Jak vybrat obrácený deštník
- Obrácené deštníky se z hlediska typů neliší od klasické varianty. Zakoupit tak lze jak deštníky skládací, tak modely holové.
- Dalším důležitým parametrem je mechanismus otevírání. I v případě obrácených deštníků lze volit z mechanické, polo nebo zcela automatické verze.
- Při výběru je vhodné se také zaměřit na materiál konstrukce i potah střechy deštníku.
Obrácený deštník - náš výběr




Automatické obrácené deštníky



Manuální obrácené deštníky





Jak vybrat obrácený deštník
- Obrácené deštníky se z hlediska typů neliší od klasické varianty. Zakoupit tak lze jak deštníky skládací, tak modely holové.
- Dalším důležitým parametrem je mechanismus otevírání. I v případě obrácených deštníků lze volit z mechanické, polo nebo zcela automatické verze.
- Při výběru je vhodné se také zaměřit na materiál konstrukce i potah střechy deštníku.
Jaké typy deštníků jsou v nabídkách
Obrácené deštníky se vyrábí prakticky vy stejných provedeních jako deštníky běžné. Vybírat tak lze jak ze skládacích modelů, tak holových nebo golfových deštníků.

Obrácené deštníky mohou být skládací i golfové, iStock / t:Julia_Sudnitskaya
Skládací deštníky
Tyto deštníky se vyznačují svými malými rozměry ve složeném stavu, což je jejich hlavní výhodou. Skládací deštníky tak lze mít stále při sobě a to i např. v malých dámských kabelkách. Střecha může mít různou velikost, ale nejčastěji se pohybuje v rozpětí od 85 do 105 cm. Velikost deštníku v rozloženém stavu je samozřejmě přímo úměrná stavu složenému.
Holové a golfové deštníky
Holové deštníky jsou jednoznačně robustnější a tedy i odolnější, takže lépe ochrání i před silným deštěm za větrného počasí. Bohužel je ale nelze složit do kompaktnějších rozměrů. Z tohoto důvodu jsou také nevhodné např. při cestování. Zpravidla se jedná o stylový doplněk, který doplní např. pracovní outfit. Průměr střechy může mít opět různý průměr, maximálně pak dosahuje cca 115 cm. Golfová verze se pak liší pouze v zakončení úchytu deštníku, která připomíná vycházkovou hůl. Průměr střechy může být i větší a to cca 140 cm. Golfové deštníky se velmi často označují jako partnerské. Golfové deštníky se v obrácené verzi zpravidla nevyrábí.
Typ deštníku | Výhody | Nevýhody |
---|---|---|
Skládací | Po složení má velmi malé rozměry | Většinou méně pevná konstrukce, která se může při silnějším větru obrátit |
Vejdou s i do malých kabelek, takže je lze mít stále při sobě | ||
Holový | Robustní, odolná konstrukce | Nelze složit do menších rozměrů |
Lépe chrání před silným deštěm i ve větrném počasí – Elegantní doplněk | Není vhodný pro účely cestování | |
Větší průměr je vhodný i pro dvě osoby |
Víte, že…?
Deštníky měly původně funkci módního doplňku, který sloužil jako ochrana před sluncem dámám z vyšší společnosti. Na začátku 16. století si našel oblibu i v Evropě, kde se začal používat i za deštivého počasí. I v tomto případě je využívaly především ženy.
Jaký mechanismus otevírání zvolit
U obrácených deštníků lze narazit na všechny tři základní možnosti otevírání, tedy jak manuální, automatické, tak systém open&close.
Manuální otevírání
Manuální nebo také mechanické otevírání spočívá v ručním posunutí objímky deštníku až po zacvaknutí, kterým se otevřený deštník zajistí proti opětovnému uzavření. Manuální je samozřejmě i jeho zavření, kdy po stisknutí tlačítka se uvolní objímka a následným jejím stažením dolů se deštník uzavře.
Automatické otevírání
Jedná se o vystřelovací provedení, které je poměrně prudké a probíhá na základě stisknutím tlačítka na rukojeti. K otevření deštíku, tak stačí pouze jedna ruka, ale je třeba si překontrolovat, jestli je pro jeho střechu kolem dostatečný prostor. Uzavírání deštníku je pak opět manuální stejně jako v předchozím případě.
Systém open&close
Díky tomuto systému mohou být deštníky plně automatické. Příslušné tlačítko tak deštník otevře a následně i zavře. Tento způsob je velmi pohodlný a nezaměstnává ani v jednom případě obě ruce.
Z jakých materiálů se vyrábí
V případě materiálů je vhodné se zaměřit jak na konstrukci deštníku, tak na jeho potah.

Deštníky lze koupit v mnohe tvarech, velikostech i barevných kombinacích, iStock / Everste
Konstrukce deštníku
Materiál konstrukce má bezesporu vliv nejen na celkovou bytelnost a odolnost deštníku, ale také jeho životnost.
- Kov – nejčastěji používaný materiál; deštníky jsou cenově dostupné, ale mají vyšší hmotnost; vzhledem k tomu, že kov není příliš pružný materiál, mohou být některé jeho části náchylnější k poškození
- Laminát – deštníky jsou podstatně lehčí; konstrukce je pružná a tedy i odolnější např. v případě silnějšího větru
- Karbon – nejdražší varianta co se deštníků týká; deštníky se vyznačují vysokou odolností vůči poškození, tedy i nejdelší životností
Potah střechy
Materiálů na výrobu potahu deštníků je celá řada. Zmínit lze např.:
- PVC – používá se měkčený vinyl, který je dostatečně voděodolný; deštníky mohou mít velmi stylové provedení; materiál je náchylný k popraskání vlivem mrazu
- Nylon – méně kvalitní výrobky se mohou působením různých teplot srážet a uvolňovat
- Polyester – materiál je stálý a nezávislý na změnách počasí, včetně vlhkosti vzduchu
- Pongge – velmi odolný materiál, který sestává ze směsi polyesteru a lycry; deštníky se snadno udržují
U potahu střechy se lze zaměřit i na další vlastnosti. Nejčastěji se pak jedná o UV ochranu nebo větruvzdornou vrstvu.