Čelní bruska

Kotoučová bruska k ostření.

ca. 4 200 CZK
ca. 3 400 CZK
ca. 6 800 CZK
ca. 6 300 CZK
ca. 6 200 CZK
ca. 11 500 CZK

Jak vybrat čelní brusku

Bruska se hodí takřka do každé dílny či do rukou jen lehce zručného kutila. Čelní bruska, někdy též nazývaná kotoučová, případně talířová slouží primárně k adekvátnímu nabroušení dalších pracovních nástrojů. Lze tak říci, že její přítomnost doma či v dílně je vždy žádoucí a nemusíte se bát, že byste pro ni neměli využití. Výběr nové čelní brusky vás čeká jak v případě, že jste se pro ni rozhodli, tak v momentě, kdy vám například starý model doslouží. Obejít se bez ní je totiž velmi složité. Bruska vám ušetří spoustu času a ve výsledku dovede brousit mnohem lépe, než pokud byste vše dělali pouze ručně.

Využití

  • Pomocí čelní brusky můžete velice snadno naostřit nespočet různých nástrojů, takřka denní potřeby. Jde například o nože, sekery, sekáčky, dláta, motyky, ale i kotouče do křovinořezů. Jednoduše všechny nástroje, kde je potřeba dostatečná ostrost pro efektivní práci.
  • Na brusce však lze obrábět i jiné tvrdší materiály. Zde je nutné říci, že je na místě opatrnost. Tvrdší materiál může kotouč poničit, případně vychýlit základní nastavení a je tak vhodné brousit vždy jen jeden typ věcí a nekombinovat hned po sobě například broušení svárů a ostření nožů.
Multifunkční
Scheppach BTS 800

Důležité parametry

Stejně jako téměř u každého nového stroje, je i u čelní brusky zapotřebí při výběru věnovat pozornost několika klíčovým parametrům. Jejich opomenutí by pak mohlo být u vybraného produktu na škodu.

Počet kotoučů

U většiny současných čelních brusek se setkáte s tím, že jsou osazeny hned dvěma kotouči, což je ve výsledku praktické řešení. Jeden kotouč bývá hrubší a je určen k rychlému opracování materiálu, zatímco druhý kotouč má povrch jemnější a slouží k zakončovacím pracím. Běžně jsou oba kotouče určené k suchému broušení, avšak některé brusky jsou vybaveny i malou nádržkou na vodu. Jeden kotouč je následně určen k mokrému broušení. To je vhodné při ostření seker či nožů, protože při procesu ostření voda snižuje okolní teplotu.

Výkon

Při výběru zvažte, jak často budete čelní brusku používat a současně co běžně brousíte či ostříte. Slabší brusky mívají výkon od 150 W do 200 W a slouží k běžnému ostření nožů, seker a případnému občasnému broušení běžných materiálů. Je nasnadě, že tyto typy míří do rukou domácích kutilů, kterým kotouče navíc vydrží dlouho, neboť se nepředpokládá, že bude bruska využívána denně.

Náklopný stolek
Holzmann TSM250

Výkonnější kategorie čelních brusek se pohybuje v rozmezí od 250 W do 400 W. Jsou určeny pro častější využití, současně se tolik nepřehřívají a nevadí jim ani dlouhé broušení, případně tvrdší materiály.

Víte, že…?

Před koupí brusky si ověřte, zda nepoužívá kotouče s atypickým průměrem otvorů na kotouče. Následně je obtížnější vhodné náhradní kotouče sehnat.

Typ kotoučů

K dosažení ideálních výsledků je nezbytně nutné se řídit pokyny pro obvodovou rychlost daného typu čelní brusky. Rozlišujeme proto menší kotouče o průměru 125 milimetrů až 150 milimetrů, které mají nižší rychlost. Není vhodné je používat do typů brusek, které vyžadují kotouče s větším průměrem, a to 200 milimetrů až 250 milimetrů. Výsledkem by totiž byl nižší brusný výkon a a mohlo by dojít k přetížení čelní brusky.

Výkonná
Proxxom TSG 250 / E
Výkon Určení Využití
150 – 200 W domácí kutilové ostření nožů a seker
250 – 400 W poloprofesionální broušení i tvrdších materiálů

Bezpečnost práce

Ačkoliv je čelní bruska strojem i pro běžné kutily, nikdy není opatrnosti nazbyt. Před započetím práce je proto důležité zkontrolovat veškeré náležitosti čelní brusky. V prvé řadě jde o plastové kryty kotoučů, které chrání před jiskrami a také drobnými částicemi, které mohou odlétat z obrušovaného materiálu. Správná čelní bruska by měla být také vybavena speciálním bezpečnostním tlačítkem, po jehož stisku dojde k okamžitému zastavení celé brusky. To se hodí například pro případ, že neočekávaně dojdu k naprasknutí kotouče. Z tohoto důvodu také dbejte na kontrolu samotných kotoučů před začátkem práce. Kotouč nesmí být uštíplý, naprasklý a rozhodně by nikdy neměl spadnout na zem.

Víte, že…?

Při práci s čelní bruskou je vhodné si chránit zrak ochrannými brýlemi.

Ceny

  • Základní čelní brusky vyrábí například výrobce Holzman, jehož modely seženete již zhruba od 3 000 Kč.
  • Výkonnější čelní brusky i s kvalitnější konstrukcí vycházejí zhruba na 6 až 7 000 Kč. V této kategorii se nacházejí čelní brusky značky PROMA.
  • Zpravidla čelní brusky se dvěma kotouči začínají cenově kolem 9 000 Kč a jde například o modely značky KDR.
Hrubé i jemné broušení
Proma BKC-305
Jméno
Multifunkční
Náklopný stolek
Výkonná
Hrubé i jemné broušení
Jištění motoru
Bezúdržbový motor
Image
Produkt
Scheppach BTS 800
Holzmann TSM250
Proxxom TSG 250 / E
Proma BKC-305
Quantum TS 305
Optimum OPTIgrind GB 305 D
Výrobce
Scheppach
Holzmann
Proxxon
Proma
Optimum
Optimum
Hmotnost
21.5 kg
11 kg
36.5 kg
26.5 kg
26.5 kg
Max. průměr kotouče
150 mm
254 mm
240 mm
305 mm
305 mm
305 mm
Napětí
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V
230 V
Příkon
370 W
550 W
550 W
900 W
900 W
Určení
na dřevo
na dřevo
na dřevo
na dřevo
na kov
na kov
Cena ca. 4 200 CZK ca. 3 400 CZK ca. 6 800 CZK ca. 6 300 CZK ca. 6 200 CZK ca. 11 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena