Nejlepší chladiče oleje 2024 a jak vybrat

Sníží teplotu oleje v motoru.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
NTY Chladič oleje CHRYSLER PT-CRUISER 2.2CRD 2002- JEEP GRAND CHEROKEE 2.7CRD 2001-

Jak vybrat chladič oleje

  • Chladič oleje zajišťuje snížení teploty oleje v motoru či dalších částech motorové soustavy automobilu.
  • Teplota může díky efektivnímu chladiči klesnout až o 40 °C.
  • chladič oleje dokáže prodloužit životnost důležitých částí motoru a zajistí lepší spolehlivost.

Chladič oleje - náš výběr

Chladiče oleje NTY

Chladiče oleje MAN

Zobrazit kompletní nabídku chladičů oleje

Jak vybrat chladič oleje

  • Chladič oleje zajišťuje snížení teploty oleje v motoru či dalších částech motorové soustavy automobilu.
  • Teplota může díky efektivnímu chladiči klesnout až o 40 °C.
  • chladič oleje dokáže prodloužit životnost důležitých částí motoru a zajistí lepší spolehlivost.

Co je chladič oleje

Chladič oleje je určen k chlazení oleje nejen samotného motoru, ale také například převodovky či diferenciálu. Největší využití chladič oleje nemá u běžných vozidel, ale u sportovních automobilů či závodně upravovaných typů. Vzhled chladiče oleje nijak nevybočuje od vzhledu jakéhokoliv jiného chladiče. Jedná se tak o mřížku z kovu, kudy lze snadno a spolehlivě odvádět přebytečné teplo, které není v motorovém prostoru žádoucí.

Pohled na motor auta

Chladič nesmí chybět pod žádnou kapotou, iStock /muthardman

Teplota

Při vysoké zátěži během dlouhých jízd, rychlých jízd, nebo závodů může teplota oleje vystoupat až ke 110 °C a je potřeba jej dodatečně chladit. Při takto vysokých teplotách již totiž výrazně klesá klasická mazací schopnost oleje a mohlo by dojít i k fatálnímu poškození pohyblivých mechanismů a v krajním případě i celého motoru. Chladič oleje dokáže zajistit pokles teploty oleje až o 40 °C, díky čemuž se teplota dostane do mnohem příznivějšího rozmezí, kdy může adekvátně promazávat části, které promazávat má.

Fungování

Chladič oleje obsahuje horký olej na jedné straně a chladící médium, kterým je samozřejmě vzduch, na straně druhé. Tepelná energie z horkého oleje bude postupovat skrze kovovou bariéru do chladnějšího vzduchu. Samotný vzduch pak ředí teplo z kovové bariéry, která následně může opět přijímat teplo z oleje. Tento proces společně s prouděním vzduchu pokračuje stále dokola a olej tak zůstane ve stabilních teplotách po celou dobu jízdy automobilu.

  • Některé typy chladičů oleje jsou dovybaveny ještě ventilátorem, který umocňuje proces chlazení a ještě výrazněji a především rychleji dokáže snižovat teplotu oleje v soustavě. Pakliže chcete opravdu maximálně efektivní model, zaměřte se na tipy s hliníkovou mřížkou, které dokáží okolní teplo lépe absorbovat.

Příslušenství

Chladič oleje
NTY Chladič oleje CHRYSLER PT-CRUISER 2.2CRD 2002- JEEP GRAND CHEROKEE 2.7CRD 2001-

K chladiči oleje může existovat i doplňkové příslušenství. Základem jsou robustní hadice, kterým systém napojíte do motorového prostoru. Může jít dokonce o vysoce odolný pancéřový materiál, který je použit jakožto vnější plášť hadic. Vzniklý adaptér na chladiči oleje je následně dovybaven ještě dvěma čidly, díky kterým můžete snadno měřit například tlak a teplotu oleje a potřebné údaje mít neustále na očích v kabině vozu. Netřeba dodávat, že jde o vybavení, které se skutečně hodí buď vysoce náročným řidičům, primárně však závodníkům, kteří musí mít celý automobil stále plně pod kontrolou.

Umístění

Chladič oleje se vždy montuje do motorového prostoru a to zpravidla mezi blok motoru a olejový filtr. Jde o prostor, kudy proudí motorový olej k promazávání klíčových součástek a tedy ideální místo, odkud lze nadbytečné teplo odvádět bezpečně pryč.

Víte, že…?

Chladič oleje využijete primárně v závodních modelech, nebo rovnou v závodních speciálech, což jsou vozidla provozována ve vysokých otáčkách a obecně na hranici svých možností. V takových případech je implementace chladiče oleje velmi žádoucí.

Dolévání oleje do motoru

Olej musíte dle potřeby dolévat i měnit, iStock /vovashevchuk

Klíčové výhody

Chladiče oleje NTY
NTY Snímač hladiny oleje motoru senzor SKODA FABIA OCTAVIA SUPERB 1996- 1J0907660 1J0907660A 1J0907660B

Chladič oleje přináší v extrémních podmínkách hned několik výhod, které jsou jednoznačně na straně toho, proč by jej mělo být využíváno. V prvé řadě je nutné vyzdvihnout univerzální použití, kdy lze chladič oleje implementovat v podstatě do jakéhokoliv automobilu, byť samozřejmě využití je primárně při vysoké zátěži. Chladič oleje snižuje teplotu oleje, což má blahodárný vliv na všechny součástky, které olej běžně udržuje v hladkém chodu. Obecně je díky nižší teplotě prodlužována životnost všech částí motoru a díky stabilní teplotě oleje dochází také k minimálním ztrátám.

Chladič olejePopis  
Motorový olejOchrana celkového motorového prostoru  
Olej v převodovceProdloužení životnosti převodovky  
Olej diferenciáluLepší mazací schopnosti

Ceny

Základní typy chladičů oleje jsou zpravidla univerzální velikosti a liší se většinou jen barevným zevnějškem tak, aby se chladič oleje spíše v motorovém prostoru ztrácel.

  • Základní typy chladičů oleje vychází lehce nad hranicí 1 000 Kč. Cena dále narůstá s tím, jak rostou rozměry chladiče oleje.
  • Vyšší cenu je nutné čekat také v případě, kdy budete k chladiči požadovat i příslušenství ve formě hadic či teplotních a tlakových čidel. Tyto typy chladičů oleje pořídíte za přibližně 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat chladič oleje?

Chladič oleje bývá často univerzálním prvkem do motorového prostoru, avšak dbejte na to, aby byl vhodný pro váš automobil, minimálně značka je důležitá. Zvažte také, pro jaké účely chladič oleje vyžadujete.

Jaké jsou hlavní přínosy chladiče oleje?

V prvé řadě jde o snížení teploty oleje a zabránění poškození součástí motoru, které musí být promazávány. Používáním chladiče oleje dochází také k prodlužování životnosti namáhaných součástek.
Zobrazit kompletní nabídku chladičů oleje