Nejlepší dávkovače mýdla 2025 a jak vybrat
Jak vybrat dávkovač mýdla
- Dávkovače mýdla jsou nedílnou součástí většiny domácích koupelen, ale také veřejných provozů. Podle způsobu ovládání se dělí na manuální a bezdotykové.
- Z hlediska umístění pak lze dávkovače mýdla rozdělit do dvou kategorií a to na volně stojící a k připevnění na zeď.
- Mezi další parametry patří např. objem nebo vzhled daného modelu.
Dávkovač mýdla - náš výběr

Bezdotykové dávkovače mýdla




Nástěnné dávkovače mýdla





Manuální dávkovače mýdla



Jak vybrat dávkovač mýdla
Základní typy dávkovačů
Základní dělení dávkovačů mýdla spočívá ve způsobu ovládání. Dle tohoto kritéria se rozlišují dávkovače automatické a manuální.
Manuální dávkovač mýdla
Tento typ dávkovače je standardním vybavením koupelen běžných domácností, ale i veřejných prostor. Jedná se o model vybavený pumpičkou, při jejímž stisknutí dojde k dávkování daného množství mýdla.
Vyrábí se buď jako:
- volně stojící
- určený k připevnění na zeď
V prvním případě existuje pestrá škála nejrůznějších provedení z různých materiálů. Hlavní výhodu představuje nízká pořizovací cena samozřejmě s ohledem na provedení dávkovače. Jako hlavní nevýhoda je pak méně hygienické používání.

Levnější variantou jsou manuální dávkovače mýdla, iStock / didecs
Bezdotykový dávkovač mýdla
Bezdotykový dávkovač bývá doménou zejména veřejných sociálních zařízení např. v restauracích, firmách nebo veřejných WC. V současné době se ale čím dál častěji stává součástí i běžného koupelnového vybavení. Dávkovač splňuje moderní hygienické požadavky a navíc poskytuje komfortní používání. Stačí pod něj vložit ruku a dávkovač sám automaticky nadávkuje dané množství mýdla. Díky tomu nedochází ke zbytečnému plýtvání.
Typ dávkovače | Klady | Zápory |
---|---|---|
Manuální | Široká nabídka na trhu jak z hlediska vzhledu, tak výrobního materiálu | Méně hygienické používání |
Příznivá pořizovací cena | Nižší komfort při používání dávkovače | |
Bezdotykový | Splňuje požadavky na hygienické používání | Vyšší pořizovací cena |
Přesné dávkování mýdla předchází jeho plýtvání |

Velmi komfortní jsou bezdotykové dávkovače mýdla, iStock / Thermchai
Kam dávkovače umístit
U obou typů dávkovačů mýdla existují dvě varianty jejich umístění. Buď se jedná o modely volně stojící nebo se připevňují na zeď. Výběr závisí zejména na osobních preferencích, ale také např. na velikosti koupelny a případného prostoru pro jeho umístění.
Volně stojící
Volně stojící dávkovače se nejčastěji umisťují na odkládací plochu umyvadla. Prakticky se jedná o nejoblíbenější variantu, protože se vyrábí v opravdu pestré škále provedení. V nabídkách jsou levné jednoduché varianty až po designové kousky z nejrůznějších materiálů. U této varianty je ale nutné zohlednit prostor, který je v okolí umyvadla k dispozici.
K připevnění na zeď
Dávkovače připevněné na zeď jsou velmi často součástí veřejných provozů. V domácnostech se používají zejména, pokud umyvadlo neposkytuje dostatek prostoru. Hodí se také k dávkování např. sprchových gelů nebo šampónů, a proto se umisťují do prostoru sprchových koutů nebo van.

Dávkovače na zdi jsou praktické ve sprše, iStock / Mumemories
Jaký objem zvolit
Rozhodující pro volbu objemu je účel použití dávkovače.
- Ve veřejných prostorách, kde se očekává zvýšený pohyb osob, se zpravidla instalují velké dávkovače, které mohou mít objem kolem 1 litru.
- Pro běžné domácí účely jsou dostačující nádobky s objemem mezi 250 až 500 ml. Obecně se pak rozpětí objemu dávkovačů pohybuje mezi 100 ml až 2,5 litry náplně, kterou lze do dávkovače vložit.
Výdrž náplně pak úzce souvisí s typem dávkovače, kdy výraznější úsporu lze očekávat v případě automatických modelů. U manuálních dávkovačů je spotřeba podstatně vyšší.
Designové zpracování a výrobní materiál
Dávkovače mýdla patří mezi další příslušenství, které se zpravidla pořizuje až po té, co je koupelna kompletně vybavena nábytkem a sociálním příslušenstvím. Designové zpracování dávkovačů je pak vhodné přizpůsobit právě stylu dané koupelny a případně je sladit také s dalšími koupelnovými doplňky. Dávkovače mohou mít velmi jednoduchý strohý vzhled až po moderní designové zpracování. Dávkovače se liší svým tvarem, barevností. Na vzhled má poměrně velký vliv také výrobní materiál. V tomto případě se nejčastěji používá plast, nerez, sklo, porcelán, kamenina, dřevo apod.
Víte, že…?
Při výběru dávkovače je vhodné zohlednit také jednotlivé členy rodiny. Např. u malých dětí se nedoporučují materiály, které by se mohly snadno rozbít (sklo, porcelán). Naopak jsou vhodné odolné materiály jako je plast či nerez.
Výrobci a ceny
Zejména u manuálních dávkovačů mýdel není výrobce příliš podstatný. U bezdotykových modelů je ale lepší sáhnout po známějších značkách. Mezi ověřené výrobce patří např. Dettol, Sanela, Nimco nebo Iqtech.
Základní cena dávkovačů mýdel není nijak závratná. Nejlevnější manuální modely stojí i kolem 50 Kč. Pokud je ale hlavním kritériem při výběru vzhled dávkovače, je nutné počítat s cenou od cca 200 Kč. Opravdu designové dávkovače pak mohou stát i 1000 Kč. V případě bezdotykových dávkovačů je základní pořizovací cena kolem 200 Kč, nejdražší se pak mohou vyšplhat i k částce 10000 Kč.