20 nejlepších dílenských židlí 2023

Pevná a jednoduchá.

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Březen 2023

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Geko G10825
77 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat dílenskou židli

 • Základními charakterovými rysy dílenského nábytku je pevnost a jednoduchý vzhled, proto bývá vyroben z robustnějších materiálů, díky kterým zvládne i opravdu velkou zátěž.
 • Při výběru židle si dejte pozor, abyste dílenskou variantu nezaměnily s židlí kancelářskou, která naopak uzpůsobena pro práci v prašném a zátěžovém prostředí zcela jistě není.
 • Na výrobu těchto židlí se používají různé materiály.
 • Konstrukce dílenských židlí by vždy měla být navržena tak, aby poskytovala dostatečné pohodlí při používání, ale zároveň odolala každodennímu namáhání.

Dílenská židle - náš výběr

Dílenské židle Antares

Dílenské židle Nowy styl

Otočné dílenské židle

Zobrazit kompletní nabídku dílenských židlí

Jak vybrat dílenskou židli

Typy

Mezi dílenské židle lze zařadit následující typy

Typ židle Popis
Pracovní PUR Tyto židle mají sedáky a opěradla vyrobena z měkčeného polyuretanu, který je netoxický; židle se vyznačují snadnou údržbou s možností použití dezinfekčních i čistcích prostředků
Dřevěné Klasická pracovní židle; nejčastěji se používá buková překližka, která může být lakovaná nebo laminovaná
Čalouněné pracovní Modely pracovních židlí, u kterých je použité klasické čalounění, potahová látka nebo koženka; všechny materiály by měly být snadné na údržbu
Stoličky a taburety Tato varianta není opatřena opěrkou zad; v případě stoliček se jedná zejména o modely s otočným sedákem; toto sezení je určeno ke krátkodobému používání
Antistatické Jejich konstrukce snižuje elektrostatický náboj; jsou vhodné k použití zejména na pracovištích, kde se vyrábí elektrotechnické součástky

Materiál

Jelikož se u dílenských židlí předpokládá větší zátěž při používání, je výběr materiálu velmi důležitý. Zpravidla se používají následující možnosti:

Dílenská židle
Geko G10825
 • Kov
 • Dřevo
 • Překližka
 • Odolný plast

Další důležitá vlastnost je snadná údržba, která je na místě zejména v prašném prostředí.

Konstrukce

Konstrukce dílenských židlí by vždy měla být navržena tak, aby poskytovala dostatečné pohodlí při používání, ale zároveň odolala každodennímu namáhání. V konstrukčním zpracování počítejte také spíše s užitnou hodnotou než estetickou stránkou.
S ohledem na četnost používání pak volte židle s opěrkou zad nebo bez ní. Spodní část židle pak může být řešena následovně:

Dílenské židle Antares
Antares PROWORK 1290 Taburet C
 • Pevné nohy
 • Kolečka
 • Kluzáky

Židle dále může být vybavena kruhem, který slouží jako opěrka na nohy nebo područkami.

Polohování

Polohování židle zajišťuje správnou ergonomii sezení. S tohoto hlediska je možné se zaměřit na:

Dílenské židle Nowy styl
Nowy Styl černá 40256
 • Nastavení výšky židle – u modelů s vysokým zdvihem je vhodné jejich doplnění o kovový kruh na opěru nohou
 • Nastavení úhlu opěrky zad a sedáku
 • Výškové nastavení područek

Mechanismus

Mechanismus polohování je další aspekt, na který při výběru židle můžete přihlédnout. Nejen dílenské ale také kancelářské židle jsou zpravidla vybaveny jedním ze tří typů polohovacího mechanismu.

Houpací

Jedná se o základní typ, který bývá součástí zejména levnějších výrobků. Tato mechanika pak pracuje s nastavením síly protiváhy podle hmotnosti osoby, která židli užívá. Bohužel u těchto židlí nepočítejte s možností nastavení sklonu a výšky opěrky zad, ani s posunutím nebo sklopením sedáku. Dá se říct, že židle nenabízí žádnou ergonomii sezení, jsou tedy vhodné zejména pro krátkodobé užívání.

Otočné dílenské židle
Geko G10826

Asynchronní

Asynchronní mechaniku najdete u dílenských židlí poměrně často. Tento typ již nabízí možnost židli individuálně nastavit a tím zajistit poměrně vysoký komfort sezení. Nastavení sedáku a opěrky zad je na sobě nezávislé, ale chybí nastavení síly protiváhou. I u těchto modelů se uvádí minimální ergonomie sezení.

Synchronní

Nejvhodnější typ mechaniky pro celodenní používání, protože má skvělé ergonomické vlastnosti, takže podporuje zdravé sezení. Mechanika sice neumožňuje nezávislé nastavení opěráku a sedáku, ale dokáže se přizpůsobit vaší poloze, což zajistí optimální sed. U židlí s touto mechanikou, ale počítejte také s vyšší pořizovací cenou než u předchozích typů.

Víte, že…?

Správnou ergonomií sezení předejdete zdravotním problémům, jako jsou např. bolesti zad či krční páteře. Také se uvádí, že při správném nastavení židle, se zlepšuje celkové pracovní nasazení.

Dílenská židle
Vorel TO-81824

Nosnost

Nosnost dílenských židlí odpovídá zvýšené zátěži tohoto nábytku.

 • Nejnižší hodnota se udává 100 kg, ale zpravidla najdete modely s větší nosností – nejčastěji mezi 120 a 150 kilogramy.
 • Židle s vyšší nosností jak 150 kg jsou pak vhodné zejména tam, kde se předpokládá střídání více uživatelů.

Jako vždy je nutné tento parametr respektovat, v opačném případě dochází ke snižování životnosti výrobku nebo jeho poškození. Mějte také na paměti, že nosnost udává hmotnost osoby při dosednutí, ale ne při houpání. Proto je vhodné volit židle s jistou hmotnostní rezervou.

Dílenské židle Antares
Antares 1290 5050 PU Asyn

Rozměry

U rozměrů židlí jsou důležité následující hodnoty:

 • Šířka sedáku bez područek
 • Hloubka sedáku

Osoby s mohutnější postavou by měly ideálně volit židle s širším a hlubším sedákem, naopak pro drobnější postavy jsou vhodné užší modely s menší hloubkou.

Dílenské židle Nowy styl
Nowy Styl černá 1329

Výrobci a ceny

 • Nejlevnější dílenské židle koupíte i za méně než 2000 Kč. Zpravidla se ale jedná o otočné stoličky a taburety bez opěrek zad. Klasické dílenské židle se začínají objevovat v horní cenové relaci této kategorie a jedná se o modely z překližky s možností nastavení výšky a asynchronním systémem polohování.
 • Od částky 2000 Kč do 5000 Kč již máte na výběr prakticky ze všech typů dílenských židlí od stoliček až po klasické židle vybavené opěrkou zad, područkami i kruhem na nohy. Opět převažuje asynchronní systém polohování.
 • Nad 5000 Kč koupíte kvalitní dílenské židle s možností polohování. Židle jsou z nejrůznějších materiálů, ale většinou jsou opatřeny čalouněním nebo koženým potahem pro vysoký komfort sezení.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat dílenskou židli?

Před samotným výběrem zvažte, zda při práci více sedíte nebo naopak stojíte. Pro časté sezení je vhodné vybírat modely židlí s ergonomickým tvarováním a opěrkou zad. Taková židle sníží riziko zdravotních potíží, protože zamezí sezení v nevhodných polohách.

Jakého výrobce zvolit?

Mezi výrobce tohoto typu nábytku patří např. Antares, Multised, Vorel nebo ALBA.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Zobrazit kompletní nabídku dílenských židlí