Nejlepší dilatační pásky 2024 a jak vybrat

Neocenitelná v mnoha situacích.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Červenec 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Chemos dilatační páska samolepící pro nivelační hmoty LMS 5 - 25 m

Jak vybrat dilatační pásku

 • Dilatační pásky se využívají všude, kde se počítá s rozpínavostí materiálu. Použijete je při pokládce plovoucích podlah, montáži schodiště a vylévání nivelačních nebo anhydritových hmot.
 • Stěžejním kritériem výběru dilatační pásky je její výška. Ta se nejčastěji pohybuje mezi 100 až 200 mm.
 • Výhodou dilatační pásky jsou nejen její dilatační vlastnosti ale i zvuková odolnost.
 • Vlastnosti pásky zamezí přechodu zvukových vln do svislých částí stavebních konstrukcí.

Dilatační páska - náš výběr

Murexin páska dilatační MUREFLEX RS 50 20bm
Výrobce: MUREXIN
Typ: hydroizolační
Použití: vnitřní i venkovní
Zobrazit více
Murexin MUREFLEX RS 50 je samolepicí dilatační páska z kvalitního polyetylenu s délkou 20bm. Užití se nachází převážně na povrchu stěn a podlah, kde působí jako tlumič zvuku a napětí. Páska je vhodná pro betonové podlahy, dlažby a samonivelační hmoty. Vhodná pro interiér i exteriér.
Zobrazit méně

Samolepící dilatační pásky

Zobrazit kompletní nabídku Dilatační páska

Jak vybrat dilatační pásku

Jak funguje dilatační páska

Často se setkáváme s názory podlahářů, že dilatační pásku nahradíte akrylovým tmelem. Opak je ale pravdou. Na rozdíl od různých tmelů a silikonů dilatační páska funguje jako mantinel mezi podlahou a zdí.

Lepení podlahy páskou

Dilatační páska najde své využití na stavbě, iStock /Ruslan Sidorov


Dilatační páska vyniká svými vlastnostmi – je schopná se smrštit až na 70 % svojí původní tloušťky a tak vhodně usměrní rozpínání i v tomto ohledu problematických materiálů. Oproti tmelu ale vyniká i dalšími vlastnostmi:

 • tepelně izolačními vlastnostmi,
 • ohebností a trvalou pružností,
 • chemickou odolností,
 • jednoduchou zpracovatelností.

Práce s páskou je navíc jednodušší než s klasickým tmelem. Pásky přilepíte na zeď a více se o ni nestaráte. Odpadá vám tak práce s plnicí pistolí a ruce umazané od tmelu. Navíc nemusíte čekat, až tmel vytvrdne. Páska je připravená okamžitě a práce s ní je rychlejší.

Víte, že…?

U pokládky věnujte dostatečnou pozornost všem nástěnným prvkům. Zejména v okolí radiátorů, přímotopů a tepelných žebříků dbejte na její pečlivou pokládku a instalaci. Právě v těchto místech se podlahové krytiny rozpínají nejvíce.

Velikost pásky

Dilatační páska
Chemos dilatační páska samolepící pro nivelační hmoty LMS 5 - 25 m

Šířka a výška pásky jsou nejzásadnějším parametrem při výběru.

Výška

Použijete pásku při vylévání nivelační hmoty nebo potřebujete zaplnit mezeru mezi schodištěm a stěnou? Všude tam totiž dilatační pásku využijete, potřebujete ale vědět jak vysokou.
Dilatační pásky se běžně prodávají ve výškách 80 až 200 milimetrů. Platí zde to, že páska by měla být alespoň o centimetr vyšší než vrstva stavební hmoty.

Víte, že…?

Při výběru si skutečně nechte drobnou rezervu. O to, že bude páska nevzhledně hyzdit váš obývák se nebojte. Jednou z hlavních výhod dilatačních pásek je jejich snadná zpracovatelnost – přebytečnou pásku jednoduše odříznete ulamovacím nožem.

Lepení podlahy páskou

Dilatační pásky se liší svoují délkou, šířkou i využitím, iStock /Ruslan Sidorov

Šířka

Dilatační páska
P-3750 /75 Páska dilatační rohová

Obecně platí, že čím větší rozpínavost materiálů, tím širší pásku potřebujete. Roztažnost materiálu si spočítáte snadno i sami.

 • Vynásobte nejdelší stěnu s dilatačním koeficientem materiálu a přibližným rozdílem minimální a maximální teploty.
 • Výsledné číslo vydělte procentuální mírou smrštitelnosti pásky, ta se běžně pohybuje kolem 70 procent.

Zdá se vám to složité? Opak je pravdou. Vše vysvětlíme na příkladu.

 • Dilatační koeficient betonu je 0,017 milimetrů na metr při zvýšení teploty o 1 stupeň Celsia.
 • Při maximální délce stěny 5 metrů a předpokladu, že teplotní rozdíly nebudou větší než 10 stupňů Celsia vypadá výpočet dilatace následovně:
 • 5 × 0,017 × 10 = 0,85 / 0,70 = 1,21

Beton se vám tak pravděpodobně neroztáhne o více než 1,2 milimetru. V případě podlahového topení počítejte s vyššími teplotními rozdíly. I tak se ale nemusíte bát. Dilatační pásky se běžně prodávají v šířce 5 nebo 10 milimetrů.

Šířka páskyVyužití
5 mmBěžné stavby v domácnosti
10 mmVětší plochy, venkovní plochy s většími teplotními rozdíly
Více než 10 mmExtrémně namáhané velké plochy, typicky skladovací haly, dílny a další

Víte, že…?

Dilatační páska
Murexin páska dilatační MUREFLEX RS 50 20bm

Tomuto problému se snadno vyhnete. Většina výrobců stavebních hmot a podlahových krytin nabízí vlastní dilatační pásky. Ty jsou testované právě pro styk s konkrétními stavebními hmotami a vy tak máte jistotu, že budou správně fungovat.

Cena

Pořízení dilatační pásky není cenově náročná investice. Nejčastěji se prodávají v balení 50 nebo 100 metrů a seženete je kolem 300 korun.
Pokud potřebujete větší množství, nebojte se poptat pásku na míru. Někteří prodejci dávají při větším odběru množstevní slevu, která se vám vyplatí více.

Výrobci

Jak jsme naznačovali výše, většina výrobců stavebních hmot si vyrábí i vlastní dilatační pásky. Jako velmi kvalitní hodnotíme například výrobce Den Braven, který pásky dodává v praktickém kartonovém balení pro snadnější odvíjení.
Mezi dalšího ověřeného výrobce patří firma Mirelon, která se stala synonymem nejen pro dilatační pásky, ale i pro kročejové izolace a další stavební fólie.
Při výběru dilatační pásky ale její značka nehraje takovou roli. Celá řada stavebnin prodává bezejmenné pásky s výbornými vlastnostmi. Při jejich koupi si ale kromě ceny ověřte i jejich vlastnosti.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat dilatační pásku?

Šířka a výška pásky jsou nejzásadnějším a kromě ceny i jediným parametrem při výběru. Při výběru se zaměřte především na výšku pásky, v určitých případech ale hraje velkou roli i její šířka.

Co ještě vědět?

Při nákupu dilatační pásky si u výrobce ověřte její chemické vlastnosti při kontaktu s vámi vybranými stavebními hmotami. Zejména levnější pásky jsou vyrobené z méně kvalitní pěny a při kontaktu s anhydritovými podlahami mohou ztrácet svoje vlastnosti.
Zobrazit kompletní nabídku Dilatační páska