15 nejlepších dilatačních pásek 2023

Neocenitelná v mnoha situacích.

Autor: Jakub Černý | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
MIRELON PRODOMOS line Dilatační páska PE 5 x 120 mm

Jak vybrat dilatační pásku

  • Dilatační pásky se využívají všude, kde se počítá s rozpínavostí materiálu. Použijete je při pokládce plovoucích podlah, montáži schodiště a vylévání nivelačních nebo anhydritových hmot.
  • Stěžejním kritériem výběru dilatační pásky je její výška. Ta se nejčastěji pohybuje mezi 100 až 200 mm.
  • Výhodou dilatační pásky jsou nejen její dilatační vlastnosti ale i zvuková odolnost.
  • Vlastnosti pásky zamezí přechodu zvukových vln do svislých částí stavebních konstrukcí.

Dilatační páska - náš výběr

Samolepící dilatační pásky

Dilatační pásky s fólií

Zobrazit kompletní nabídku dilatačních pásek

Jak vybrat dilatační pásku

Jak funguje dilatační páska?

Často se setkáváme s názory podlahářů, že dilatační pásku nahradíte akrylovým tmelem. Opak je ale pravdou. Na rozdíl od různých tmelů a silikonů dilatační páska funguje jako mantinel mezi podlahou a zdí.
Dilatační páska vyniká svými vlastnostmi – je schopná se smrštit až na 70 % svojí původní tloušťky a tak vhodně usměrní rozpínání i v tomto ohledu problematických materiálů. Oproti tmelu ale vyniká i dalšími vlastnostmi:

  • tepelně izolačními vlastnostmi,
  • ohebností a trvalou pružností,
  • chemickou odolností,
  • jednoduchou zpracovatelností.
Dilatační páska
MIRELON PRODOMOS line Dilatační páska PE 5 x 120 mm

Práce s páskou je navíc jednodušší než s klasickým tmelem. Pásky přilepíte na zeď a více se o ni nestaráte. Odpadá vám tak práce s plnicí pistolí a ruce umazané od tmelu. Navíc nemusíte čekat, až tmel vytvrdne. Páska je připravená okamžitě a práce s ní je rychlejší.

Víte, že…?

U pokládky věnujte dostatečnou pozornost všem nástěnným prvkům. Zejména v okolí radiátorů, přímotopů a tepelných žebříků dbejte na její pečlivou pokládku a instalaci. Právě v těchto místech se podlahové krytiny rozpínají nejvíce.

Velikost pásky

Šířka a výška pásky jsou nejzásadnějším parametrem při výběru.

Samolepící dilatační pásky
Chemos dilatační páska samolepící pro nivelační hmoty LMS 5 - 25 m

Výška

Použijete pásku při vylévání nivelační hmoty nebo potřebujete zaplnit mezeru mezi schodištěm a stěnou? Všude tam totiž dilatační pásku využijete, potřebujete ale vědět jak vysokou.
Dilatační pásky se běžně prodávají ve výškách 80 až 200 milimetrů. Platí zde to, že páska by měla být alespoň o centimetr vyšší než vrstva stavební hmoty.

Víte, že…?

Při výběru si skutečně nechte drobnou rezervu. O to, že bude páska nevzhledně hyzdit váš obývák se nebojte. Jednou z hlavních výhod dilatačních pásek je jejich snadná zpracovatelnost – přebytečnou pásku jednoduše odříznete ulamovacím nožem.

Šířka

Obecně platí, že čím větší rozpínavost materiálů, tím širší pásku potřebujete. Roztažnost materiálu si spočítáte snadno i sami.

Dilatační pásky s fólií
Mirelon Dilatační páska s folií 5 mm, 120 mm | cena za ks
  • Vynásobte nejdelší stěnu s dilatačním koeficientem materiálu a přibližným rozdílem minimální a maximální teploty.
  • Výsledné číslo vydělte procentuální mírou smrštitelnosti pásky, ta se běžně pohybuje kolem 70 procent.

Zdá se vám to složité? Opak je pravdou. Vše vysvětlíme na příkladu.

  • Dilatační koeficient betonu je 0,017 milimetrů na metr při zvýšení teploty o 1 stupeň Celsia.
  • Při maximální délce stěny 5 metrů a předpokladu, že teplotní rozdíly nebudou větší než 10 stupňů Celsia vypadá výpočet dilatace následovně:
  • 5 × 0,017 × 10 = 0,85 / 0,70 = 1,21
Dilatační páska
MIRELON PRODOMOS line Dilatační páska PE 5 x 200 mm

Beton se vám tak pravděpodobně neroztáhne o více než 1,2 milimetru. V případě podlahového topení počítejte s vyššími teplotními rozdíly. I tak se ale nemusíte bát. Dilatační pásky se běžně prodávají v šířce 5 nebo 10 milimetrů.

Šířka pásky Využití
5 mm Běžné stavby v domácnosti
10 mm Větší plochy, venkovní plochy s většími teplotními rozdíly
Více než 10 mm Extrémně namáhané velké plochy, typicky skladovací haly, dílny a další

Víte, že…?

Tomuto problému se snadno vyhnete. Většina výrobců stavebních hmot a podlahových krytin nabízí vlastní dilatační pásky. Ty jsou testované právě pro styk s konkrétními stavebními hmotami a vy tak máte jistotu, že budou správně fungovat.

Cena

Pořízení dilatační pásky není cenově náročná investice. Nejčastěji se prodávají v balení 50 nebo 100 metrů a seženete je kolem 300 korun.
Pokud potřebujete větší množství, nebojte se poptat pásku na míru. Někteří prodejci dávají při větším odběru množstevní slevu, která se vám vyplatí více.

Samolepící dilatační pásky
RAKO DSAT, Dilatační samolepící páska, šířka 25 mm, 30 bm

Výrobci

Jak jsme naznačovali výše, většina výrobců stavebních hmot si vyrábí i vlastní dilatační pásky. Jako velmi kvalitní hodnotíme například výrobce Den Braven, který pásky dodává v praktickém kartonovém balení pro snadnější odvíjení.
Mezi dalšího ověřeného výrobce patří firma Mirelon, která se stala synonymem nejen pro dilatační pásky, ale i pro kročejové izolace a další stavební fólie.
Při výběru dilatační pásky ale její značka nehraje takovou roli. Celá řada stavebnin prodává bezejmenné pásky s výbornými vlastnostmi. Při jejich koupi si ale kromě ceny ověřte i jejich vlastnosti.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat dilatační pásku?

Šířka a výška pásky jsou nejzásadnějším a kromě ceny i jediným parametrem při výběru. Při výběru se zaměřte především na výšku pásky, v určitých případech ale hraje velkou roli i její šířka.

Co ještě vědět?

Při nákupu dilatační pásky si u výrobce ověřte její chemické vlastnosti při kontaktu s vámi vybranými stavebními hmotami. Zejména levnější pásky jsou vyrobené z méně kvalitní pěny a při kontaktu s anhydritovými podlahami mohou ztrácet svoje vlastnosti.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku dilatačních pásek