Čistič koberců

Zatočí i s nejhorší špínou.

ca. 6 600 CZK
ca. 15 500 CZK
ca. 4 000 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 8 000 CZK

Jak vybrat čistič koberců

 • Vysavač pod tlakem vstřikuje vodu do koberce a následně vodu i s nečistotami vysaje – tepování.
 • Při výběru takového přístroje se rozhodujte podle velikosti čištěné plochy, uvědomte si, co všechno chcete čisti t (koberce, čalounění) a stanovte si cenový limit.
 • Dále nezapomeňte sledovat:
 • výkon přístroje,
 • velikost nádržky jak na čistou, tak i na špinavou vodu,
 • hlučnost,
 • funkce,
 • příslušenství.

Jak to funguje

Suché vysávání sice patří mezi základní domácí práce, chcete-li koberec řádně oživit, zapojte do práce vodu. O mokré čištění se postarají větší vysavače zvané extraktory. Jejich práce probíhá hned v několika základních krocích. Čerpadlo a trysky pod tlakem vystříkávají speciální roztok na udržovaný povrch. Současně zapojená hubice jej takřka okamžitě vysává spolu s nasbíranými nečistotami.

Výraznou výhodu mokrého vysávání spatřujeme hlavně ve vysoké efektivitě čisticí emulze. Jelikož proniká až do hluboké struktury vlákna, vypadají koberce mnohem zářivěji a celkově čistěji než při běžném vysávání.

Universální
Kärcher SE 5.100

Sací výkon

Pro zajištění co nejefektivnějšího provozu, vybírejte dostatečně silná zařízení. Stejně jako u klasických vysavačů rozlišujeme i u čističů dva základní parametry:

 • Příkon – množství spotřebované energie
 • Sací výkon – skutečně efektivní výkon vysavače, který závisí kromě síly motoru i na kvalitě konstrukce a těsnění

Výrobci bohužel mnohdy sací výkon svých modelů neuvádějí. Spokojit se musíte pouze s orientační informací, že výkon tvoří zhruba jednu třetinu až pětinu příkonu. Přesná čísla s největší pravděpodobností nezískáte. I z toho důvodu se vyplatí návštěva prodejny, v niž vám dovolí si konkrétního pomocníka vyzkoušet.

Profi
Kärcher Puzzi 10/1

Výkon čerpadla

Nedáte dopustit na své koberce s vysokým chlupem a potřebujete je důkladně propláchnout? Poohlédněte se po zařízení s dostatečně výkonným čerpadlem. Pouze tak dosáhnete dostatečně vysokého průtoku čisticího roztoku a tlaku, s jehož pomocí se dostane až do hloubky. Výkon čerpadla se určuje hned ze dvou samostatných parametrů:

 • Průtok vody za minutu – kolik vody čerpadlo uvolní za jednu minutu (v litrech)
 • Tlak čerpadla – jakou silou čerpadlo vodu s čisticím roztokem na povrch vstřikuje (v barech)

Víte, že…?

Výkon čerpadla hraje roli zejména při údržbě silně zatěžovaných ploch v domácnosti. Čalouněné sedačky nebo interiér automobilu bez problémů vyčistí i slabší přístroje.

3v1
CONCEPT VP 4200

Objem nádrže

Čistič koberců by v žádném případě nemohl fungovat bez nádoby na odpad. Vedle ní potřebuje i zásobu čisté vody obohacené o účinný prostředek. Většina modelů je proto vybavena hned dvěma nádobami najednou. Jejich velikost vždy vybírejte podle rozměrů čištění plochy:

 • Do 8 l – pro nejmenší koberce do 10 m2
 • 8–20 l – pro středně velké plochy
 • Nad 20 l – pro celoplošné koberce

I při pořízení pomocníka s velkými nádobami počítejte s častými výměnami vody. Jejich počet však bude alespoň snížen na únosné minimum.

Pro dům i zahradu
Bosch Advanced Vac 20

Hlučnost

Jelikož intenzivní čištění koberců a čalounění neprovádíme každý den, nemusíte na první pohled přikládat hlučnosti až takovou váhu. Asi by se vám nelíbilo, kdybyste si při vysávání museli chránit sluch před poškozením. I přes výrazná konstrukční vylepšení posledních let bohužel počítejte s vyšší mírou hluku, než je běžné u klasických vysavačů.

Cokoliv pod 80 dB je považováno za dobrý výsledek. Nad touto hranicí už byste se měli zamyslet, neboť může jít o zdraví vaše, vašich dětí nebo domácích mazlíčků.

Filtrace

Posledním článkem, jenž se postará o to, aby bylo vyčištění plochy kompletní, je filtrace. V současné době je většina prodávaných zařízení vybavena skutečně důmyslnými systémy, jež zabraňují vstupu nečistot a prachu zpět do vzduchu. Volit můžete hned ze dvou nezávislých řešení:

Pro alerkiky
Thomas Aqua Alergie & Family
 • Mikrofiltr – velmi častý, zachytává menší částice a alergeny, méně efektivní než HEPA
 • HEPA filtr – vhodný pro alergiky, jelikož účinně zachytí více než 99,9 % alergenů a prachů

Víte, že…?

Máte-li v domácnosti alergika, rozhodně na nákupu kvalitní filtrace nešetřete. Pátrejte výhradně po extraktorech vybavených moderními HEPA filtry. Jedině s jejich pomocí udržíte doma snesitelné prostředí.

Příslušenství a funkce

Bez široké škály různého příslušenství by to dnes zkrátka nešlo. Jednotliví výrobci jej užívají pro odlišeních svých modelů od konkurence a upoutání zákazníka. Vy z jejich snahy můžete těžit, jelikož získáte spoustu užitečných doplňků, díky nimž bude váš úklid ještě efektivnější. Více informací o běžně prodávaných pomocnících nabízí následující tabulka:

Doplněk Funkce
Turbokartáč Rotující válec se štětinami k odstranění zvířecích chlupů a silných skvrn
Nástavec pro mytí oken Stěrka k efektivnímu mytí oken
Nástavec pro tvrdé podlahy Pro snadné vysávání parket, linolea, vinylu a dalších tvrdých krytin
Dávkovače čisticího prostředku K přesnému dávkování čističe
Ruční hubice na čalounění Pro snadnější a přesnější údržbu čalouněného nábytku
LED indikátory Signalizace vyčerpání nádoby s vodou či nutné údržby
Dálkové ovládání na madle Regulace intenzity přímo na madle
Čisticí programy Předdefinované programy určené pro údržbu specifických míst – čalounění, automobil, domácnost aj.

Nejvýznamnější značky

Při nákupu čističe koberců buďte opatrní. Na trzích se běžně objevují výrobky nepříliš známých firem slibující perfektní výsledky a vysoký výkon. Ve výsledku bohužel svou práci neodvedou v dostatečné kvalitě a často dojde k jejich poškození po několika málo použitích. Volte tedy pouze modely z dílen léty prověřených producentů.

Naprostým hegemonem tohoto segmentu je společnost Kärcher. Nákupem kteréhokoli pomocníka z její nabídky rozhodně neprohloupíte. Podobně je na tom i firma Bosch cílící spíše na méně náročné zákazníky. Máte-li v domácnosti jen malé koberečky, zvažte pořízení přístroje od společnosti Bissell.

Cena

Závěrem si jako vždycky neodpustíme pár slov o situaci v cenách. Pro pořízení adekvátního čističe koberců si bohužel připravte vyšší obnos. Za málo peněz totiž dostanete jen málo muziky a dostatečně kvalitní přístroje začínají zhruba od 5 000 korun. Provedli jsme analýzu trhu a identifikovali tři základní cenové intervaly:

 • Do 8 000 Kč
 • 8 000 Kč– 6 000 Kč
 • Nad 16 000 Kč

Cena do 8 000 Kč

Nejnižší kategorie skýtá modely určené zejména do menších domácností případně pro údržbu malých koberečků a rohoží. Naleznete zde jak extraktory, tak i tyčové vysavače. Objem nádoby je dostatečný pro poměrně plynulý a snadný provoz. Pro čištění koberců s velmi vysokým chlupem se poohlédněte jinde.

Cena od 8 000 Kč do 16 000 Kč

Zde se již postupně dostáváme k dokonalejším zařízením. Příkon se obvykle pohybuje okolo hranice 2 000 W, takže je zajištěna dostatečná síla motoru. Bát se nemusíte ani o objem nádoby, jenž je více než dostatečný. Samozřejmostí je i četné příslušenství a funkce, s jejichž pomocí bude vaše práce snadná a efektivní.

Cena nad 16 000 Kč

V nejvyšších cenových patrech se nacházejí profesionální čističe. Konstrukce, výkon a kvalita filtračního systému přinášejí perfektní výsledky. Můžete si být jisti, že své koberce udržíte za všech okolnosti jako nové.

Otázky a odpovědi

Co je HEPA filtr?

Speciální filtr, díky kterému všechny vysáté nečistoty zůstávají uvnitř. I ten nejjemnější prach a zárodky choroboplodných roztočů neuniknou zpět do ovzduší. Někteří výrobci nabízejí i dvojitý HEPA filtr.

Proč mít vysavač na roztoče?

Vysavač na roztoče nebo také antibakteriální vysavač je nedílnou součástí každé domácnosti, kde je kladen důraz na absolutní čistotu. Máte-li v rodině alergika, bude antibakteriální vysavač Vaším nejlepším pomocníkem. Svým výkonem a důmyslným systémem ničení roztočů vás dokáže zbavit až 99,9% prachových částic.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Universální
Profi
3v1
Pro dům i zahradu
Pro alerkiky
Image
Product
Kärcher SE 5.100
Kärcher Puzzi 10/1
CONCEPT VP 4200
Bosch Advanced Vac 20
Thomas Aqua Alergie & Family
Hmotnost
7.7 kg
10.7 kg
3.3 kg
7.6 kg
14.6 kg
Příkon
1400 W
1250 W
100 W
1200 W
1600 W
Hlučnost
77 dB
79 dB
78 dB
70 dB
Provedení
sáčkové/bezsáčkové
bezsáčkové
bezsáčkové
Objem sáčku/nádoby na prach
4 l
10 l
0.6 l
20 l
1.8 l
Cena ca. 6 600 CZK ca. 15 500 CZK ca. 4 000 CZK ca. 2 800 CZK ca. 8 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena