Dětská postýlka se stahovací bočnicí

Nejoblíbenější postýlka pro miminko.

ca. 2 400 CZK
ca. 2 800 CZK
ca. 3 200 CZK
ca. 5 700 CZK
ca. 4 100 CZK

Jak vybrat dětskou postýlku se stahovací bočnicí

  • Nejběžněji postýlky se stahovatelnou bočnicí najdete ve dvou kategoriích a to u postýlek pro děti do šesti měsíců a klasických dětských postýlek. U rostoucích modelů je toto nutné vždy ověřit.
  • Mezi základní parametry patří rozměry a výrobní materiál. Zejména u materiálu dbejte na to, aby byl certifikovaný a tedy pro dítě naprosto nezávadný.
  • Evropská norma, která je zárukou bezpečnosti výrobku má označení ČSN EN 716-1+AC.

Typy

Dětských postýlek je na našem trhu celá řada a zpravidla se jejich dělení týká věku dítěte, do kterého ji lze používat.

0 až 6 měsíců

Jedná se o první postýlky, které kromě klasického vzhledu mohou mít podobu kolébky nebo košíku. U klasických variant se pak velmi často jedná o přístavné postýlky s odnímatelnou bočnicí, díky které je možné její upevnění k posteli manželské. U těchto typů je velmi důležitá možnost nastavení výšky. Pak ji můžete přistavit prakticky k jakékoli posteli a mít tak dítě neustále u sebe. Postýlky vybavené kolečky můžete snadno převážet do místnosti, kde trávíte přes den nejvíce času.
Věkové omezení je zde důležité, protože se zpravidla jedná o menší postýlky a ve chvíli, kdy začne dítě sedět, se pro něj může stát nebezpečná z důvodu případného pádu.

Vysoce kvalitní
Drewex Kuba II se stahovací bočnicí bílá

Klasická

Běžná dětská postýlka většinou s nastavitelným roštem. Dle konkrétních modelů je možné stahovat pouze jednu nebo obě bočnice, ale jsou i postýlky bez této možnosti. Tyto postýlky mají standardizované rozměry a na výběr máte z následujících možností:

  • 120 x 60 cm
  • 140 x 70 cm

Postýlky je možné využít až do tří let věku dítěte. Snadnou manipulaci s postýlkou opět mohou zajistit přídavná kolečka.

S kolečky
Scarlett MÍŠA buk Bílá stahovací bok 120×60

Rostoucí

Variabilní postýlka, kterou je možné ve většině případech využívat až do dospělosti. Prvotní sestavení se podobná klasické postýlce, která je ale doplněná o nejrůznější poličky a jiné úložné prostory nebo přebalovací pult. U těchto postýlek si ale možnost stahování bočnice raději ověřte.

Cestovní

Tento typ postýlek není určen ke každodennímu spaní miminka, ale může sloužit jako druhá postýlka na denní používání, alternativa na vaši chatu nebo jako např. nejen venkovní ohrádka. Jelikož jsou vyráběné z textilních materiálů, nebývá u nich možnost stahování boční části.

Typ Výhody Nevýhody
0 – 6 měsíců
Přístavné varianty je možné mít neustále u manželského lůžka Velké věkové omezení
  Kolečka usnadňují manipulaci U starších dětí může dojít k pádu z postýlky
Klasická Možnost odnímání až dvou bočnic Větší rozměry zhoršují manipulaci při přesunech
  Opět většinou vybavena kolečky  
  Možnost využití až do tří let  
Rostoucí Součástí celá řada úložných prostorů Vyšší pořizovací cena
  Možnost využití až do dospělosti Nutnost ověření stahování bočnice
Cestovní Možnost složení Neslouží k plnohodnotnému spaní
    Nelze stahovat boční stranu

Víte, že…?

Stahovatelná bočnice na postýlce vám usnadní přístup k miminku nebo jeho ukládání. Postýlku také můžete využít i jako např. přebalovací pul. Po vytažení pak máte jistotu, že je dítě v naprostém bezpečí a nemůže z postýlky vypadnout ven.

S atestem
Tomi XX Medvídek se stahovací bočnicí bílá

Materiál

Když opomineme cestovní postýlky, patří mezi nejpoužívanější materiály pro výrobu dřevo a laminát. Dřevo je pak zastoupeno nejvíce a vyrábí se z něj jak přístavné, tak klasické a rostoucí postýlky. Čistě dřevěné postýlky můžete koupit v přírodních odstínech, ale i několika barevných provedeních. V tomto ohledu jsou pestřejší modely laminátové nebo kombinace dřevo – laminát.
Základem je vždy pevná a stabilní konstrukce bez ostrých hran nebo vyčnívajících třísek. Pokud je postýlka natřená, musí být tato vrstva zdravotně nezávadná. Výrobky pro děti by měly být vždy označeny příslušným certifikátem.

Rozměry

Rozměry postýlek se odvíjí od jejich typu a jsou důležité, zejména pokud není jejich součástí matrace. Pozor si dejte především na atypické postýlky. Rozměr také ovlivňuje to, jak dlouho bude moci dítě postýlku používat. Tento údaj by měl být vždy u konkrétního výrobku uveden. Obecně pak platí, že čím menší postýlka bude, tím bude kratší i doba jejího používání.

Bezpečnost

Bezpečnost u výrobků pro děti je naprosto zásadní. Norma, která upravuje požadavky na dětské postýlky, má označení ČSN EN 716-1+AC. Jedná se o doporučené pokyny pro výrobu a kromě bezpečnosti zahrnují technické požadavky.
Mezi základní bezpečnostní parametry patří následující údaje:

2 polohy roštu
Scarlett buk stahovací bočnice přírodní s šuplíkem 120×60
  • Bezpečná vzdálenost příček na bočnicích postýlky je 4,5 a 6,5 cm
  • Horizontální příčky dna mají mít vzdálenost 6 cm, perforovaný rošt 8,5 cm
  • Mezery v dosahu dítěte nesmí přesáhnout 0,7 cm a 1,2 – 2,5 cm
  • U stahovacích bočnic nesmí být mechanismus ovladatelný dítětem atd.

Výrobci a ceny

Dětské postýlky se stahovatelnou bočnicí koupíte za cenu od cca 1200 Kč do 20000 Kč s ohledem na konkrétní typ. Z výrobců lze jmenovat např. Puppolina, Scarlett, Faktum nebo Drewex.

Otázky a odpovědi

U jakých postýlek mohou být stahovací bočnice?

Nejčastěji se se stahovacími bočnicemi setkáte u tzv. přístavných postýlek, které jsou určeny pro nejmenší děti. Touto funkcí disponují také klasické dětské postýlky, u kterých může být možnost stahování i obou bočnic.

Na co se zaměřit z hlediska bezpečnosti?

Všechny postýlky, které jsou označeny příslušnou bezpečnostní normou, jsou zárukou kvalitního zpracování. Obecně se zaměřte na absenci ostrých hran, třísek či jiných objektů, o které by se mohlo dítě poranit.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Vysoce kvalitní
S kolečky
S atestem
2 polohy roštu
Praktická
Image
Produkt
Drewex Kuba II se stahovací bočnicí bílá
Scarlett MÍŠA buk Bílá stahovací bok 120×60
Tomi XX Medvídek se stahovací bočnicí bílá
Scarlett buk stahovací bočnice přírodní s šuplíkem 120×60
New Baby Medvídek s hvězdičkou se stahovací bočnicí dub riviera
Výrobce
Drewex
Scarlett
Tomi
Scarlett
NEW BABY
Cena ca. 2 400 CZK ca. 2 800 CZK ca. 3 200 CZK ca. 5 700 CZK ca. 4 100 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Klára Machátová

About the Author

About the Author

Do týmu copywriterů, jsem se dostala na mateřské dovolené. Práce mě baví a psaním produktových článků, kterým se v současné době věnuji, si nejen rozšiřuji rozhled v nejrůznějších oblastech, ale také získávám celou řadu důležitých informací. Nejblíže mi jsou témata související s péčí o děti, ale také zdraví či dům a zahradu.