Nejlepší digitální voltmetry 2024 a jak vybrat

Změří velikost napětí.

Autor: Michal Pavlíček | Aktualizováno: Únor 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Neven V18D DC0-100V 0.28' LED digitální voltmetr červená

Jak vybrat digitální voltmetr

  • Jedná se o elektrický přístroj, který měří velikost napětí.
  • Digitální varianta se vyznačuje vysokou přesností, snadným použitím a případně doplňkovými funkcemi.
  • Využití je jak v domácích, tak venkovních podmínkách pro zjištění napětí.

Digitální voltmetr - náš výběr

Digitální voltmetry do autozapalovače

Panelové digitální voltmetry

Zobrazit kompletní nabídku digitálních voltmetrů

Jak vybrat digitální voltmetr

  • Jedná se o elektrický přístroj, který měří velikost napětí.
  • Digitální varianta se vyznačuje vysokou přesností, snadným použitím a případně doplňkovými funkcemi.
  • Využití je jak v domácích, tak venkovních podmínkách pro zjištění napětí.

Kvalitní voltmetr

Volmetr je elektrický přístroj, který slouží k měření velikosti elektrického napětí, případně k měření úbytku napětí. Zatímco dříve se běžně používali voltmetry analogové, dnes již převládají voltmetry digitální s vyšší přesností. Na obyčejný digitální voltmetr v obchodech narazíte zřídkakdy, zpravidla bývají součástí pokročilejších multimetrů.

Stejně jako u kteréhokoliv jiného zařízení bude každý dbát na to, aby zakoupil co možná nejlepší a celkově spolehlivé zařízení. Otázkou však vždy je, jak kvalitní digitální voltmetr poznat? Podíváme se na několik kritérií, které by měl rozhodně splňovat.

Volmetr zkouší napětí autobaterie

Digitální voltmetr je přístroj, který změří napětí, iStock / Ana-O

Bezpečnost

Voltmetr je přístroj, který musí splňovat určité normy, aby práce s ním nepřinášela rizika, která uživatel rozhodně podstupovat nechce. U každého voltmetru proto zkontrolujte, zda plní bezpečnostní třídu alespoň CAT III/600V. Ačkoliv budete například měřit jen běžné napětí 230 V, nikdy si nemůžete být jisti, jaké napětí se skutečně objeví. Lze říci, že pokud často měříte v neznámém prostředí, kde elektrické rozvody neznáte, doporučuje se využívat voltmetry s vyšší bezpečnostní třídou, například CAT IV/600V.

Bezpečnostní třídaVyužití 
CAT III/600Vdomácí podmínky 
CAT III/1000Vdomácí podmínky, větší napětí 
CAT IV/600Vprofesionální využití / voltmetry

Měřící šňůry

Digitální voltmetr
Neven V18D DC0-100V 0.28' LED digitální voltmetr červená

Na měřících šňůrách zdánlivě není co pokazit, ale je nutné vzít v potaz, že právě ty budete mít často v rukách a měly by být vyrobeny z kvalitních materiálů a současně zabezpečené proti tomu, abyste se nechtěně dotkly nežádoucích částí. Kvalitní voltmetry proto mají vysoce odolné materiály a ergonomické hroty.

Helma, solární panel a voltmetr

Měřící šňůry by měly být dostatečně odolné, iStock / PeopleImages

Vnitřní konstrukce

Neméně důležitá je také konstrukce a zpracování, které by mělo na první pohled působit robustně a spolehlivě. Důraz by měl být kladen i na dostatečně dimenzované pojistky, které v krajním případě dokáží zařízení vypnout.

Elektrické poškození

Každý kvalitní voltmetr, respektive multimetr, by měl být též konstruován tak, aby odolal elektrickému poškození, ke kterému může dojít například jen nevhodným nastavením ze strany uživatele. Drobná chyba by proto neměla být ještě důvodem, aby zařízení přestalo trvale fungovat.

Měření

Digitální voltmetry do autozapalovače
Voltmetr LCD Měřič napětí autobaterie 12-24V

Voltmetr je v prvé řadě měřící zařízení a tak vás může zajímat jeho rychlost. Jinými slovy, kolik měření zvládne za jednu vteřinu. I základní modely by měly zvládat zhruba 4 měření za jednu vteřinu, profesionální a dražší přístroje i výrazně více. Důležitá je také přesnost naměřených hodnot, která se u běžných přístrojů pohybuje od 0,1 % do 1 %. Laboratorní voltmetry jsou samozřejmě ještě přesnější a přesnost se může pohybovat i kolem 0,01 %.

Odolnost

Digitální voltmetr budete jistě používat v různých situacích a na různých místech, někdy i hůře přístupných. Snadno se tak stane, že vám například upadne. Proto přijde vhod odolnost vůči pádům. Některé typy voltmetrů mají garantovanou odolnost vůči pádům ze zhruba 2metrů, což je například výška při měření nad úrovní hlavy. S odolností souvisí i stupeň krytí IP, který vám prozradí, zda může daný voltmetr pracovat ve vlhkém či prašném prostředí. Opět to závisí na tom, kde jej hodláte běžně používat.

Konektivita

Některé moderní modely digitálních voltmetrů již mají také USB výstup pro propojení s počítačem, díky čemuž můžete naměřené hodnoty ihned synchronizovat. V některých případe je dokonce možné provádět pravidelné měření v předem navolených intervalech.

Spotřeba

Panelové digitální voltmetry
STUALARM 199,9mV WPB5035-DC voltmetr panelový digitální

Digitální voltmetr je poháněn vloženými bateriemi, může jít buď o dobíjecí články nebo i obyčejné tužkové baterie typu AA. V obou případech je však pro vás klíčové, aby byla spotřeba energie co možná nejmenší a vy jste uprostřed práce nemuseli řešit, zda při sobě máte náhradní baterie.

Víte, že…?

Voltmetr by měl splňovat několik důležitých kritérií. Jde o kvalitní konstrukci, bezpečné zpracování, odolnost i dostatečně přesně měření.

Ceny

Digitální voltmetry jsou velmi dostupnými zařízeními a pro nenáročné a především občasné domácí použití je pořídíte již za několik málo sto korun. V nabídkách je mají i některé běžné obchodní domy. Pokud jste však elektrikář, oceníte kvalitnější přístroje, zpravidla již nazývané multimetry. Jejich cena se v závislosti na funkcích a kvalitě zpracování může pohybovat od 500 Kč výše, přičemž nesmí vás překvapit cena i v řádech několika tisíc korun.

Otázky a odpovědi

K čemu slouží voltmetr?

Digitální voltmetr je navržen jako zařízení měřící aktuální elektrické napětí, případně úbytek elektrického napětí.

Hodí se digitální voltmetr s USB konektorem?

Náročným uživatelům rozhodně ano. Díky přítomnosti USB konektoru je jej možné propojit s počítačem a například zajistit plně automatizované a pravidelné měření s odesláním hodnot do počítače.
Zobrazit kompletní nabídku digitálních voltmetrů