Jak vybrat cyklo počítač
- signál je možné přenášet pomocí drátového i bezdrátového tachometru
- podle množství funkcí jsou počítače rozděleny do základní, střední a profesionální třídy
- kvalitní výrobce vám k počítači umožní dokoupit řadu dalšího příslušenství
Cyklocomputer - náš výběr



Bezdrátové cyklocomputery




Cyklocomputery s GPS



Cyklocomputery s výškoměrem
Cyklocomputery Garmin


Jak vybrat cyklo počítač
Přenos signálu
Každý značkový výrobce dodává tachometry v dvojím provedení, aby si každý mohl vybrat to, co mu nejvíce vyhovuje. Právě přenos signálu je jednou z nejzákladnějších charakteristik, kterou poznáte již pouhým okem. Jde o komunikaci mezi malých počítačem umístěným na řídítkách a decentními čidly, z nichž jedno je umístěno na rámu kola, konkrétně na vidlici, a druhá magnetická část je připevněna na drátu vně předního kola.
Drátový tachometr
Název sám napovídá, že tento typ je spojen k měřícímu čidlu kabelem. Je předchůdce bezdrátového tachometru a v porovnání s ním je levnější. V současné době jej využívají nenároční cyklisté i děti. Pokud vám tolik nezáleží na designu, ale na kvalitě, volte drátový cyklo computer. Budete si tak užívat 100% přenos získaných údajů.
Pokud je však drát špatně umístěn, může se namotat do kola a způsobit tak nepříjemnou nehodu. Zároveň je náchylnější k poškození, zejména při přemisťování kola nebo může dojít k přetržení při nechtěném pádu.
Bezdrátový tachometr
Z hlediska vzhledu je bezdrátový cyklo počítač jasný vítěz. Je tomu tak i díky snadné instalaci. Nové modely jsou navíc vybaveny interní baterií, kterou je možné nabíjet přímo ze sítě. Odpadnou vám tak starosti se sháněním malé speciální baterie.
Co může být pro někoho problém, je občasné narušení přenosu nežádoucím okolním jevem. Doporučujeme hlídat i kapacitu baterie. S malou energií není sytém schopen řádného přenosu. Moderní cyklo computery jsou již vybaveny digitálně kódovaným signálem. U starých typů tomu tak nebylo a občas se stávalo, že se tachometr spároval s jiným čidlem a zobrazoval tak hodnotu jiného kola, což zejména na závodech byl problém.
Typ cyklopočítače | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Drátový | 100% kvalitní přenos | Složitější instalace |
Nízká cena | Riziko poruchy drátu | |
Bezdrátový | Jednoduchá instalace | Vysoká cena |
Absence kabelu | Možné výpadky přenosu | |
Bezproblémový převoz kola | Vyšší spotřeba baterií |

Vybrat musíte preferovaný typ připojení, iStock / Halfpoint
Funkce cyklopočítače
Možná si říkáte, k čemu je vlastně onen vychvalovaný tachometr. Základní funkcí, kterou má každý cyklo computer je měření aktuální rychlosti. Abyste se při nákupu mohli jednoduše orientovat, prodejci rozdělují tento cyklistický doplněk do třech hlavních skupin.
Základní třída: Produkt poskytuje informace o již zmíněné aktuální rychlosti, najetých kilometrech při jedné jízdě, ale i součet všech jízd od začátku měření. Nesmí chybět také hodiny, abyste se vrátili včas domů. Z hlediska poskytovaných funkcí dokonale poslouží pro rekreační cyklisty a nenáročné sportovce.
Střední třída: Mimo výše uvedených parametrů se ve střední třídě můžete navíc setkat s průměrnou rychlostí, které je ideální pro trénink a nutí vás tuto hranici neustále překonávat. Dalším ukazatelem je maximální rychlost, teploměr a nechybí ani stopky. Baterii můžete šetřit díky nastavitelnému kontrastu. Tohoto pomocníka ocení zejména amatérští sportovci nebo milovníci cyklistiky.
Profesionální třída: Na své si přijdou i vrcholoví sportovci, pokud se spokojí s funkcemi, které poskytují informace o srdečním tepu za pomoci hrudnímu pásu, vystoupaných metrech či o frekvenci šlapání, aj. Díky dokonale propracovanému systému, je možné propojení s počítačem ať už USB kabelem či pomocí bezdrátové funkce Bluetooth nebo WiFi.
Novinkou poslední doby jsou GPS navigace, které jsou upravené pro jízdu na kole a disponují několika dalšími vlastnostmi mimo výše uvedené funkce. Přenos zajišťuje nejmodernější technologie ANT+ a díky GPS signálu dokáže zobrazit co nejpřesnější trasu. V tomto modelu si můžete rovněž vytvářet tréninkové plány, vytvořit si virtuálního jezdce nebo sledovat intenzitu šlapání nohou.

Cyklocomputery mají řadu funkcí a jednoduché ovládání, iStock / Yelizaveta Tomashevska
Nejznámější značky
Chcete-li kvalitní cyklo computer s dlouhou životností, obraťte se na známe a prověřené značky, ke kterým nebude problém kdykoliv dokoupit příslušenství, či se případně obrátit na servis s reklamací nebo opravou. A abychom vám výběr usnadnili, přinášíme jejich přehled.
Sigma
Jedna z nejznámějších a nejprodávanějších značek sporttesterů a jiných sportovních měřičů. První cyklo computer byl na trhu představen v roce 1982. Od té doby značka stále posiluje a přináší nové a nové produkty od různých sportovních náramků až po GPS navigace na kolo. V jejím portfoliu si jistě vybere každý aktivní uživatel. Navíc se u dražších modelů můžete setkat i s ovládáním v češtině.
Blackburn
o-synce urban high x (cyklocomputer s digitálním přenosem signálu a výškoměrem)
Od roku 1975 jsou na trhu produkty i této značky. Proslavila se zejména výrobou jízdních košíku a postupně své produkty inovovala, až může v současné době nabízet také kvalitní tachometry na kolo.
VDO
Patříte-li mezi fanoušky nejmodernější techniky, jistě budete nadšeni z produktů od značky VDO. Jejím smyslem je poskytovat produkty vysoké kvality s využitím aktuálních trendů. Není tedy divu, že jako první v roce 1992 představila první bezdrátový cyklo computer na světě.
Víte, že…?
Vyhněte se levným modelům, které nabízí supermarkety, zejména před vrcholením cyklistické sezóny. Přístroje jsou jednak nekvalitní s krátkou životností, ale také ve většině případů není možné dokoupit k nim příslušenství.
Příslušenství k cyklo computerům
Jak jsme již zmínili, u prověřených značek není problém dokoupit příslušenství v případě poškození. Kamenné obchody a e-shopy nabízí např. držáky na řídítka, hrudní pásy na měření tepu, snímače pro zaznamenávání intenzity šlapání. Nemusíte se ani obávat v případě, že byste ztratili nabíjecí či propojovací kabel.
Cena
Budeme se opakovat, ale opět záleží na tom, jak velký sportovec jste. Samozřejmě čím více funkcí, sofistikovanější a propracovanější software bude tachometr mít, tím bude vyšší cena. Ale rozhodně se vyplatí nešetřit.
Cena do 499 Kč
Nejlevnější cyklo počítače spadají do základní třídy pro rekreační cyklisty. Pořídit můžete méně známé značky, ale i drátové computery od společnosti Sigma, které mají 5 funkcí, jednoduše se ovládají a mají velký dobře čitelný displej i proti slunci. Ovládání je velice snadné a jednotlivé funkce jsou značeny symboly.
Cena od 500 Kč do 1 999 Kč
Produkty v této cenové kategorii jsou převážně bezdrátové s 14 funkcemi a osvětlením. To oceníte, jestliže trénujete až do setmění. Dokáží uchovat statistiky po dobu jednoho roku a neztratí se ani tehdy, když dojde k vybití či výměně baterie. Velkým bonusem je nastavení měření na dvě kola. Je-li ve vaší „stáji“ horské i silniční kolo, nemusíte si pořizovat dva přístroje. Díky technologii NFC je možné zaslat si informace do mobilního telefonu.
Cena od 2 000 Kč do 4 999 Kč
Dražší tachometry z profesionální třídy disponují 52 funkcemi, jsou schopné zobrazit dokonce i grafy. Mají zabudovanou interní baterii, která na jedno nabití vydrží až 13 hodin a pokud by vám na záznamy nestačila kapacita zařízení, je možné ji navýšit díky externím microUSB kartám. Software je kompatibilní s operačními systémy iOS i Android.
Cena nad 5 000 Kč
Pro opravdově milovníky cyklistiky jsou na trhu také cyklo computery s cenou nad 5 000 Kč, které již mají zabudovanou GPS navigaci, barevný displej a rozšířené funkce. Bohužel jsou již větších rozměrů a oproti základním typům, které váží do 50 g, váží takové kousky až 10x tolik.
Montáž
I méně zručný sportovec si poradí s montáží tachometru. Není to totiž žádná věda. Ukážeme vám, jak se vypořádat s jednotlivými typy.
- Drátový cyklo computer: Počítač bude umístěn na řídítkách, z něhož povede kabel až k vidlici předního kola, kde bude uchycen první snímač. Kabel doporučujeme omotat kolem přední brzdy, aby při jízdě nikde nepřekážel a nedošlo k přetržení při otočení řídítek. Druhý magnetový snímač poté přimontujte na výpletový drát vně kola.
- Bezdrátový cyklo computer: Měřící místa i cyklo počítač budou na stejných místech jako v prvním případě, jen vás nebude obtěžovat zbytečný kabel. Pamatujte však na jedno zásadní pravidlo, že vzdálenost mezi čidlem a tachometrem by neměla přesahovat 80 centimetrů.
Nastavení cyklo počítače
Aby vaše kilometry byly správně naměřené, je nutné před prvním použitím správně nastavit obvod kole, ale bude za potřebí trocha matematiky. Napřed si však pamatujte, že jedna chyba může znamenat klidně i několik metrů na víc, zejména pak v celkovém součtu.
Průměr kola: V první fázi změřte výšku celého kola a tu pak vynásobte známým „pí“, tedy hodnotou 3,14.
Obvod kola: Abyste nemuseli používat krejčovský metr a složitě měřit obvod kola, zkuste následující postup: Nastavte přední kolo do polohy, kdy je ventilek v kolmé pozici k zemi, místo si označte a následně popojeďte s kolem tak, aby se přední kolo jednou otočilo a ventilek byl opět kolmo k zemi a udělejte si opět značku. Potom změřte vzdálenost mezi dvěma body a tím získáte obvod kola, který zadáte do cyklo počítače.
Víte, že…?
Zkuste si tento postup několikrát, možná budete překvapeni, že vám vyjde pokaždé jiné číslo, ale nezoufejte. Přesného výsledku dosáhnete jedině tehdy, pokud z naměřených hodnot uděláte průměr.
Neradi bychom vás od montáže tachometru na kolo odradili, ale chtěli jsme vám poskytnout přesnější metodu. Nicméně v některých návodech naleznete tabulku, podle které jednoduše zjistíte požadovanou hodnotu z čísel uvedených na plášti kola.