Tepovač koberců

Hloubkově vyčistí každý koberec.

ca. 12 600 CZK
ca. 14 000 CZK
ca. 27 900 CZK
ca. 5 800 CZK

Jak vybrat tepovač koberců

 • Tepovací vysavač nebo také zjednodušeně tepovač je přístroj, který se používá na hloubkové čištění koberců, ale také jiných textilních povrchů jako jsou sedací soupravy a křesla nebo např. autosedačky.
 • Také tepovací vysavač má několik podob.
 • Tepovací vysavače jsou opatřeny dvěma nádobami. Každá z nich má jinou funkci – na čistou vodu s čistícím přípravkem je určena jedna, druhá funguje jako sběrna nečistot a je určena pro vodu odpadní.
 • Čerpadlo je jedna z nejdůležitějších součástí. Jeho výkon vychází z hodnot průtoku a tlaku.

Typy

Na výběr máte ze dvou konstrukčních provedení. Můžete si vybrat klasickou verzi, která se svým vzhledem neliší od běžných vysavačů. Jedná se o tepovače, které se prodávají častěji než jejich druhá varianta – čističe s tyčovou konstrukcí. Ty se zase podobají běžným tyčovým vysavačům, ale mají navíc dvě nádoby na vodu.

  Výhody Nevýhody
Klasické Větší nádoba na vodu Manipuluje se pouze s hadicí a náhubkem Dostane se i do méně přístupných míst Při čištění větších ploch nutnost sunout za sebou celé tělo vysavače Náročnější na prostor při skladování
Tyčové Skladnější varianta Lehčí konstrukce Při manipulaci je nutné posunovat celým vysavačem (nevýhoda u čištění např. sedacích souprav) Menší nádoba na vodu

Víte, že…?

Tepovač nemusíte výhradně používat jen na koberce. Jsou vhodné na čištění veškerých textilních povrchů, které doma máte. Patří sem např. sedací soupravy a křesla, taburety nebo autosedačky.

Na různé skvrny
Kärcher Puzzi 8/1 C

Objem

Každý čistič musí mít dvě nádrže. První je určena pro čistou vodu se saponátem, druhá pak pro vodu odpadní, funguje tedy jako sběrna nečistot. Při výběru zohledněte velikost plochy, na kterou budete tepovač používat. Pokud budete čistit velké plochy, bude lépe vybrat přístroj s většími nádobami, nebudete je muset často doplňovat nebo vylévat. Orientačně se můžete řídit následujícími příklady velikosti čištěné plochy:

 • Do 50 m2 – objem do 2 litrů
 • Do 150 m2 – objem mezi 3 až 4 litry
 • Nad 150 m2 – objem 4 litry a více

Výkon

U výkonu vždy platí, že čím je větší, tím výkonnější přístroj máte. Watt je nejen jednotkou sacího výkonu, ale také příkonu, který je udáván častěji. V případě výkonu by se hodnoty měly ideálně pohybovat mezi 300 až 600 W.

S nástřikem vody
SPRINTUS SE 7
 • Pokud bude v technických parametrech uveden příkon, měla by být hodnota alespoň 1000 W.
 • Maximální příkon bývá zpravidla mezi 2000 – 2200 W.

Užitečná vlastnost je regulace výkonu, ten pak můžete přizpůsobit různým typům povrchů.

Víte, že…?

Pojmy výkon a příkon se mohou často zaměňovat. Obecně má sací výkon hodnoty menší než příkon – počítá se cca 1/3 až 1/5 hodnoty příkonu nebo 25 % z uváděného příkonu.

Malý rozměr
Bohman Power K 15

Hlučnost

Tento parametr je běžně udáván v decibelech (dB). V případě čištění menších ploch, nemusí být údaj důležitý. U těch velkých, kdy práce s tepovačem zabere i delší dobu, může být hluk, který vydává, obtěžující. Vyšší hlučnost je zpravidla spojena s vyšším výkonem.
Běžné hodnoty jsou od 60 do 90 dB.

 • Do 70 dB je přístroj považován za tichý a hlučnost se dá srovnat např. se zapnutou pračkou.
 • U hodnot nad 80 dB již počítejte s opravdu hlučnými přístroji.

Filrace

Kvalitní filtrace je důležitá nejen pro osoby trpící alergiemi. Zamezuje víření prachových částic, mikrobů, bakterií a jiných alergenů. Uvádí se, že opravdu kvalitní filtry pracují až z 99 % úspěšností. Na výběr máte ze tří typů filtrů:

2 samostatné nádrže
Kärcher SE 5.100
 • Mikrofiltr – zachytí i miniaturní částice a alergeny
 • Vodní filtrace – zvlhčuje vzduch a tím zároveň eliminuje prach; menší účinnost vůči dalším alergenům
 • HEPA filtr – považován za nejúčinnější variantu zejména pro alergiky; prodáván v několika verzích s různou účinností

Kabel

Kabel respektive jeho délka je další poměrně důležitý parametr, který ovlivňuje manipulaci s tepovačem. Délka kabelu by měla být přizpůsobena velikostem místností nebo rozmístění zásuvek. V případě menších prostor stačí délka přívodního kabelu do 8 metrů, pokud máte místnosti větší, volte alespoň 9 metrů.

Funkce

Základní funkce čističe koberců je tepování a šamponování. Fungují tak, že je tryskami do koberce vstřikován čistící roztok a následně zase vysán zpět do tepovače. Z dalších funkcí lze uvést:

 • Suché nebo mokré vysávání
 • Mytí oken – za použití speciální hubice
 • LED indikátory – upozorňují např. na potřebu doplnění vody

Příslušenství

Součástí čističů koberců je také příslušenství, které umožňuje jeho maximální využití. Některé komponenty bývají součástí balení, jiné je možné dokoupit samostatně.

 • Nástavec na foukání – zpětný chod využijete např. při nafukování matrací, úklidu listí na zahradě atd.
 • Nástavec na tvrdé podlahy – určený na vysávání nečistot z jiných povrchů
 • Mytí oken – nástavec na vysávání vody z oken
 • Turbokaráč – rotující válec se štětinami odstraní zašlapanou špínu v koberci, zvířecí chlupy, vlasy apod.
 • Další nástavce – prachový, čalounický, štěrbinový

Ceny a výrobci

Za kvalitní výrobky jsou považovány čističe od značek ETA, Phillips, Bosch, Kärcher a další.

 • Nejlevnější tepovače koupíte od cca 3000 Kč do 5000 Kč. Jedná se ale o přístroje s malým výkonem. Uvažovat o nich můžete v případě, že máte malé plochy k čištění.
 • Lepší modelové řady najdete již v cenové relaci 5000 Kč až 8000 Kč. Mají objemnější nádoby, více příslušenství i funkcí.
 • Od 8000 Kč do 15000 Kč koupíte víceúčelové vysavače, které oplývají příkonem kolem 2000 W. Jsou opatřeny kvalitními filry, velkým akčním rádiem. Široké příslušenství je samozřejmostí.

Výrobky za 15000,- Kč a více již lze označit jako profesionální a jsou určeny pro čištění velkých ploch.

Otázky a odpovědi

Co znamená akční rádius?

Akční rádius je pojem, do kterého je kromě samotného kabelu započítaná i délka přístroje s hadicí a hubicí. Je tedy větší než hodnota uváděná u kabelů a říká vám, jak daleko od zásuvky se s tepovačem dostanete. Praktickou funkcí je automatické navíjení přívodního kabelu.

Jak výkonný tepovač koupit?

Tato hodnota má vliv na vysávání, odsávání vody. Výkon většinou udáván není, častěji narazíte na příkon. Ten má hodnoty vyšší a ideální je, pokud se pohybují kolem 1200 W. Maximální příkon může být cca 2000 – 2200 W. Pokud přece jen narazíte v technickém popisu na kolonku „Sací výkon“, hledejte hodnoty mezi 300 – 600 W.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Na různé skvrny
S nástřikem vody
Malý rozměr
2 samostatné nádrže
Image
Produkt
Kärcher Puzzi 8/1 C
SPRINTUS SE 7
Bohman Power K 15
Kärcher SE 5.100
Výrobce
Kärcher
Sprintus
Bohman
Kärcher
Délka přívodového kabelu
7.5 m
7.5 m
10 m
5 m
Příkon
1380 W
1100 W
1500 W
1400 W
Hmotnost
9.8 kg
13 kg
14 kg
7.7 kg
Cena ca. 12 600 CZK ca. 14 000 CZK ca. 27 900 CZK ca. 5 800 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.