Fréza na beton

Všestranný pomocník pro kutily.

ca. 1 400 CZK
ca. 5 200 CZK
ca. 37 900 CZK
ca. 9 600 CZK

Jak vybrat frézu na beton

 • Fréza na beton je stroj určený na broušení betonových a anhydritových vrstev. Využijete ji při řezání, broušení, vyhlazování a odstraňování poškozeného laku.
 • Nejdůležitějším parametrem při výběru frézy na beton jsou otáčky. Ty se pohybují od 1 200 do 2 000 otáček za minutu.
 • Při výběru se zaměřte i na velikost brusné plochy. Průměr pracovní šířky podlahových brusek na beton je od 200 do 400 milimetrů.
 • Vyhněte se podezřele levným strojům. Počítejte s tím, že pořízení frézy na beton je investice v řádu desítek tisíc. Levné frézy jsou vybavené méně výkonnými motory a nejsou odolné proti prachu.

Princip brusek na beton

Tyto těžké stroje využívají svojí hmotnosti při broušení a odstraňování nejen betonu, ale i anhydritu nebo asfaltových vrstev, které zbyly po pokládce podlahy. Bruska na beton dokonale zbrousí betonovou plochu a odstraní přebytečné nátěry.
Jelikož se jedná o stroje v ceně desítek tisíc korun, věnujte jejich výběru dostatek pozornosti. Pokud brusku využijete pouze jednorázově, zvažte možnost vypůjčení brusky v půjčovně nářadí.

Počet otáček

Pro broušení využívá bruska kruhový kotouč umístění na brusné ploše ve spodní části brusky. Otáčivý pohyb a přítlak brusky k podlahové krytině vytvoří dostatečnou sílu pro odstranění usazených asfaltových nátěrů a tvrdého anhydritu.
Stěžejní pro výběr brusky je tak počet otáček, které je schopná dosáhnout. Jestliže pro práci vyžadujete jemné broušení, vybírejte brusky s 2 000 otáček za minutu.
Menší počet otáček je naopak vhodnější pro hrubé odstranění usazeni a vyčištění podlahové krytiny. Platí ovšem to, že i méně kvalitní bruska určená pro lehkou práci by měla dosahovat alespoň 1 200 otáček za minutu.

Diamantová
Eibenstock Vrtací fréza 8 mm krátká na beton, obklady a dlažbu

Víte, že…?

Pokud při práci potřebujete odstranění staré krytiny i jemné broušení, nemusíte pořizovat dvě brusky. Někteří výrobci brusek vybavují svoje stroje regulací otáček, na které nastavíte výkon brusky podle vašich představ.

Brusná plocha

Velikost brusné plochy je klíčovým parametrem při výběru podlahové frézy na beton. Nepočítejte ovšem s tím, že čím větší plocha, tím lepší. Svoje využití najedou i frézy s menší brusnou plochou.

Velikost brusné plochy Využití frézy
Do 200 mm Broušení v rozích a menších prostorech, odstraňování nátěrů v menších otáčkách
200 – 250 mm Broušení středně velkých ploch, vhodná na běžné stavby
250 – 350 mm Práce na velkých plochách, těžké stroje určené pro zkušenou obsluhu, výkonné odstraňování podlahových krytin
350 mm a více Silné stroje určené k broušení a odstraňování nátěrů v halách nebo obchodních domech, vhodné také pro práci na silnici a odstraňování asfaltových ploch

Bezpečnost

Frézy na beton jsou náročné stroje, jejichž používání vyžaduje dodržování bezpečnostních zásad. To platí i u konstrukce brusky. Bezpečná fréza na beton by měla obsahovat:

Výkon 1500 W
Dedra DED7747
 • dostatečně dlouhý a pevný kabel odolný proti vlhkosti,
 • bezpečnostní vypínač pro nouzové vypnutí stroje,
 • ergonomické úchyty pohlcující vibrace,
 • krytky zabraňující přístup k pohyblivým částem stroje za jeho běhu.

Tvar brusné desky

Brusné frézky a brusky v obchodech pořídíte buď se čtvercovou nebo s deskou ve tvaru kruhu. Oba dva přístupy mají svoje vlastní specifika a pracuje se s nimi jinak.
Kruhová deska má obecně snadnější a rychlejší výměnu brusného kotouče. Výměna brusného pásu na čtvercové brusce může vyžadovat nářadí a zabere vám více času.
Se čtvercovou brusnou deskou se lépe dostanete do rohů a jinak zkosených prostorů. Broušení v ploše je s nimi naopak pracnější a namáhavější.

Cena

Fréza na beton rozhodně nepatří k malým investicím. Ty nejlevnější pořídíte za zhruba 20 000 Kč. Při výběru ale nešetřete.
Dražší brusky mezi 30 000 až 40 000 korun mají robustnější ocelová těla, které lépe pohlcují vibrace a práce s nimi je příjemnější. Brusky při práci vyvíjejí velké množství vibrací, takže dostatek ergonomických prvků je důležité kritérium při výběru.

Mokré / suché broušení
Dimapa BNB-250

Značky

Na trhu najdete několik ověřených výrobců stavebních strojů a fréz na beton. Patří mezi ně tyto firmy:

 • Norton Clipper,
 • Masalta,
 • Floorpul,
 • Bohman.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat kvalitní frézu na beton?

Při výběru věnujte pozornost třem kritériím – rychlosti otáček, velikosti brusné plochy a bezpečnostním prvkům. Čím rychlejší otáčky, tím hladší plochy dosáhnete. Na druhou stranu vám ale nižší otáčky zajistí kvalitní odstranění odolných nátěrů jako asfalt nebo anhydrit. S větší brusnou plochou budete mít práci hotovou rychleji, ale nedostanete se do stísněných prostor.

Pořídím frézu na beton pod 20 000 korun?

Pořídíte, otázkou ale je, zda je to vhodná investice. Podezřele levné frézy na beton nejsou tak výkonné a trpí poruchami. Velmi častým problémem je odolnost proti prachu a vibracím, kdy se při intenzivnějším provozu brusky zanášejí prachem a mechanické části se v důsledku vysokých vibrací uvolňují.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Diamantová
Výkon 1500 W
Mokré / suché broušení
Na beton
Image
Produkt
Eibenstock Vrtací fréza 8 mm krátká na beton, obklady a dlažbu
Dedra DED7747
Dimapa BNB-250
Makita PC5000C
Výrobce
Eibenstock
Dedra
Dimapa
Makita
Typ brusky
sanační
sanační
sanační
Cena ca. 1 400 CZK ca. 5 200 CZK ca. 37 900 CZK ca. 9 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.