Nejlepší stojany na dort 2024 a jak vybrat

Autorka: Klára Machátová | Aktualizováno: Květen 2024

VÍTĚZ SROVNÁNÍ
Otočný stojan
100 %
★★★★★
★★★★★

Jak vybrat stojan na dort

  • Stojany na dort lze rozdělit do dvou základních kategorií podle účelu použití. Tu první představují dekorační stojany, na které se umisťují již hotové dorty. Cukrářské stojany slouží k jejich zdobení.
  • Při výběru stojanu je ve většině případech jeho provedení a design stěžejní záležitostí.
  • Na vzhledu jednotlivých modelů má bezesporu významný podíl také použitý materiál.

Stojan na dort - náš výběr

Orion Servírovací stojan otočný 27cm
přečíst recenzi
Výrobce: Orion
Materiál: plastové
Šířka: 27 cm
Zobrazit více
Stojan na dort Orion poskytuje otáčivou funkci pro jednoduché zdobení dortu. Vyroben z plastu, poskytuje rovinu pro rovnoměrné zdobení. S průměrem 27 cm a výškou 4 cm slouží také jako podnos pro servírování. Barva je bílá.
Zobrazit méně
Maxo Dortový stojan otočný 28 cm + stěrky 3 ks
Zobrazit více
Maxo Dortový stojan, s průměrem 28cm a hmotností 221g, je otočný ve dvou směrech, poskytující flexibilitu při zdobení dortu. Základna je odnímatelná, což usnadňuje čištění. Při přenosu dortu nabízí stabilitu. Součástí stojanu jsou 3 stěrky s různými vzory pro dekoraci.
Zobrazit méně
Orion Servírovací stojan otočný 28cm
přečíst recenzi
Výrobce: Orion
Značka: Orion
Materiál: plastové
Zobrazit více
Stojan na dort značky Orion má otočný podnos o průměru 28 cm. Tento podnos a podstavec jsou z plastového materiálu. Táč je otočný, což umožňuje manipulaci při zdobení dortů. Je také možné dezert na stojanu přímo podávat.
Zobrazit méně

Skleněné stojany na dort

Dřevěné stojany na dort

Plastové stojany na dort

Nordic Ware Stojan na bábovky/dorty s poklopem plastový tyrkysový 50003
Výrobce: Nordic ware
Zobrazit více
Nordic Ware 50003 je stojan na dorty a bábovky s poklopem, vyrobený z plastu, bez obsahu BPA, s rozměry 12,75 x 12,75 x 10,62 cm. Tato značka, jejíž začátky sahají do roku 1946, je známá svými pečícími formami různých tvarů.
Zobrazit méně
Orion Servírovací stojan otočný 28cm
přečíst recenzi
Výrobce: Orion
Materiál: plastové
Zobrazit více
Stojan na dort značky Orion má otočný podnos o průměru 28 cm. Tento podnos a podstavec jsou z plastového materiálu. Táč je otočný, což umožňuje manipulaci při zdobení dortů. Je také možné dezert na stojanu přímo podávat.
Zobrazit méně
Zobrazit kompletní nabídku Stojan na dort

Jak vybrat stojan na dort

Typy stojanů podle účelu použití

Dort je oblíbená pochoutka servírovaná na svatbách nebo narozeninových oslavách. Důležitým pomocníkem při jejich dokončování, ale i prezentaci jsou stojany.

Dort na skleněném stojanu

Stojany na dort jsou praktické i dekorativní, iStock / Elena Elizarova

Dekorační stojan na dort

Tyto stojany jsou určené k umístění hotového dortu, jeho prezentaci i následné servírování. Vhodně zvolený stojan umožňuje dortu na stole dokonale vyniknout. Tyto stojany mohou mít nejrůznější podobu a mohou být vyrobeny z pestré škály materiálů. Designově mohou být velmi jednoduché, ale také neotřelé, originální, zajímavé.

Cukrářský stojan na dort

Tyto stojany zpravidla slouží ke zdobení dortu. To je velmi snadné díky otočné desce, na které je dort umístěný. Některé modely jsou vhodné také pro servírování. I zde je na výběr několik materiálů i provedení.

Různé stojany, různé provedení

Stojan na dort
Otočný stojan

V případě stojanů, které slouží k prezentaci a servírování, bude jeho vzhled poměrně důležitým kritériem. Stojany mohou mít různé provedení, které s designem úzce souvisí. Mezi nabízené varianty patří následující možnosti:

  • Jednopatrové versus vícepatrové stojany – k umístění jednoduchých, ale i složitějších dortů; druhá varianta umožňuje velmi snadno umístit více dortů v různých velikostech nad sebe
  • Stojany s nohou – noha stojanu může mít různou výšku; čím vyšší nohu stojan má, tím lépe dá vyniknout dortu na něm
  • Otočné stojany – tato funkce nemusí být jen u stojanů určených na jejich zdobení; možnost otáčení je velmi praktická např. při fotografování, kdy lze dort nastavit do té nejlepší polohy
  • Stojany s víkem – víko má zpravidla tvar kopule, která chrání dort např. před útoky hmyzu; tyto stojany jsou velmi oblíbené také v cukrárnách při prezentacích dortů

Víte, že…?

Dortové stojany se velmi dobře hodí také na servírování jiných pochutin, jako jsou koláčky a koláče, muffiny, pečené cukroví a další. K servírování drobnějších dezertů jsou velmi efektivní vícepatrové stojany, které umožňují jejich třídění podle druhu apod.

Dort na dřevěném stojanu

Stojany na dort mohou být vyrobeny ze skla, dřeva i plastu, iStock / :AtlasStudio

Z jakých materiálů se vyrábí

Z hlediska materiálů je nabídka stejně pestrá jako u jejich provedení. Mezi nejčastější varianty v současné době patří především plast, kov nebo sklo. Z dalších variant lze zmínit porcelán nebo dřevo.

Plastové stojany

Skleněné stojany na dort
CÔTÉ TABLE Skleněný dortový stojan Pearl, čirá barva, sklo

Plastové stojany patří v nabídkách mezi nejčastější. Výhodou tohoto materiálu je nízká váha i pořizovací cena. Tyto stojany mohou mít různé provedení ať už se tvarů nebo např. různých dekorů týká. Tento materiál je oblíbený také u dortových točen, respektive cukrářských stojanů určených pro jejich zdobení. Výhodu představuje také snadná údržba tohoto materiálu.

Kovové stojany

Stojany z kovu mohou mít minimalistické provedení stejně tak jako velmi zdobné. Oblíbeným kovem, který se na jejich výrobu používá, je nerezová ocel. Setkat se lze ale i s hliníkem nebo železem. Velmi efektivně vypadají se skleněnými deskami. Kovové stojany mohou být těžší a oproti plastové variantě podstatně dražší.

Skleněné stojany

Skleněné stojany jsou oblíbené pro svou nadčasovost i elegantní provedení. Celoskleněné průhledné stojany mohou z dálky navozovat pocit, že dort se vznáší ve vzduchu. Tato varianta se vyrábí s víkem i bez víka. Povrch může být hladký, ale také s dekorem. Skleněné stojany vždy působí velmi dekorativně

Dřevěné stojany

Dřevěné stojany na dort
Andrea House, Dřevěný stojan na dort | hnědá

Dřevo je přírodní materiál, který je nadčasový i co se stojanů na dorty týká. Může se jednat o vysoce elegantní vyřezávaný výrobek až po surový stojan vyrobený z kmene stromu. Druhá varianta je samozřejmě vhodně opracovaná a ošetřená. Dřevěné stojany působí vždy zajímavým dojmem a jsou velmi dekorativní. Dřevo obecně může být náchylnější k poškození při krájení, což je jejich značná nevýhoda.

Porcelánové a keramické stojany

Ani stojany z porcelánu nebo keramiky nejsou na našem trhu výjimkou. Stejně jako u všech předchozích možností mohou mít velmi jednoduchý čistý vzhled, ale také se lze setkat se zcela originálními dílky jak v tvarovém, tak barevném provedení.

MateriálVýhodyNevýhody
PlastŠiroká nabídka na trhuNejsou tak esteticky zajímavé jako ostatní materiály
 Nízká pořizovací cena oproti všem dalším možnostem 
KovLze kombinovat např. se sklemMohou být těžší
 Na výběr jsou různá provedení 
 Snadná údržba 
SkloStojany jsou velmi elegantní, vzhledově efektivníMateriál je křehký, snadno rozbitný
 Mohou disponovat praktickým víkem 
DřevoPřírodní, ekologický materiálVyšší pořizovací cena
 Má velmi efektivní designMohou se hůře udržovat
 Stojany jsou nadčasovéPozor na poničení při krájení dortu
Porcelán, keramikaRůzné designové provedeníMateriál je křehký, snadno rozbitný
 Lze se setkat i s velmi originálními kousky 

Otázky a odpovědi

Jak vybrat stojan na dort?

Výběr stojanu je zpravidla velmi subjektivní záležitostí. Vycházet lze z účelu používání. Ke zdobení jsou vhodné dortové točny, pro prezentaci lze vybírat z pestré škály stojanů v různém provedení jak z hlediska designu, tak výrobního materiálu.

K čemu slouží otočné stojany na dort?

Tyto stojany se nejčastěji používají ke zdobení dortů, které je díky této funkci velmi jednoduché a efektivní. Své místo ale mají i při prezentaci, kdy lze dort snadno natočit dle aktuálních potřeb.
Zobrazit kompletní nabídku Stojan na dort