Digitální kukátko

Moderní varianta dveřních kukátek.

ca. 1 400 CZK
ca. 4 600 CZK
ca. 2 300 CZK
ca. 2 200 CZK
ca. 4 000 CZK

Jak vybrat digitální kukátko

 • Digitální kukátka patří k technologicky pokročilé alternativě klasických dveřních kukátek.
 • Prvním parametr, který si při výběru ověřte, je kombinace tloušťky vchodových dveří a kukátka.
 • Kromě tloušťky dveří před nákupem ověřte velikost vnějšího kukátka a vnitřního displeje. Tyto dva rozměry určují velikosti jednotlivých komponentů.
 • Jestliže sháníte kukátko, které pokryje pouze prostor přede dveřmi, vystačíte si s přístrojem o zorném úhlu mezi 110 až 120 °.
 • Rozlišení udává kvalitu zprostředkovaného obrazu na LCD displeji. Běžná kukátka zobrazují obraz v HD rozlišení (1281×720 px).

Tloušťka dveří

Prvním parametr, který si při výběru ověřte, je kombinace tloušťky vchodových dveří a kukátka. Kukátko se skládá ze dvou komponentů – vnější kamery a vnitřního LCD displeje. Kombinace těchto prvků a propojovacího systému tvoří požadovanou tloušťku dveří.
V obchodech nejčastěji narazíte na kukátka s tloušťkou dveří od 38 do 110 mm. Tento rozměr zohledňuje klasické dveře v bytových domech i dveře s bezpečnostními prvky a kováním. Některá kukátka jsou ale kompatibilní pouze s dveřmi do 70 mm, případně nabízí i delší připojovací kabel a připojíte je i k 120mm dveřím.

Velikost

Kromě tloušťky dveří před nákupem ověřte velikost vnějšího kukátka a vnitřního displeje. Tyto dva rozměry určují velikosti jednotlivých komponentů.

Pro nenáročné uživatele
Secutek Digitální dveřní kukátko – 3,5" LCD

Displej

Velikost displeje se stejně jako u televizí nebo telefonů měří v palcích. Běžná kukátka nabízejí displeje o úhlopříčce mezi 3 až 4 ″. Narazit můžete ale i na kukátka s menší úhlopříčkou kolem 2 ″ nebo naopak velké 7″ LCD displeje.

Kukátko

Zatímco velikost displeje je především estetický prvek, průměr vnějšího kukátka je prvek konstrukční. Každý mechanický zásah do konstrukce dveří představuje bezpečnostní riziko. Pokud vaše dveře otvor pro kukátko mají, vyberte zařízení se stejným průměrem optiky. U běžných dveří je to 14 mm. Na trhu ale najdete i atypické rozměry. Někteří výrobci také umožňují přizpůsobení průměru vnějšího kukátka na míru vašim dveřím.

Víte, že…?

Nad designem vnějšího kukátka se příliš nezamýšlejte a ideálně volte takové, které se co nejvíce podobá klasickým optickým. Kukátko je především bezpečností prvek a čím méně pozornosti na sebe upoutá, tím lépe.

Dotykový LCD displej
Eques VEIU Mini 2 – Gray digitální dveřní kukátko VEIUMINI_2-GR

Zorný úhel

Jestliže sháníte kukátko, které pokryje pouze prostor přede dveřmi, vystačíte si s přístrojem o zorném úhlu mezi 110 až 120 °. Zorný úhel lidského oka je přibližně 135 °. Pro běžné zabezpečení tak volte kukátka s co nejbližším zorným úhlem.

 • Na trhu najdete i kukátka s úhlem kolem 90 °, ty ale nepokryjí dostatek prostoru a vytváří slepé úhly, ve kterých se vám nezvaná návštěva schová.
 • Na druhé straně spektra najdete i širokoúhlé kamery se zorným úhlem až 180 °. Tento typ kamery využijete především při zabezpečení větších prostorů. Pro monitoring kolem dveří jsou takto širokoúhlé kamery zbytečné.

Rozlišení

Rozlišení udává kvalitu zprostředkovaného obrazu na LCD displeji.

S integrovaným zvonkem
Secutek Secutek Digitální dveřní kukátko TS-1603 – 4,3 LCD, IR, PIR Černé
 • Běžná kukátka zobrazují obraz v HD rozlišení (1281×720 px).
 • Pokročilejší kukátka s lepším displejem vám nabídnou i Full HD obraz v rozlišení 1920×1080 px.
 • Naproti tomu některá levná kukátka disponují i méně kvalitním obrazem s rozlišením 640×480 px.

Propojení

Velkou výhodou elektrických kukátek jsou možnosti jejich propojení. Výrobci dnes již nabízejí zařízení s možností propojení s mobilním telefon prostřednictvím aplikace. Díky tomu si zobrazíte návštěvu přímo na displeji telefonu nebo vám na telefon přijde notifikace při aktivitě u dveří. Některá pokročilejší zařízení mají i možnost připojení k síti Wi-Fi.

Víte, že…?

High-endová digitální kukátka nabízejí i připojení k GSM mobilní síti. Díky tomu můžete s návštěvníkem u dveří komunikovat prostřednictvím mobilního telefonu.

S nahráváním
ASSA ABLOY Digitální dveřní kukátko Yale DDV5000 záznam – akce

Paměť

Velikost paměti určuje, kolik záznamu kukátko pojme. V praxi se setkáte se třemi typy pamětí – interní, externí a cloud. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody.

Typ paměti Výhody Nevýhody
Interní Ukládá přímo do paměti zařízení Pro stažení potřebujete připojit kukátko k počítači, menší kapacita paměti
Externí Nahrajete až 32 GB záznamu v závislosti na vlastnostech kukátka Vyžaduje externí SD kartu
Cloud Přístup k záznamům odkudkoliv Náročnější zálohování, vyšší cena zařízení

Funkce

Kromě standardního zobrazení návštěvníka umí kukátka i celou řadu dalších užitečných funkcí. Ty buď rozšiřují možnosti kukátka anebo zdokonalují stávající vlastnosti.

 • Infračervené přisvícení – kukátko má u kamery červenou diodu, díky které dosahuje kvalitního záznamu i při sníženém osvětlení.
 • Funkce zvonku – vedle kamery kukátka najdete tlačítko, které nahrazuje běžný zvonek. Tato funkce se často kombinuje i s notifikací na telefonu.
 • Mikrofon pro obousměrnou komunikaci – díky tomuto bezpečnostnímu prvku můžete komunikovat s návštěvníkem přede dveřmi bez toho, abyste ho pustili dovnitř.
Ostrý obraz
Yale digitální dveřní kukátko Auto Imaging (5800)

Značky

Výrobě digitálních kukátek se věnuje poměrně úzká řada výrobců. Levná kukátka nabízí značka Richter, jejich zařízení seženete už kolem 1 000 Kč. Značky YALE a Eques patří k výrobcům střední třídy kukátek s některými pokročilými funkcemi. Pokud sháníte opravdu high-end zařízení, vybírejte mezi značkami Secustron a Smart GSM.

Cena

V obchodech seženete digitální kukátko v rozmezí od 1 000 Kč až do 10 000 Kč. Nejlevnější kukátka jsou pouze digitální alternativou k běžné optice. Zařízení s pokročilými funkcemi, připojením k Wi-Fi a mobilnímu telefonu seženete v rozmezí od 3 000 do 5 000 Kč. Nejdražší kukátka nabízejí navíc například GSM připojení k mobilní síti.

Otázky a odpovědi

Co je digitální kukátko?

Digitální kukátka patří k technologicky pokročilé alternativě klasických dveřních kukátek. Jejich velká výhoda spočívá především v jejich bezbariérovém přístupu k uživatelům. Zatímco při využití běžných kukátek přikládáte oko přímo k optice zařízení, digitální zařízení ukazuje obraz na LCD displeji. Díky tomu se hodí pro seniory s pohybovým omezením nebo pro osoby s růstovými poruchami. Digitální kukátka zároveň disponují pokročilými funkcemi jako Wi-Fi připojení nebo záznam obrazu.

Jak vybrat digitální kukátko?

První, co budete muset zkontrolovat je šířka dveří. Poté již hraje velkou roli to, kolik budete moci do kukátka investovat a co vše od kukátka očekáváte. Důležitá je zejména velikost zorného úhlu a kvalita rozlišení.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
Pro nenáročné uživatele
Dotykový LCD displej
S integrovaným zvonkem
S nahráváním
Ostrý obraz
Image
Produkt
Secutek Digitální dveřní kukátko – 3,5" LCD
Eques VEIU Mini 2 – Gray digitální dveřní kukátko VEIUMINI_2-GR
Secutek Secutek Digitální dveřní kukátko TS-1603 – 4,3 LCD, IR, PIR Černé
ASSA ABLOY Digitální dveřní kukátko Yale DDV5000 záznam – akce
Yale digitální dveřní kukátko Auto Imaging (5800)
Cena ca. 1 400 CZK ca. 4 600 CZK ca. 2 300 CZK ca. 2 200 CZK ca. 4 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Jakub Černý

About the Author

About the Author

Pracuji v oblasti informační technologie a mým největším koníčkem jsou tedy počítače. Rád relaxuji při hraní počítačových her, ale díky mému zájmu o hudbu zkouším také pomocí těchto technologií tvořit vlastní melodie. Mám i velký okruh přátel, rád cestuji a užívám si společenského života. K psaní produktových článků a copywritingu jsem se dostal spíše náhodou. Díky této možnosti si velmi rozšiřuji svoje dosavadní znalosti nejen z technické oblasti. O získané nové informace se rád podělím s ostatními.