Nejlepší chytrá pera 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
MaDe Hra Chytré pero s kartami
86 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat chytré pero

 • Chytrá pera lze zařadit do kategorie interaktivních hraček pro děti, ale může se také jednat o pera, která dokáží převést ručně psané poznámky do digitální podoby.
 • V případě interaktivních hraček pro děti je nejdůležitější zaměření jednotlivých úkolů. Při jejich výběru se zpravidla vychází z věku dítěte.
 • U „smart“ per je pak výběr uzpůsobený tomu, co se od něj konkrétně očekává. Jednotlivé modely se mohou lišit ve svých možnostech.

Chytré pero - náš výběr

MaDe Hra Chytré pero s kartami
přečíst recenzi
Výrobce: Made
Určení: pro kluky a holky
Věk od: 2 let
Zobrazit více
MaDe hra Chytré pero s kartami je interaktivní hračka pro děti od 4 do 6 let. Produkt obsahuje čtečku ve tvaru pera (155 x 32 x 25 mm) s audiovizuálními signály, 100 vzdělávacích karet a manuál pro rodiče. Hračka je napájena dvěma AAA bateriemi, které nejsou v balení.
Zobrazit méně
Chytré pero - Veselá zvířátka
přečíst recenzi
Výrobce: Infoa
Žánr: naučné
Nakladatelství: Infoa
Počet stran: 22
Rok vydání: 2020
MaDe Dobroružství Karkulky s perem červená
přečíst recenzi
Výrobce: Made
Určení: pro kluky a holky
Věk od: 3 let
Zobrazit více
MaDe Dobroružství Karkulky s perem červená je interaktivní hračka, kde na otázky odpovídá dítě dotykem pera na obrázek. Rozměry vrchního dílu jsou 11 x 3,2 x 2,3 cm a knížky 16,5 x 16,5 cm. Knížka s 14 hlavami a 28 stranami je součástí balení, baterie ne.
Zobrazit méně

Chytrá pera pro děti

Albi tužka 2.0 a Zvířátka v ZOO
přečíst recenzi
Výrobce: Albi
Typ: kouzelné čtení
Určení: pro kluky a holky
Věk od: 3 let
Série: Kouzelné čtení
Zobrazit více
"Albi tužka 2.0 a Zvířátka v ZOO spojují interaktivní psaní a čtení. Obsahuje 16 GB paměťovou kartu, USB konektivitu a Li-ion baterii s kapacitou 400 mAh. Vlastní Bluetooth pro propojení se sluchátky či reproduktory a LED indikátory stavu baterie. Sada zahrnuje také knihu, nabíječku a USB-C kabel."
Zobrazit méně
ALBI Minikniha Krtkovy příběhy
přečíst recenzi
Výrobce: Albi
Typ: kouzelné čtení
Určení: pro kluky a holky
Věk od: 2 let
Série: Kouzelné čtení
Výška: 17.8 cm
Zobrazit více
ALBI Minikniha Krtkovy příběhy je 17,8 cm velká interaktivní kniha. Tato publikace s více než 300 zvukovými stopami, vytvořenými ve spolupráci se studiem SoundLab, využívá příběhy krtka a jeho kamarádů pro zabavení dětí od dvou let. Potřebná elektronická Albi tužka není součástí produktu.
Zobrazit méně
ALBI Kniha Pohádky na dobrou noc
přečíst recenzi
Výrobce: Albi
Typ: kouzelné čtení
Určení: pro kluky a holky
Věk od: 2 let
Série: Kouzelné čtení
Zobrazit více
Produkt ALBI Kniha Pohádky na dobrou noc je interaktivní dětská kniha z edice Kouzelné čtení. Obsahuje 8 pohádek, 500 zvuků a textů. Je určena pro děti ve věku 2-6 let. Potřebuje Albi elektronickou tužku pro fungování. Ilustrace vytvořila Michaela Bergmannová a texty namluvili Zlata Adamovská a Petr Štěpánek.
Zobrazit méně
ALBI Kniha Prvouka
přečíst recenzi
Výrobce: Albi
Typ: kouzelné čtení
Určení: pro kluky a holky
Věk od: 6 let
Výška: 0 cm
Zobrazit více
ALBI Kniha Prvouka je mluvící učebnice pro žáky 1. stupně. Představuje 17 kapitol z oblasti Člověk a jeho svět, jako např. Lidské tělo. Má interaktivní formu s ilustracemi, fotografiemi a kvízy pro upevnění poznatků. Obsahuje téměř 3 000 zvukových stop.
Zobrazit méně
ALBI Albi tužka a Lidské tělo
přečíst recenzi
Výrobce: Albi
Typ: kouzelné čtení
Určení: pro kluky a holky
Věk od: 5 let
Výška: 0 cm
Zobrazit více
Výukový set Albi obsahuje interaktivní elektronickou tužku a knihu Lidské tělo. Tužka je vybavena 16GB pamětí, USB kabelem pro rychlé připojení a dobíjecí Li-ion baterií o kapacitě 365 mA, 3,7 V. Součástí balení je i nabíječka s výstupem 500 mA, 5V. Produkt je kompatibilní s operačním systémem Windows.
Zobrazit méně

Chytrá pera pro dospělé

Neo Smartpen Dimo růžové PNP00004
přečíst recenzi
Výrobce: Neo Smartpen
Zobrazit více
Produkt Neo Smartpen Dimo v růžové barvě (PNP00004) umožňuje přenos textu z papíru do digitálního zařízení. Má trojhranný úchop pro pohodlné držení a lze jej připevnit k notesu. Nabízí funkce mazání, úpravy, přebarevnění, zvýraznění a exportu v souborech PNG, PDF, křivky, MP4, GIF, stejně jako URL.
Zobrazit méně
Neo Smartpen M1 černé PNP00006
Výrobce: Neo Smartpen
Zobrazit více
Neo Smartpen M1 PNP00006, v černém provedení, umožňuje psaní přímým přenosom na chytré zařízení. Má možnost připevnění na notepad a následnou úpravu textu, který je možné změnit, vymazat nebo zvýraznit. Formáty, ve kterých lze obsah sdílet zahrnují PNG, PDF, křivky, MP4, GIF a URL.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Chytré pero

Jak vybrat chytré pero

Chytré pero pro děti i dospělé

Chytrá pera lze rozdělit do dvou základních kategorií. První představuje interaktivní hračku pro děti, tou druhou je speciální typ pera, které umí zdigitalizovat data.

Holčička s chytrým perem

Dětská pera mají podobu interaktivní hračky, iStock /vichie81

Chytré pero pro děti

Chytrá pera představují velkou skupinu interaktivních hraček pro děti různého věku, nejčastěji od 3 let. Jedná se o elektronické pero, jehož součástí jsou např. herní karty, knihy, pexeso, puzzle apod. Princip pak spočívá v tom, že pero snímá z herního prvku data, která jsou přednastavená a následně dle typu převádí do mluvené podoby nebo vyhodnocuje zadané úkoly např. formou světelných diod a zvukového doprovodu. Podle toho, co chytrá pera umí, je lze rozdělit do tří základních typů:

 • Mluvící pera – mohou popisovat obrázky, vyprávět příběhy, básničky, písničky; řeknou dítěti zadání úkolu apod.; tato pera patří mezi nejpropracovanější ze všech typů
 • Zvuková pera – jsou zpravidla vybaveny světelnými diodami a zvukovým signálem pro správnou a špatnou odpověď; součástí těchto chytrých per bývají jednoduché karty s úkoly
 • Kreslící pera – slouží k připojení na tablet nebo mobilní telefon; po stažení příslušné aplikace pak může dítě do zařízení malovat
Muž s perem a tabletem

Dospělé potěší SMART pero, iStock / undefined undefined

Chytré pero nejen pro dospělé

V tomto případě se jedná o moderní výrobek. Pero jako takové se neliší od klasických kuličkových per. Slouží k běžnému psaní, může mít různě barevné náplně. Rozdíl spočívá v tom, že je vybaveno kamerou, která je umístěna pod hrotem a slouží ke snímání psaného textu. K peru je nutné mít mobil nebo tablet a v něm staženou příslušnou aplikaci. Po připojení přes Bluetooth se psaný text převede prostřednictvím této aplikace do připojeného zařízení.

K čemu lze pero využít

Chytré pero
MaDe Hra Chytré pero s kartami

Při výběru chytrého pera je zaměření úkolů jedním z nejdůležitějších kritérií. Zpravidla se vychází z věku dítěte. Tomu by měla odpovídat i náročnost jednotlivých úkolů. V tabulce níže přehled některých možností pro konkrétní věk.

Věk dítěteZaměření úkolů
Od 2 letVhodné zejména mluvící pera, díky kterým se rozšiřuje slovní zásoba
 Knihy zaměřené na konkrétní témata (zvířata, denní činnosti, předměty kolem nás, dopravní prostředky, roční doby apod.)
 Knihy s písničkami, pohádkami, básničkami a zvuky
 Součástí mohou být i jednoduché kvízy, které většinou spočívají v hledání konkrétního jevu podle zadání
Od 3 letKnihy mohou mít náročnější zpracování, náročnější úkoly
 Zaměření obdobné jako předchozí
 Přibývají témata jako moje první čísla, písmena, barvy a tvary apod.
 Od tohoto věku je možné využívat i jednodušší zvuková nebo kreslící pera
4 – 5 letKnihy, pracovní listy apod. pro předškoláky
 První knihy i v cizích jazycích
 K tématům přibývají např. úkoly zaměřené na orientaci v čase
6 let a víceVhodné jsou nejrůznější encyklopedie, knihy o naší zemi i vesmíru
 Navazující knihy cizích jazyků
Muž pracující v kanceláři

SMART pera využijete doma i v práci, iStock / simpson33

K čemu lze využít „smart“ pero

Hlavní výhodou těchto per je, že vytváří automatickou zálohu to nejčastěji mobilního telefonu, který zpravidla nikdo doma nezapomene, na rozdíl od běžného bloku. Z dalších funkcí, které pero nabízí lze jmenovat:

 • Digitalizace ručně psaných poznámek
 • Organizace textu
 • Editace – např. úprava barvy, tučnosti písma, přemisťování, mazání apod.
 • Sdílení do více formátů – nejčastěji PNG, PDF, GIF, URL a další
 • Možnost exportování událostí do online kalendáře
 • Sdílení textů pomocí různých aplikací (e-mail, WhatsAPP, Messenger, Instagram atd.)

Víte, že…?

Chytrá pera nevyžadují žádnou speciální náplň. Využívají klasické náplně D1, které lze běžně koupit v každém papírnictví.

Výrobci a ceny

 • Interaktivních hraček, jejichž součástí je chytré pero nabízí náš trh poměrně pestré množství. Jedná se např. o značky jako Clementoni, Lisciani Giochi, Made. Tyto hračky se pohybují v cenovém rozpětí mezi 150 Kč a 2000 Kč.
 • Nejpropracovanější a nejucelenější systém ale nabízí společnost Albi se svým kouzelným čtením. Jejich nabídka zahrnuje kromě klasických knih pro děti všeho věku, také pexesa, puzzle, hry, hudební nástroje, časopisy a spoustu dalšího. Knihy a další lze postupně dokupovat a obnovovat podle věku dítěte.
 • Samostatná tužka stojí zhruba 1400 Kč, knihy se pak pohybují dle náročnosti a zpracování v rozmezí od cca 200 Kč do 700 Kč.
 • V případě interaktivního pera, které slouží k převodu textu do digitální podoby, je výhradním výrobcem Neo Smartpen. Jejich cena se pak pohybuje mezi 2000 Kč a 5000 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat chytré pero pro děti?

Hlavním kritériem je věk dítěte, kterému je třeba přizpůsobit výběr úkolů, ale i zpracování zadání. Některé hračky jsou propracovanější než jiné. Rozhodující ale může být i cena daného výrobku.

Jak vybrat „smart“ pero?

Vzhledem k tomu, že se celkově jedná o novinku na našem trhu, není nabídka příliš široká. Důležité je si ujasnit, co se od pera očekává a tomu přizpůsobit výběr.
Zobrazit kompletní nabídku Chytré pero