Nejlepší broďáky 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
PROS Broďáky STANDARD zelené
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat broďáky

  • Broďáky, respektive brodící kalhoty jsou vysoké rybářské voděodolné kalhoty, které umožňují vstoupit i do hlubších vod bez nebezpeční namočení. Podle jejich délky je možné rozlišit tři základní typy.
  • Podstatným kritériem při výběru je pak materiál, ze kterého jsou kalhoty vyrobeny. Materiál má vliv na pořizovací cenu, ale i komfort při nošení.
  • Nejdůležitější vlastností je výdrž kalhot, která souvisí nejen s materiálem, ale také údržbou.

Broďáky - náš výběr

Broďáky - brodící holínky

Novesta Rybářské brodící boty
Druh: brodicí holínky
Zobrazit více
Holínky Novesta s nástavcem jsou navrženy pro rybáře, ať už profesionální nebo rekreační. Materiály použité na podšívku nástavce zahrnují bavlněný úplet a kaučukovou směs pro ohebnost horní části boty. Přezka a upínací pásek umožňují snadnou montáž na opasek. Velikost je dostupná v rozmezí od 240 mm do 310 mm.
Zobrazit méně
Delphin Brodící kalhoty River
přečíst recenzi
Výrobce: Delphin
Druh: brodicí holínky
Určení: unisex
Materiál: nylonové
Barva: zelené
Zobrazit více
Delphin Brodící kalhoty River jsou sestaveny z nylonu 190D s použitím technologie SONIC SEAM. Na povrchu se neobjevuje typické šití, místo toho je viditelná jen tenká linie spoje. Vrstvy látky jsou tak dokonale propojené. Podrážka je stabilní a odolná. Hmotnost dosahuje 2,2 kg. Součástí balení je také opravná sada.
Zobrazit méně

Broďáky - brodící kalhoty

Malatec Brodící Kalhoty
přečíst recenzi
Výrobce: Malatec
Druh: brodící kalhoty
Určení: unisex
Materiál: polyvinylchloridové
Barva: černé
Zobrazit více
Malatec Brodící Kalhoty jsou vyrobeny z plastového materiálu Plavitex, který nabízí odolnost a pružnost i za nízkých teplot. Použití techniky dvojitého šití zajišťuje odolnost produktu proti poškození. Kalhoty jsou doplněné o boty s protiskluzovou podrážkou a nastavitelnými popruhy pro komfort uživatele.
Zobrazit méně
Cormoran Brodící kalhoty
přečíst recenzi
Výrobce: Cormoran
Druh: brodící kalhoty
Zobrazit více
Cormoran Brodící kalhoty jsou konstruovány z nylonové tkaniny (70D Nylon) s PVC povlakem. Švy jsou zpevněny a gumová bota poskytuje protiskluzovou podrážku, upravenou dvojitým svařením. Obsahují popruhy s plastovým klipem a jsou dodány s záplatou a lepidlem pro případné opravy.
Zobrazit méně
PROS Brodící kalhoty premium SBP01
přečíst recenzi
Výrobce: PROS
Druh: brodící kalhoty
Zobrazit více
Brodící kalhoty "Premium" značky PROS jsou vyrobeny z technické tkaniny PLAVITEX (PVC / polyester) o hmotnosti 700g/m² a tloušťce 0,70mm. Konstrukce výrobku zahrnuje posílení v oblasti kolen pro zvýšení odolnosti proti mechanickému poškození. Jejich konstrukce zahrnuje novou pásku fixaci, elastické šle a odolné boty vyrobené z materiálu Plavitex (PVC / polyester) s gramáží 680g/m.
Zobrazit méně
Carp System brodící kalhoty nylon/PVC
přečíst recenzi
Výrobce: Carp System
Druh: brodící kalhoty
Materiál: polyvinylchloridové

Broďáky - prsačky

DAM Prsačky Hydroforce Nylon Taslan Chestwader
přečíst recenzi
Výrobce: D.A.M.
Druh: prsačky
Určení: pánské
Materiál: nylonové
Zobrazit více
Broďáky DAM Prsačky Hydroforce Nylon Taslan Chestwader jsou vyráběné z nylonu a taslanu, čímž zajišťují lehkost a flexibilitu v pohybu. Oprečnost v suchu zajišťuje tento materiál. Nastavitelné ramenní popruhy, pás a pevné holínky s protiskluzovou podrážkou jsou součástí konstrukce. Věci lze skladovat ve vnitřní kapse.
Zobrazit méně
Behr neoprenové prsačky HighBack Neo Max
Výrobce: BEHR
Druh: prsačky
Barva: zelené
Materiál: neoprenové
Zobrazit více
Prsačky od Behr, nazvané HighBack Neo Max, jsou vyrobeny z 4mm neoprenu a disponují vysokou zadní částí. Výrobci provádějí kontrolu voděodolnosti na každé jednotlivé kusy. Oproti standardnímu provedení, mají zesílené kolenní části a robustní PVC boty s neoprenovou výstelkou. Dále jsou vybaveny náprsní kapsou s dvěma malými kapsami. Provoz náročných podmínek dokládá odolné materiálové složení: 90% neopren, 10% nylon. K prsačkám je dodávána i přepravní taška a termoponožky.
Zobrazit méně
Behr Prsačky neoprénové filcová podrážka
Výrobce: BEHR
Druh: prsačky
Materiál: neoprenové
Zobrazit více
Prsačky Behr jsou vyrobeny z 5mm neoprénu se šedým odstínem. Disponují filcovou podrážkou, horní kapsou a nastavitelnými popruhy se suchým zipem. Další vlastnosti zahrnují zesílené nákoleníky a výškové úpravy pro různé velikosti bot. Součástí dodávky je opravná sada a ventilační taška.
Zobrazit méně
3Kamido Dětské brodící kalhoty
Druh: prsačky
Barva: zelené
Určení: dětské
Zobrazit více
3Kamido Dětské brodící kalhoty jsou vyráběné z Kamidex PVC materiálu bez ftalátů, poskytují ochranu před vlhkostí a hmyzem. Mají přizpůsobitelné šle a odolné protiskluzové podrážky. Jsou dostupné v mnoha barvách a velikostech, včetně velikosti 20/21. Inkludují reflexní logo (2x na botách, 1x na tašce) pro zvýšenou viditelnost.
Zobrazit méně
Behr Prsačky Platin-Innovation
přečíst recenzi
Výrobce: BEHR
Druh: prsačky
Materiál: nylonové
Zobrazit více
Prsačky Behr Platin-Innovation jsou vyrobené z 5 mm silného neoprénu, doplněné o gumovou podrážku. Disponují výškově nastavitelnými popruhy, kapsou a zesílenými nákoleníky. Velikost prsaček je upravená podle běžných výškových rozměrů obuvi. Balení obsahuje opravnou sadu pro neoprénu a přenosnou tašku s ventilačními otvory.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Broďáky

Jak vybrat broďáky

Rybářka ve vodě

Broďáky se obecně rozdělují podle délky, iStock / phbcz

Typy broďáků podle délky

Podle výšky brodících kalhot lze rozlišit tři základní typy tohoto vybavení a to:

  • Brodící holínky – základ této kategorie; mají podobu nohavic sahajících zhruba k rozkroku; nejlevnější varianta vhodná k lovení ryb pouze v malých tocích (např. malé pstruhové potoky); nejčastěji vyrobeny z PVC
  • Broďáky do pasu – tato varianta umožňuje pohyb i v hlubších vodách; jejich využití tedy nabízí širší možnosti; bohužel nabídka na trhu není u této varianty příliš bohatá
  • Prsačky – nejtypičtější a nejrozšířenější varianta; umožňují brodění i na hlubších místech vodních ploch, aniž by se dotyčný rybář namočil

Víte, že…?

Tento typ kalhot slouží pouze k brodění ve vodních tocích. Např. v prsačkách se v žádném případě nedoporučuje nastupovat do loďky, protože kdyby došlo k jejím převržení, nelze v těchto kalhotách plavat.

Z jakého materiálu se vyrábí

V tomto ohledu je nabídka na trhu poměrně široká. Výrobní materiál pak velmi úzce souvisí s pořizovací cenou.

Muž loví ryby v řece

Cenu a kvalitu určuje výrobní materiál, iStock / Thiago Santos

PVC

Broďáky
PROS Broďáky STANDARD zelené

PVC neboli polyvinylchlorid představuje základní variantu s velkou výhodou a to je nízká pořizovací cena, protože kalhoty i s přivařenou holínkou mohou stát i méně než 1000 Kč. Navíc se jedná o relativně odolný materiál vhodný i na těžkou práci v oblasti rybníkářství. Při poškození je jejich oprava poměrně jednoduchá a to i v terénu.

Nevýhodou je menší komfort při jejich používání – nejsou moc pohodlné, ohebné a navíc mají vyšší hmotnost. Jejich součástí není tepelná izolace ani odvětrávání. V chladných měsících je v nich tedy zima a v létě naopak horko. Samotnému materiálu pak škodí UV paprsky, což se ale projevuje až po delší době. Pohodlnější variantu pak představují modely, u kterých je PVC kombinováno s jinými materiály.

Neopren

Tento moderní materiál neposkytuje ochranu jen před vlhkem, ale i chladem. Tloušťka neoprenu je nejčastěji 3 až 5 mm. Tyto hodnoty poskytují ochranu i před mrazem, samozřejmě v případě kvalitního spodního oblečení. Kalhoty se vyrábí v kombinaci s integrovanými holínkami. Samotný materiál je dostatečně pružný a také poměrně odolný. Jako nevýhodu lze uvést vyšší hmotnost, která může být i 7 kg, což znesnadňuje zejména chůzi.

Membránová tkanina

Broďáky - brodící holínky
Pros Brodící Holínky Strong Černé

Kalhoty z tohoto materiálu se označují jako „dejcháče“ a patří k nejdražší variantě na našem trhu. U prémiových značek se totiž může pořizovací cena pohybovat i v řádech desetitisíců. Materiál jako takový je prakticky totožný jako u sportovního oblečení. Nepromokavost je založena na membráně, která zajišťuje nepropustnost vodních molekul směrem k tělu, ale propouští vodní páry směrem ven. Kalhoty jsou navíc poměrně lehké oproti předchozím materiálům, takže na nošení jsou bezesporu nejpohodlnější. Opět zde ale chybí ochrana proti chladu. Také odolnost není tak vysoká jako u předchozích variant. Membránové kalhoty jsou nejčastěji zakončeny neoprenovou ponožkou, takže bude nutné dokoupit speciální brodící boty.

MateriálKladyZápory
PVCNízká pořizovací cenaNepohodlné
 Odolný materiálNeprodyšné
 Snadná oprava 
NeoprenOchrana před vlhkemVysoká váha může omezovat pohyb v kalhotách
 Poskytují dostatečný tepelný komfort 
 Materiál je pružný a odolný 
Membránová tkaninaProdyšný materiálVysoká pořizovací cena
 Nejkomfortnější varianta ze všech možnostíNeochrání proti chladu
  Menší odolnost materiálu
Muž stojí ve vodě při lovení ryb

Mezi broďáky lze zařadit i rybářské holínky, iStock / Ja'Crispy

Výdrž

Výdrž brodících kalhot je poměrně podstatná, ale problematická vlastnost. Výrobci kalhoty testují pomocí tlakové zkoušky. Jejím úkolem je odhalení vadných kusů. I přesto však může docházet k průsakům vody a to i po kratší době používání.

  • Z tohoto hlediska jsou nejodolnější kalhoty z PVC.
  • Neoprén je také dostatečně odolný, ale hrozí u něj selhání gumových holínek. U tzv. dejcháčů je důležitá kvalita švů. Z tohoto hlediska je pak lépe sáhnout po dražších značkách.
  • Obecně výdrž kalhot zvyšuje také péče, která je jim věnována po jejich použití. Běžná doporučení spočívají v jejich dobrém vysušení co nejdříve po jejich použití.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat broďáky?

Při výběru lze zvážit dva základní parametry a to typ kalhot z hlediska jejich délky a výrobní materiál. Zejména u materiálu je třeba zvážit případné klady a zápory.

Jak je to s velikostmi u brodících kalhot?

Každý výrobce by měl mít oficiální velikostní tabulku, kterou je třeba se řídit. Velikost jako taková by měla mít i rezervu pro případ, že bude nutné vzít pod kalhoty více vrstev spodního oblečení.
Zobrazit kompletní nabídku Broďáky