Nejlepší zvětšovací lupy 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Přívěsek na klíče VkTech Lupa zvětšovací sklo 8x

Jak vybrat zvětšovací lupu

  • Zvětšovací lupy mohou mít poměrně velké využití, ale běžný zákazník ji zpravidla používá především na čtení nebo další aktivity spojené s každodenním životem. Lupy mohou mít několik základních podob.
  • Lupy se zpravidla pořizují kvůli možnosti zvětšení předmětů a jevů. Z tohoto důvodu je míra zvětšení, kterou konkrétní model lupy nabízí, při výběru stěžejní. Hodnoty je třeba volit na základě konkrétních potřeb a účelu použití zařízení.
  • Jedním z hlavním kritérií zvětšovacích lup je materiál čočky. Zpravidla je na výběr ze dvou variant a to plastu nebo skla. Každý má pak své výhody i nevýhody.

Zvětšovací lupa - náš výběr

Verk 09145 Zvětšovací lupa skládací 90 mm, zvětšení 2,5x
Výrobce: Verk
Zobrazit více
Zvětšovací lupa Verk 09145 má velmi specifické parametry - průměr čočky je 90 mm a zvětšuje 2,5x. Čočka je vyrobena ze skla. Lupa je vybavena skládací a otočnou rukojetí s protiskluzovou úpravou. Součástí je pouzdro na šňůrku. Barva lupy je černá a bílá.
Zobrazit méně
Verk 09179 Zvětšovací kapesní lupa 30x
Výrobce: Verk
Zobrazit více
Kapesní mikroskop Veerk 09179 nabízí 30x zvětšení a integrované osvětlení sestávající z 3 LED diod a 3 UV diod. Pro vyšší přizpůsobivost je vybaven funkcí nastavitelného zoomu a plynule nastavitelného ostření. Napájení zajišťují 3 baterie AG7. Jeho rozměry jsou 2,5 cm (průměr objektivu), 5 cm (výška) a 5,5 cm (šířka).
Zobrazit méně

Klasické zvětšovací lupy

Čtecí zvětšovací lupy

Verk 09145 Zvětšovací lupa skládací 90 mm, zvětšení 2,5x
Výrobce: Verk
Zobrazit více
Zvětšovací lupa Verk 09145 má velmi specifické parametry - průměr čočky je 90 mm a zvětšuje 2,5x. Čočka je vyrobena ze skla. Lupa je vybavena skládací a otočnou rukojetí s protiskluzovou úpravou. Součástí je pouzdro na šňůrku. Barva lupy je černá a bílá.
Zobrazit méně
pkstar.cz Lupa zvětšení 5x
přečíst recenzi
Zobrazit více
Tato lupa od firmy pkstar.cz je vybavena skleněnou čočkou a rámečkem z plastu. Průměr čočky je 50 mm a nabízí možnost pětinásobného zvětšení. Celková délka lupy je 15 cm. Produkováno pro model PK176-1.
Zobrazit méně

Kosmetické zvětšovací lupy

Verk 09108 Lupa s pinzetou 25 mm černá
Výrobce: Verk
Zobrazit více
Verk 09108 je pinzetová lupa s průměrem objektivu 25 mm. Konstrukce lupy je z lehkého a odolného plastu a kovu. Lupa má rovněž integrovanou pinzetu. Celková délka lupy je 8,5 cm, pinzety 6,5 cm. Produkt je nový a dodáván v originálním obalu.
Zobrazit méně
Activeshop Kosmetická lampa LUPA LED Moonlight 8012/5 se stojanem
Výrobce: Activeshop
Zobrazit více
Activeshop Kosmetická lampa LUPA LED Moonlight 8012/5 je vybavena stojanem a 5" objektivem s intenzitou světla 480 lm. Napětí je AC240V / DC24V, výkon 8W, světelná teplota 5300K. Sada také obsahuje napájecí kabel a záruční dokument.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Zvětšovací lupa

Jak vybrat zvětšovací lupu

Lupa a její podoby

Zvětšovací lupa je praktický pomocník v různých oblastech. V běžném životě je rádi využívají osoby se zhoršeným zrakovým vnímáním nebo staří lidé. Mohou být i oblíbeným pomocníkem při zkoumání drobných jevů v okolí u malých dětí. Lupu jako takovou může někdy potřebovat prakticky kdokoliv.

Dítě pozoruje přírodu pomocí lupy

Zvětšovací lupy využijí děti i dospělé, iStock / SbytovaMN

Příruční lupa

Jedná se o malé zařízení, které lze nosit neustále při sobě. Může mít různou podobu od klasické kulaté lupy s rukojetí, přes přívěsky na klíče, sklopné lupy v pouzdře, tzv. kukátka a další. Tyto lupy zpravidla slouží pouze ke krátkodobému použití. Rozhodně se nehodí pro čtení delších souvislých textů. Oblíbené jsou také u dětí při zkoumání např. přírody apod.

Stolní lupy

Stolní lupy mohou připomínat klasické stolní lampičky. Jsou opatřeny stojanem, na kterém je objímka s lupou. Vyrábí se ve variantě na postavení nebo k připevnění na pracovní desku stolu. Stojánky jako takové se také vyrábí ve dvou typech. Buď mohou být pevné nebo ohebné. Druhá varianta nabízí lepší variabilitu při manipulaci s lupou. Tato zařízení již nabízí větší pracovní prostor, a proto se hodí i pro čtení.

Další typy lup

Zvětšovací lupa
Přívěsek na klíče VkTech Lupa zvětšovací sklo 8x

Kromě dvou základních výše uvedených typů samozřejmě existují i další možnosti. Mezi další typy lup lze zařadit:

  • Brýle s lupou – nasazují se stejně jako klasické brýle; mají všestranné využití jak v různých profesních oblastech (zlatníci, hodináři, lékařské obory), tak v běžném životě (čtení, ruční práce); jejich výhodou je to, že při jejich použití zůstávají volné ruce
  • Kosmetické lupy – používají se zejména v kosmetických salonech; nabízí velkorysou pracovní plochu; pro lepší manipulaci bývají vybaveny stojanem na kolečkách a ohebným ramenem
  • Mikroskop – tato zařízení nabízí velkorysé zvětšení; používají se ale zejména pro vědecké účely

Víte, že…?

Lupy se vyrábí také ve variantách s osvětlením. Toto se týká de facto jakéhokoliv typu lupy. Osvětlení je praktické zejména při horších světelných podmínkách.

Muž v obleku s lupou a dokumentem

Při výběru lupy je důležitá míra zvětšení, iStock / stevanovicigor

Potřebné zvětšení

Míra zvětšení je prakticky nejdůležitějším kritériem, při výběru jakékoli lupy. Hodnoty je vhodné přizpůsobit potřebám konkrétního uživatele. Obecně lze narazit na lupy, které zvětšují 1,25x ale také např. 30x. Větší hodnoty zmenšují velikost zorného pole, takže je třeba vzít v potaz celkovou velikost čočky a pracovní plochy, kterou nabízí.

  • Malé zvětšení v rozmezí 1,25x až 3x – tyto lupy jsou vhodné pro běžné činnosti jako je čtení, ruční práce, zkoumání předmětů atd.
  • Střední a velké zvětšení v rozmezí 5x až 30x – slouží k podrobnějšímu zkoumání; lupy jsou vhodné i pro profesní účely

Z jakých materiálů se vyrábí čočka

Klasické zvětšovací lupy
Lupa dětská černá zvětšovací klasická průměr 5cm plast

Při výběru lupy patří materiál, ze kterého je vyrobena čočka, mezi základní parametry. Zpravidla lze volit ze dvou materiálů a těmi jsou plast nebo sklo.

Plastová čočka

Lupy vybavené plastovou čočkou jsou bezesporu levnější. Výhodou je také nízká váha. Hlavní benefit ale představuje fakt, že tyto výrobky jsou velmi odolné vůči rozbití. Na druhou stranu mají plastové čočky horší optické vlastnosti a pohled přes ně může být více zkreslený. Lupy s tímto typem čočky mají také nižší životnost, protože dochází postupem času ke změně kvality obrazu. Plast je navíc náchylnější k poškrábáním a žloutnutí, což může životnost ještě více snížit.

Skleněná čočka

Skleněné čočky jsou bezesporu kvalitnější, ale také dražší. Nabízí lepší optiku. Pohled přes lupu se během času nijak nemění – čočka nežloutne ani neslepne. Materiál je odolný vůči poškrábání takže pokud se nerozbije, nabízí také vyšší životnost. V porovnání s lupami s plastovou čočkou jsou tyto těžší.

Materiál čočkyVýhodyNevýhody
PlastNižší pořizovací cenaOptické vlastnosti čočky jsou horší
 Nižší váhaNižší životnost
 Odolný vůči rozbitíMateriál náchylnější k poškrábání
  Časem může začít žloutnout
SkloKvalitnější zpracováníVyšší pořizovací cena
 Lepší otické vlastnostiVyšší váha
 Materiál nežloutne, nemění kvalitu obrazuČočka se může rozbít
 Odolnost vůči poškrábání 

Otázky a odpovědi

Jak vybrat zvětšovací lupu?

Zvětšovací lupy mohou mít různou podobu. Jejich výběr je vhodné přizpůsobit účelu použití. Hlavním parametrem při výběru je míra zvětšení, kterou konkrétní typ lupy nabízí. Zohlednit lze také výrobní materiál čočky.

Jaký typ lupy se hodí ke čtení?

Ke čtení se hodí zejména stolní lupy, které nabízí dostatečný pracovní prostor i pro čtení souvislejších textů. V jejich případě je ale omezující umístění lupy. Další vhodnou variantou jsou brýle s lupou. Malé příruční lupy mohou sloužit ke čtení popisů nebo různých oznámení. Nejsou vhodné pro čtení delších textů.
Zobrazit kompletní nabídku Zvětšovací lupa