Jak vybrat tepovač koberců
- Tepovací vysavač nebo také zjednodušeně tepovač je přístroj, který se používá na hloubkové čištění koberců, ale také jiných textilních povrchů jako jsou sedací soupravy a křesla nebo např. autosedačky.
- Také tepovací vysavač má několik podob.
- Tepovací vysavače jsou opatřeny dvěma nádobami. Každá z nich má jinou funkci – na čistou vodu s čistícím přípravkem je určena jedna, druhá funguje jako sběrna nečistot a je určena pro vodu odpadní.
- Čerpadlo je jedna z nejdůležitějších součástí. Jeho výkon vychází z hodnot průtoku a tlaku.
Tepovač koberců - náš výběr




Tepovače koberců Kärcher





Bezsáčkové tepovače koberců




Jak vybrat tepovač koberců
- Tepovací vysavač nebo také zjednodušeně tepovač je přístroj, který se používá na hloubkové čištění koberců, ale také jiných textilních povrchů jako jsou sedací soupravy a křesla nebo např. autosedačky.
- Také tepovací vysavač má několik podob.
- Tepovací vysavače jsou opatřeny dvěma nádobami. Každá z nich má jinou funkci – na čistou vodu s čistícím přípravkem je určena jedna, druhá funguje jako sběrna nečistot a je určena pro vodu odpadní.
- Čerpadlo je jedna z nejdůležitějších součástí. Jeho výkon vychází z hodnot průtoku a tlaku.
Typy
Na výběr máte ze dvou konstrukčních provedení. Můžete si vybrat klasickou verzi, která se svým vzhledem neliší od běžných vysavačů. Jedná se o tepovače, které se prodávají častěji než jejich druhá varianta – čističe s tyčovou konstrukcí. Ty se zase podobají běžným tyčovým vysavačům, ale mají navíc dvě nádoby na vodu.

Tepovač je speciální stroj na hloubkové čištění koberců, iStock / Rancic Aleksandar
Výhody | Nevýhody | |
---|---|---|
Klasické | Větší nádoba na vodu Manipuluje se pouze s hadicí a náhubkem Dostane se i do méně přístupných míst | Při čištění větších ploch nutnost sunout za sebou celé tělo vysavače Náročnější na prostor při skladování |
Tyčové | Skladnější varianta Lehčí konstrukce | Při manipulaci je nutné posunovat celým vysavačem (nevýhoda u čištění např. sedacích souprav) Menší nádoba na vodu |
Víte, že…?
Tepovač nemusíte výhradně používat jen na koberce. Jsou vhodné na čištění veškerých textilních povrchů, které doma máte. Patří sem např. sedací soupravy a křesla, taburety nebo autosedačky.
Objem
Každý čistič musí mít dvě nádrže. První je určena pro čistou vodu se saponátem, druhá pak pro vodu odpadní, funguje tedy jako sběrna nečistot. Při výběru zohledněte velikost plochy, na kterou budete tepovač používat. Pokud budete čistit velké plochy, bude lépe vybrat přístroj s většími nádobami, nebudete je muset často doplňovat nebo vylévat. Orientačně se můžete řídit následujícími příklady velikosti čištěné plochy:
- Do 50 m2 – objem do 2 litrů
- Do 150 m2 – objem mezi 3 až 4 litry
- Nad 150 m2 – objem 4 litry a více

Při výběru tepovače sledujte všechny důležité parametry, iStock / hirun
Výkon
U výkonu vždy platí, že čím je větší, tím výkonnější přístroj máte. Watt je nejen jednotkou sacího výkonu, ale také příkonu, který je udáván častěji. V případě výkonu by se hodnoty měly ideálně pohybovat mezi 300 až 600 W.
- Pokud bude v technických parametrech uveden příkon, měla by být hodnota alespoň 1000 W.
- Maximální příkon bývá zpravidla mezi 2000 – 2200 W.
Užitečná vlastnost je regulace výkonu, ten pak můžete přizpůsobit různým typům povrchů.
Víte, že…?
Pojmy výkon a příkon se mohou často zaměňovat. Obecně má sací výkon hodnoty menší než příkon – počítá se cca 1/3 až 1/5 hodnoty příkonu nebo 25 % z uváděného příkonu.
Hlučnost
Tento parametr je běžně udáván v decibelech (dB). V případě čištění menších ploch, nemusí být údaj důležitý. U těch velkých, kdy práce s tepovačem zabere i delší dobu, může být hluk, který vydává, obtěžující. Vyšší hlučnost je zpravidla spojena s vyšším výkonem.
Běžné hodnoty jsou od 60 do 90 dB.
- Do 70 dB je přístroj považován za tichý a hlučnost se dá srovnat např. se zapnutou pračkou.
- U hodnot nad 80 dB již počítejte s opravdu hlučnými přístroji.
Filrace
Kvalitní filtrace je důležitá nejen pro osoby trpící alergiemi. Zamezuje víření prachových částic, mikrobů, bakterií a jiných alergenů. Uvádí se, že opravdu kvalitní filtry pracují až z 99 % úspěšností. Na výběr máte ze tří typů filtrů:
- Mikrofiltr – zachytí i miniaturní částice a alergeny
- Vodní filtrace – zvlhčuje vzduch a tím zároveň eliminuje prach; menší účinnost vůči dalším alergenům
- HEPA filtr – považován za nejúčinnější variantu zejména pro alergiky; prodáván v několika verzích s různou účinností
Kabel
Kabel respektive jeho délka je další poměrně důležitý parametr, který ovlivňuje manipulaci s tepovačem. Délka kabelu by měla být přizpůsobena velikostem místností nebo rozmístění zásuvek. V případě menších prostor stačí délka přívodního kabelu do 8 metrů, pokud máte místnosti větší, volte alespoň 9 metrů.
Funkce
Základní funkce čističe koberců je tepování a šamponování. Fungují tak, že je tryskami do koberce vstřikován čistící roztok a následně zase vysán zpět do tepovače. Z dalších funkcí lze uvést:
- Suché nebo mokré vysávání
- Mytí oken – za použití speciální hubice
- LED indikátory – upozorňují např. na potřebu doplnění vody

Tepovací koberce mají několik funkcí, iStock / AndreyPopov
Příslušenství
Součástí čističů koberců je také příslušenství, které umožňuje jeho maximální využití. Některé komponenty bývají součástí balení, jiné je možné dokoupit samostatně.
- Nástavec na foukání – zpětný chod využijete např. při nafukování matrací, úklidu listí na zahradě atd.
- Nástavec na tvrdé podlahy – určený na vysávání nečistot z jiných povrchů
- Mytí oken – nástavec na vysávání vody z oken
- Turbokaráč – rotující válec se štětinami odstraní zašlapanou špínu v koberci, zvířecí chlupy, vlasy apod.
- Další nástavce – prachový, čalounický, štěrbinový
Ceny a výrobci
Za kvalitní výrobky jsou považovány čističe od značek ETA, Phillips, Bosch, Kärcher a další.
- Nejlevnější tepovače koupíte od cca 3000 Kč do 5000 Kč. Jedná se ale o přístroje s malým výkonem. Uvažovat o nich můžete v případě, že máte malé plochy k čištění.
- Lepší modelové řady najdete již v cenové relaci 5000 Kč až 8000 Kč. Mají objemnější nádoby, více příslušenství i funkcí.
- Od 8000 Kč do 15000 Kč koupíte víceúčelové vysavače, které oplývají příkonem kolem 2000 W. Jsou opatřeny kvalitními filry, velkým akčním rádiem. Široké příslušenství je samozřejmostí.
Výrobky za 15000,- Kč a více již lze označit jako profesionální a jsou určeny pro čištění velkých ploch.