Chůvička

Pro klid rodičů i miminka.

ca. 2 300 CZK
ca. 1 700 CZK
ca. 600 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 1 400 CZK
ca. 1 700 CZK

Jak vybrat chůvičku

 • Dětská chůvička je praktický pomocník, který zajišťuje kontrolu nad naším potomkem v době, kdy jsme zrovna v jiné místnosti, případně nám dítě spí venku v kočárku.
 • Jako první si položte otázku, kde budete přístroj používat. To je při výběru zcela zásadní.
 • Druhou otázkou, kterou byste si měli položit je, co přesně od chůvičky čekáte. Každé řešení má své výhody a nevýhody. Kromě klasických audio přístrojů, které přenáší zvuk, najdete na trhu i videopřístroje nebo smart chůvičky.

Popis

Chůvička se skládá ze dvou hlavních částí:

 • Dětská jednotka neboli vysílač – je umístěn v blízkosti dítěte a zaznamenává zvuk či obraz, který následně přenáší k rodiči.
 • Rodičovská jednotka neboli přijímač – přijímá zvuk nebo i obraz od dítěte. Bývá vybavena příslušenstvím pro přenášení (např. popruh na krk). Vypadá jako vysílačka nebo malý tablet s displejem.
Video chůva
TrueLife NannyCam H32

Když už víme, co dětská chůvička je, podíváme se na to, jak ji vybrat.

Použití a dosah

Jako první si položte otázku, kde budete přístroj používat. To je při výběru zcela zásadní. Zaměřte se na dosah v konkrétním prostředí. Většina elektronických chůviček má minimální dosah kolem 300 metrů. Pamatujte však, že tento dosah platí ve volném prostoru. Uvnitř domu, kde jsou zdi nebo jiné překážky dosah výrazně klesá, minimální dosah je zhruba 50 metrů. To v případě standardního domu či bytu stačí. Vliv na dosah má samozřejmě i tloušťka zdí.

Víte, že…?

Některé chůvičky mají dosah 800 metrů až 3 kilometry (některé modely Bravo, Alecto či Babymoov), což už je pořádná dálka. Mohou být řešením v době, kde se zdi ještě dělali postaru, nebo pro starší děti, které chcete mít pod kontrolou třeba v době, kdy si potřebujete odběhnout na nákup.

Perfektní dosah
TrueLife NannyCam V24

Audio, video nebo smart řešení?

Druhou otázkou, kterou byste si měli položit je, co přesně od chůvičky čekáte. Každé řešení má své výhody a nevýhody. Kromě klasických audio přístrojů, které přenáší zvuk, najdete na trhu i videopřístroje nebo smart chůvičky. Ty mají pouze vysílač a jako přijímač u nich slouží běžný mobilní telefon nebo tablet.

  Audio Video Smart
Klady – kvalitnější signál – jednodušší obsluha – přenos obrazu zajišťuje ještě větší kontrolu – možnost sledovat dítě odkudkoliv – lze i jako aplikace
Zápory – nižší pořizovací cena – větší výdrž – větší spotřeba energie – dražší – nutnost neustálého připojení k internetu

Audio

Patří mezi nejoblíbenější hlavně pro svou spolehlivost, velký dosah a příznivou cenu. Sežete ty nejobyčejnějších s krátkým dosahem za pár stovek, ale také modely, které mají velký dosah a kromě přenosu zvuku nabízejí i funkce jako je světýlko, teploměr, pouštění hudby atd. Od množství přídavných funkcí se odvíjí i cena – od 1 000 do několika tisíc korun.

Video

Video chůvičky kromě zvuků přenášejí i obraz. Ve srovnání s audio přístroji patří mezi dražší záležitost, hodí se pro rodiče, kteří chtějí mít dítě pod kontrolou, když mu zrovna nejsou nablízku. U většiny chůviček najdete možnost video mít spuštěné buď neustále, nebo jen při pohybu. Výhodou je, když jsou děti samy v pokojíčku, že si můžete zkontrolovat každý znepokojivý zvuk.

Akustická
BAYBY Digital audio chůvička BBM 7005

Smart

Smart chůvičky mají buďto pouze vysílač signálu a doplňují je smartphony, nebo využívají formu mobilních aplikací. V praxi druhá varianta funguje tak, že buďto ze dvou smartphonů vytvoří přijímač a vysílač umožňující vzájemnou komunikaci prostřednictvím wi-fi, mobilních dat nebo bluetooth. Druhou možností je, že jako chůvička slouží pouze jeden smartphone, který v případě překročení stanovené hranice hlučnosti vytočí příslušné telefonní číslo.

Funkce

Dětské chůvičky neslouží jen k přenosu zvuku a obrazu. Moderní přístroje mají mnoho přídavných funkcí, které vám mohou usnadnit život.

 • Oboustranný přenos zvuku – praktická funkce, zejména pro chůvičky s delším dosahem. Pokud se děťátko vzbudí a pláče, můžete ho na dálku konejšit a mluvit na něj než k němu přijdete. Jde o jednu ze základních funkcí, jež by u přístroje neměla chybět.
Noční režim
Philips Dětská elektronická chůva AVENT SCD731
 • Displej – součástí chůviček s videopřenosem. V ideálním případě by měl mít alespoň dva palce a být barevný. Menším displejem jsou opatřeny i některé audio chůvičky. Naleznete na něm mnoho informací.
 • Přenos videa – chůvičky nabízející videopřenos jsou vybaveny klasickou webovou kamerou, někdy i s nočním přisvětlením a zoomem. Přijímač má pak větší displej, zpravidla od 3,5 palce výše.
 • Světelná signalizace zvuku – pokud vaše miminko začne plakat, můžete tuto informaci dostat nejen ve formě samotného zvuku, ale také v podobě světelné signalizace. Oceníte zejména v případě, že se nacházíte v místnosti, kde je více hluku nebo v případě, že máte doma ještě starší dítka.
Bez síťový
Babymoov monitor Easy Care Digital Green
 • Indikátor pohybu – spí-li vaše dítě klidně, přístroj je úsporném režimu. Pokud se ale nečekaně probudí a začne s pokusy o opuštění postýlky, aktivuje se senzor a vy budete upozorněni hlasitým tónem nebo LED diodou.
 • Regulace hlasitosti – většina přístrojů je vybavena regulací hlasitosti, abyste v závislosti na okolním ruchu mohli nastavit hlasitost na odpovídající úroveň.
 • Signalizace vybití – ne vždy máte chůvičku zapojenou do sítě. Indikátor vybití vás upozorní na docházející energii. Nehrozí proto, že energie nečekaně dojde uprostřed noci, a vy o tom nebudete vědět.
Hlasová aktivace
VTech dětská video chůvička VM2251 s barevným displejem 2,4"
 • Noční světlo – ať už vaše dítě rádo usíná při světle lampičky, potřebujete světýlko na čtení pohádek nebo se v noci nečekaně vzbudí, noční světýlko využijete téměř vždy.
 • VOX (aktivace hlasem) – chůvičku aktivuje až hlas dítěte. Přenos signálu tedy neprobíhá nepřetržitě. Šetří se tak baterie a prodlužuje provoz.
 • Teploměr a vlhkoměr – otevírající se okno může znamenat náhlé ochlazení ve vytápěném pokoji. Teploměr se hodí i v případě, spí-li vaše dítko v létě venku v kočárku.
 • Pouštění hudby a ukolébavek – chůvičky mohou mít integrovaný MP3 přehrávač, který pouští děťátku oblíbenou ukolébavku nebo uklidňující zvuky.
 • Projektor obrázků – dražší přístroje v sobě mají zabudovaný projektor, jenž na strop nebo zeď promítne vybrané obrázky. Může jít o přednastavenou zásobu nebo vámi nahrané multimediální soubory.
 • Možnosti připevnění – chtějte od své chůvičky i možnost zavěšení. Pokud budete vy sami přecházet mezi místnostmi, hodí se upevnění k opasku nebo alespoň zavěšení na krk.

Analogové nebo digitální?

Výběrem typu přístroje a funkcí to zdaleka nekončí.

 • Analogové chůvičky- využívá systém dvou kanálů (FM) a mají velký dosah. Jsou vhodné do méně obydlených oblastí. Jejich výhodou je, že signál lépe prochází skrz překážky (zdi, sloupy, stromy apod.). Nehodí se do panelových domů, protože jejich signál může být často rušen.
 • Digitální chůvičky – technologie DECT pracuje na jiné frekvenci než běžné chůvičky, navíc také šifruje signál. Nemůže se tedy stát, že by zvuk vašeho plačícího dítěte mohl zachytit někdo v okolí jiným přístrojem, například bezdrátovým telefonem. Jejich nespornou výhodou je, že jsou také méně náchylné k rušení.

Způsob nabíjení

Přestože se u jednotlivých modelů způsob napájení liší, většina na trhu dostupných přístrojů je vybavena síťovým kabelem. Novější modely lze nabíjet také pomocí USB kabelu. Díky tomu se chůvička stane mobilnější, nabíjet ji můžete i prostřednictvím počítače nebo běžné powerbanky.

Způsobu dobíjení baterie je třeba věnovat pozornost. U dětských jednotek se může stát, že narazíte pouze na modely se zapojeným přívodním kabelem. Pokud trávíte čas venku, kde není jistota, že budete mít k dispozici zásuvku, vybírejte takovou chůvičku, která má i nabíjecí baterie, případně dobíjení pomocí USB.

Počet kanálů

Nejen dosah má vliv na kvalitu signálu. Důležitý je také počet kanálů, mezi kterými si může přístroj v nevyhovujících podmínkách sám přelaďovat. Dejte pozor zejména u levnějších modelů. Jestliže bydlíte v husté městské zástavbě či bytovém domě, může být signál rušený mnohými přístroji ve vašem okolí. Čím vyšší počet kanálů má chůvička k dispozici, tím spíš bude signál nerušený a silný.

Ztráta signálu, vybití baterie

V případě, že chcete mít stoprocentní jistotu, že své plačící dítě uslyšíte, měli byste si být jistí, že máte v rodičovské jednotce nabitou baterii a že jste v dosahu signálu dětské jednotky. Některé výrobky jsou schopny obě tyto skutečnosti hlídat za vás. Pokud hrozí ztráta signálu, nebo vybití baterie, upozorní vás pomocí světelného či zvukového signálu

Úspora baterie

Máte-li chůvičky na baterie, nenechávejte zbytečně zapnutý displej. To platí zejména u video chůviček. Podívejte se a obrazovku zase zhasněte. Ač se to nemusí na první pohled zdát ušetříte tímto způsobem spoustu náhradních baterií.
Zvykněte si také po probuzení dítěte obě chůvičky vypínat. Díky tomuto šetřícímu návyku budete muset nabíjet baterie s výrazně menší pravidelností. Obecně také platí, že čím blíže oba přístroje od sebe jsou, tím je spotřeba energie menší.

Víte, že…?

Používejte pouze kvalitní značkové baterie. Nejúspornějším řešením je koupě nabíjecích baterií s nabíječkou. Počáteční investice je sice větší, ovšem brzy se vám vrátí.

Nákup chůvičky a cena

Při nákupu sledujte uživatelské recenze a vybírejte spíše z přístrojů známých značek. Mezi nejoblíbenější patří: TrueLife, Philips Avent nebo Jablotron.

Cena dětských chůviček se liší od typu chůvičky, množství přídavných funkcí, ale také v závislosti na výrobci a kvalitě zpracování. Na trhu najdete přístroje za pár stovek korun, ale také kolem 10 000 Kč. pohybuje zhruba od 700 Kč do téměř 10 000 Kč. Cena se odvíjí od použité technologie, vybavenosti funkcemi a kvality zpracování.

 • Cena do 1 000 Kč – pokud budete používat chůvičku pouze v malém bytě nebo občas, vystačíte si s levnějším modelem. Očekávejte klasickou, analogovou chůvičku od méně známého výrobce, která bude mít pouze základní funkce. Vyjímečně v této kategorii najdete i digitální přístroje.
 • Cena od 1 000 do 3 000 Kč – hledáte kvalitnější audio přístroj, nebo snad chcete své dítě sledovat pomocí videa? V této kategorii najdete chůvičky střední třídy, které umí i digitální přenos zvuku a mají větší dosah. Můžete také očekávat více funkcí, např. noční lampičku, obousměrný přenos zvuku a další.
 • Cena od 3 000 do 5 000 Kč – v této kategorii najdete již kvalitní video chůvičky s velkým množstvím funkcí, objevit se mohou i smart chůvičky. Najdete tu velké a známé značky.
 • Cena nad 5 000 Kč – luxusní kategorie pro náročné uživatele. V nejdražší kategorii najdete smart přístroje, stejně jako video chůvičky s mnoha funkcemi a velkým displejem. Hledejte tu také audio chůvičky s tím největším dosahem. Na výběr máte také kombinace klasické a smart chůvičky, tzv. duální zařízení. Svoje dítě můžete sledovat nejen z rodičovské jednotky, ale také prostřednictvím mobilního telefonu či tabletu.

Otázky a odpovědi

Proč pořídit dětskou chůvičku?

Dětské chůvičky se nejčastěji používají v případě, že dítě spí v jiné místnosti, než se zrovna nacházíte vy. Rozhodně ji využijete, pokud se rozhodnete dítě uložit na balkoně nebo např. na zahradě. Hodit se budou i v případě, že pojedete na dovolenou nebo se budete chtít zúčastnit nějaké akce.

Podle čeho vybrat dětskou chůvičku?

V první řadě se rozhodněte, jestli vám stačí dítě slyšet nebo ho chcete také vidět. Z dalších parametrů jsou nejdůležitější ty, které souvisí s kvalitou přenosového signálu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Video chůva
Perfektní dosah
Akustická
Noční režim
Bez síťový
Hlasová aktivace
Image
Product
TrueLife NannyCam H32
TrueLife NannyCam V24
BAYBY Digital audio chůvička BBM 7005
Philips Dětská elektronická chůva AVENT SCD731
Babymoov monitor Easy Care Digital Green
VTech dětská video chůvička VM2251 s barevným displejem 2,4"
Výrobce
TrueLife
TrueLife
MaleBatole.cz
AVENT
BABYMOOV
VTech
Dosah
300 m
300 m
300 m
330 m
500 m
300 m
Digitální
Cena ca. 2 300 CZK ca. 1 700 CZK ca. 600 CZK ca. 3 200 CZK ca. 1 400 CZK ca. 1 700 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena