Divadelní kukátko

Dalekohled k interiérovému použití.

ca. 700 CZK
ca. 800 CZK
ca. 11 200 CZK
ca. 900 CZK
ca. 2 000 CZK
ca. 1 200 CZK

Jak vybrat divadelní kukátko

 • Divadelní kukátko je speciální typ dalekohledu, který se vyznačuje malými rozměry a minimálním přiblížením.
 • Zvětšení neboli zoom je parametr, který udává, kolikrát je možné si objekt přiblížit.
 • Při výběru divadelního kukátka je důležitý, protože má vliv na velikost optického výkonu.
 • U divadelního kukátka se můžete setkat se dvěma typy optických skel.

Zoom

Zvětšení neboli zoom je parametr, který udává, kolikrát je možné si objekt přiblížit. U divadelního kukátka celkem podstatná věc. Na trhu najdete kukátka s trojnásobným zvětšením, dále pak zvětšení 4x, 5x dokonce i kukátka, která umí přiblížit objekt klidně až sedminásobně. Záleží na tom, v jakých prostorech budete kukátko využívat. Jestli navštěvujete pouze malá komorní divadla nebo tento nástroj využijete i v obrovské koncertní aréně.

Průměr objektivu

Při výběru divadelního kukátka je důležitý, protože má vliv na velikost optického výkonu. Určuje velikost vstupní čočky. Čím je průměr objektivu větší, tím více světla do kukátka pronikne. Nejčastější průměr objektivu bývá 15, 18 a 25 mm. U moderních typů kukátek se můžeme setkat i s průměrem, který je pouhých 10 mm.

Luxusní
Viewlux Opera Glass 3×25

Optický výstup

Tento pojem bývá označován jako průměr výstupní pupily. Jedná se o velikost svazku světelných paprsků, které dopadají na oko pozorovatele. Tento průměr by neměl být menší než průměr vaší zornice.

 • Maximální průměr zornice je odhadem 7 – 8mm. Když je optický výstup kukátka stejný nebo větší, oko využije celý světelný tok a obraz je tím pádem pro oko lépe rozlišitelný.
 • Divadelní kukátka, která na trhu najdete, mají různý optický výstup. Nejčastěji se však setkáte s velikostí 5, 7, 8,3 nebo 13,7 mm.

Optické sklo

U divadelního kukátka se můžete setkat se dvěma typy optických skel. Tyto skla jsou označována BaK4 a BK7.

Zvětšení 3 x
Praktica Opera Glass 3×25

BaK4

Takzvané baryové sklo, které je vysoce kvalitní. Má lepší jas, větší ostrost a propustí více světla, což má také vliv na barevnost obrazu. Kukátka s tímto typem optického skla patří k těm dražším.

BK7

Pod tímto označením se skrývá bórové sklo, které se používá u levnějších typů kukátek. Při výběru kukátka na něj moc nenarazíte, vzhledem k tomu, že divadelní kukátko se používá především za umělého světla a ne za denního, tento typ optického skla pro ně není vhodný.

Design

V dnešní době si můžete vybrat, jestli dáte přednost novodobějšímu designu nebo jste raději ten, kdo preferuje klasiku. Design kukátek můžeme rozdělit na dvě skupiny:

Stylové kovové tělo
Nikon Mikron 6×15

Klasický

Tento typ provedení je charakteristický svým zdobením. Povrch kukátka bývá lakovaný, nejčastěji v hnědé, bílé nebo černé barvě a zdobí ho zlaté lemování. Není ale problém najít si kukátko celé pozlacené nebo třeba s modrým povrchem. Součástí klasických kukátek bývá řetízek, který má v tomto případě funkci módního doplňku. Některá klasická kukátka mají teleskopickou rukojeť, která nejen, že hezky vypadá, ale také ji oceníte při manipulaci s kukátkem.

Moderní

Moderní design kukátek spočívá především v jednoduchosti. Neuvidíte zde žádné lemování ani zdobení. Jsou většinou jednobarevné a převládá hlavně stříbrná nebo černá barva, případně kombinace obou těchto barev. Moderní kukátka se vyznačují především tím, že bývají kompaktní. Mají štíhlé tělo, a i když jsou vyrobeny z kovu, bývají mnohdy lehčí než klasická kukátka.
Nutno říci, že design kukátek neovlivňuje jejich funkci, takže pokud si chcete pořídit klasické divadelní kukátko, jeho zoom nebo obraz mohou být na stejné úrovni, jako u moderního kukátka.

Víte, že…?

Některá divadelní kukátka jsou vybavena i úsporným LED osvětlením. Toto osvětlení vydává úzký paprsek měkkého, nedráždivého světla. Díky tomu je možné použít kukátko i v úplné tmě divadelního sálu, aniž byste tím museli obtěžovat vašeho souseda. Vy si však svoje sedadlo vždycky spolehlivě najdete.

Pokročilá optika
Levenhuk Broadway 325F

Výrobci

Sehnat na našem trhu divadelní kukátko není žádný problém. V nabídce je spousta kvalitních výrobců, kteří mají i příznivé ceny.

Výrobce popis
Nicon Společnost s dlouholetou tradicí. Výrobky jsou známé po celém světě a jejich kvalita je nepochybně jedna z nejlepších. Mezi jejich produkty patří nejen dalekohledy, ale také fotoaparáty a příslušenství k nim. Nicon se soustředí na průběžné inovace svých produktů.
Levenhuk Významný americký výrobce, který se zabývá výrobou optických přístrojů, jako jsou mikroskopy, teleskopy, binokulární, monokulární a pozorovací dalekohledy. Společnost vznikla v roce 2002 ve Spojených státech, ale pobočky má po celém světě. U všech výrobků je poskytnuta doživotní záruka. Tento výrobce klade důraz na inovace.
Viawlux Je výrobcem kvalitních a stylových dalekohledů a dalších optických přístrojů, které nabízejí nejnovější optické technologie. Značka Viewlux se pyšní širokým sortimentem výrobků.

Víte, že…?

Při čištění nikdy neotírejte čočky rukávem nebo cípem košile, trika, či kapesníkem. Z čoček vždy odstraňte drobný prach – některé částečky prachu jsou totiž mnohdy tvrdší než sklo a mohou tak poškrábat antireflexní vrstvy i povrch čoček. Čočky čistěte vždy jemným štětečkem s měkkým vlasem nebo speciální čisticí utěrkou.

Příslušenství

K divadelnímu kukátku si můžete pořídit i některé doplňky, které mnozí z vás jistě ocení. Jsou praktické zejména při přenášení dalekohledu, k jeho úschově a údržbě. Jedná se o:

S řetízkem
Eschenbach Glamour 3×25
 • Řetízek na krk
 • Pouzdro
 • Čisticí utěrka
 • Brašna

Cena

Pokud jde o cenu divadelního kukátka, její výši ovlivňuje především to, jakého zvolíte výrobce. Méně podstatnou roli hraje také, jak velký má kukátko zoom, tedy možnost zvětšení.

 • Od 750 – 1 500 Kč – Za tuto hodnotu pořídíte s přehledem kvalitní divadelní kukátko, které může mít 3x až 4x zoom, ale počítejte s tím, že design bude spíše klasický.
S LED světlem
Omegon Opera 3×25
 • 3 000 – 5 000 Kč – Tohle cenové rozmezí už vám umožňuje zakoupit kukátko od těch nejkvalitnějších a nejznámějších výrobců. Můžete si i vybrat, jestli zvolíte klasický nebo moderní vzhled. Kukátka v této cenové kategorii bývají i lehčí, co se týče hmotnosti, což určitě oceníte při dlouhém představení.
 • Nad 10 000 Kč – Tady už najdeme opravdu divadelní kukátka té nejvyšší kvality. Jejich zoom je až sedminásobný, jsou vyrobeny z extrémně lehkého kovu. V této hodnotě jsou k dispozici zejména kukátka s moderním designem.

Otázky a odpovědi

Co je divadelní kukátko?

Divadelní kukátko je speciální typ dalekohledu. Vyznačuje se malými rozměry, minimálním přiblížením a obvykle se odliší i designem. Jsou určeny k interiérovému použití. Díky tomuto zařízení si divadelní scénu přiblížíte tak, jak je vám libo. Díky tomuto kukátku můžete zachytit i ty největší detaily, které se na jevišti odehrávají.

Jak vybrat divadelní kukátko?

Kvalitní kukátko má baryové sklo. Zaměřit se musíte i na další základní parametry, tedy zoom nebo optický výstup. U divadelního kukátka je velmi důležitý i vzhled kukátka.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Luxusní
Zvětšení 3 x
Stylové kovové tělo
Pokročilá optika
S řetízkem
S LED světlem
Image
Produkt
Viewlux Opera Glass 3×25
Praktica Opera Glass 3×25
Nikon Mikron 6×15
Levenhuk Broadway 325F
Eschenbach Glamour 3×25
Omegon Opera 3×25
Výrobce
Viewlux
Praktica
NIKON
Levenhuk
Eschenbach
Omegon
Průměr objektivu
25 mm
Hmotnost
154 g
156 g
130 g
240 g
154 g
180 g
Průměr objektivu
25 mm
25 mm
15 mm
25 mm
25 mm
25 mm
Zvětšení
3 x
3 x
6 x
3 x
3 x
3x
Cena ca. 700 CZK ca. 800 CZK ca. 11 200 CZK ca. 900 CZK ca. 2 000 CZK ca. 1 200 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Martina Oborná

About the Author

About the Author

Už během studia vysoké školy jsem našla oblibu v psaní seminárních prací. Vždy mě bavilo dozvídat se nové a nové informace, které jsem pak prostřednictvím svých prací mohla posílat dál. Moje hlavní profese je učitelka v mateřské škole. Během mateřské dovolené, jsem začala i s copywritingem. Copywriter pro mě byla jasná volba. Momentálně zpracovávám články na témata, která se týkají různých produktů. Jsem ráda za jakékoliv zadání, protože se vždy dozvím něco nového. Nejblíže jsou mi ovšem témata, která se týkají dětí, bydlení a péče o zdraví i o tělo.