Jak vybrat čelní brusku
- Bruska se hodí takřka do každé dílny či do rukou jen lehce zručného kutila.
- Čelní bruska, někdy též nazývaná kotoučová, případně talířová slouží primárně k adekvátnímu nabroušení dalších pracovních nástrojů. Lze tak říci, že její přítomnost doma či v dílně je vždy žádoucí a nemusíte se bát, že byste pro ni neměli využití.
- Výběr nové čelní brusky vás čeká jak v případě, že jste se pro ni rozhodli, tak v momentě, kdy vám například starý model doslouží.
čelní bruska - náš výběr




čelní bruska talířová




Jak vybrat čelní brusku
Využití
- Pomocí čelní brusky můžete velice snadno naostřit nespočet různých nástrojů, takřka denní potřeby. Jde například o nože, sekery, sekáčky, dláta, motyky, ale i kotouče do křovinořezů. Jednoduše všechny nástroje, kde je potřeba dostatečná ostrost pro efektivní práci.
- Na brusce však lze obrábět i jiné tvrdší materiály. Zde je nutné říci, že je na místě opatrnost. Tvrdší materiál může kotouč poničit, případně vychýlit základní nastavení a je tak vhodné brousit vždy jen jeden typ věcí a nekombinovat hned po sobě například broušení svárů a ostření nožů.
Důležité parametry
Stejně jako téměř u každého nového stroje, je i u čelní brusky zapotřebí při výběru věnovat pozornost několika klíčovým parametrům. Jejich opomenutí by pak mohlo být u vybraného produktu na škodu.
Počet kotoučů
U většiny současných čelních brusek se setkáte s tím, že jsou osazeny hned dvěma kotouči, což je ve výsledku praktické řešení. Jeden kotouč bývá hrubší a je určen k rychlému opracování materiálu, zatímco druhý kotouč má povrch jemnější a slouží k zakončovacím pracím. Běžně jsou oba kotouče určené k suchému broušení, avšak některé brusky jsou vybaveny i malou nádržkou na vodu. Jeden kotouč je následně určen k mokrému broušení. To je vhodné při ostření seker či nožů, protože při procesu ostření voda snižuje okolní teplotu.
Výkon
Při výběru zvažte, jak často budete čelní brusku používat a současně co běžně brousíte či ostříte.
- Slabší brusky mívají výkon od 150 W do 200 W a slouží k běžnému ostření nožů, seker a případnému občasnému broušení běžných materiálů. Je nasnadě, že tyto typy míří do rukou domácích kutilů, kterým kotouče navíc vydrží dlouho, neboť se nepředpokládá, že bude bruska využívána denně.
- Výkonnější kategorie čelních brusek se pohybuje v rozmezí od 250 W do 400 W. Jsou určeny pro častější využití, současně se tolik nepřehřívají a nevadí jim ani dlouhé broušení, případně tvrdší materiály.
Víte, že…?
Před koupí brusky si ověřte, zda nepoužívá kotouče s atypickým průměrem otvorů na kotouče. Následně je obtížnější vhodné náhradní kotouče sehnat.
Typ kotoučů
K dosažení ideálních výsledků je nezbytně nutné se řídit pokyny pro obvodovou rychlost daného typu čelní brusky. Rozlišujeme proto menší kotouče o průměru 125 milimetrů až 150 milimetrů, které mají nižší rychlost. Není vhodné je používat do typů brusek, které vyžadují kotouče s větším průměrem, a to 200 milimetrů až 250 milimetrů. Výsledkem by totiž byl nižší brusný výkon a a mohlo by dojít k přetížení čelní brusky.
Výkon | Určení | Využití |
---|---|---|
150 – 200 W | domácí kutilové | ostření nožů a seker |
250 – 400 W | poloprofesionální | broušení i tvrdších materiálů |
Víte, že…?
Při práci s čelní bruskou je vhodné si chránit zrak ochrannými brýlemi.
Ceny
- Základní čelní brusky vyrábí například výrobce Holzman, jehož modely seženete již zhruba od 3 000 Kč.
- Výkonnější čelní brusky i s kvalitnější konstrukcí vycházejí zhruba na 6 až 7 000 Kč. V této kategorii se nacházejí čelní brusky značky PROMA.
- Zpravidla čelní brusky se dvěma kotouči začínají cenově kolem 9 000 Kč a jde například o modely značky KDR.
Otázky a odpovědi
Na co nezapomenot?
Jak vybrat čelní brusku?
Různé typy produktů porovnejte zde.