Čistič koberců

Zatočí i s nejhorší špínou.

ca. 6 600 CZK
ca. 15 500 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 8 000 CZK

Jak vybrat čistič koberců

Nedáte dopustit na staré dobré koberce, protože by bez nich váš domov ztratil své kouzlo? Nezapomínejte na jejich pravidelnou údržbu, neboť se často stávají vítanou skrýší různých roztočů, alergenů a plísní, jež negativně ovlivňují lidské zdraví. Kromě častého vysávání se vyplatí je alespoň jednou měsíčně podrobit ozdravné kůře, o kterou se efektivně postarají čističe koberců. S volbou toho správného modelu vám pomůže následující článek.

Jak to funguje?

Suché vysávání sice patří mezi základní domácí práce, chcete-li koberec řádně oživit, zapojte do práce vodu. O mokré čištění se postarají větší vysavače zvané extraktory. Jejich práce probíhá hned v několika základních krocích. Čerpadlo a trysky pod tlakem vystříkávají speciální roztok na udržovaný povrch. Současně zapojená hubice jej takřka okamžitě vysává spolu s nasbíranými nečistotami.

Výraznou výhodu mokrého vysávání spatřujeme hlavně ve vysoké efektivitě čisticí emulze. Jelikož proniká až do hluboké struktury vlákna, vypadají koberce mnohem zářivěji a celkově čistěji než při běžném vysávání.

Universální
Kärcher SE 5.100

Sací výkon

Pro zajištění co nejefektivnějšího provozu, vybírejte dostatečně silná zařízení. Stejně jako u klasických vysavačů rozlišujeme i u čističů dva základní parametry:

 • Příkon – množství spotřebované energie
 • Sací výkon – skutečně efektivní výkon vysavače, který závisí kromě síly motoru i na kvalitě konstrukce a těsnění

Výrobci bohužel mnohdy sací výkon svých modelů neuvádějí. Spokojit se musíte pouze s orientační informací, že výkon tvoří zhruba jednu třetinu až pětinu příkonu. Přesná čísla s největší pravděpodobností nezískáte. I z toho důvodu se vyplatí návštěva prodejny, v niž vám dovolí si konkrétního pomocníka vyzkoušet.

Profi
Kärcher Puzzi 10/1

Výkon čerpadla

Nedáte dopustit na své koberce s vysokým chlupem a potřebujete je důkladně propláchnout? Poohlédněte se po zařízení s dostatečně výkonným čerpadlem. Pouze tak dosáhnete dostatečně vysokého průtoku čisticího roztoku a tlaku, s jehož pomocí se dostane až do hloubky. Výkon čerpadla se určuje hned ze dvou samostatných parametrů:

 • Průtok vody za minutu – kolik vody čerpadlo uvolní za jednu minutu (v litrech)
 • Tlak čerpadla – jakou silou čerpadlo vodu s čisticím roztokem na povrch vstřikuje (v barech)

Víte, že…?

Výkon čerpadla hraje roli zejména při údržbě silně zatěžovaných ploch v domácnosti. Čalouněné sedačky nebo interiér automobilu bez problémů vyčistí i slabší přístroje.

3v1
CONCEPT VP 4200

Objem nádrže

Čistič koberců by v žádném případě nemohl fungovat bez nádoby na odpad. Vedle ní potřebuje i zásobu čisté vody obohacené o účinný prostředek. Většina modelů je proto vybavena hned dvěma nádobami najednou. Jejich velikost vždy vybírejte podle rozměrů čištění plochy:

 • Do 8 l – pro nejmenší koberce do 10 m2
 • 8–20 l – pro středně velké plochy
 • Nad 20 l – pro celoplošné koberce

I při pořízení pomocníka s velkými nádobami počítejte s častými výměnami vody. Jejich počet však bude alespoň snížen na únosné minimum.

Pro dům i zahradu
Bosch Advanced Vac 20

Hlučnost

Jelikož intenzivní čištění koberců a čalounění neprovádíme každý den, nemusíte na první pohled přikládat hlučnosti až takovou váhu. Asi by se vám nelíbilo, kdybyste si při vysávání museli chránit sluch před poškozením. I přes výrazná konstrukční vylepšení posledních let bohužel počítejte s vyšší mírou hluku, než je běžné u klasických vysavačů.

Cokoliv pod 80 dB je považováno za dobrý výsledek. Nad touto hranicí už byste se měli zamyslet, neboť může jít o zdraví vaše, vašich dětí nebo domácích mazlíčků.

Filtrace

Posledním článkem, jenž se postará o to, aby bylo vyčištění plochy kompletní, je filtrace. V současné době je většina prodávaných zařízení vybavena skutečně důmyslnými systémy, jež zabraňují vstupu nečistot a prachu zpět do vzduchu. Volit můžete hned ze dvou nezávislých řešení:

Pro alerkiky
Thomas Aqua Alergie & Family
 • Mikrofiltr – velmi častý, zachytává menší částice a alergeny, méně efektivní než HEPA
 • HEPA filtr – vhodný pro alergiky, jelikož účinně zachytí více než 99,9 % alergenů a prachů

Víte, že…?

Máte-li v domácnosti alergika, rozhodně na nákupu kvalitní filtrace nešetřete. Pátrejte výhradně po extraktorech vybavených moderními HEPA filtry. Jedině s jejich pomocí udržíte doma snesitelné prostředí.

Příslušenství a funkce

Bez široké škály různého příslušenství by to dnes zkrátka nešlo. Jednotliví výrobci jej užívají pro odlišeních svých modelů od konkurence a upoutání zákazníka. Vy z jejich snahy můžete těžit, jelikož získáte spoustu užitečných doplňků, díky nimž bude váš úklid ještě efektivnější. Více informací o běžně prodávaných pomocnících nabízí následující tabulka:

Doplněk Funkce
Turbokartáč Rotující válec se štětinami k odstranění zvířecích chlupů a silných skvrn
Nástavec pro mytí oken Stěrka k efektivnímu mytí oken
Nástavec pro tvrdé podlahy Pro snadné vysávání parket, linolea, vinylu a dalších tvrdých krytin
Dávkovače čisticího prostředku K přesnému dávkování čističe
Ruční hubice na čalounění Pro snadnější a přesnější údržbu čalouněného nábytku
LED indikátory Signalizace vyčerpání nádoby s vodou či nutné údržby
Dálkové ovládání na madle Regulace intenzity přímo na madle
Čisticí programy Předdefinované programy určené pro údržbu specifických míst – čalounění, automobil, domácnost aj.

Nejvýznamnější značky

Při nákupu čističe koberců buďte opatrní. Na trzích se běžně objevují výrobky nepříliš známých firem slibující perfektní výsledky a vysoký výkon. Ve výsledku bohužel svou práci neodvedou v dostatečné kvalitě a často dojde k jejich poškození po několika málo použitích. Volte tedy pouze modely z dílen léty prověřených producentů.

Naprostým hegemonem tohoto segmentu je společnost Kärcher. Nákupem kteréhokoli pomocníka z její nabídky rozhodně neprohloupíte. Podobně je na tom i firma Bosch cílící spíše na méně náročné zákazníky. Máte-li v domácnosti jen malé koberečky, zvažte pořízení přístroje od společnosti Bissell.

Cena

Závěrem si jako vždycky neodpustíme pár slov o situaci v cenách. Pro pořízení adekvátního čističe koberců si bohužel připravte vyšší obnos. Za málo peněz totiž dostanete jen málo muziky a dostatečně kvalitní přístroje začínají zhruba od 5 000 korun. Provedli jsme analýzu trhu a identifikovali tři základní cenové intervaly:

 • Do 8 000 Kč
 • 8 000 Kč– 6 000 Kč
 • Nad 16 000 Kč

Cena do 8 000 Kč

Nejnižší kategorie skýtá modely určené zejména do menších domácností případně pro údržbu malých koberečků a rohoží. Naleznete zde jak extraktory, tak i tyčové vysavače. Objem nádoby je dostatečný pro poměrně plynulý a snadný provoz. Pro čištění koberců s velmi vysokým chlupem se poohlédněte jinde.

Cena od 8 000 Kč do 16 000 Kč

Zde se již postupně dostáváme k dokonalejším zařízením. Příkon se obvykle pohybuje okolo hranice 2 000 W, takže je zajištěna dostatečná síla motoru. Bát se nemusíte ani o objem nádoby, jenž je více než dostatečný. Samozřejmostí je i četné příslušenství a funkce, s jejichž pomocí bude vaše práce snadná a efektivní.

Cena nad 16 000 Kč

V nejvyšších cenových patrech se nacházejí profesionální čističe. Konstrukce, výkon a kvalita filtračního systému přinášejí perfektní výsledky. Můžete si být jisti, že své koberce udržíte za všech okolnosti jako nové.

Nomination
Universální
Profi
3v1
Pro dům i zahradu
Pro alerkiky
Image
Product
Kärcher SE 5.100
Kärcher Puzzi 10/1
CONCEPT VP 4200
Bosch Advanced Vac 20
Thomas Aqua Alergie & Family
Hmotnost
7.7 kg
10.7 kg
3.3 kg
7.6 kg
14.6 kg
Příkon
1400 W
1250 W
100 W
1200 W
1600 W
Hlučnost
77 dB
79 dB
78 dB
70 dB
Provedení
sáčkové/bezsáčkové
bezsáčkové
bezsáčkové
Objem sáčku/nádoby na prach
4 l
10 l
0.6 l
20 l
1.8 l
Cena ca. 6 600 CZK ca. 15 500 CZK ca. 4 000 CZK ca. 2 800 CZK ca. 8 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena