Dalekohled

Dalekohled - abyste lépe viděli.

ca. 200 CZK
ca. 1 200 CZK
ca. 18 000 CZK
ca. 400 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 4 000 CZK

Jak vybrat dalekohled

 • Dalekohledy se dělí na binokulární a monokulární.
 • Velice důležitou částí dalekohledu jsou sklíčka. Na výběr jsou běžně dvě varianty – borosilikátové a baryové korunkové.
 • Zvětšení u dalekohledu může být fixní nebo nastavitelné.
 • Mezi další parametry, kterými byste se měli zabývat patří zorné pole, světelnost a další funkce.

Typy a provedení

Dalekohledy můžeme rozdělit do dvou typů, které se dají rozeznat na první pohled. Dalekohled může být:

 • binokulární
 • monokulární.
Příruční univerzální
Auriol 12 x 32

Binokulární dalekohled

Binokulární dalekohled je varianta, kdy se díváte oběma očima. Takový dalekohled dává přesnější obraz, protože zapojujete obě oči, tak jako při normálním pozorování okolí. Další plus je přesnější odhad vzdálenosti při sledování takovým dalekohledem a větší zorné pole oproti monokulárnímu dalekohledu. Navíc se dalekohled pro obě oči lépe drží a máte pevnější ruku. Mínusem těchto dalekohledů je menší přiblížení.

Monokulární dalekohled

Monokulární dalekohled je naopak uzpůsoben pro pozorování jedním okem. Tyto dalekohledy jsou vhodné pro sledování objektů na větší vzdálenost, protože mají schopnost většího přiblížení. Za mínus můžeme označit menší zorné pole.

Zrcadlový nebo čočkový

Další rozdělení dalekohledu, ze kterého si můžete při pořízení zvolit, je způsob provedení mechanismu:

Různé funkce
Praktica Falcon 12×50
 • Zrcadlové – neboli také reflektorové dalekohledy jsou rozšířenější, protože jsou levnější, lehčí a mechanismus je menší, takže i dalekohled je menší a to se také hodí.
 • Čočkové – neboli také refraktorové dalekohledy jsou méně rozšířené. Jsou vytvořeny pomocí sestavy čoček. Tento mechanismus je typický pro větší dalekohledy, například pro hvězdářské dalekohledy.

Materiál skel

Velice důležitou částí dalekohledu jsou sklíčka. Na výběr jsou běžně dvě varianty:

Digitální noční vidění
Pard NV008S 940nm
 • borosilikátové (borokřemičité) = BK7
 • baryové korunkové = BaK4.
 • Skla označená jako BK7 jsou obyčejnější variantou, která je pro laika při užívání za dne a dobrých podmínek naprosto dostačující.
 • Varianta BaK4 je pokročilejší a používá se i s antireflexní vrstvou, díky které se od sklíček odrazí méně světla a dalekohled nabízí světlejší obraz. To oceníte především při horší viditelnosti. Samozřejmě se pokročilejší provedení projeví na ceně dalekohledu.

Zvětšení a rozměr objektivu

U dalekohledu je podstatné to, jak Vám reálný obraz zvětší. Tento údaj se nazývá zvětšením. Druhý velice důležitý parametr pro výběr dalekohledu je rozměr objektivu, který se udává v milimetrech. Tyto dva parametry dohromady tvoří označení dalekohledu. Takové označení dalekohledu může vypadat například 10×51. První číslo v označení dalekohledu je zvětšení a druhé je průměr objektivu.

Vynikající poměr cena/ výkon
Bresser Topas 10×25 binokulární

Zvětšení

Zvětšení u dalekohledu může být fixní, kdy Váš dalekohled stabilně zvětšuje obraz například 10x. Druhou variantou je nastavitelné zvětšení, kdy si sami vybíráte o kolik zvětšíte reálný obraz. Pokud jde o optimální velikost zvětšení, tak se udává do desetinásobku bez stativu a více už je nutné se stativem. Při velkém zvětšení Vám obraz zkazí třas rukou, proto je nutný zmíněný stativ.

Rozměr objektivu

Druhý parametr označení dalekohledu, rozměr objektivu je klíčový pro množství světla, které bude propuštěno do dalekohledu. Není těžké odvodit, že do většího objektivu projde více světla, tím pádem se hodí pro pozorování za horších světelných podmínek. Samozřejmě čím větší objektiv, tím větší sklíčka, což sebou nese vyšší hmotnost dalekohledu a také roste cena. – Pro uživatele, který nebude dalekohled běžně používat při nedostatku světla by mělo být dostačují pořídit dalekohled s objektivem o průměru kolem 50mm.

Další vlastnosti, funkce a doplňky

Pokud zvážíte výše uvedené údaje, tedy zvětšení a velikost objektivu, tak jste již schopni vybrat si dalekohled poměrně racionálně. Pokud se chystáte dalekohled používat často, tak se pravděpodobně budete zajímat i o další informace ohledně dalekohledu.

Kapesní rozměr
Vortex Solo 8×36

Zorné pole

Jedná se o prostor, který jste schopni jedním pohledem shlédnout. Zorné pole se zmenšuje s tím, jak roste přibližní objektivu. Zorné pole je výrobci uváděno jako šířka obrazu v metrech při vzdálenosti na 1000 m.

Světelnost

O světelnosti, tedy o tom kolik světla je propuštěno do dalekohledu již byla řeč v souvislosti s velikostí objektivu. Jednoduše platí, že čím větší světelnost dalekohled má, tím lepší obraz v něm uvidíte. Světelnost by měl buď uvést výrobce, případně si ji můžete spočítat tak, že průměr objektivu v milimetrech vydělíte zvětšením a výsledek umocníte na druhou. Poté stačí porovnat vybrané dalekohledy a vybrat ten z nejlepší světelností.

Antireflexní úprava

Tato funkce již byla také zmíněna. Jedná se o úpravu sklíček objektivu, která poté odráží méně světla a tím pádem více světla jde do dalekohledu a tak vidíte lepší obraz. K dostání jsou tři varianty antireflexní úpravy dalekohledu:

Pogumovaný povrch
Nikon Prostaff 3s 10×42
 • FC – (FullyCoated) = jedna vrstva na všech plochách optické soustavy
 • MC – (MultiCoated) = více vrstev na jednu plochu optické soustavy
 • FMC nebo SMC – Super (Fully) MultiCoated = více vrstev na všechny plochy optické soustavy.

Noční vidění

Pokud plánujete pozorovat pomocí dalekohledu v noci, tak budete potřebovat funkci nočního vidění. Ta funguje pomocí zbytkového světla z okolí, tedy například měsíčního nebo hvězdného svitu. Samozřejmě obraz nebo takový jako v reálu, navíc jej uvidíte v zeleném oparu.

Další doplňky a výbava

 • Stativ je důležitou výbavou k dalekohledu. Již byl zmíněn v souvislostí se zvětšením obrazu. Při velkém zvětšení Vám díky stativu nebude kazit obraz třesení rukou. Stejně tak pokud si pořídíte velký dalekohled, který by byl pro delší držení v ruce těžký, tak stativ je neocenitelný.
 • Obal nebo cestovní pouzdro by Vám měl být schopen nabídnout prodejce dalekohledu, možná bude i v ceně. Pokud ne, určitě si ho pořiďte, abyste při cestování a případných nárazech nepoškodili optiku dalekohledu, případně aby se nepoškrábala skla.
 • Filtry slouží pro zvýraznění určitého objektu, který chcete dalekohledem pozorovat. Nejčastěji se používají pro pozorování noční oblohy nebo vesmírných těles, tudíž se hodí hlavně pro hvězdářské dalekohledy.

Dusíková výplň optiky dalekohledu Vám poslouží v tom, aby se skla dalekohledu nemlžila.

Využití

Vraťme se při výběru dalekohled zpět na začátek. Než začnete vybírat samotný dalekohled, je užitečné zamyslet se, nad tím v jakých situacích budete dalekohled používat. Různé situace si žádají různé typy dalekohledů. Samozřejmě se nedá říct, že každý dalekohled má jen jedno využití, můžete ho používat při různých situacích, ale vybírat byste měli podle své priority a zvážení, kde dalekohled využijete nejčastěji.

Turistika

Dalekohled pro turisty by neměl být moc velký, aby nebyl těžký a nezabíral moc místa. Na druhé straně, pokud cestujete za každého počasí, tak nepodceňte velikost objektivu, abyste dosáhli dobré světelnosti a viditelnosti i za zataženého nebo mlhavého počasí. Většinou se turistům radí pořídit binokulární dalekohled se zvětším 7 – 10x a průměr kolem 30mm (+/- 10mm).
Vhodná je i:

 • voděodolnost
 • vyplnění dusíkem
 • pogumovaný povrch pro lepší odolnost a držení.

Myslivost

Myslivci používají na první pohled podobné dalekohledy pro pozorování jako turisté. Pro lepší obraz je vhodné pro myslivce využít větší objektiv s průměr kolem 50mm. Pro pozorování zvěře za tmy je dobré mít dalekohled s nočním viděním, opět se hodí voděodolnost.

Myslivci kromě klasických binokulárů používají i monokuláry, které rozloží na stativ na posedu a nebo se dají upevnit na pušku, pak se jedná o tzv. puškohledy.

Divadlo

V divadle je divadelní kukátko nesmírně užitečné v tom, že můžete vnímat i neverbální komunikaci mezi herci. Díky tomu si dění na prknech, která znamenají svět, užijete ještě více než dříve. Pro využití v divadle by měl stačit dalekohled se zvětšením 3-4x a jelikož pódium bývá dobře nasvícené, stačí i menší objektiv kolem 25mm. Malé rozměry jsou výhodné, protože dámám se dalekohled vejde do kabelky a pánům do kapsy u saka. Stejný výběr můžete uplatnit i při výběru dalekohledu pro sledování koncertů.

Sport

Pokud chcete dalekohled sledovat sportovní utkání, tak se hodí zvětšení kolem 5-7x. Sportovní kolbiště je povětšinou kvalitně osvětleno, takže nepotřebujete příliš velký objektiv. Mnohem důležitější je velikost zorného pole. Je dobré pokud Vám dalekohled zabere celou hrací plochu a takže nemusíte neustále hledat centrum dění a můžete se plně ponořit do atmosféry zápasu.

Hvězdářství

Hvězdáři používají primárně monokulární dalekohledy se stativem a mají velké zvětšení. Jelikož se s nimi moc necestuje, tak můžou být i dostatečně velké, takže objektiv pohltí hodně okolního světla. K těmto dalekohledům je dobré mít i speciální filtry určené pro sledování vybraných vesmírných těles.

Výrobci a ceny

Dalekohledů je na trhu celá řada, stejně tak výrobců je přehršel. Pokud chcete pořídit dalekohled světoznámé značky, tak máte na výběr například Nikon, Optimus nebo Pulsar. Pokud věříte v domácí, českou kvalitu, tak se můžete porozhlédnout například po značce Fomei.

Ceny dalekohledů jsou těžký oříšek. Dalekohled se dá koupit za pár stovek, ale taky za několik desítek tisíc. Na sumu, kterou za dalekohled zaplatíte má většinou vliv hlavně kvalita optiky, velikost objektivu a zvětšení. Platí jednoduchá úměra, čím kvalitnější, větší a více zvětšující, tím dražší.

Za 500 – 2000 Kč koupíte dalekohled spíše pro výjimečné využití, pro občasné turisty nebo návštěvu sportovního zápasu či divadla. Za tyto finance nemůžete očekávat zázraky v optice dalekohledu. Pokud se Vám bude prodejce snažit tvrdit, že se jedná o profesionální dalekohled, tak lže. Ti, kdo se v dalekohled vyznají Vám řeknou, že za tuto cenu se jedná o dražší hračky.

Za 2000 – 10000 Kč je k dostání dalekohled pro každého nadšence. Za tuto cenu dostanete dobré turistické dalekohledy, základní hvězdářské a nebo jednoduché myslivecké dalekohledy, které ale mají blíže k turistickým dalekohledům. Při větším hledání se dá sehnat i dalekohled s nočním viděním za cenu kolem 10 tisíc.

Od 10000 Kč nahoru kupují dalekohledy už profesionálové nebo lidé, kteří si můžou dovolit hodně investovat do svých koníčků. Za tyto vyšší ceny se pořizují lovecké puškohledy, myslivecké dalekohledy s vysoce kvalitní optikou a samozřejmě hvězdářské dalekohledy.

Otázky a odpovědi

Jaký dalekohled koupit?

Dalekohledy jsou rozděleny do několika skupin. Nejžádanější jsou turistické a sportovní dalekohledy, speciální jsou lovecké, hvězdářské a divadelní dalekohledy. Každý typ má svoje specifika, proto vybírejte podle účelu využití.

Jak dalekohled čistit?

Speciální údržbu vyžadují čočky dalekohledu. Ty se doporučuje čistit pouze pomocí jemného štětečku, kterým oprášíte veškeré nečistoty. Mastnotu je možné vyčistit pomocí speciálních roztoků určených k čištění brýlí a vatových tyčinek. Používání hadříků i antistatických utěrek může vést k nezvratnému poškození čočky.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Příruční univerzální
Různé funkce
Digitální noční vidění
Vynikající poměr cena/ výkon
Kapesní rozměr
Pogumovaný povrch
Image
Product
Auriol 12 x 32
Praktica Falcon 12×50
Pard NV008S 940nm
Bresser Topas 10×25 binokulární
Vortex Solo 8×36
Nikon Prostaff 3s 10×42
Hmotnost
274 g
800 g
415 g
1000 g
275 g
575 g
Průměr objektivu
32 mm
50 mm
50 mm
25 mm
36 mm
42 mm
Voděodolný
Zvětšení
12 x
12 x
6 x
10 x
8 x
10 x
Použití dalekohledu
kapesní
lovecký
lovecký
kapesní
kapesní
lovecký
Cena ca. 200 CZK ca. 1 200 CZK ca. 18 000 CZK ca. 400 CZK ca. 3 200 CZK ca. 4 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jiří Novák

About the Author

About the Author

Od dětských let jsem se zajímal o různou techniku, to mi vydrželo až do dospělosti, kdy jsem se stal studentem VUT. Během studií jsem často vypracovával práce na různá témata, právě v této době jsem objevil svoji vášeň pro psaní. Tu jsem zužitkoval ve chvíli, kdy jsem se stal právoplatným členem rýmu copywriterů. Obsahově nejbližší jsou mi témata, věnující se moderním technologiím, chytré domácnosti, ale nebojím se jakékoliv výzvy.