Číšnický nůž

Jak vybrat číšnický nůž

  • Součástí číšnického nebo také sommeliérského nože je vždy vývrtka. Prakticky se tedy v první řadě jedná o otvírák na víno. Z tohoto hlediska lze ale vybírat z několika dalších možností.
  • Číšnické nože jsou kromě vývrtky vybaveny také nožíkem, případně jinými typy otvíráků.
  • Dalším důležitým parametrem je způsob otevírání lahví, které by mělo být ideálně dvoukrokové. Zárukou dlouhé životnosti je pak kvalitní materiál.

Jaké typ vybrat

Otevírání lahví patří k běžným úkonům jak v různých restauračních a stravovacích provozech, tak v běžných domácnostech. Hlavním pomocníkem pro otevření vína je vývrtka, která má v současné době několik různých provedení.

Klasická vývrtka

Klasická vývrtka sestává z rukojeti a šroubu, které vzájemně tvoří písmeno T. Tento jednoduchý mechanismus má velmi snadné použití. Princip spočívá v zavrtání šroubu do korkové zátky. Následně se musí velkou silou vytáhnout z hrdla láhve. Toto je pak zásadní nevýhoda tohoto typu vývrtky, protože ne každý má dostatečnou sílu, aby se mu to podařilo.

Somelierský nůž

Součástí číšnického nože musí být vývrtka, iStock / CreativeJP

Číšnický nůž

Číšnický nebo také sommeliérský nůž, případně číšnický otvírák jsou de facto synonyma pro jeden a tentýž nástroj. Vzhledem k tomu, že je velmi oblíbený zejména mezi číšníky, dostal své jméno právě po nich. Jeho podstatnou výhodou je to, že není pouze vývrtkou, ale je vybaven i dalším příslušenstvím, které usnadňuje nejen otevírání lahví s vínem. Vyrábí se v různých provedeních. Důležité je především ***kvalitní zpracování*** tohoto nože, nekvalitní výrobky mají poměrně krátkou životnost.

Křídlový otvírák

Tento typ je oblíbený zejména v domácnostech. Jeho použití má velmi jednoduchý princip. Láhev je nutné postavit na stůl. Následně se šroub zavrtá do korku, čímž se zvednou křidélka otvíráku. Ty se následně uchopí a sklopí dolů, tím dojde k vytažení korku bez větší námahy. Součástí křídlového otvíráku je také objímka, která by měla jít nasadit i na širší hrdla. Tento typ vývrtky je zpravidla opatřen i korunkovým otvírákem.

Pákový otvírák

Pákový otvírák je ze všech jmenovaných největší a nejrobustnější. Zavrtávání spirály do špuntu probíhá v tomto případě automaticky a to ve chvíli, kdy se páka vývrtky zatlačuje do špuntu. V momentu, kdy se páka vrací zpět, šroub vytáhle špunt z lahve ven. Tuto sestavu drží pohromadě vestavné kleště, které při otvírání lahve objímá její hrdlo. Opětovné sklopení a odklopení páky uvolní špunt ze šroubu.

Typ otvíráku Pozitiva Negativa
Vývrtka Jednoduché použití Pro vyjmutí korku je vyžadována poměrně velká síla
  Nízká pořizovací cena  
Číšnický nůž Má širší možnosti využití Pozor na nekvalitní výrobky
  Vhodný jak do restauračních provozů, tak pro domácí použití Často vyžaduje použití větší síly
Křídlový otvírák Velmi snadno se používá Větší rozměr
  Láhve lze s jeho pomocí otevřít bez vynaložení větší síly  
Pákový otvírák Snadné vytažení špuntu Velký, robustní
    Použití se může zdát složitější
Ruka drží nůž nad stanem

Multifunkční nůž oceníte především při kempování, iStock / frantic00

Funkce číšnického nože

Jak už bylo uvedeno, číšnický nůž nabízí širší možnosti uplatnění:

  • Vývrtka – standardní vybavení číšnického nože; důležitý je způsob otvírání láhve, který může být jednokrokový nebo dvoukrokový
  • Nožík – zpravidla slouží k ořezání plastových chráničů špuntu
  • Otvírák na korunkové uzávěry – umožňuje otevření např. pivních lahví

Možnosti otevření láhve

Číšnické nože se vyrábí v různých variantách. Podstatným parametrem je ale způsob jakým se láhev vína otevírá. Prakticky existují dva způsoby:

  • Jednokrokový – zpravidla u méně kvalitních výrobků; má pouze jednu zarážku, takže může být problém s vytažením delších korků; může u nich docházet k rychlejšímu opotřebení
  • Dvoukrokový – tento způsob je podstatně lepší; vývrtka má dvě zarážky, kdy při zapření první se špunt vytáhne do poloviny a po zapření druhé zarážky se vytáhne úplně; tento způsob umožňuje vytažení i delších špuntů

Víte, že…?

Číšnický nůž by měl dobře padnout do dlaně, aby se s ním lépe manipulovalo, protože i v jeho případě je nutné vyvinout větší sílu. Výhodu mají zejména modely, které mají buď pogumovaný nebo oplastovaný povrch.

Z jakých materiálů se vyrábí

I u tohoto typu nože je kvalitní materiál zárukou vysoké odolnosti a dlouhé životnosti. Nekvalitní výrobky se mohou velmi rychle opotřebit.

  • Nerezová ocel – tvoří základ většiny číšnických nožů, používá se zejména na čepele a šrouby; má výborné mechanické i antiseptické vlastnosti; materiál je zdravotně nezávadný; podstatná je i snadná údržba
  • Dřevo, plast – doplňkový materiál, který se používá na rukojeť nože; zvyšuje komfort při jeho používání

Otázky a odpovědi

Jak vybrat číšnický nůž?

Číšnický nůž představuje jeden ze základních typů otvíráků na víno. Při výběru je možné zvážit i jiné modely. Nejdůležitějším parametrem je v tomto případě dvoukrokové otevírání lahví, které zaručí vytažení i delších kokrů.

Jaké jsou výhody číšnického nože oproti běžným vývrtkám?

Číšnický nůž je kromě vývrtky vybavený také nožíkem. Ten slouží k odstranění ochranného obalu hrdla láhve. Součástí je také otvírák na korunkové uzávěry. De facto se tak jedná o více funkční otvírák.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.