Nejlepší číšnické nože 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Outfit4Events Číšnický nůž s vývrtkou a otvírákem, nerez ocel

Jak vybrat číšnický nůž

  • Součástí číšnického nebo také sommeliérského nože je vždy vývrtka. Prakticky se tedy v první řadě jedná o otvírák na víno. Z tohoto hlediska lze ale vybírat z několika dalších možností.
  • Číšnické nože jsou kromě vývrtky vybaveny také nožíkem, případně jinými typy otvíráků.
  • Dalším důležitým parametrem je způsob otevírání lahví, které by mělo být ideálně dvoukrokové. Zárukou dlouhé životnosti je pak kvalitní materiál.

Číšnický nůž - náš výběr

Outfit4Events Číšnický nůž s vývrtkou a otvírákem, nerez ocel
Zobrazit více
Číšnický nůž Outfit4Events obsahuje zubatý nožík, šroubovitou vývrtku a výklopnou kovovou opěrku pro extrakci zátek. Výklopný mechanismus slouží k páčení špuntu z láhve. Délka v uzavřeném stavu činí 110 mm, hmotnost nástroje je 280 g, materiál nástroje je nerezová ocel.
Zobrazit méně
Paxton nerezový číšnický nůž s vývrtkou na víno a otvírákem na láhve, vínová
Zobrazit více
Nerezový dvoufázový číšnický nůž Paxton má funkce vývrtky na víno a otvíráku na láhve, s rozměry 12,1 × 2,2 × 1,4 cm. Pro potisk je vhodný gravír o maximální velikosti 20 × 8 mm a dodává se v kartonovém množství 144 kusů.
Zobrazit méně
Bambusový čísnický nůž, hnědá
Zobrazit více
Číšnický nůž z bambusu a nerezu obsahuje tři funkce: otvírák, nůž na fólie a pákový korkový šroub. Má hnědou barvu.
Zobrazit méně
Smart Cook Číšnický otvírák nůž na víno celonerez II.
Zobrazit více
Smart Cook Číšnický otvírák nabízí tři funkce: otevírání láhvových uzávěrů, vývrtku na víno a nožík na řezání fólie. Je vyroben z nerezové oceli. Rozměry produktu jsou 3 cm šířka a 11 cm délka.
Zobrazit méně
Baldéo ECO181 Allegro
Výrobce: Baladéo
Typ: multifunkční
Počet funkcí: 3
Hmotnost: 195 g
Materiál čepele: nerezová ocel
Zobrazit více
Číšnický nůž Baldéo ECO181 Allegro má rukojeť vyrobenou z černé staminy a nerezovou čepel. Váží 195 gramů a v zavřeném stavu měří 12 x 3,1 x 1,8 cm. Nůž obsahuje celkem tři funkce.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Číšnický nůž

Jak vybrat číšnický nůž

Jaké typ vybrat

Otevírání lahví patří k běžným úkonům jak v různých restauračních a stravovacích provozech, tak v běžných domácnostech. Hlavním pomocníkem pro otevření vína je vývrtka, která má v současné době několik různých provedení.

Klasická vývrtka

Klasická vývrtka sestává z rukojeti a šroubu, které vzájemně tvoří písmeno T. Tento jednoduchý mechanismus má velmi snadné použití. Princip spočívá v zavrtání šroubu do korkové zátky. Následně se musí velkou silou vytáhnout z hrdla láhve. Toto je pak zásadní nevýhoda tohoto typu vývrtky, protože ne každý má dostatečnou sílu, aby se mu to podařilo.

Somelierský nůž

Součástí číšnického nože musí být vývrtka, iStock / CreativeJP

Číšnický nůž

Číšnický nebo také sommeliérský nůž, případně číšnický otvírák jsou de facto synonyma pro jeden a tentýž nástroj. Vzhledem k tomu, že je velmi oblíbený zejména mezi číšníky, dostal své jméno právě po nich. Jeho podstatnou výhodou je to, že není pouze vývrtkou, ale je vybaven i dalším příslušenstvím, které usnadňuje nejen otevírání lahví s vínem. Vyrábí se v různých provedeních. Důležité je především ***kvalitní zpracování*** tohoto nože, nekvalitní výrobky mají poměrně krátkou životnost.

Křídlový otvírák

Číšnický nůž
Outfit4Events Číšnický nůž s vývrtkou a otvírákem, nerez ocel

Tento typ je oblíbený zejména v domácnostech. Jeho použití má velmi jednoduchý princip. Láhev je nutné postavit na stůl. Následně se šroub zavrtá do korku, čímž se zvednou křidélka otvíráku. Ty se následně uchopí a sklopí dolů, tím dojde k vytažení korku bez větší námahy. Součástí křídlového otvíráku je také objímka, která by měla jít nasadit i na širší hrdla. Tento typ vývrtky je zpravidla opatřen i korunkovým otvírákem.

Pákový otvírák

Pákový otvírák je ze všech jmenovaných největší a nejrobustnější. Zavrtávání spirály do špuntu probíhá v tomto případě automaticky a to ve chvíli, kdy se páka vývrtky zatlačuje do špuntu. V momentu, kdy se páka vrací zpět, šroub vytáhle špunt z lahve ven. Tuto sestavu drží pohromadě vestavné kleště, které při otvírání lahve objímá její hrdlo. Opětovné sklopení a odklopení páky uvolní špunt ze šroubu.

Typ otvírákuPozitivaNegativa
VývrtkaJednoduché použitíPro vyjmutí korku je vyžadována poměrně velká síla
 Nízká pořizovací cena 
Číšnický nůžMá širší možnosti využitíPozor na nekvalitní výrobky
 Vhodný jak do restauračních provozů, tak pro domácí použitíČasto vyžaduje použití větší síly
Křídlový otvírákVelmi snadno se používáVětší rozměr
 Láhve lze s jeho pomocí otevřít bez vynaložení větší síly 
Pákový otvírákSnadné vytažení špuntuVelký, robustní
  Použití se může zdát složitější
Ruka drží nůž nad stanem

Multifunkční nůž oceníte především při kempování, iStock / frantic00

Funkce číšnického nože

Jak už bylo uvedeno, číšnický nůž nabízí širší možnosti uplatnění:

  • Vývrtka – standardní vybavení číšnického nože; důležitý je způsob otvírání láhve, který může být jednokrokový nebo dvoukrokový
  • Nožík – zpravidla slouží k ořezání plastových chráničů špuntu
  • Otvírák na korunkové uzávěry – umožňuje otevření např. pivních lahví

Možnosti otevření láhve

Číšnický nůž
Paxton nerezový číšnický nůž s vývrtkou na víno a otvírákem na láhve, vínová

Číšnické nože se vyrábí v různých variantách. Podstatným parametrem je ale způsob jakým se láhev vína otevírá. Prakticky existují dva způsoby:

  • Jednokrokový – zpravidla u méně kvalitních výrobků; má pouze jednu zarážku, takže může být problém s vytažením delších korků; může u nich docházet k rychlejšímu opotřebení
  • Dvoukrokový – tento způsob je podstatně lepší; vývrtka má dvě zarážky, kdy při zapření první se špunt vytáhne do poloviny a po zapření druhé zarážky se vytáhne úplně; tento způsob umožňuje vytažení i delších špuntů

Víte, že…?

Číšnický nůž by měl dobře padnout do dlaně, aby se s ním lépe manipulovalo, protože i v jeho případě je nutné vyvinout větší sílu. Výhodu mají zejména modely, které mají buď pogumovaný nebo oplastovaný povrch.

Z jakých materiálů se vyrábí

I u tohoto typu nože je kvalitní materiál zárukou vysoké odolnosti a dlouhé životnosti. Nekvalitní výrobky se mohou velmi rychle opotřebit.

  • Nerezová ocel – tvoří základ většiny číšnických nožů, používá se zejména na čepele a šrouby; má výborné mechanické i antiseptické vlastnosti; materiál je zdravotně nezávadný; podstatná je i snadná údržba
  • Dřevo, plast – doplňkový materiál, který se používá na rukojeť nože; zvyšuje komfort při jeho používání

Otázky a odpovědi

Jak vybrat číšnický nůž?

Číšnický nůž představuje jeden ze základních typů otvíráků na víno. Při výběru je možné zvážit i jiné modely. Nejdůležitějším parametrem je v tomto případě dvoukrokové otevírání lahví, které zaručí vytažení i delších kokrů.

Jaké jsou výhody číšnického nože oproti běžným vývrtkám?

Číšnický nůž je kromě vývrtky vybavený také nožíkem. Ten slouží k odstranění ochranného obalu hrdla láhve. Součástí je také otvírák na korunkové uzávěry. De facto se tak jedná o více funkční otvírák.
Zobrazit kompletní nabídku Číšnický nůž