Nejlepší přepravní kufry na kolo 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
DJI MINI 3 Pro - přepravní kufr na rameno (6 aku kapacita) - 1DJ5207

Jak vybrat přepravní kufr na kolo

 • Kola lze přepravovat různými způsoby. Mimo klasické způsoby jako jsou např. nosiče je možné kola převážet i ve speciálních taškách nebo kufrech k tomu určených. Podmínkou je, že se kolo před uložením do kufru rozloží.
 • Mezi základní parametry patří velikost přepravního kufru nebo tašky. Tu je nutné volit podle velikosti a typu kola. Hmotnost kufru má vliv na manipulaci s ním. Příliš těžká zavazadla nejsou např. vhodná pro leteckou přepravu.
 • Za zvážení stojí také výrobní materiál, který má podstatný vliv zejména na hmotnost zavazadla. Některé kufry pak mohou mít i další praktické vlastnosti a doplňky.

Přepravní kufr na kolo - náš výběr

DJI MINI 3 Pro - přepravní kufr na rameno (6 aku kapacita) - 1DJ5207
Výrobce: Stablecam
Zobrazit více
Vhodné pro drony DJI Mini 3 / Mini 3 Pro, šedý přepravní kufr 1DJ5207 nabízí polstrované uložení dronu i RC ovladače DJI. Kufřík poskytuje prostor pro pět náhradních baterií a náběžnou stanici. Pod víkem je prostor pro kabely, paměťové karty, filtry a další malé předměty. Kufr je vybaven popruhem na rameno, který lze sundat.
Zobrazit méně
DJI AVATA - Přepravní kufr na rameno (DJI Goggles 2) - 1DJ0410
Výrobce: Stablecam
Zobrazit více
Přepravní kufr DJI AVATA určený pro dron s brýlemi Goggles 2 (nikoli pro model Goggles V2) se nosí na rameni. Kromě dronu a brýlí v něm lze uložit také Motion Controller, dva typy baterií a nabíjecí adaptér. Navíc je zde prostor pro kabely v kapse pod víkem.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Přepravní kufr na kolo

Jak vybrat přepravní kufr na kolo

Jaké typy přepravních zavazadel existují

Podmínkou pro přepravu kol v přepravních zavazadlech je to, že se kolo nejprve rozloží. Zavazadla se pak hodí jak pro kola silniční, tak i horská a treková. Zavazadla se pak vyrábí v různých podobách, kdy nejčastěji se jedná o pevné skořepinové kufry nebo tašky z vyztužených materiálů. Zavazadla mohou být univerzální nebo určená pro konkrétní značku kol.

Kufry na letišti

Díky kufru můžete vzít své kolo kamkoliv, iStock / NeoPhoto

Přepravní tašky a vaky

Vyznačují se nižší váhou, na kterou má vliv zejména použitý materiál. Tašky a vaky bývají vyrobeny z kvalitních pevných textilií, zpravidla polstrovaných, které kolo uvnitř dostatečně chrání. Tašky mohou mít velmi jednoduché provedení vhodné spíše jako ochrana automobilu před ušpiněním. Propracovanější modely mohou mít i oddělené části, pro vyšší ochranu kola.

Skořepinové kufry

Jedná se o velmi pevnou a odolnou variantu. Kufry mají zpravidla hliníkový rám a konstrukci z ABS plastu. Tato kombinace nabízí maximální ochranu jízdnímu kolu. Součástí těchto kufrů bývá také bohaté příslušenství. Ač jsou skořepinové kufry opravdu bezpečné, nejsou příliš vhodné pro cestování letadlem a to zejména kvůli jejich vysoké váze.

Typ zavazadlaVýhodyNevýhody
Tašky a vakyNižší váha, snadnější manipulaceNěkteré modely jsou vhodné spíše jako obal, který kolo příliš nechrání
 Nižší pořizovací cena 
Skořepinové kufryNabízí vyšší ochranu kolaVyšší pořizovací cena
 Mnohdy bohaté příslušenství 

Víte, že…?

Přepravní kufr na kolo
DJI MINI 3 Pro - přepravní kufr na rameno (6 aku kapacita) - 1DJ5207

Pokud je třeba přepravovat kolo letecky, je vhodné využít jeden ze dvou způsobů. Tím prvním jsou originální krabice na kola, které lze opatřit v cyklistických obchodech, nebo jsou vhodné právě textilní vaky s uchy. Při přepravě kola v krabici je vhodné opatřit další ochranné pomůcky.

Elektrokolo na cestě

Do přepravního kufru vejde každé skládací kolo, iStock / Cindy Shebley

Volba správné velikosti

Přepravní zavazadla na kola se vyrábí v mnoha různých velikostech. Výběr velikosti zpravidla ovlivňuje typ přepravovaného kola:

 • Horské kolo
 • Silniční kolo
 • Trekové kolo

U každého modelu by mělo být uvedeno pro jaký typ a jakou velikost kola je daný model určený. Při specifikaci rozměrů bývají udávány následující rozměry:

 • Vnější výška, délka a hloubka
 • Vnitřní výška, délka a hloubka

Hmotnost přepravního zavazadla na kola

Přepravní kufr na kolo
Thule RoundTrip Road Bike Travel Case

Hmotnost je velmi důležitá s ohledem na manipulaci se zavazadlem. Čím těžší kufr bude, tím náročnější jeho přeprava bude. Výhodou je, pokud jsou součástí např. integrovaná kolečka. Hmotnost kufru je přímo závislá na výrobním materiálu.

 • Skořepinové kufry jsou podstatně těžší a jejich váha se pohybuje kolem 17 kg.
 • Kufry vyrobené z textilních materiálů se nejčastěji pohybují kolem 10 kg.

Víte, že…?

Kromě transportních zavazadel existují obaly a kryty i na jednotlivé části kola. Nejčastěji se jedná o obaly na řídítka a sedla a samozřejmě kola.

Z jakých materiálů se vyrábí

Na výrobu skořepinových kufrů se používá kvalitní ABS plast a hliníkové výztuhy v podobě rámu. Díky této kombinaci jsou kufry opravdu pevné, odolné, ale také poměrně těžké. Alternativou jsou pak různé přenosné vaky a tašky, které mají stejnou funkci, ale protože jsou vyrobeny z pevných a odolných textilií jsou podstatně lehčí.

Praktické vlastnosti

Přepravní kufr na kolo
DJI AVATA - Přepravní kufr na rameno (DJI Goggles 2) - 1DJ0410

Jednotlivé modely se od sebe liší i dalšími vlastnostmi. Setkat se lze např. s následujícími možnostmi:

 • Kolečka – usnadňují manipulaci se zavazadlem při jeho přesunu
 • Madlo – pro snazší uchopení zavazadla; týká se kufrů
 • Popruhy pro nošení na rameni – jsou praktické zejména u transportních tašek a vaků
 • YKK zipy s páry jezdců s oky – díky nim je možné zavazadlo před převozem uzamknout
 • Integrovaný stojan na kolo – bývá součástí kvalitních skořepinových kufrů; dá se použít jako držák a montážní stojan

Výrobci a ceny

Přepravní tašky a vaky vyrábí např. PRO, Evoc, Decathlon a další. Transportní obaly na menší skládací kola lze pořídit i za částku nižší než 1000 Kč. Běžně se ale přepravní tašky cenově pohybují kolem 3000 Kč. Jejich cena se ale může vyšplhat i do řádů desetitisíce korun.
Mezi výrobce kufrů na přepravu jízdních kol patří BROMPTON, Thule, B&W atd. Základní pořizovací cena kufrů je podstatně vyšší, pohybuje se kolem 10000 Kč. Jsou ale i modely podstatně dražší a nemusí se ani jednat o skořepinové varianty.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat přepravní kufr na kolo?

Při výběru je vhodné zvážit typ zavazadla. Ty se od sebe liší zejména výrobním materiálem a hmotností. Důležitý je také rozměr. Zohlednit lze i další praktické vlastnosti a doplňky.

Jaké zavazadlo se hodí pro přepravu kola letecky?

V tomto případě bude pravděpodobně rozhodující váha zavazadla. Pro účely letecké přepravy kol se více než těžké skořepinové kufry hodí lehké textilní tašky.
Zobrazit kompletní nabídku Přepravní kufr na kolo