
ca. 29 100 CZK
ca. 3 400 CZK

Jak vybrat bourací kladivo

 • Bourací kladiva mají několik podob. V zastoupení jsou vrtací, sekací i kombinovaná kladiva.
 • Nejdůležitějším parametrem je hmotnost, která určuje, jak dlouho budete moci s kladivem pracovat.
 • Zvolit můžete elektrické i aku kladivo.
 • Při každém seknutí vyvine bourací kladivo úder o určité energii. Její množství určuje, kolik času bude potřebovat k efektivnímu průniku daným materiálem.
 • Vybírejte optimální upínací systém.

Vrtání nebo sekání?

V obchodech bourací kladiva běžně naleznete bok po boku s klasickými příklepovými vrtačkami. Svými vlastnostmi se od nich ovšem poměrně výrazně odlišují. Standardně je dělíme do tří skupin:

 • Vrtací – podobná klasickým vrtačkám, většina energie přechází do úderu, vrták si udržuje kruhový profil
 • Sekací – veškerá energie je použita k úderu, sekáč nerotuje
 • Kombinovaná – umožní měnit vrtání a sekání podle potřeby, pro nižší výkon jsou vhodné k méně náročným činnostem
Silák
Scheppach AB 1900

Pro skutečné bourací práce vybírejte zásadně v kategorii výkonných sekacích kladiv. Vrtací se hodí spíše k opracování stávajícího materiálu podle potřeby bez jeho kompletního rozbití. Kombinovaná pak představují jakýsi kompromis a při sekání si poradí jen s méně odolnými strukturami.

Napájení

Každé elektrické náčiní potřebuje ke svému chodu zdroj energie. V dnešní době jsme si navykli na dva základní typy, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Spolu se zmínkou o praktickém využití o nich pojednává následující tabulka:

Druh napájení Výhody Nevýhody Uplatnění
Aku bourací kladiva Neomezená mobilita, dostatečný výkon Vyšší hmotnost, nutnost neustálého dobíjení, kolísání výkonu Pro méně náročné činnosti v domácnosti
Elektrická bourací kladiva Obrovský výkon, nižší hmotnost, stálost, neomezená výdrž Omezený dosah Pro náročnější i zcela profesionální bourací práce

Víte, že…?

Na první pohled vás bude jistě lákat nákup akumulátorového modelu, důkladně si jej promyslete. Bourací kladiva obvykle potřebují vysoký výkon k tomu, aby se jim podařilo materiálem účinně proniknout. Z toho důvodu se neustálý přísun energie po zapojení do zásuvky jeví jako lepší volba.

S upínáním SDS - Max
Makita HM1203C

Hmotnost

Na tomto místě patrně očekáváte zmínku o příkonu, respektive výkonu. Bourací kladiva bývají ovšem častěji hodnocena podle své hmotnosti, která udává, jak vysoký jejich výkon bude a s jakými úkoly si poradí nejlépe. V současné době rozlišujeme tři základní skupiny:

 • Do 3 kg – nejlehčí činnost, osekávání obkladů, vysekávání drážek pro trubky, elektroinstalace
 • 3–11 kg – univerzální sekací práce, opracování zdiva a betonu
 • Nad 11 kg – kompletní bourání odolných materiálů

Rozhodně se ještě před výběrem konkrétního pomocníka řádně zamyslete, jak jej budete používat. Asi těžko vysekáte drobnou drážku pro položení elektroinstalace pomocí 15kilogramového bouracího kladiva.

S upínáním SDS-Plus
Worksite ERH115

Příkon

Ačkoliv jsme jeho význam v předcházející kapitole trochu devalvovali, vynechat jej nemůžeme. Řeč je o příkonu, jenž udává spotřebu energie ve Wattech. Jeho výše má přímý vliv na výkon, který výrobci bohužel neuvádějí. Počítejte ovšem s tím, že část dodané energie přístroj nevyužije, takže reálný výkon je vždy o něco nižší.

Výše tohoto parametru má velký vliv na efektivitu bouracího kladiva. Čím vyšší je, tím náročnější práce s ním zvládnete. Bohužel úměrně se sílícím motorem stoupá i hmotnost, takže znovu doporučujeme pořádně se zamyslet nad plánovanými činnostmi.

Obecně rozlišujeme tři základní skupiny náčiní podle výše příkonu:

Nízká hmotnost
Makita M8600
 • Méně než 1 000 W – pro použití v domácnostech, pro panelové domy alespoň 800 W
 • 1 000 – 1 900 W – střední skupina, která si poradí s většinou úkolů v domácnostech i řemeslnických dílnách
 • Nad 2 000 W – pro profesionály

Víte, že…?

Zachovávejte si dostatečnou rezervu. Pořízením výkonnějšího stroje pro méně náročné práce v domácnosti nic nezkazíte. Díky tomu, že se příliš nenadře, bude jeho motor fungovat mnohem déle. Pozor dávejte na hmotnost rostoucí ruku v ruce se stoupajícím výkonem.

Síla úderu

Při každém seknutí vyvine bourací kladivo úder o určité energii. Její množství určuje, kolik času bude potřebovat k efektivnímu průniku daným materiálem. Základní jednotkou je Joule (J). I pro drobnější domácí práce byste se měli poohlížet po alespoň 10 J. Náročné bourání zdí si vyžaduje sílu úderu alespoň 30 J. V opačném případě se bourání jednak nepříjemně protáhne, jednak dojde k rychlému opotřebení nástroje.

Pro vertikální práce
Hitachi H90SG

Způsob upínání

Pro dosažení efektivního přenosu energie z motoru do vrtáku musí být náčiní vybaveno optimálním upínacím systémem. V praxi se setkáte hned se dvěma svébytnými systémy:

 • SDS-Plus
 • SDS-Max

SDS-Plus

Varianta někdy také označována jako SDS+ představuje standardní výbavu lehčích přístrojů o hmotnosti mezi 2 a 4 kg. Systém má podobu 10mm stopky se dvěma protilehlými žlábky.

S kufrem
DeWALT D25961K

Nižší pořizovací cena se projeví zejména na slabším přenosu energie. Nepodaří se tak vytěžit maximum ani ze silného motoru, ani z ostrých a kvalitních vrtáků. Pro sekání do slabších cihel, betonu, a v optimálních podmínkách i panelu, však plně dostačují.

SDS-Max

Již z názvu vyplývá, že systém SDS-Max zajišťuje maximální přenos energie. I proto je mnohem frekventovanější u profesionálních bouracích kladiv. Umožňuje vložení velkých vrtáků a sekáčů s průměrem přesahujícím 50 mm. Tři žlábky dovolují vynikající přenos energie z motoru.

Kupujete-li zařízení pro domácnost, asi jej úplně neuplatníte. Jelikož je poměrně drahý, vyskytuje se u přístrojů vhodných do rukou profesionálů provádějících ty nejtěžší bourací práce.

Sekací
Narex EKS 3 65404584

Ergonomie

Párkrát seknete do zdi a ruce vás brní natolik, že si musíte na chvíli odpočinout? Patrně není vaše náčiní osazeno příliš dobrým systémem tlumení vibrací. Vždy byste se proto měli vydat do obchodu a nástroj si řádně potěžkat.

Rukojeť musí skvěle padnout do ruky a nikde netlačit. Kladivo musí též být optimální vyvážené, aby vám nevypadávalo z rukou při sebemenším vychýlení z rovnováhy. Ověřte si též celkovou konstrukční úroveň. Jestliže pracujete ve velmi náročných podmínkách, asi by vás příliš nepotěšilo, kdyby se přístroj poškodil při prvním silnějším nárazu.

Funkce a příslušenství

Čím jiným by na sebe firmy mohly upozornit než tím, že ke svým produktům přibalí aspoň nějaké příslušenství a doplňující funkce? Jejich přítomnost sice není naprosto nezbytná pro optimální fungování aparátu, významnou měrou však pomáhá při práci:

 • Nastavení intenzity příklepu – možnost nastavení síly s jakou kladivo proniká do materiálu (u vrtacích kladiv)
 • Indikátor uhlíků – varování před opotřebením uhlíků a indikace jejich výměny
 • Kufřík – pro bezpečné uložení a snadné přenášení
 • Dodatečné madlo – zvýšená stabilita při bourání extrémně silných zdí

Nejvýznamnější značky

Segment bouracích kladiv nečítá příliš mnoho renomovaných značek. Valná většina firem si vystačí s klasickými příklepovými vrtačkami. Náčiní pro bourací práce totiž obvykle potřebují pouze majitelé rodinných domů či profesionálové, jejichž počet není příliš vysoký. Láká-li vás tedy nákup levného modelu ze supermarketu, raději podobné myšlenky rychle zapuďte. Taková zařízení bohužel nepřežijí první kontakt s tvrdším materiálem.

Jestliže si vyberete model pocházejí z dílny jednoho z těchto tří velkých hráčů, rozhodně neprohloupíte:

 • Makita
 • Hitachi
 • DeWalt

Makita

Více než století existující japonský koncern Makita je právem považován za etalon kvality na poli elektrických nástrojů. Zajímavostí je, že právě výrobě pneumatických a demoličních nástrojů se věnuje již od 70. let a je jedním z průkopníků tohoto zboží. Očekávejte vynikající kvalitu všech součástek za rozumnou cenu.

V nabídce naleznete jak náčiní pro domácnosti, tak i stroje vhodné do rukou profesionálů. Všechny poslouží dobře a odvedou výbornou práci, ať už je podrobíte jakékoliv zátěži.

Hitachi

Podobně dlouho se na světě vyskytuje i druhý japonský zástupce, Hitachi. Na rozdíl od svého předchůdce se jedná o široce rozkročenou společnost s opravdu rozsáhlým portfoliem nabízeného zboží a služeb. Jednu z oblastí, jimž se aktivně věnuje, představuje i produkce elektrického náčiní pro řemeslnické práce.

Svým cenovým zařazením spadá do vyšší kategorie. Její zařízení nalézají uplatnění hlavně u profesionálních řemeslnických firem, jelikož oplývají vysokým výkonem a perfektní konstrukční kvalitou.

DeWalt

Přesuňme se nyní na druhou stranu zeměkoule, do amerického Baltimoru. Právě zde má své sídlo renomovaný výrobce profesionálního nářadí DeWalt. Její zakladatel Rayomd DeWalt se sám zapsal do historie jako vynálezce speciální pily s radiálním ramenem. Značka se dodnes profiluje jako navrhovatel a producent vysoce sofistikovaného a kvalitního náčiní.

Očekávejte tedy, že za pořízení bouracího kladiva z její dílny zaplatíte poměrně výrazný finanční obnos. Odměnou vám ale bude perfektní úroveň provedení, odolnost i při velmi nešetrném zacházení a skvěle navržená ergonomie.

Cena

Bourací kladiva se v žádném případě neřadí mezi nejlevnější přístroje na trhu. Jejich výraznější cenovka představuje daň za výkon a nutnost vysoké konstrukční úrovně. V současné době můžeme rozlišit tři základní cenové intervaly:

 • Do 10 000 Kč
 • 10 000 Kč–30 000 Kč
 • Nad 30 000 Kč

Cena do 10 000 Kč

Zvažujete nákup kladiva za cenovku do 5 000 Kč? Jistě, nějakou tu dobu vám možná poslouží, k pracím náročnějším, než je vysekání drážky pro elektroinstalaci nepočítejte. V nižší cenové relaci se navíc pohybuje spousta neznačkových producentů, jejichž výrobky trpí různými technickými problémy.

Příkon jen výjimečně přesáhne 1 000 W a síla úderu bude kolem 5 J. V této skupině tedy vybírejte jen, pokud plánujete snadné domácí práce.

Cena od 10 000 Kč do 30 000 Kč

Ve střední kategorii se již nacházejí jak exkluzivní stroje pro domácnosti, tak základní náčiní pro profesionály. Příkon bývá okolo 1 500 W a síla úderu mezi 25 a 36 joulů zajistí perfektní průnik i silnějšími materiály. Počítejte bohužel s vyšší hmotnosti nad 15 kilogramů.

V této cenové relaci se již nachází výhradně stroje z dílen významných značek. Jejich pořízením získáte pomocníka, jenž bude fungovat dlouho bez větších problémů.

Cena nad 30 000 Kč

Pomalu, ale jistě vystupujeme na vrchol. V těchto patrech pravděpodobně budou lovit pouze profesionálové, neboť právě jim je daný segment určen. Příkon přesahuje hranici 2 000 W síla úderu může být i 60 J. Přímo úměrně se silou ovšem roste i hmotnost, jež nezřídka bývá okolo 30 kilogramů.

Otázky a odpovědi

Jaká je rychlost otáček?

Ve většině případů je možné rychlost otáček podle potřeby regulovat. Vrtací a kombinovaná kladiva mají nejčastěji rychlost otáček v rozmezí 600 - 1 500 ot/min. V případě těchto kladiv platí, že čím větší vrták budete používat, tím menší by měl být i počet otáček.

Jaké vrtáky lze použít?

Nejčastěji se používají dvojbřité vrtáky, které zvládnou provrtat kámen, cihlu i beton. Ještě odolnější jsou čtyřbřité vrtáky, které si poradí i s železobetonem. Tyto vrtáky jsou obvykle větší a práce s nimi je rychlejší. Kromě těchto nejpoužívanějších lze koupit ještě duté a průrazové vrtací korunky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Silák
S upínáním SDS - Max
S upínáním SDS-Plus
Nízká hmotnost
Pro vertikální práce
S kufrem
Sekací
Image
Product
Scheppach AB 1900
Makita HM1203C
Worksite ERH115
Makita M8600
Hitachi H90SG
DeWALT D25961K
Narex EKS 3 65404584
Hmotnost
16.5 kg
9.7 kg
6.3 kg
5.4 kg
32 kg
16.9 kg
3.1 kg
Příkon
1900 W
1.51 W
1050 W
900 W
2000 W
1600 W
850 W
Typ
bourací
bourací
bourací
bourací
bourací
bourací
sekací
Počet úderů
2 000 ú/min
1 900 ú/min
4 000 ú/min
2 900 ú/min
1 000 ú/min
1 450 ú/min
Upínání
HEX (šestihran)
SDS-Max
SDS-Plus
HEX (šestihran)
SDS-Plus
Cena ca. 5 100 CZK ca. 10 600 CZK ca. 2 200 CZK ca. 4 000 CZK ca. 42 000 CZK ca. 29 100 CZK ca. 3 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.