Jak vybrat časovač do zásuvky
- Existuje několik druhů časovačů a spínacích hodin do zásuvky. Při výběru se řiďte týdenními cykly a způsobem nastavení časového úseku.
- Časové spínače nejen že ušetří značnou část vašich nákladů za elektřinu. Při správném využití fungují i jako zabezpečení domácnosti při vaší nepřítomnosti – například když odjedete na dovolenou.
- Nejmodernější časovač do zásuvky spárujete s mobilním telefonem. Získáte tak jasnou představu o spotřebě vaší energie. Mobilní aplikace navíc umožní okamžitě vypnout nebo naopak zapnout přívod elektrické energie do zásuvky.
Časovač do zásuvky - náš výběr


Wi-Fi časovače do zásuvky



Časovače do zásuvky pro venkovní použití





Mechanické časovače do zásuvky
Digitální časovače do zásuvky
Jak vybrat časovač do zásuvky
Časovače do zásuvky jsou speciální typ zařízení, které v nastavených časových úsecích vypínají nebo zapínají přívod elektrické energie do spotřebiče. Pořídíte je už za pár stovek a najdete je prakticky v každé domácnosti. Využijete je při spínání topení, vypínání elektrických spotřebičů i ovládání nabíječek mobilních telefonů. Velkou oblibu si získaly ve službách akvaristů a chovatelů terarijních zvířat – ti s nimi ovládají světla a vytápění v nádrži s živočichy.
Typ časovače
Nejčastěji se setkáte se dvěma typy časovačů do zásuvky – tradiční analogový a novější digitální. Nejnovějším výstřelkem chytrých technologií a internetu věcí je pak časovač do zásuvky s připojením na Wi-Fi a GSM signál – tento typ pak slouží jako chytrá zásuvka.
Analogový časovač
Prakticky každý se životě setkal s alespoň jedním časovačem do zásuvky. Nastavení spínacích cyklů na tomto typu zařízení probíhá pomocí mechanických šoupátek. Tato zařízení naprogramujete za několik minut a stačí vám k tomu pouze spínací špendlík nebo jiný ostrý předmět.
Výhodou analogových časovačů je jejich nízká cena. Ty nejlevnější z nich pořídíte za několik desítek korun. Počítejte ale s omezenými možnostmi – nejkratší časový cyklus je patnáct minut a seženete ho pouze s denními cykly.
Víte, že…?
Nastavení analogového časovače se může stát poměrně složité, opak je ale pravdou. Otočný ovladač se stupnicí nastavte podle aktuálního času. Následně zatáhněte ta tlačítka u stupnice, kdy chcete mít elektřinu vypnutou. Nakonec sepněte hodiny pro uvedení časovače do provozu.
Digitální časovač
Moderní alternativa pro náročnější uživatele stojí v řádu několika set korun. Výhodou je nejkratší možné sepnutí časovače – jedna minuta.
Ovládání digitálního časovače je o něco složitějšího než u toho digitálního. Na displeji nastavíte časová okna pro sepnutí. Zejména levnější časovače mají uživatelské prostředí méně přívětivé.
Víte, že…?
Existují speciální typy časovačů, které nejsou do zásuvky, ale instalují se pod elektrikářské DIN lišty. Tento typ časovače umístíte přímo do rozvaděče nebo pojistkové skříně a umožňuje distribuce elektřiny podle časového plánu.
Chytrá zásuvka
Poslední z typů jsou tzv. chytré zásuvky. To spárujete s vašim chytrým telefonem a prostřednictvím aplikace nastavíte spínání a vypínání elektrického proudu.
Chytrá aplikace vám navíc ukazuje aktuální i dlouhodobou spotřebu elektrického proudu. Velkou výhodou je, že zásuvku přes mobilní aplikaci také vypnete. To oceníte například pokud jste nechali zapnuté elektrospotřebiče před odjezdem na dovolenou.
Typ časovače | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Analogový | Snadné nastavení | Malé množství funkcí |
Digitální | Nastavení denního i týdenního cyklu | Někdy krkolomné ovládání |
Chytrá zásuvka | Pracuje s moderními technologiemi, ovládání přes mobilní aplikaci | Vyšší cena |
Cyklus
Časovače do zásuvky pracují ve dvou cyklech – denní a týdenní. Při výběru ověřte, který cyklus daný časovač podporuje. V případě chytré zásuvky se setkáte i se zařízeními podporující oba dva cykly.
- Denní nastavení cyklů rozděluje den na kratší časové úseky. Na druhou stranu ale nemáte možnost rozdělení spínání zásuvky na pracovní týden a víkend. Nejčastěji se s nimi setkáte v případě tradičních analogových časovačů.
- Při týdenním nastavení cyklů rozdělíte týden podle jednotlivých dnů. To umožňuje rozdělení na pracovní týden a víkend. Tyto časovače do zásuvky se hodí pro nastavení vytápění – během pracovního týdne topíte jinak než o víkendu.
Značky
Výrobou časovačů do zásuvky se, podobně jako v případě jiných drobných elektrospotřebičů, zabývá poměrně velké množství firem. To ovšem znamená i velké množství nekvalitních výrobců, kteří dodávají na trh vadné časovače. Pokud sháníte kvalitní časovač do zásuvky, vybírejte z těchto značek:
- Solight,
- Elektrobock,
- EMOS.
Cena
Cena časovačů do zásuvky se odvíjí podle jejich vybavení a dostupných funkcí. Ty nejlevnější seženete do 200 korun. Za moderní chytré zásuvky dáte i přes 2 000 Kč.
Otázky a odpovědi
Podle čeho vyberu kvalitní časovač do zásuvky?
Jaké funkce časovač do zásuvky má?
Různé typy produktů porovnejte zde.