Deka z ovčí vlny

Kvalitní přírodní materiál.

ca. 2 800 CZK
ca. 4 900 CZK
ca. 1 900 CZK
ca. 600 CZK

Jak vybrat deku z ovčí vlny

  • Na trhu je nespočet různých druhů dek, které si nesou své výhody i nevýhody
  • Ovčí vlna společně s peřím, byl v dávných dobách nejčastěji používaný materiál, je to přírodní materiál, který vyniká svojí kvalitou
  • Výborně regulují teplo a přizpůsobují se určitému ročnímu období

Typy

Dek a přikrývek z různých materiálů je na trhu obrovská spousta, můžete vybírat jak z umělých materiálů, tak i z těch přírodních.

Péřové přikrývky

Péřové přikrývky fungují jako tepelná izolace a tím zahřívá naše tělo. Mezi další výhody peří patří pohlcování vlhkosti a odvádí ji do těla, čehož se třeba u umělých vláken nedocílí. Obzvláště vynikají dlouhou životností a mohou se bez problému prát. Péřové přikrývky bývají stále oblíbené a žádané. Nevýhodu však mají alergici, pro které výrobky s peřím nejsou vhodné.

Dvouvrstvá přírodní deka
Vlnka Deka z ovčí vlny dvouvrstvá přírodní 135×200

Deky z dutého vlákna

Je to jeden z nejpoužívanějších materiálů. Jsou dobrým izolátorem, jelikož dokáží udržet nehybný vzduch, který vám dopřeje teplo. Samotnou udržitelnost tepla pak ovlivní její tvar, položení a množství dutých vláken. Jsou lehké, jemné a výhodou je také snadné praní. Jsou deky letní či deky do zimních dnů.

Deky z ovčí vlny

Výrobky z ovčí vlny se používají déle, než výrobky z peří. Jsou odrazem zdravého životního stylu s ohledem na přírodu a jeho ekologii. Ovčí vlna dokáže skvěle absorbovat lidský pot a následně jej odpařuje. Udržuje tělo v suchém teple, které udržují stálou tělesnou teplotu. V zimě vás deka krásně zahřeje a v létě udržuje příjemnou teplotu. Vlněné výrobky se doporučují i lidem trpící alergií a lidem, kteří by rádi alergii předešli. Vlna obsahuje lanolin.

Víte, že…?

Lanolin je voskovitý tuk, který zjemňuje a změkčuje pokožku, má antibakteriální a hypoalergenní vlastnosti. Deky a přikrývky z ovčí vlny se doporučují jedincům s onemocněním kloubů, šlach, problémů močových cest, gynekologickými problémy, hemeroidy a dalšími zdravotními problémy.

Merino deka
Vlnka Deka z ovčí vlny dvouvrstvá hnědá 180×200

Jednostranné a oboustranné

Deky z ovčí vlny mohou být jednostranné či oboustranné. Největší rozdíl je v množství a gramáži použitého materiálu. Při výrobě oboustranných dek mohou být použity také jiné materiály. Oblíbená je kombinace jemné merino vlny a bavlny. Rubová strana je hřejivá 100 % Merino vlna, která zajišťuje tepelné vlastnosti vlny a lícová strana je vyrobena ze 100% bavlny. Je možná také kombinace vlastností obou dvou stran.

Druh deky Vlastnosti
Jednostranná Jsou vyrobeny z jednoho plátu vlny
  Průměrná hmotnost 350 – 400 g/m2
  Rubová strana je potištěná motivem
  Lícová strana je zrcadlovým odrazem motivu rubové strany
  Délka vlákna je na rubové straně cca 1 cm, na lícové je menší
Oboustranné Použití dvou plátů ovčí vlny, které jsou k sobě pevně přišity
  Průměrná gramáž je 400 – 700 g/m2
  Po obvodu je olemována
  Jsou těžší
  Hmotnost od 2,4 kg do 5,6 kg
  Rubová i lícová strana mají totožnou délku

Výhody a nevýhody

Použití přírodních materiálů, zejména ovčí vlny, je v porovnání s umělými vlákny nepřekonatelná, co se regulace tělesné teploty týče.

  • Zejména v noci, jsou schopny pojmout velké množství vlhkosti a udržet tak vaše tělo stále v suchu a teple.
  • Velkou výhodou je, kdy při správné péči zaručují dlouhou životnost.
  • Péče není nijak náročná a zvládne ji opravdu každý.
Televizní pytel
Ovčí Věci Televizní pytel z ovčí vlny káro 160×200

Praní a čištění

Ovčí vlna se řadí mezi výjimečné materiály, o které je třeba se starat. Má také mimo jiné výhody i samočistící vlastnosti, můžete ji tedy prát minimálně. Na vlnu by se neměla používat teplá voda. Vlněnou deku stačí pouze vyvětrat na čerstvém vzduchu.

  • Můžete ji prát ručně na 30 stupňů.
  • Případně lze zvolit suché čištění.

Někteří uživatelé si perou přikrývku či deku v pohodlí svého domova, což je mnohdy velice náročné, proto někdo rád využije služeb čistíren, kde si s ní hravě poradí.

Dětská deka
Jako v peřince Dětská deka z ovčí vlny merino oboustranná

Cena

Ovčí deky můžete sehnat již od 700 Kč. Ceny se liší především velikostí a použitého materiálu. Vlněné přikrývky na každodenní spaní jsou poměrně dražší, ale odpovídají kvalitě. Takovou přikrývku můžete pořídit od 3 500 Kč.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat deku z ovčí vlny?

Deka z ovčí vlny je výborný termoregulační přírodní materiál, který ocení také alergici. Záleží na množství použitého materiálu. Údržba pro někoho nemusí být nikterak náročná, ale někteří si rádi zajdou i do čistírny. Deka z ovčí vlny jednoznačně ano.

Jsou deky vhodné do každého ročního období?

Deky jsou vhodné od jara do zimy. Jelikož v zimě vás příjemně zahřejí, tak v létě zase naopak udržují vhodnou teplotu. Tyto deky se vám nejvíce přizpůsobí.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Dvouvrstvá přírodní deka
Merino deka
Televizní pytel
Dětská deka
Image
Produkt
Vlnka Deka z ovčí vlny dvouvrstvá přírodní 135×200
Vlnka Deka z ovčí vlny dvouvrstvá hnědá 180×200
Ovčí Věci Televizní pytel z ovčí vlny káro 160×200
Jako v peřince Dětská deka z ovčí vlny merino oboustranná
Cena ca. 2 800 CZK ca. 4 900 CZK ca. 1 900 CZK ca. 600 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena