Chytré pero

Jak vybrat chytré pero

 • Chytrá pera lze zařadit do kategorie interaktivních hraček pro děti, ale může se také jednat o pera, která dokáží převést ručně psané poznámky do digitální podoby.
 • V případě interaktivních hraček pro děti je nejdůležitější zaměření jednotlivých úkolů. Při jejich výběru se zpravidla vychází z věku dítěte.
 • U „smart“ per je pak výběr uzpůsobený tomu, co se od něj konkrétně očekává. Jednotlivé modely se mohou lišit ve svých možnostech.

Chytré pero pro děti i dospělé

Chytrá pera lze rozdělit do dvou základních kategorií. První představuje interaktivní hračku pro děti, tou druhou je speciální typ pera, které umí zdigitalizovat data.

Holčička s chytrým perem

Dětská pera mají podobu interaktivní hračky, iStock /vichie81

Chytré pero pro děti

Chytrá pera představují velkou skupinu interaktivních hraček pro děti různého věku, nejčastěji od 3 let. Jedná se o elektronické pero, jehož součástí jsou např. herní karty, knihy, pexeso, puzzle apod. Princip pak spočívá v tom, že pero snímá z herního prvku data, která jsou přednastavená a následně dle typu převádí do mluvené podoby nebo vyhodnocuje zadané úkoly např. formou světelných diod a zvukového doprovodu. Podle toho, co chytrá pera umí, je lze rozdělit do tří základních typů:

 • Mluvící pera – mohou popisovat obrázky, vyprávět příběhy, básničky, písničky; řeknou dítěti zadání úkolu apod.; tato pera patří mezi nejpropracovanější ze všech typů
 • Zvuková pera – jsou zpravidla vybaveny světelnými diodami a zvukovým signálem pro správnou a špatnou odpověď; součástí těchto chytrých per bývají jednoduché karty s úkoly
 • Kreslící pera – slouží k připojení na tablet nebo mobilní telefon; po stažení příslušné aplikace pak může dítě do zařízení malovat
Muž s perem a tabletem

Dospělé potěší SMART pero, iStock / undefined undefined

Chytré pero nejen pro dospělé

V tomto případě se jedná o moderní výrobek. Pero jako takové se neliší od klasických kuličkových per. Slouží k běžnému psaní, může mít různě barevné náplně. Rozdíl spočívá v tom, že je vybaveno kamerou, která je umístěna pod hrotem a slouží ke snímání psaného textu. K peru je nutné mít mobil nebo tablet a v něm staženou příslušnou aplikaci. Po připojení přes Bluetooth se psaný text převede prostřednictvím této aplikace do připojeného zařízení.

K čemu lze pero využít

Při výběru chytrého pera je zaměření úkolů jedním z nejdůležitějších kritérií. Zpravidla se vychází z věku dítěte. Tomu by měla odpovídat i náročnost jednotlivých úkolů. V tabulce níže přehled některých možností pro konkrétní věk.

Věk dítěte Zaměření úkolů
Od 2 let Vhodné zejména mluvící pera, díky kterým se rozšiřuje slovní zásoba
  Knihy zaměřené na konkrétní témata (zvířata, denní činnosti, předměty kolem nás, dopravní prostředky, roční doby apod.)
  Knihy s písničkami, pohádkami, básničkami a zvuky
  Součástí mohou být i jednoduché kvízy, které většinou spočívají v hledání konkrétního jevu podle zadání
Od 3 let Knihy mohou mít náročnější zpracování, náročnější úkoly
  Zaměření obdobné jako předchozí
  Přibývají témata jako moje první čísla, písmena, barvy a tvary apod.
  Od tohoto věku je možné využívat i jednodušší zvuková nebo kreslící pera
4 – 5 let Knihy, pracovní listy apod. pro předškoláky
  První knihy i v cizích jazycích
  K tématům přibývají např. úkoly zaměřené na orientaci v čase
6 let a více Vhodné jsou nejrůznější encyklopedie, knihy o naší zemi i vesmíru
  Navazující knihy cizích jazyků
Muž pracující v kanceláři

SMART pera využijete doma i v práci, iStock / simpson33

K čemu lze využít „smart“ pero

Hlavní výhodou těchto per je, že vytváří automatickou zálohu to nejčastěji mobilního telefonu, který zpravidla nikdo doma nezapomene, na rozdíl od běžného bloku. Z dalších funkcí, které pero nabízí lze jmenovat:

 • Digitalizace ručně psaných poznámek
 • Organizace textu
 • Editace – např. úprava barvy, tučnosti písma, přemisťování, mazání apod.
 • Sdílení do více formátů – nejčastěji PNG, PDF, GIF, URL a další
 • Možnost exportování událostí do online kalendáře
 • Sdílení textů pomocí různých aplikací (e-mail, WhatsAPP, Messenger, Instagram atd.)

Víte, že…?

Chytrá pera nevyžadují žádnou speciální náplň. Využívají klasické náplně D1, které lze běžně koupit v každém papírnictví.

Výrobci a ceny

 • Interaktivních hraček, jejichž součástí je chytré pero nabízí náš trh poměrně pestré množství. Jedná se např. o značky jako Clementoni, Lisciani Giochi, Made. Tyto hračky se pohybují v cenovém rozpětí mezi 150 Kč a 2000 Kč.
 • Nejpropracovanější a nejucelenější systém ale nabízí společnost Albi se svým kouzelným čtením. Jejich nabídka zahrnuje kromě klasických knih pro děti všeho věku, také pexesa, puzzle, hry, hudební nástroje, časopisy a spoustu dalšího. Knihy a další lze postupně dokupovat a obnovovat podle věku dítěte.
 • Samostatná tužka stojí zhruba 1400 Kč, knihy se pak pohybují dle náročnosti a zpracování v rozmezí od cca 200 Kč do 700 Kč.
 • V případě interaktivního pera, které slouží k převodu textu do digitální podoby, je výhradním výrobcem Neo Smartpen. Jejich cena se pak pohybuje mezi 2000 Kč a 5000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat chytré pero pro děti?

Hlavním kritériem je věk dítěte, kterému je třeba přizpůsobit výběr úkolů, ale i zpracování zadání. Některé hračky jsou propracovanější než jiné. Rozhodující ale může být i cena daného výrobku.

Jak vybrat „smart“ pero?

Vzhledem k tomu, že se celkově jedná o novinku na našem trhu, není nabídka příliš široká. Důležité je si ujasnit, co se od pera očekává a tomu přizpůsobit výběr.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.