Bruska na podlahy

Elektrická bruska pro snadné broušení.

Jak vybrat brusku na podlahu?

Ať už brousíte betonovou podlahu nebo parkety, zapomeňte na staromódní způsob ručního broušení. Ten vám zabere mnoho času a také je velmi namáhavý. Při broušení podlahy raději sáhněte po elektrické brusce. Pravděpodobně si ji hned nekoupíte, ale spíše jen půjčíte. I tak si v půjčovně dejte pozor na několik základních parametrů, které vám usnadní práci se strojem.

Typ

Brusky na podlahu se dělí podle broušeného materiálu. V půjčovnách i obchodech najdete brusky, které obrousí prakticky cokoliv, žádná univerzální ale v tomto případě neexistuje. Nejčastěji se tak setkáte s těmito čtyřmi druhy.

Bruska na parkety

Asi nejběžnější typ brusky určený pro broušení měkkých materiálů jako parkety, dřevo a další kompozity. Na rozdíl od brusky na beton má nekonečný brusný pás, který zajišťuje kvalitní práci a pohodlnou obsluhu.

Na beton
Makita PC5000C

Bruska na beton

Brusky na betonové podlahy jsou těžké a silné stroje, které si poradí s broušením betonu, asfaltu, kamene a podobných materiálů. Broušení zajišťuje lamelový kotouč uchycený k rotační hřídeli brusky. U těchto brusek si dejte pozor zejména na průměr brusného kola. Zároveň věnujte dostatečnou pozornost lamelovému kotouči. Nový totiž stojí 5 000 Kč a více.

Sanační bruska

Tento speciální typ brusky na beton a podobné materiály využijete při broušení menších ploch. Bruska se neovládá pomocí tažných lyžin, ale podobně jako úhlová bruska. Podle broušeného materiálu vyberte brusný kotouč, v případě broušení betonu volte klasický lamelový, nebo talířový s kartáčem. Výhodou těchto brusek je jejich nižší hmotnost a tak s nimi obrousíte i omítky, zdi nebo stropy.

Fréza na beton

Frézy jsou speciální typ brusek, které kromě běžného obroušení vytvoří i povrchovou strukturu. Hodí se pro první začištění zanedbaných betonových ploch, využijete je ale i při frézování jakýchkoliv drážek do podlahy.

Profesionální
Dimapa MT02
Typ brusky Využití Výhody Nevýhody
Na parkety Broušení dřevěných podlah a parket Vysoký výkon, snadné ovládání Hmotnost, pořizovací cena
Na beton Broušení betonových a kamenných podlah Vysoký výkon Hmotnost, náročné ovládání
Sanační bruska Jemné broušení betonu a kamene Snadné ovládání, nižší cena Nevhodná na velké plochy
Fréza na beton Broušení a vytváření drážky Brousí a frézuje Náročné ovládání

Výkon

Při výběru brusky na podlahy vás zajímá výkon, který určuje sílu brusky. Nejčastěji se výkon brusek pohybuje mezi 1,5 až 1,8 kW. Tyto stroje zajistí dostatečnou sílu pro broušení betonových i dřevěných povrchů. Zároveň ale výkon nepřeceňujte. Výrobce na něj často příliš spoléhají a opomínají další funkce jako regulace otáček.

Víte, že…?

U brusek s vyšším výkonem si dejte pozor na jejich napájení. Většina brusek s výkonem 1,8 kW a více vyžaduje připojení k napětí 400 V.

Brusná plocha

Zapomeňte na to, že čím větší plocha, tím lepší bruska. Při broušení rozlehlých povrchů sice velkou plochu oceníte, nicméně při broušení hůře dostupných prostorů nebo rohů vám velká bruska bude spíše překážet. U brusek na parkety doporučujeme brusnou plochu s šířkou přibližně 20 cm, u rotačních brusek na beton vybírejte ty s pracovní šířkou kolem 50 cm.

Bezprašná
Spit SG125E

Upínání

Brusky na dřevo se od těch na beton liší také svým upínáním. Parketová bruska využívá nekonečné brusné plátno nasazené na rotační válec. Při výměně dbejte na správný směr nasazení plátna, ten najdete vyznačený přímo na plátně. U brusek na beton najdete lamelový kotouč uchycený na rotační hřídeli. Výměna kotouče je zde složitější než u brusek na parkety, ale i tak si s ní poradíte.

Regulace

Každý materiál si žádá trochu jiný přístup a proto je nářadí vybavené regulací otáček. Tu využijete zejména při broušení různých druhů materiálu, kdy mezi nimi snížíte či zvýšíte počet otáček dle potřeby. Při výběru doporučujeme plynulou regulaci, díky které nastavíte chod motoru velmi přesně a docílíte efektivního a bezprašného provozu.

Vibrace

Ačkoliv to ne každý výrobce uvádí, před výběrem se pokuste zjistit, jak stroj přenáší vibrace na obsluhu. Zejména při vysokých otáčkách vzniká velké množství vibrací, které znepříjemňují práci. Práce s takovými stroji je pro nezkušenou obsluhu pak velmi náročná.

Mokré / suché broušení
Dimapa BNB-250

Víte, že…?

Vibrace brusky snižují některé ergonomické prvky jako měkčené rukojeti nebo dobré odpružení brusné plochy. Před výběrem brusky požádejte obsluhu, aby vám ji předvedla a zkuste si práci s ní.

Cena

  • Jak píšeme výše, pořízení brusky na podlahy je poměrně nákladná záležitost, která přesahuje desítky tisíc. Při jejím pořizování také počítejte s nutností investice do kotoučů nebo brusných pláten. Lamelové kotouče stojí i přes 5 000 Kč.
  • Sanační brusky pořídíte kolem 10 000 Kč.
  • Na silnou brusku na beton si připravte zhruba 40 000 Kč.
  • Ve stejné cenové relaci se pohybují i brusky na parkety.

Značky

Na trhu existuje pouze několik výrobců, kteří se bruskami na podlahy zabývají. Sanační brusky seženete od výrobců jako Bosch nebo Festool. Kvalitní brusky na parkety vyrábí značka Hiratech. Pokud sháníte talířovou brusku na beton, ptejte se po bruskách Bohman.

Jméno
Na beton
Profesionální
Bezprašná
Mokré / suché broušení
Image
Produkt
Makita PC5000C
Dimapa MT02
Spit SG125E
Dimapa BNB-250
Cena ca. 8 300 CZK ca. 31 900 CZK ca. 32 700 CZK ca. 35 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena