19 nejlepších dek z ovčí vlny 2023

Kvalitní přírodní materiál.

Autor: Cenovyradar | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Jako v peřince Dětská deka z ovčí vlny merino oboustranná

Jak vybrat deku z ovčí vlny

  • Na trhu je nespočet různých druhů dek, které si nesou své výhody i nevýhody
  • Ovčí vlna společně s peřím, byl v dávných dobách nejčastěji používaný materiál, je to přírodní materiál, který vyniká svojí kvalitou
  • Výborně regulují teplo a přizpůsobují se určitému ročnímu období

Deka z ovčí vlny - náš výběr

Dětské deky z ovčí vlny

Deky a polštáře z ovčí vlny

Televizní deky z ovčí vlny

Zobrazit kompletní nabídku dek z ovčí vlny

Jak vybrat deku z ovčí vlny

Typy

Dek a přikrývek z různých materiálů je na trhu obrovská spousta, můžete vybírat jak z umělých materiálů, tak i z těch přírodních.

Péřové přikrývky

Péřové přikrývky fungují jako tepelná izolace a tím zahřívá naše tělo. Mezi další výhody peří patří pohlcování vlhkosti a odvádí ji do těla, čehož se třeba u umělých vláken nedocílí. Obzvláště vynikají dlouhou životností a mohou se bez problému prát. Péřové přikrývky bývají stále oblíbené a žádané. Nevýhodu však mají alergici, pro které výrobky s peřím nejsou vhodné.

Deka z ovčí vlny
Jako v peřince Dětská deka z ovčí vlny merino oboustranná

Deky z dutého vlákna

Je to jeden z nejpoužívanějších materiálů. Jsou dobrým izolátorem, jelikož dokáží udržet nehybný vzduch, který vám dopřeje teplo. Samotnou udržitelnost tepla pak ovlivní její tvar, položení a množství dutých vláken. Jsou lehké, jemné a výhodou je také snadné praní. Jsou deky letní či deky do zimních dnů.

Deky z ovčí vlny

Výrobky z ovčí vlny se používají déle, než výrobky z peří. Jsou odrazem zdravého životního stylu s ohledem na přírodu a jeho ekologii. Ovčí vlna dokáže skvěle absorbovat lidský pot a následně jej odpařuje. Udržuje tělo v suchém teple, které udržují stálou tělesnou teplotu. V zimě vás deka krásně zahřeje a v létě udržuje příjemnou teplotu. Vlněné výrobky se doporučují i lidem trpící alergií a lidem, kteří by rádi alergii předešli. Vlna obsahuje lanolin.

Víte, že…?

Lanolin je voskovitý tuk, který zjemňuje a změkčuje pokožku, má antibakteriální a hypoalergenní vlastnosti. Deky a přikrývky z ovčí vlny se doporučují jedincům s onemocněním kloubů, šlach, problémů močových cest, gynekologickými problémy, hemeroidy a dalšími zdravotními problémy.

Dětské deky z ovčí vlny
Ovčí věci Dětská deka z ovčí vlny MERINO oboustranná přírodní

Jednostranné a oboustranné

Deky z ovčí vlny mohou být jednostranné či oboustranné. Největší rozdíl je v množství a gramáži použitého materiálu. Při výrobě oboustranných dek mohou být použity také jiné materiály. Oblíbená je kombinace jemné merino vlny a bavlny. Rubová strana je hřejivá 100 % Merino vlna, která zajišťuje tepelné vlastnosti vlny a lícová strana je vyrobena ze 100% bavlny. Je možná také kombinace vlastností obou dvou stran.

Druh deky Vlastnosti
Jednostranná Jsou vyrobeny z jednoho plátu vlny
  Průměrná hmotnost 350 – 400 g/m2
  Rubová strana je potištěná motivem
  Lícová strana je zrcadlovým odrazem motivu rubové strany
  Délka vlákna je na rubové straně cca 1 cm, na lícové je menší
Oboustranné Použití dvou plátů ovčí vlny, které jsou k sobě pevně přišity
  Průměrná gramáž je 400 – 700 g/m2
  Po obvodu je olemována
  Jsou těžší
  Hmotnost od 2,4 kg do 5,6 kg
  Rubová i lícová strana mají totožnou délku

Výhody a nevýhody

Použití přírodních materiálů, zejména ovčí vlny, je v porovnání s umělými vlákny nepřekonatelná, co se regulace tělesné teploty týče.

  • Zejména v noci, jsou schopny pojmout velké množství vlhkosti a udržet tak vaše tělo stále v suchu a teple.
  • Velkou výhodou je, kdy při správné péči zaručují dlouhou životnost.
  • Péče není nijak náročná a zvládne ji opravdu každý.
Deky a polštáře z ovčí vlny
OVČÍ VĚCI Ložní souprava z ovčí vlny vzor Noty, deka 140 x 200 cm, polštář 45 x 75 cm bez prostěradla

Praní a čištění

Ovčí vlna se řadí mezi výjimečné materiály, o které je třeba se starat. Má také mimo jiné výhody i samočistící vlastnosti, můžete ji tedy prát minimálně. Na vlnu by se neměla používat teplá voda. Vlněnou deku stačí pouze vyvětrat na čerstvém vzduchu.

  • Můžete ji prát ručně na 30 stupňů.
  • Případně lze zvolit suché čištění.

Někteří uživatelé si perou přikrývku či deku v pohodlí svého domova, což je mnohdy velice náročné, proto někdo rád využije služeb čistíren, kde si s ní hravě poradí.

Televizní deky z ovčí vlny
Televizní deka z ovčí vlny MERINO

Cena

Ovčí deky můžete sehnat již od 700 Kč. Ceny se liší především velikostí a použitého materiálu. Vlněné přikrývky na každodenní spaní jsou poměrně dražší, ale odpovídají kvalitě. Takovou přikrývku můžete pořídit od 3 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat deku z ovčí vlny?

Deka z ovčí vlny je výborný termoregulační přírodní materiál, který ocení také alergici. Záleží na množství použitého materiálu. Údržba pro někoho nemusí být nikterak náročná, ale někteří si rádi zajdou i do čistírny. Deka z ovčí vlny jednoznačně ano.

Jsou deky vhodné do každého ročního období?

Deky jsou vhodné od jara do zimy. Jelikož v zimě vás příjemně zahřejí, tak v létě zase naopak udržují vhodnou teplotu. Tyto deky se vám nejvíce přizpůsobí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku dek z ovčí vlny