Nejlepší djembe 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Duben 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Dřevěný Buben - Djembe vyřezaný, 30 cm

Jak vybrat djembe

  • Djembe je původně africký hudební nástroj. Kvalitu zvuku ovlivňuje zejména použitý materiál a to jak na těle bubnu, tak na jeho hlavě.
  • Volit lze z různých velikostí. Ta pak úzce souvisí s hmotností nástroje. Oba parametry je třeba zohlednit zejména z hlediska účelu používání.
  • I pro tyto hudební nástroje existuje doplňkové příslušenství, do kterého se řadí ochranná pouzdra nebo stojany.

Djembe - náš výběr

Dřevěný Buben - Djembe vyřezaný, 30 cm
Zobrazit více
Djembe je ručně vyrobený africký nástroj s precizním řezbářským zpracováním. Vydlabán do pohárového tvaru, o průměru 30 cm. Může fungovat jako hudební nástroj nebo jako dekorativní prvek interiéru. Hra na djembe umožňuje cvičení rytmiky.
Zobrazit méně
Kangaba KMDM14-CL Djembe bicí nástroj
Zobrazit více
Kangaba KMDM14-CL je djembe vyrobené z dřeva Guen a kozí kůže s ručním pletením. Jeho rozměry činí 36 x 60 cm. Předmět je vyráběný v regionu západní Afriky, konkrétně mezi Mali a Guineou. Povrch kůže není ošetřován, pouze ručně holí žiletkou.
Zobrazit méně
GEWA 10
Zobrazit více
Djembe GEWA Kamballa je vyrobené v Africe a je připravené pro evropské klimatické podmínky. Má rozměry 45 cm na výšku a průměr blány 10"/25 cm, ale rozměry mohou mít malé odchylky, jelikož se jedná o ruční výrobu.
Zobrazit méně

Djembe GEWA

GEWA 10
Zobrazit více
Djembe GEWA Kamballa je vyrobené v Africe a je připravené pro evropské klimatické podmínky. Má rozměry 45 cm na výšku a průměr blány 10"/25 cm, ale rozměry mohou mít malé odchylky, jelikož se jedná o ruční výrobu.
Zobrazit méně
Gewa Djembe Kamballa výška 65cm pr. 12
Zobrazit více
Gewa Djembe Kamballa je ručně vyrobený buben o výšce 65 cm a průměru 12". Korpus je z mahagonu s vyřezávanými ornamenty a opatřen kůže kozí. Nízkoprvkové vázání řemínků garantuje profesionální úroveň ladění. Buben pochází z Indonésie.
Zobrazit méně

Djembe ETNO

Zobrazit kompletní nabídku Djembe

Jak vybrat djembe

Tělo bubnu

Zvuk bubnu je přímo závislý na použitých materiálech. Tradiční materiál je dřevo, ale na našem trhu je možné narazit i na další možnosti jako je plast nebo skelná vlákna.

Hráč při hře na djembe

Zvuk bubínku se mění v závislosti na výrobním materiálu, iStock / monstArrr_

Dřevo

Dřevěné djembe se vyznačují autentickým zvukem, nicméně vždy rozhoduje jeho kvalita a také typ dřeva, které bylo použito. Původní dřevinou, ze které se bubny djembe vyráběly je mahagon. Jedná se o velmi tvrdé a výborně rezonující dřevo. Výroba nástroje je ale velmi náročná. Při výběru bubnu je nutné dát si pozor na velké praskliny, které se mohou časem zvětšovat.

Skelná vlákna

Prakticky se jedná o laminátové bubny, které jsou extrémně odolné. Velkou výhodou je snadnější vydávání tónů při hře. Navíc samotný zvuk je jasnější než u dřevěných bubnů. Tyto syntetické materiály navíc lépe odolávají měnícím se povětrnostním podmínkám, takže nevyžadují časté ladění. Jsou vhodné zejména pro hráče, kteří často cestují, ale i do nejrůznějších učeben, kde je frekvence jejich používání opravdu vysoká.

Plast

Djembe
Dřevěný Buben - Djembe vyřezaný, 30 cm

V tomto případě se jedná o nástroje, které vydávají zvuk, který má do původních bubnů djembe opravdu daleko. Jejich výhodou je ale vysoká hlasitost, nízká váha nebo fakt, že odolávají i velké vlhkosti. Samotný zvuk je poměrně melodický.

Víte, že…?

Nejkvalitnější bubny djembe pochází ze zemí jeho původu a to z oblastí států jako je Guinea, Mali, Burkina Fasso a Pobřeží slonoviny. Zde totiž rostou druhy velmi tvrdých dřevin, které jsou jedinečné svými rezonančními vlastnostmi. Ty pak dávají bubnům jejich nenapodobitelný zvuk.

Hlava bubnu

Hlavice bubnu má stejně jako jeho tělo významný podíl na zvuku, který bude daný model reprodukovat. Hlava bubnu bývá zpravidla potažena kůží. Tradičním materiálem je pak kůže kozí. Kvalita zvuku je pak dána především kvalitou použitého materiálu, ale také jeho případným ošetřením.

  • Hluboké a syté tóny vydávají bubny, na kterých je použita nebělená silná kozí kůže.
  • V případě, že je uprostřed bubnu pruh, byla na jeho výrobu použita hřbetní část kozí kůže, která je prakticky nejsilnější a nejpevnější. Tyto bubny jsou pak považovány za nejkvalitnější.
  • Světlé a bílé kůže byly pravděpodobně bělené. Tyto bubny vydávají spíše střední a vyšší tóny.

Víte, že…?

Djembe GEWA
GEWA 10" Kamballa Djembe

To, jak bude kůže na bubnu napjatá, také ovlivňuje, jaké zvuky bude buben vydávat. Toto napětí je možné průběžně korigovat, respektive více napínat nebo povolovat a tím vlastně nástroj ladit. Napjatější kůže vydává vyšší tóny.

Bubínky djembe

Bubínky djembe koupíte v mnoha různých provedeních, iStock / Oleksandr Gudenko

Jakou zvolit velikost

Velikostí bubnů djembe je vícero. Jejich výběr více méně vychází z osobních preferencí konkrétního zákazníka.

Velikost nástrojePopis
8 až 9 palcůMiniaturní varianta
 Buben vhodný jako nástroj pro děti nebo cestovní
 Hmotnost se pohybuje do 3 kg
10 palcůNástroj vhodný do menších instrumentálních skupin
 Ideální velikost na cesty
 Hmotnost je kolem 4 až 5 kg
11 až 12 palcůVarianta vhodná na procházky, menší venkovní sešlosti s přáteli, i k jevištním produkcím
 Představuje zlatou střední cestu
 Hmotnost se uvádí v rozpětí 5 až 7 kg
13 až 14 palcůProfesionální hudební nástroj
 Disponuje mocným zvukem
 Nabízí bohaté basy
 Hmotnost nástroje se pohybuje kolem 6 až 8 kg

Hmotnost nástroje

Jak už bylo naznačeno výše, hmotnost nástroje úzce souvisí s jeho velikostí. Druhým aspektem, který váhu ovlivňuje je samozřejmě výrobní materiál, respektive masivní dřevo bude vážit podstatně více než bubny z plastu. Třetím faktorem je pak proces výroby. Dobrý řezbář totiž dokáže zpracovat nástroj v menší tloušťce dřeva a to aniž by toto ovlivnilo kvalitu zvuku.
Hmotnost jako takovou je třeba zohlednit pro případný transport a tedy i účel používání bubnu. Za standardní hmotnost je považovaná váha mezi 3 až 5 kilogramy.

Doplňkové příslušenství

Djembe ETNO
Etno Bali Djembe malované 30 cm

I pro tento hudební nástroj lze volit vhodné příslušenství, které se týká zejména přepravy a skladování nástroje, ale také pohodlí při samotné hře.

  • Pouzdra – ochrana nástroje při transportu, ale i skladování nástroje; ideální jsou výrobky z odolných materiálů; madlo a polstrování na ramenním popruhu usnadní manipulaci s nástrojem během cest
  • Stojany – zpravidla jsou vyrobeny z kovu; konstrukce je opatřena třemi stabilními nohami; důležitý je např. úhel náklonu nebo výšková nastavitelnost.

Otázky a odpovědi

Jak vybrat djembe?

Výběr lze přizpůsobit zejména účelu používání. Jiný nástroj se hodí pro domácí produkci a jiný pro profesionální hráče. Vždy je důležitý zejména zvuk, který ovlivňuje materiál těla a hlavy bubnu. Důležitá je také volba velikosti nástroje.

Jakým způsobem se djembe ladí?

Ladění nástroje probíhá dopínáním nebo naopak povolováním kůže bubnu. Obecně se doporučuje djembe dopínat zhruba každé 2 měsíce, aby zůstalo optimálně naladěné.
Zobrazit kompletní nabídku Djembe