Cirkulárka

Pro zpracování dřeva.

ca. 6 200 CZK
ca. 3 000 CZK
ca. 16 900 CZK
ca. 3 800 CZK

Jak vybrat cirkulárku

  • Kotoučová nebo okružní pila je název pro jeden přístroj. Tato pila je známá také jako cirkulárka nebo mafl.
  • Kotoučová pila je vhodná pro přímé i šikmé řezy do různých materiálů.
  • Každá pila by měla umožňovat výměnu kotoučů.
  • Nejdůležitějším parametrem při výběru pily je výkon a otáčky.

Typy

Kotoučová pila se dělí na dva typy a to podle způsobu práce. Můžete si pořídit ruční pilu nebo také klasickou stolní cirkulárku. Pojďme si říci, jaký je mezi nimi rozdíl.

Ruční kotoučová pila

Tento typ kotoučové pily se používá tak, že pila se posouvá po řezaném materiálu. Momentálně je tato varianta velmi oblíbená.

Výkonná stolní pila
BOSCH GTS 254 0 601 B45 000

Stolová kotoučová pila

Naopak stolová pila má takový princip, že řezaný materiál posouváte ručně po stole. Tato pila bývá opatřena podélným a příčným zkracovacím pravítkem, které slouží k přesnému, rovnému a čistému řezu.

Způsob využití

Když budete vybírat cirkulárku, měli byste brát v úvahu především způsob, pro který ji chcete využívat. To znamená, že jiný model vyberete pro domácí potřebu a jiný pro profesní účely.

Způsob využití Popis
Řemeslná výroba Využívání okružní pily v malé nebo středně velké dílně, se pohybuje okolo 1 000 hodin za rok. Další využití nachází i jako doplňkový stroj v truhlářství, ve stavebnictví nebo například v údržbě.
Domácí využití Kotoučové pily v hobby provedení mají základní výkonnostní parametry, kromě toho, že jsou lehčí, jsou také levnější. Ideální varianta pro příležitostné, možná i středně náročné práce v domácí dílně. Využití zde bývá okolo 100 hodin ročně.

Výkon/příkon motoru

Tento parametr určuje sílu, tedy hloubku řezu, kterou pila zvládne. Dále pak udává i výkon a rychlost kotouče. Obecně se můžeme řídit tím, že čím vyšší je výkon, tím hlubší řez pila zvládne. Většinou se hodnota pohybuje mezi 1 000 – 1 700 W. Výkon pily ale také ovlivňuje typ motoru, kvalita a opotřebení použitých nástrojů.

Lze upravit velikost prac. plochy
Scheppach HS 81 S

Víte, že…?

Existují také aku kotoučové pily, které mají různý výkon motoru. Je třeba ale počítat s tím, že využití takové pily je omezené. Zvládnou pouze 25 – 30 dlouhých řezů a baterie se musí dobít.

Hmotnost

Řídíme se tím, že čím je vyšší hmotnost, tím je pila kvalitnější a výkonnější. Většina modelů se pohybuje v rozmezí 4 – 6 kg. Jestliže chcete výkonnější typ, počítejte s váhou od 7 kilogramů a výš.

Otáčky

Kvalita řezu závisí právě na otáčkách pily. Čím více otáček, tím je vyšší rychlost řezání a tím je také lepší kvalita řezu. Čistota řezu tedy závisí nejen na výkonu, ale také na rychlosti řezání, která je dána právě tím, kolik otáček dokáže udělat pilový kotouč za minutu. U běžných typů je to 3 000 otáček/min. Profesionální nástroje udělají kolem 4 000 – 5 000 ot./min.

Max. průměr špalku 240 mm
PROTECO 51.01-PH-700

Průměr kotouče

Velmi důležitá informace, která vám určí, do jaké hloubky můžete při řezání své nářadí použít. Průměr kotoučových pil se pohybuje v rozmezí 165 – 355 mm. Standardní hloubka řezu je do 55 mm, u profesionálního zařízení se můžete setkat s 68 mm a více.

Materiál

Pro hobby využití se vyrábí pily, jejichž konstrukce je plastová. Díky tomu jsou lehké, ale na časté používání nejsou příliš vhodné. Okružní pily pro profesionály jsou i dvojnásobně těžší, protože kryt kotouče bývá většinou z hliníkového materiálu, což znamená, že jsou pevnější a rozměrnější. Jsou určené pro dlouhodobé používání.

Převodovka

Měli byste brát v potaz také materiál, ze kterého je vyrobena převodovka. Měli byste vybírat převodovku z kovu. Máte jistotu, že dlouho vydrží a pozitivně ovlivňuje také životnost pily. Nevýhodou je vysoká cena.

Výkon 1 800 W
Einhell TC-TS 2025/2 U 4340490

Pravítko/vodící lišta

Pravítko je důležitou součástí kotoučové pily. Kromě toho, že jej potřebujete pro vytvoření samotného řezu, jde také o část, která se často nastavuje, aretuje a posouvá. Cílem je, aby to šlo co nejsnáze. Momentálně existují také speciální pily, které mohou jezdit po kolejnici. Tu můžete přichytit přímo k materiálu a pak po ní jedete pilou. Docílíte tak krásně rovného řezu.

Značka a cena

Jakmile se pustíte do výběru cirkulárky, měli byste brát v úvahu především renomé značky, kterou zvolíte. Především u těch známých a ověřených výrobců můžete očekávat přesně takovou úroveň vyhotovení, jakou hledáte. U známých výrobců je také výhodou zákaznický servis, takže nebudete mít problém sehnat náhradní díl, který zrovna budete potřebovat.

  • Pokud sháníte přístroj k občasnému domácímu využívání, rozhodně se spokojíte s výrobci jako je Hecht, Fieldmann, Extol, Einhell nebo třeba Güde. Jejich zboží lze pořídit do 1 000 kč.
  • Kvalitní kotoučové pily, vyrábí například značky Bosch, Makita nebo Narex. Jejich stroje mají větší výdrž a jsou velmi spolehlivé. Cenově počítejte s částkou mezi 2 000 – 5 000 Kč.
  • Profesionálové mohou zabrousit například mezi výrobce Husqvarna, Mafeli či Metallkraft, ale vhodné jsou i vyšší řady modelů Bosch a Makita. Cenově se samozřejmě pohybují výše, většinou okolo 10 000 Korun.

Otázky a odpovědi

Co je mafl?

První kotoučová pila byla výrobkem německé značky Mafell. Mafl je tedy lidové označení všech kotoučových pil, který používají zejména truhláři. Jako mafl je označována malá ruční pila, kterou využijete při řezání desek nebo prken. Pila by měla umožnit měnit pilový kotouč. Mafl lze umístit i do stolu, v tomto případě nemusíte řešit řemen ani hřídel.

Jak vybrat cirkulárku?

Při pořizování okružní pily se můžete těšit také na řadu praktických funkcí, které umožňují spolehlivější a komfortnější provoz. Vybírejte si funkce jako je například regulátor otáček, ochrana proti přehřátí či možnost aretace při výměně kotouče. Pokud chcete dosáhnout většího komfortu při práci, můžete si vybrat model, který má možnost připojení odsávací hadice z vysavače nebo jiného odsávacího zařízení. Pily, které mají větší průměr kotouče, jsou vybaveny kluzkou spojkou. Ta dokáže ochránit motor při zaseknutí kotouče v materiálu.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Výkonná stolní pila
Lze upravit velikost prac. plochy
Max. průměr špalku 240 mm
Výkon 1 800 W
Image
Produkt
BOSCH GTS 254 0 601 B45 000
Scheppach HS 81 S
PROTECO 51.01-PH-700
Einhell TC-TS 2025/2 U 4340490
Volnoběžné otáčky
4300 ot/min
5000 ot/min
1420 ot/min
5000 ot/min
Typ pily
kotoučové
kotoučové
kolébkové
kotoučové
Výrobce
Bosch
Scheppach
Proteco
EINHELL
Výkon
1800 W
1 500 W
4000 W
1800 W
Cena ca. 6 200 CZK ca. 3 000 CZK ca. 16 900 CZK ca. 3 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.