Dětská sluchátka

Bezpečná sluchátka pro citlivá ouška.

ca. 200 CZK
ca. 400 CZK
ca. 1 100 CZK
ca. 600 CZK
ca. 400 CZK
ca. 400 CZK

Možná si myslíte, že dítěti můžete koupit jakákoli sluchátka. Opak je ale pravdou. Při používání nevhodného typu může dojít i k nevratnému poškození dětského sluchu, který je výrazně citlivější než váš. Při jejich výběru si tedy dejte opravdu záležet.

Typy

Při výběru sluchátek se v každém případě vyvarujte typu špuntů a pecek. Jednak tyto sluchátka škodí sluchu, ale hlavně v dětském uchu hůře drží. Pro děti jsou vhodné pouze následující varianty.

Sluchátka na uši Jedná se o velmi pohodlný typ sluchátek; jsou lehká a opatřená měkkými náušníky; dítě je může mít na uších i delší dobu, protože nikde netlačí
Sluchátka okolo uší Zajišťují lepší izolaci okolních zvuků, díky tomu není nutné zvyšování hlasitosti; opět se jedná o pohodlný typ sluchátek

Konstrukce

Otevřená

Otevřená konstrukce mušlí sluchátek disponuje věrnější reprodukcí zvuku. Také míra zkreslení je nižší. Na druhou stranu při poslechu hlasitější hudby, můžete rušit okolí, protože tento typ konstrukce je propustnější. Dá se tedy říct, že u sluchátek, která jsou označena jako „dětská“ by se tento typ konstrukce objevit neměl.

S nálepkami
Sencor SEP 255
ca. 200 CZK
Aktuálni cena

Uzavřená

U této konstrukce dochází k lepší izolaci rušivých okolních zvuků. Také disponuje menší propustností zvuku ven ze sluchátek. Poslech hudby si tedy užijete i v rušnějším prostředí (ulice, dopravní prostředky apod.)

Polouzavřená

Polouzavřená konstrukce představuje kompromis mezi výše uvedenými. Zvuky z okolí izoluje jen částečně a stejně tak je i částečná propustnost zvuku ze sluchátek.

Hlasitost

Jedná se o jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru sluchátek pro děti. Je třeba respektovat vyšší citlivost dětského sluchu a volit sluchátka s nižší hlasitostí. Celá řada modelů disponuje funkcí „omezení hlasitosti“, která nastaví strop maximální hlasitosti. Za bezpečnou hladinu zvuku se u dětí považuje 85 dB.

Odolná
Philips SHK2000
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Poškození sluchu závisí jak na síle hluku, tak na délce jeho trvání. Jako hranice pro hluk poškozující sluch je právě 85 dB a to nejen u dětí. Tuto hodnotu je možné přirovnat např. ke zvuku sekačky na trávu nebo fénu.

Připojení

Stejně jako u sluchátek pro dospělé máte i zde na výběr ze dvou možností:

  • Bezdrátové připojení – tato sluchátka jsou vhodná především pro menší děti (při nesprávném používání se do nich nezapletou ani nedojde k nechtěnému vytržení sluchátek z přístroje); Kvalita zvuku je i u bezdrátových modelů dostačující
  • Drátová sluchátka – pro děti méně praktická varianta, vhodnější spíš pro děti starší; bezesporu nabízí lepší kvalitu zvuku
S mikrofonem
JBL JR310BT
ca. 1 100 CZK
Aktuálni cena

Vlastnosti

I u dětských sluchátek můžete narazit na praktické vlastnosti např.

  • Skládání – usnadňuje přenášení, zaberou méně místa v tašce
  • Mikrofon – praktický zejména při telefonování
  • Ovládání hlasitosti – regulace je většinou umístěna na kabelu sluchátek

Design

Vzhled sluchátek je zcela přizpůsoben malým uživatelům tak, aby pro ně byl atraktivní. Zpravidla jsou vyrobeny ve veselých barevných odstínech, případně s motivy oblíbených kreslených hrdinů. Velmi často je součástí také arch se samolepkami, díky kterým si každé dítě sluchátka ozdobí dle vlastního vkusu a fantazie.

Bezdrátová
Gogen HBTM 32
ca. 600 CZK
Aktuálni cena

Velikost

Většina sluchátek typu na uši/okolo uší je velikostně nastavitelná. Dětská sluchátka jsou primárně přizpůsobena dětem, tzn. i velikost je menší než u klasického typu, takže budou sedět určitě lépe. Je dobré si ověřit pro kterou věkovou skupinu je váš vybraný model určený, ale většina se dokáže přizpůsobit jak dítěti tříletému, tak desetiletému. Jsou i modely, které bez problémů může používat i dospělá osoba.

Obecné parametry

Frekvenční rozsah

Parametr udává, které frekvence zvuku sluchátka reprodukují. Jednotkou je Hertz (Hz). Čím větší hodnota, tím zpravidla lépe. Údaj je ale nutné brát s jistou rezervou. Nejčastěji se hodnoty pohybují mezi 20 – 20000 Hz.

Citlivost

Citlivost se stejně jako hlasitost uvádí v decibelech. Údaj je ukazatelem citlivosti přijímaného signálu ze zdroje. Je zde přímá souvislost se spotřebou energie. Čím větší hodnota bude, tím menší bude i spotřeba energie při poslechu hlasitější hudby.

K tabletu i počítači
Trust Sonin Kids Headphone
ca. 400 CZK
Aktuálni cena

Impedance

Jedná se o odpor sluchátkových měničů a jednotkou je Ohm (Ω). Platí zde jednoduchá rovnice – nižší impedance rovná se vyšší hlasitost při nižší kvalitě zvuku. Hodnoty se většinou uvádí mezi 30 – 65 Ω.

Konektor

U drátových modelů probíhá připojení sluchátek pomocí klasického jacku 3,5 mm nebo 2,5 mm. Další možností je USB port. Nejčastější připojení bezdrátových sluchátek je prostřednictvím bluetooth. Samozřejmě existují také modely, které nabízí jak variantu drátovou, tak bezdrátovou.

Ceny a výrobci

  • Nejlevnější dětská sluchátka koupíte za necelých 200,- Kč. Nejdražší pak stojí kolem 1500,- Kč.
  • Do částky 1000,- Kč koupíte především sluchátka, které je nutné připojit přes kabel, ale samozřejmě najdete i výjimky. Tato sluchátka mohou být opatřena mikrofonem i ovládáním hlasitosti. Z výrobců lze jmenovat např. Lexibook, Hama a Trust.
  • Nad cenou 1000,- Kč se pohybují především sluchátka bezdrátová, případně kombinovaná. Mezi výrobce patří např. JBL, Philips nebo Star Wars.
S oušky
Nedis Animaticks Patty Panda
ca. 400 CZK
Aktuálni cena
Jméno
S nálepkami
Odolná
S mikrofonem
Bezdrátová
K tabletu i počítači
S oušky
Image
Produkt
Sencor SEP 255
Philips SHK2000
JBL JR310BT
Gogen HBTM 32
Trust Sonin Kids Headphone
Nedis Animaticks Patty Panda
Cena ca. 200 CZK ca. 400 CZK ca. 1 100 CZK ca. 600 CZK ca. 400 CZK ca. 400 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena