Bruska na parkety

Obnoví vzhled parketové podlahy.

ca. 80 000 CZK
ca. 400 CZK
ca. 37 100 CZK
ca. 47 200 CZK

Jak vybrat brusku na parkety

  • Ať už brousíte betonovou podlahu nebo parkety, zapomeňte na staromódní způsob ručního broušení. Ten vám zabere mnoho času a také je velmi namáhavý.
  • Při broušení podlahy raději sáhněte po elektrické brusce.
  • Pravděpodobně si ji hned nekoupíte, ale spíše jen půjčíte.
  • I tak si v půjčovně dejte pozor na několik základních parametrů, které vám usnadní práci se strojem.

Typy

Záchrana parketové podlahy se provádí renovací, což znamená, že parkety není nutné vytrhávat, ale postačí je pouze vyspravit. Vše však začíná tou méně oblíbenou činností, kterou je broušení. K tomu budete potřebovat vhodnou brusku na podlahy, kterých existuje několik a v ideálním případě využijete při práci ve vašem bytě všechny.

V případě brusek na podlahové parkety se v podstatě vždy používají hned tři různé typy brusek. Jejich počet je důležitý pro dosažení co nejlepšího efektu vybroušení a lze říci, že jedna bez druhé a druhá bez třetí se v zásadě neobejde.

Pásová
Hiretech HT08

Pásová

Pomyslným prvním typem brusky, kterou byste při renovací měli použít jako vůbec první, je pásová bruska. Někdy ji můžete nalézt i pod označením válcová bruska. Pásovou bruskou snadno odstraníte jakékoliv staré nátěry, které by se na parketách mohly nacházet, a které doposud mohly vzhledu výrazně škodit. Pásová bruska rovněž odstraní zašlost vzniklou zubem času, jakékoliv rýhy a také škrábance. Broušením pásovou bruskou zmizí také nerovnosti.

Podlaha se vám před broušením může zdát například zcela rovná, ale až pásová bruska odhalí, že tomu tak nemusí být. Broušení se netýká jen starých parket, ale i nově položených. Opět totiž platí, že i nově položené parkety nemusí být v naprosté rovině a je potřeba je vyrovnat využitím pásové brusky.

Okrajová

Po použití pásové brusky, která je označována i jako první, dle chronologie broušení parket, přichází na řadu okrajová bruska. V pořadí druhou bruskou na podlahy se vybrousí místa, kam se pásová bruska nemohla dostat. Typicky jde o samotné okraje místnosti, rohy a prostory pod prahem či radiátory.

Krajová
Krajová bruska na parkety

Víte, že…?

Před broušením parket a podlah celkově je nezbytné nutné odstranit obvodové lišty, které z části zakrývají i samotné parkety.

Kotoučová

Kotoučová bruska na podlahy může být jednokotoučová nebo tříkotoučová. Liší se především tím, že jednokotoučová nemá vlastní odsávání a práce s ní je výrazně náročnější. Pro běžné užití se proto doporučuje volit tříkotoučovou brusku. Tomuto typu brusky, který se používá až jako třetí v pořadí po pásové a okrajové, se někdy říká též finální či dokončovací bruska. Zpravidla totiž tříkotoučová bruska sjednotí broušený povrch parket a vyhladí stopy po hrubších pásových a okrajových bruskách.

Na první pohled může vypadat podlaha z parket jako dostatečně obroušená již po práci s pásovou a okrajovou bruskou, nicméně drobné nedokonalosti by později vystoupily na povrch. Zejména při následném lakování.

Ověřená kvalita
HOLZMANN Bruska na parkety PSM3 230V
Typ účel cena půjčení
Pásová bruska hlavní úprava 950 Kč / den
Okrajová bruska zabroušení rohů 550 Kč / den
Tříkotoučová bruska finální zbroušení 750 Kč / den

Půjčení

Brusky na podlahy se z důvodu vyšších cen a nepravidelné potřeby využití spíše půjčují. Půjčoven brusek na podlahu je na českém trhu nespočet a nabízí různé varianty a možnosti zápůjček. Základem je zvolit vhodnou délku, kdy minimální časový úsek půjčení činí 1 den. U něj si však nemůžete být jisti, že vše stihnete. Obecně se doporučuje volit cenově výhodnější víkendové zápůjčky.

Víte, že…?

Půjčovné na den se pohybuje v řádech několik set korun, přičemž nejdražší je pásová bruska a nejlevnější samozřejmě okrajová. Doporučit lze kromě víkendového půjčovného i zvolit půjčení všech tří potřebných brusek v sadě. Jednak získáte vše naráz, jednak samozřejmě ušetříte.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat brusku na parkety?

Bruska na podlahy není stroj, který byste používaly často. Jestliže nevlastníte firmu a nemáte pro brusku pravidelné využití, je rozumnější si brusku pouze vypůjčit.

Kolik stojí bruska na parkety?

Koupe brusek na parkety je nákladnější záležitostí. Takřka vždy jde totiž o velký a profesionální stroj připravený na opakované použití. Například pásová bruska, kterou využijete nejvíce, vás může vyjít i na více než 20 000 Kč. K této částce byste následně museli připočítat ještě dalších několik tisíc korun za okrajovou brusku a dokončovací kotoučovou brusku.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Michal Pavlíček

About the Author

About the Author

Již během studií na gymnáziu jsem měl možnost si vyzkoušet redaktorskou činnost v několika internetových magazínech věnujících se mobilním telefonům. O danou tematiku jsem se zajímal v podstatě od mala a psaní mě bavilo vždy. Jakožto redaktor pracuji dnes a denně již více než 12 let, avšak zaměření pouze jedním směrem se jevilo občas jako lehce svazující. Proto jsem zhruba před 2 lety zkusil také copywriting, kdy vytvářím texty rozličného obsahu a dozvídám se spoustu nových informací z různých oborů.