19 nejlepších dek s rukávy 2023

Teplo při každém pohybu.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Verk Fleecová deka s rukávy 170x190 cm svítící růžová

Jak vybrat deku s rukávy

  • Deky s rukávy umožňují provádět běžné úkony při lenošení, aniž by bylo nutné z deky vyndávat ruce. Tím nedochází k úniku tepla z pod deky a zároveň je možné provádět různé činnosti od čtení, pletení až např. po konzumaci jídla.
  • Základním kritériem výběru je materiál, ze kterého je deka vyrobená. Nejčastěji se používá fleece, mikroplyš nebo např. polyester. Barvy lze volit z ohledem na osobní preference.
  • Dalším důležitým parametrem je velikost, kterou lze volit z ohledem na výšku. V případě dek ale rozhodně platí, že čím větší, tím lepší.

Deka s rukávy - náš výběr

Dětské deky s rukávy

Deky s rukávy Verk

Plyšové deky s rukávy

Zobrazit kompletní nabídku dek s rukávy

Jak vybrat deku s rukávy

Jaký zvolit materiál

Deky se vyrábí z různých materiálů, přičemž nejčastěji se jedná o fleece, mikroplyš nebo umělé materiály jako je polyester.

Fleece

Deky z tohoto materiálu jsou lehoučké, příjemné na dotek, ale hlavně teplé. Jako pozitivum se uvádí také malá nasákavost, takže vedou dobře vlhko po svém povrchu. Obecně patří tento materiál k těm levnějším. Za negativa lze uvést fakt, že časem žmolkovatí a při špatné údržbě může hromadit zápach. Fleecové deky lze prát pouze do 40°C. Při praní může docházet k uvolňování vlákének.

Deka s rukávy
Verk Fleecová deka s rukávy 170x190 cm svítící růžová

Mikroplyš

Tento materiál tvoří velmi krátké, husté vlákna. Ta jsou velmi příjemná na omak – jsou hladká a hebká. Mikroplyš je také velmi teplý, takže zahřeje i v té největší zimě. Materiál je antibakteriální, takže je vhodný nejen pro alergiky, ale např. i pro malé děti. Při praní nebo dlouhodobém používání nedochází ke vzniku žmolků. Alternativou je mikroflanel, jehož vlákna jsou ještě hustší a extrémně hebká.

Polyester

Jedná se o syntetický materiál, který lze pro vylepšení vlastností kombinovat s dalšími materiály jako je bavlna, vlna nebo např. viskóza. Z pozitiv lze jmenovat např. malou mačkavost, rychlé schnutí, je antibakteriální a navíc se jedná o poměrně levnou variantu. Na druhou stranu je polyester méně prodyšný, což v případě dek není zrovna nejlepší vlastnost. Při častém používání se může žmolkovat a je nutné prát na nižší teploty.

Materiál Klady Zápory
Fleece Lehké, příjemné na dotek Sklon ke žmolkování
  Zahřejí Mohou hromadit zápach
  Nízká nasákavost, dobré vedení vlhkosti Při praní uvolňují vlákna do odpadu
  Nižší pořizovací cena  
Mikroplyš Vysoce hřejivý materiál Vyšší pořizovací cena
  Příjemné na dotek – hladké, hebké  
  Antibakteriální materiál  
  Nežmolkovatí  
Polyester Nemačká se Umělý materiál
  Rychle schne Neprodyšný
  Antibakteriální Může žmolkovatět
  Nízká pořizovací cena Praní na nízké teploty

Víte, že…?

Kromě dek s rukávy existují i jiné alternativy klasických dek. K mání jsou oversized mikiny s kapucí nebo televizní deky se zipem připomínající klasický spací pytel. Děti ocení deky ve tvaru ocasu mořské panny případně žraloka s otevřenou tlamou.

Dětské deky s rukávy
SNOGGIESTAR Svítící deka s rukávy z mikrovlákna

Oblíbené barvy

I deky s rukávy se vyrábí v celé škále barev. Samotná barva může být jedním z kritérií, které lze při výběru zohlednit. Zpravidla je barva volena podle osobních preferencí. U dětských dek jsou barvy často vybírány podle toho, zda je určena pro holčičku nebo chlapce.

Rozměry

Z hlediska rozměrů lze tento typ dek rozdělit do dvou kategorií a to deky univerzální a deky dětské.

Deky univerzální

Výrobky určené pro dospělé osoby. Vyrábí se v různých rozměrech, jejichž výběr lze přizpůsobit výšce osobě, která bude deku primárně využívat. Obecně se ale doporučuje volit rozměr větší.
Rozměry pak mohou být následující:

Deky s rukávy Verk
Verk Fleecová deka s rukávy 140x200 cm šedá
  • 150 x 180 cm
  • 160 x 120 cm
  • 170 x 200 cm
  • 190 x 140 cm apod.

Rukávy se pak pohybují v délkách 60 cm nebo 70 cm

Dětské deky

Deky s rukávy se prodávají i v dětské variantě. Rozdíl oproti předchozímu typu je pouze v rozměrech, které jsou přizpůsobeny dětským velikostem. Nejčastější rozměr dětských dek je 130 x 140 cm, 90 x 105 cm nebo 72 x 111 cm.
Pro děti je samozřejmě možné využívat i univerzální deky ve větších rozměrech.

Plyšové deky s rukávy
Šedá plyšová deka s rukávy a kapsami

Jak deky správně udržovat?

Na každé dece by měly být uvedeny základní informace, jako na kolik stupňů lze deku prát, zda je možné či ne používat aviváž nebo sušit v sušičce prádla.
Obecně se uvádí, že je vhodné deku vyprat alespoň jednou za týden, nanejvýš dva týdny. K praní je vhodné používat přípravky, které neulpívají na tkaninách a snadno se rozpouští. Z tohoto hlediska jsou tedy vhodnější prací gely, ne prací prášky. Pro zachování měkkosti a hebkosti se zpravidla doporučuje přidávat alespoň malé množství aviváže. Pokud nelze deky sušit v sušičce, je možné je klasicky zavěsit nebo nechat volně schnout ve vodorovné poloze

Výrobci a ceny

Deky s rukávy vyrábí např. SNUGGIE, DecoKing, SIIN, Verkgroup a další.
Cena se pohybuje v rozmezí necelých 250 Kč až 5000 Kč. Cenu určuje zejména velikost deky, ale také použitý materiál.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat deku s rukávy?

Při výběru jakékoliv deky je důležitý zejména výrobní materiál a velikost deky. Velikost lze přizpůsobit jednak dospělým osobám, ale také dětem. Pro většinu nakupujících bude také barva nebo pořizovací cena.

V čem je deka s rukávy lepší než klasický model?

Hlavní výhodou tohoto typu dek je fakt, že se do ní lze zachumlat úplně celý a ani při běžných činnostech jako je čtení knížky nebo pojídání občerstvení u televize není nutné vyndávat ruce a ztrácet tak cenné teplo.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku dek s rukávy