Broďáky

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Prosinec 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
PROS Broďáky gumové černé a zelené

Jak vybrat broďáky

 • Broďáky, respektive brodící kalhoty jsou vysoké rybářské voděodolné kalhoty, které umožňují vstoupit i do hlubších vod bez nebezpeční namočení. Podle jejich délky je možné rozlišit tři základní typy.
 • Podstatným kritériem při výběru je pak materiál, ze kterého jsou kalhoty vyrobeny. Materiál má vliv na pořizovací cenu, ale i komfort při nošení.
 • Nejdůležitější vlastností je výdrž kalhot, která souvisí nejen s materiálem, ale také údržbou.

Broďáky - náš výběr

Broďáky - brodící holínky

Broďáky - brodící kalhoty

Malatec Brodící Kalhoty
přečíst recenzi
Výrobce: Malatec
Značka: Iso Trade
Druh: brodící kalhoty
Určení: pánské
Materiál: polyvinylchloridové
Barva: černé
Cormoran Brodící kalhoty
Výrobce: Cormoran
Druh: brodící kalhoty

Broďáky - prsačky

Zobrazit kompletní nabídku broďáků

Jak vybrat broďáky

 • Broďáky, respektive brodící kalhoty jsou vysoké rybářské voděodolné kalhoty, které umožňují vstoupit i do hlubších vod bez nebezpeční namočení. Podle jejich délky je možné rozlišit tři základní typy.
 • Podstatným kritériem při výběru je pak materiál, ze kterého jsou kalhoty vyrobeny. Materiál má vliv na pořizovací cenu, ale i komfort při nošení.
 • Nejdůležitější vlastností je výdrž kalhot, která souvisí nejen s materiálem, ale také údržbou.
Rybářka ve vodě

Broďáky se obecně rozdělují podle délky, iStock / phbcz

Typy broďáků podle délky

Podle výšky brodících kalhot lze rozlišit tři základní typy tohoto vybavení a to:

 • Brodící holínky – základ této kategorie; mají podobu nohavic sahajících zhruba k rozkroku; nejlevnější varianta vhodná k lovení ryb pouze v malých tocích (např. malé pstruhové potoky); nejčastěji vyrobeny z PVC
 • Broďáky do pasu – tato varianta umožňuje pohyb i v hlubších vodách; jejich využití tedy nabízí širší možnosti; bohužel nabídka na trhu není u této varianty příliš bohatá
 • Prsačky – nejtypičtější a nejrozšířenější varianta; umožňují brodění i na hlubších místech vodních ploch, aniž by se dotyčný rybář namočil

Víte, že…?

Tento typ kalhot slouží pouze k brodění ve vodních tocích. Např. v prsačkách se v žádném případě nedoporučuje nastupovat do loďky, protože kdyby došlo k jejím převržení, nelze v těchto kalhotách plavat.

Z jakého materiálu se vyrábí

V tomto ohledu je nabídka na trhu poměrně široká. Výrobní materiál pak velmi úzce souvisí s pořizovací cenou.

Muž loví ryby v řece

Cenu a kvalitu určuje výrobní materiál, iStock / Thiago Santos

PVC

Broďáky
PROS Broďáky gumové černé a zelené

PVC neboli polyvinylchlorid představuje základní variantu s velkou výhodou a to je nízká pořizovací cena, protože kalhoty i s přivařenou holínkou mohou stát i méně než 1000 Kč. Navíc se jedná o relativně odolný materiál vhodný i na těžkou práci v oblasti rybníkářství. Při poškození je jejich oprava poměrně jednoduchá a to i v terénu.

Nevýhodou je menší komfort při jejich používání – nejsou moc pohodlné, ohebné a navíc mají vyšší hmotnost. Jejich součástí není tepelná izolace ani odvětrávání. V chladných měsících je v nich tedy zima a v létě naopak horko. Samotnému materiálu pak škodí UV paprsky, což se ale projevuje až po delší době. Pohodlnější variantu pak představují modely, u kterých je PVC kombinováno s jinými materiály.

Neopren

Tento moderní materiál neposkytuje ochranu jen před vlhkem, ale i chladem. Tloušťka neoprenu je nejčastěji 3 až 5 mm. Tyto hodnoty poskytují ochranu i před mrazem, samozřejmě v případě kvalitního spodního oblečení. Kalhoty se vyrábí v kombinaci s integrovanými holínkami. Samotný materiál je dostatečně pružný a také poměrně odolný. Jako nevýhodu lze uvést vyšší hmotnost, která může být i 7 kg, což znesnadňuje zejména chůzi.

Membránová tkanina

Broďáky - brodící holínky
Pros Brodící Holínky Strong Černé

Kalhoty z tohoto materiálu se označují jako „dejcháče“ a patří k nejdražší variantě na našem trhu. U prémiových značek se totiž může pořizovací cena pohybovat i v řádech desetitisíců. Materiál jako takový je prakticky totožný jako u sportovního oblečení. Nepromokavost je založena na membráně, která zajišťuje nepropustnost vodních molekul směrem k tělu, ale propouští vodní páry směrem ven. Kalhoty jsou navíc poměrně lehké oproti předchozím materiálům, takže na nošení jsou bezesporu nejpohodlnější. Opět zde ale chybí ochrana proti chladu. Také odolnost není tak vysoká jako u předchozích variant. Membránové kalhoty jsou nejčastěji zakončeny neoprenovou ponožkou, takže bude nutné dokoupit speciální brodící boty.

MateriálKladyZápory
PVCNízká pořizovací cenaNepohodlné
 Odolný materiálNeprodyšné
 Snadná oprava 
NeoprenOchrana před vlhkemVysoká váha může omezovat pohyb v kalhotách
 Poskytují dostatečný tepelný komfort 
 Materiál je pružný a odolný 
Membránová tkaninaProdyšný materiálVysoká pořizovací cena
 Nejkomfortnější varianta ze všech možnostíNeochrání proti chladu
  Menší odolnost materiálu
Muž stojí ve vodě při lovení ryb

Mezi broďáky lze zařadit i rybářské holínky, iStock / Ja'Crispy

Výdrž

Výdrž brodících kalhot je poměrně podstatná, ale problematická vlastnost. Výrobci kalhoty testují pomocí tlakové zkoušky. Jejím úkolem je odhalení vadných kusů. I přesto však může docházet k průsakům vody a to i po kratší době používání.

 • Z tohoto hlediska jsou nejodolnější kalhoty z PVC.
 • Neoprén je také dostatečně odolný, ale hrozí u něj selhání gumových holínek. U tzv. dejcháčů je důležitá kvalita švů. Z tohoto hlediska je pak lépe sáhnout po dražších značkách.
 • Obecně výdrž kalhot zvyšuje také péče, která je jim věnována po jejich použití. Běžná doporučení spočívají v jejich dobrém vysušení co nejdříve po jejich použití.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat broďáky?

Při výběru lze zvážit dva základní parametry a to typ kalhot z hlediska jejich délky a výrobní materiál. Zejména u materiálu je třeba zvážit případné klady a zápory.

Jak je to s velikostmi u brodících kalhot?

Každý výrobce by měl mít oficiální velikostní tabulku, kterou je třeba se řídit. Velikost jako taková by měla mít i rezervu pro případ, že bude nutné vzít pod kalhoty více vrstev spodního oblečení.
Zobrazit kompletní nabídku broďáků