Nejlepší podložky pod koberec 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Siltex podložka na koberec E 121 x 183 cm

Jak vybrat podložku pod koberec

 • Podložky je vhodné použít pod jakýkoli typ koberce. Základní dělení spočívá v typu koberce, pro který je podložka určena.
 • Podložky se vyrábí z různých materiálů a mají různé vlastnosti.
 • Při výběru je vhodné vzít v potaz také např. místnost, ve které budou použity.

Podložka pod koberec - náš výběr

Siltex podložka na koberec E 121 x 183 cm
Výrobce: Siltex
Velikost: 183 x 121 cm
Použití: na koberce
Tvar: obdélníkové
Zobrazit více
Tato podložka na koberec Siltex je vyrobená z 100% polykarbonátu. Je průhledná, s rozměry 121 x 183 cm. Dobře chrání koberce před skvrnami od kávy nebo vody a popáleninami od cigaret. Má tupé kotevní nopky pro bezpečné přilnutí a plochý povrch s hladkým strukturovaným vzorem. Produktem nevznikají škodlivé výpary, je recyklovatelný.
Zobrazit méně
Ochranná podložka na koberec AVELI 90 cm XRT-00042
Výrobce: AVELI
Zobrazit více
Ochranná podložka AVELI XRT-00042 na koberce je vyrobena z 100% polypropylenu. Plochu tvoří svislé nopky o výšce 2,7 mm a celková tloušťka podložky je 4,7 mm. Chrání koberec před skvrnami od tekutin a spáleninami od cigaret. Esta površina je matná barva a rozměr je 0,9 metrů.
Zobrazit méně
Playseat Floor MatR.AC.00048
přečíst recenzi
Výrobce: Playseat
Barva: černé
Zobrazit více
Playseat Floor MatR.AC.00048 je gumová podložka o rozměrech 140x55cm. Tento produkt má vrchní vrstvu zdobenou logem Playseat a spodní vrstvu je antiskluzová. Pracuje s cílem chránit parkety a koberce před poškozením během hraní na Playseat sedadlech.
Zobrazit méně
Mujkoberec Original Sporting Zelená
přečíst recenzi
Výrobce: Mujkoberec Original
Barva: zelené
Travní: ano
Tvar: kulaté
Výška vlasu: 3 mm
Zobrazit více
Vánoční stromkový koberec Mujkoberec Original Sporting Zelená je vyroben z krátkovlasého zeleného travního koberce. Jeho spodní strana je vybavena gumovými nopky pro stabilitu a následné snížení pohybu po podlaze. Jeho jednoduchý design může umožnit lepší vizualizaci dárků.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Podložka pod koberec

Jak vybrat podložku pod koberec

Jaké typ vybrat

Kobercové podložky se dají rozdělit na dva základní typy a to podle druhu koberce, pro který je určena.

Kusové koberce

V tomto případě se jedná o jednoduchou protiskluzovou podložku nejčastěji vyráběnou z PVC nebo silikonu, která má podobu síťky. Je vhodná pro použití zejména na parketových nebo laminátových podlahách, na kterých nejvíce hrozí případné uklouznutí. Podložky se vyrábí v různých rozměrech, stejně jako kusové koberce.

Pohled na interiér obývacího pokoje

Podložku můžete umístit pod kusový i metrážový koberec, iStock / KatarzynaBialasiewicz

Celoplošné koberce

Instalace celoplošných koberců na podložku je běžnou praxí zejména v zahraničí, ale své místo si postupně hledá i v České republice. Podložky přináší celou řadu benefitů jako:

 • Prodloužení životnosti koberce
 • Nedochází k jeho drcení proti tvrdému podkladu
 • Zvyšuje komfort zejména při chůzi po koberci
 • Zvyšuje tepelnou i zvukovou izolaci
Podložka pod koberec
Siltex podložka na koberec E 121 x 183 cm

Moderní podložky je možné používat na různé typy povrchů jako je např. hrubý beton, staré parkety. Základním požadavkem je suchý, pevný, rovný a čistý podklad. Základní nevýhodu představuje samotná pokládka, která může být náročnější, což se týká i položení samotného koberce.

Typ podložkyVýhodyNevýhody
Pro kusové koberceBrání klouzání koberce na hladkých površíchPrakticky se jedná pouze o jeden typ podložky
 Mají bezpečnostní funkci 
 Na výběr různé rozměry, případně metráž 
Pro celoplošné koberceZvyšuje životnost koberceNáročnější instalace, která vyžaduje přesný postup
 Vyšší komfort při chůzi 
 Vyšší tepelná a zvuková izolace 

Jaký materiál vybrat

Na výrobu podložek pod koberec se používají různé materiály, nejčastěji se pak jedná o PU podložky nebo podložky z gumy. U protiskluzových podložek pod kusové koberce je nejčastějším materiálem PVC nebo silikon.

PU podložky

Výrobním materiálem jsou v tomto případě recyklované izolace, matrace apod. Tyto materiály se nadrtí na drobné části, následně se očistí a při vysokých teplotách se zpracují do tvaru válce s požadovanou hustotou. Následně se řežou výsledné podložky s danou tloušťkou, které se dále laminují vhodnou fólií. U některých podložek tohoto typu je také integrovaná nylonová mřížka, která zajišťuje vyšší odolnost výrobku.

Gumové podložky

Podložka pod koberec
Ochranná podložka na koberec AVELI 90 cm XRT-00042

Na výrobu se používá mix izolačních hmot. Zpracování opět probíhá za vysokých teplot v kombinaci s vháněným vzduchem, které materiál formují do potřebného tvaru. Odolnost proti opotřebení zaručují nášlapné vrstvy, kterými se tyto podložky následně opatří.

Podložky z drcené gumy

Základem jsou recyklované pneumatiky, ze kterých se drcená guma vyrábí. Vzniklá drť se opět očistí. Podložka se formuje pomocí pojiva do potřebné tloušťky. Extra odolnost opět zajišťuje nášlapná vrstva. U modernějších provedení jdou podložky vybaveny mřížkou z jutových vláken a PP pásků.

Víte, že…?

U koberců na bílém filcu se doporučuje používat podložky s vyšší hustotou. Filc jako takový není dostatečně pevný a proto neposkytuje kobercovému vláknu oporu. V případě podložek s nižší hustotou by v tomto případě mohlo docházet k promačkávání koberce.

Pohled na interiér obývacího pokoje

Podložky pod koberec mají několik praktických vlastností, iStock / Liudmila Chernetska

Jaké parametry sledovat

Podložka pod koberec
Playseat Floor MatR.AC.00048

V tomto případě se jedná o velmi specifické zboží. Jeho výběr by měl být ideálně konzultován s odborným pracovníkem, který by měl při výběru poradit. Mezi nejčastější parametry, které lze porovnat v tomto případě patří:

 • Tloušťka daného materiálu
 • Míra zvukové a tepelné izolace
 • Maximální možné zatížení
 • Požadovaný komfort při používání koberce

Výběr podložky podle umístění

Při výběru podložek je vhodné vzít také v potaz samotnou místnost nebo prostor, ve kterém bude instalována. Do nejvíce používaných místností jako jsou obývací pokoje, schodiště nebo chodby jsou vhodné zejména podložky se zvýšenou hustotou, které jsou odolnější vůči většímu zatížení. To stejné platí i např. u různých komerčních prostor, případně ubytovacích zařízení. Např. do dětských pokojů nebo ložnic se pak hodí silnější podložky, které zajišťují vyšší komfort při používání koberce.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat podložku pod koberec?

V případě kusových koberců se vždy jedná o protiskluzové podložky, které je nutné volit podle rozměru koberce. Podložky se používají i pod celoplošné koberce, ale v tomto případě mají zcela jinou funkci. V potaz je pak vhodné brát parametry jako míra zvukové a tepelné izolace, zatížení nebo tloušťka materiálu.

Jakým způsobem se udržuje koberec na podložce?

Pokud jsou koberce položené na podložce, je vhodnější údržba suchou cestou. Pokud je třeba čistit koberec na mokro, je vhodné volit kvalitní extraktor, který vyčistí pouze vlákno a nepromáčí celý koberec.
Zobrazit kompletní nabídku Podložka pod koberec