Časovač do zásuvky

Ušetřete za elektřinu.

ca. 300 CZK
ca. 200 CZK
ca. 300 CZK
ca. 200 CZK
ca. 400 CZK

Jak vybrat časovač do zásuvky

  • Existuje několik druhů časovačů a spínacích hodin do zásuvky. Při výběru se řiďte týdenními cykly a způsobem nastavení časového úseku.
  • Časové spínače nejen že ušetří značnou část vašich nákladů za elektřinu. Při správném využití fungují i jako zabezpečení domácnosti při vaší nepřítomnosti – například když odjedete na dovolenou.
  • Nejmodernější časovač do zásuvky spárujete s mobilním telefonem. Získáte tak jasnou představu o spotřebě vaší energie. Mobilní aplikace navíc umožní okamžitě vypnout nebo naopak zapnout přívod elektrické energie do zásuvky.

Časovače do zásuvky jsou speciální typ zařízení, které v nastavených časových úsecích vypínají nebo zapínají přívod elektrické energie do spotřebiče. Pořídíte je už za pár stovek a najdete je prakticky v každé domácnosti. Využijete je při spínání topení, vypínání elektrických spotřebičů i ovládání nabíječek mobilních telefonů. Velkou oblibu si získaly ve službách akvaristů a chovatelů terarijních zvířat – ti s nimi ovládají světla a vytápění v nádrži s živočichy.

Typ časovače

Nejčastěji se setkáte se dvěma typy časovačů do zásuvky – tradiční analogový a novější digitální. Nejnovějším výstřelkem chytrých technologií a internetu věcí je pak časovač do zásuvky s připojením na Wi-Fi a GSM signál – tento typ pak slouží jako chytrá zásuvka.

Snadné použití
Solight DT27

Analogový časovač

Prakticky každý se životě setkal s alespoň jedním časovačem do zásuvky. Nastavení spínacích cyklů na tomto typu zařízení probíhá pomocí mechanických šoupátek. Tato zařízení naprogramujete za několik minut a stačí vám k tomu pouze spínací špendlík nebo jiný ostrý předmět.
Výhodou analogových časovačů je jejich nízká cena. Ty nejlevnější z nich pořídíte za několik desítek korun. Počítejte ale s omezenými možnostmi – nejkratší časový cyklus je patnáct minut a seženete ho pouze s denními cykly.

Víte, že…?

Nastavení analogového časovače se může stát poměrně složité, opak je ale pravdou. Otočný ovladač se stupnicí nastavte podle aktuálního času. Následně zatáhněte ta tlačítka u stupnice, kdy chcete mít elektřinu vypnutou. Nakonec sepněte hodiny pro uvedení časovače do provozu.

Digitální časovač

Moderní alternativa pro náročnější uživatele stojí v řádu několika set korun. Výhodou je nejkratší možné sepnutí časovače – jedna minuta.
Ovládání digitálního časovače je o něco složitějšího než u toho digitálního. Na displeji nastavíte časová okna pro sepnutí. Zejména levnější časovače mají uživatelské prostředí méně přívětivé.

Digitální spínaná zásuvka
Geti GDT02

Víte, že…?

Existují speciální typy časovačů, které nejsou do zásuvky, ale instalují se pod elektrikářské DIN lišty. Tento typ časovače umístíte přímo do rozvaděče nebo pojistkové skříně a umožňuje distribuce elektřiny podle časového plánu.

Chytrá zásuvka

Poslední z typů jsou tzv. chytré zásuvky. To spárujete s vašim chytrým telefonem a prostřednictvím aplikace nastavíte spínání a vypínání elektrického proudu.
Chytrá aplikace vám navíc ukazuje aktuální i dlouhodobou spotřebu elektrického proudu. Velkou výhodou je, že zásuvku přes mobilní aplikaci také vypnete. To oceníte například pokud jste nechali zapnuté elektrospotřebiče před odjezdem na dovolenou.

Typ časovače Výhody Nevýhody
Analogový Snadné nastavení Malé množství funkcí
Digitální Nastavení denního i týdenního cyklu Někdy krkolomné ovládání
Chytrá zásuvka Pracuje s moderními technologiemi, ovládání přes mobilní aplikaci Vyšší cena

Cyklus

Časovače do zásuvky pracují ve dvou cyklech – denní a týdenní. Při výběru ověřte, který cyklus daný časovač podporuje. V případě chytré zásuvky se setkáte i se zařízeními podporující oba dva cykly.

Pro různé spotřebiče
Emos P5501
  • Denní nastavení cyklů rozděluje den na kratší časové úseky. Na druhou stranu ale nemáte možnost rozdělení spínání zásuvky na pracovní týden a víkend. Nejčastěji se s nimi setkáte v případě tradičních analogových časovačů.
  • Při týdenním nastavení cyklů rozdělíte týden podle jednotlivých dnů. To umožňuje rozdělení na pracovní týden a víkend. Tyto časovače do zásuvky se hodí pro nastavení vytápění – během pracovního týdne topíte jinak než o víkendu.

Značky

Výrobou časovačů do zásuvky se, podobně jako v případě jiných drobných elektrospotřebičů, zabývá poměrně velké množství firem. To ovšem znamená i velké množství nekvalitních výrobců, kteří dodávají na trh vadné časovače. Pokud sháníte kvalitní časovač do zásuvky, vybírejte z těchto značek:

  • Solight,
  • Elektrobock,
  • EMOS.
Přehledný displej
Solight DT26

Cena

Cena časovačů do zásuvky se odvíjí podle jejich vybavení a dostupných funkcí. Ty nejlevnější seženete do 200 korun. Za moderní chytré zásuvky dáte i přes 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vyberu kvalitní časovač do zásuvky?

Vše záleží na funkcích, které od něj očekáváte. Někteří výrobci nabízejí komplexní zařízení s variabilním nastavením včetně měření spotřeby energie a teploty v místnosti, na druhou stranu existují i časovače za pár korun, které umožňují pouhé spínání elektřiny v zásuvce.

Jaké funkce časovač do zásuvky má?

Základní funkcí časovače do zásuvky je spínání a vypínání elektrického proudu do zařízení. Někteří výrobci nad touto funkcí dělají i nadstavby, které umožňují širší použití. Branou do světa těchto funkcí je připojení k Wi-Fi nebo GSM sítě. Díky tomu ovládáte časovač přímo z telefonu a umožňuje sledování spotřeby elektřiny, aktuální teploty v místnosti a další funkce.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Snadné použití
Digitální spínaná zásuvka
Pro různé spotřebiče
Přehledný displej
Časovač digitální
Image
Produkt
Solight DT27
Geti GDT02
Emos P5501
Solight DT26
Elektrobock CS4-16
Cena ca. 300 CZK ca. 200 CZK ca. 300 CZK ca. 200 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.