Bruska na podlahy

Elektrická bruska pro snadné broušení.

ca. 43 600 CZK
ca. 46 400 CZK
ca. 37 900 CZK
ca. 129 000 CZK

Jak vybrat brusku na podlahu

  • Ať už brousíte betonovou podlahu nebo parkety, zapomeňte na staromódní způsob ručního broušení. Ten vám zabere mnoho času a také je velmi namáhavý.
  • Při broušení podlahy raději sáhněte po elektrické brusce.
  • Pravděpodobně si ji hned nekoupíte, ale spíše jen půjčíte.
  • I tak si v půjčovně dejte pozor na několik základních parametrů, které vám usnadní práci se strojem.

Typ

Brusky na podlahu se dělí podle broušeného materiálu. V půjčovnách i obchodech najdete brusky, které obrousí prakticky cokoliv, žádná univerzální ale v tomto případě neexistuje. Nejčastěji se tak setkáte s těmito čtyřmi druhy.

Bruska na parkety

Bruska na parkety je asi nejběžnější typ brusky. Tyto brusky jsou určené pro broušení měkkých materiálů jako parkety, dřevo a další kompozity. Na rozdíl od brusky na beton má nekonečný brusný pás, který zajišťuje kvalitní práci a pohodlnou obsluhu.

Jednorotorová bruska
Norton Clipper CG 252 E

Bruska na beton

Frézy na beton jsou těžké a silné stroje, které si poradí s broušením betonu, asfaltu, kamene a podobných materiálů. Broušení zajišťuje lamelový kotouč uchycený k rotační hřídeli brusky. U těchto brusek si dejte pozor zejména na průměr brusného kola. Zároveň věnujte dostatečnou pozornost lamelovému kotouči. Nový totiž stojí 5 000 Kč a více.

Sanační bruska

Tento speciální typ brusky na beton a podobné materiály využijete při broušení menších ploch. Bruska se neovládá pomocí tažných lyžin, ale podobně jako úhlová bruska. Podle broušeného materiálu vyberte brusný kotouč, v případě broušení betonu volte klasický lamelový, nebo talířový s kartáčem. Výhodou těchto brusek je jejich nižší hmotnost a tak s nimi obrousíte i omítky, zdi nebo stropy.

Fréza na beton

Frézy jsou speciální typ brusek, které kromě běžného obroušení vytvoří i povrchovou strukturu. Hodí se pro první začištění zanedbaných betonových ploch, využijete je ale i při frézování jakýchkoliv drážek do podlahy.

Průměru 236 mm
Eibenstock EBS 235,1
Typ brusky Využití Výhody Nevýhody
Na parkety Broušení dřevěných podlah a parket Vysoký výkon, snadné ovládání Hmotnost, pořizovací cena
Na beton Broušení betonových a kamenných podlah Vysoký výkon Hmotnost, náročné ovládání
Sanační bruska Jemné broušení betonu a kamene Snadné ovládání, nižší cena Nevhodná na velké plochy
Fréza na beton Broušení a vytváření drážky Brousí a frézuje Náročné ovládání

Výkon

Při výběru brusky na podlahy vás zajímá výkon, který určuje sílu brusky. Nejčastěji se výkon brusek pohybuje mezi 1,5 až 1,8 kW. Tyto stroje zajistí dostatečnou sílu pro broušení betonových i dřevěných povrchů. Zároveň ale výkon nepřeceňujte. Výrobce na něj často příliš spoléhají a opomínají další funkce jako regulace otáček.

Víte, že…?

U brusek s vyšším výkonem si dejte pozor na jejich napájení. Většina brusek s výkonem 1,8 kW a více vyžaduje připojení k napětí 400 V.

Upínání

Brusky na dřevo se od těch na beton liší také svým upínáním. Parketová bruska využívá nekonečné brusné plátno nasazené na rotační válec. Při výměně dbejte na správný směr nasazení plátna, ten najdete vyznačený přímo na plátně. U brusek na beton najdete lamelový kotouč uchycený na rotační hřídeli. Výměna kotouče je zde složitější než u brusek na parkety, ale i tak si s ní poradíte.

Mokré / suché broušení
Dimapa BNB-250

Regulace

Každý materiál si žádá trochu jiný přístup a proto je nářadí vybavené regulací otáček. Tu využijete zejména při broušení různých druhů materiálu, kdy mezi nimi snížíte či zvýšíte počet otáček dle potřeby. Při výběru doporučujeme plynulou regulaci, díky které nastavíte chod motoru velmi přesně a docílíte efektivního a bezprašného provozu.

Vibrace

Ačkoliv to ne každý výrobce uvádí, před výběrem se pokuste zjistit, jak stroj přenáší vibrace na obsluhu. Zejména při vysokých otáčkách vzniká velké množství vibrací, které znepříjemňují práci. Práce s takovými stroji je pro nezkušenou obsluhu pak velmi náročná.

Víte, že…?

Vibrace brusky snižují některé ergonomické prvky jako měkčené rukojeti nebo dobré odpružení brusné plochy. Před výběrem brusky požádejte obsluhu, aby vám ji předvedla a zkuste si práci s ní.

Výkon motoru 1,5 kW
Diadex Scanmaskin SC 450

Cena

  • Jak píšeme výše, pořízení brusky na podlahy je poměrně nákladná záležitost, která přesahuje desítky tisíc. Při jejím pořizování také počítejte s nutností investice do kotoučů nebo brusných pláten. Lamelové kotouče stojí i přes 5 000 Kč.
  • Sanační brusky pořídíte kolem 10 000 Kč.
  • Na silnou brusku na beton si připravte zhruba 40 000 Kč.
  • Ve stejné cenové relaci se pohybují i brusky na parkety.

Značky

Na trhu existuje pouze několik výrobců, kteří se bruskami na podlahy zabývají. Sanační brusky seženete od výrobců jako Bosch nebo Festool. Kvalitní brusky na parkety vyrábí značka Hiratech. Pokud sháníte talířovou brusku na beton, ptejte se po bruskách Bohman.

Otázky a odpovědi

Na co nezapomenout?

Zapomeňte na to, že čím větší plocha, tím lepší bruska. Při broušení rozlehlých povrchů sice velkou plochu oceníte, nicméně při broušení hůře dostupných prostorů nebo rohů vám velká bruska bude spíše překážet. U brusek na parkety doporučujeme brusnou plochu s šířkou přibližně 20 cm, u rotačních brusek na beton vybírejte ty s pracovní šířkou kolem 50 cm.

Jak vybrat brusku na podlahy?

Bruska na podlahy není stroj, který byste používaly často. Jestliže nevlastníte firmu a nemáte pro brusku pravidelné využití, je rozumnější si brusku pouze vypůjčit.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Jednorotorová bruska
Průměru 236 mm
Mokré / suché broušení
Výkon motoru 1,5 kW
Image
Produkt
Norton Clipper CG 252 E
Eibenstock EBS 235,1
Dimapa BNB-250
Diadex Scanmaskin SC 450
Výrobce
Norton-Clipper
Eibenstock
Dimapa
Diadex
Hmotnost
104 kg
38 kg
60 kg
90 kg
Max. průměr kotouče
250 mm
235 mm
250 mm
150 mm
Oblast použití
profi
profi
hobby
profi
Určení
odstranění nátěrů, lepidel
na beton
na beton
Cena ca. 43 600 CZK ca. 46 400 CZK ca. 37 900 CZK ca. 129 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.