Drážkovací fréza

Elektroinstalace bude hračka.

ca. 3 800 CZK
ca. 200 CZK
ca. 2 600 CZK
ca. 2 500 CZK
ca. 3 300 CZK

Jak vybrat drážkovací frézu?

  • Drážkovací fréza je přístroj vhodný pro dělání drážek do zdiva. K dostání jsou i frézy, které využijete pro dělání drážek do dřeva.
  • Důležitými parametry při výběru frézy je příkon a otáčky.
  • Zvolit můžete frézu i podle hloubky a šířky drážky.
  • Čistou práci vám umožní fréza s odsáváním.

Druhy

V nabídkách prodejců je celá řada fréz a ty se různě dělí podle toho, k jakému využití slouží a na jaký materiál jsou vhodné. Udělejme si v tom pro začátek pořádek.

  • Horní frézy jsou nástroje určené pro práci se dřevem nebo plastem. Pomocí těchto strojů vytvoříte drážky, opracujete hrany materiálu nebo vytvoříte různé ozdoby.
  • Drážkovací frézy, nebo také drážkovačky jsou nářadí pro práci se zdivem. Můžou to být cihly, beton, sádrokarton apod. Tyto frézy jsou určeny ke tvorbě drážek do zdiva a to například za účelem vedení elektroinstalace nebo potrubí. Dále se v tomto článku budeme věnovat právě výběru těchto zařízení, tedy drážkovaček.
S laserem
FERM WSM1008 drážkovací fréza do zdiva WSM1008

Hloubka a šířka drážky

Podle toho, co drážkou povedete, budete určitě volit velikost drážky. Určitě nemá smysl hloubit stejnou drážku pro vodovodní trubku a elektrický kabel. Co z toho vyplývá pro výběr drážkovací frézy? Jednoduše to, že byste si měli vybrat takový nástroj, který Vám umožní co nejlepší variabilitu práce.

Hloubku drážky ovlivníte tím, že můžete vysouvat nebo zasouvat kotouč, který hloubí drážku. Výrobce by měl uvádět, v jakém intervalu může být kotouč zasunutý či vysunutý. Nejčastějším řešením je několik přednastavených poloh, do kterých můžete kotouč posunout. Pokud máte šest poloh a každý přidá či ubere 5 mm, tak máte frézu s hloubkou řezu 0 až 30 mm.

Šířka hloubené drážky vychází ze šířky frézovacího kotouče, tu uvádí výrobce. Ty se dají měnit jednak dle velikostí a také dle materiálu kotouče, samozřejmě každá fréza má určité minima a maxima, kterými se musíte řídit.
Co se týče nastavení parametrů pro různé velikosti frézy, tak jsou na výběr dvě varianty toho, jak upravit nastavení:

Na dřevo
Fréza na dřevo drážkovací "T" T12 D32 H6,35 B9,4 mm DEDRA 07F122C
  • bez nástrojů
  • s nástroji

Varianta bez použití nástrojů funguje na základě uvolňovacích mechanismů, které jsou zabudované přímo do frézy. Výhoda je v tom, že u sebe nemusíte nosit žádné klíče k povolení nebo utažení.
Varianta s nástroji je pravý opak, kotouč ve fréze uvolníte a utáhnete pomocí nástrojů, nejčastěji díky imbusovému klíči. Tato varianta je výhodná v tom, že dosáhnete pevnějšího utažení a je preferována u výkonnějších fréz.

Příkon a otáčky

U drážkovací frézy se sledují především dva výkonnostní parametry a to:

Výkonná
Einhell Drážkovací fréza do zdiva TH-MA 1300
  • hodnota příkonu
  • počet otáček za minutu.

Na příkonu závisí to, kolik otáček za minutu drážkovačka vytvoří. Logicky platí, že čím vyšší příkon, tím výkonnější je drážkovačka a tím rychlejší bude Vaše práce. Pro hobby využití by Vám měla bezpečně stačit drážkovačka o výkonu do 1700 W. Výkonnější zařízení se hodí pro profesionální využití, kde bude drážkovačka v permanenci pravidelně i několik hodin v kuse.

Příkon má vliv nejen na otáčky, ale také na sílu práce drážkovačky. U příkonu platí čím vyšší, tím lepší. Jak bylo uvedeno, příkon má vliv na rychlost a také na to, jak dobře si poradí drážkovačka s tvrdšími a silnějšími materiály. Pokud si pořídíte slabší nářadí a pustíte se do tvrdého materiálu, můžete motor frézy velmi rychle zavařit.

Kompaktní
GÜDE Drážkovací fréza do zdiva MD 1700 58090

U otáček nelze jednoduše říct, že čím více otáček tím lépe, protože jsou práce, které vyžadují pomalejší chod. Běžné drážkovačky zvládnou přibližně 25000 otáček za minutu (při volnoběhu). Nejlepší zařízení mají možnost nastavit otáčky, tak jak potřebujete. Někdy potřebujete pomalejší chod a citlivě něco opracovat, pro tyto chvíle se hodí mít možnost nastavit si intenzitu otáček.

Odsávání

Kde se dělají drážky do zdiva, tam se práší. Tato jednoduchá pravda má za následek to, že opravdu dobrá drážkovací fréza by měla mít odsávání prachu. Prach můžete odsávat zapojením externího vysavače nebo vysavačem zabudovaným ve fréze, který sbírá odpad do sběrného vaku. Tento parametr je při výběru dobré zohlednit, protože jinak jste závislí na roušce, anebo se prachu nadýcháte, což určitě nikdo nechce.

Výrobci

Drážkovací frézy na trh dodává celá řada výrobců. Ty levnější a méně známé značky můžete pořídit i v obyčejných marketech s potravinami. Pokud chcete vsadit na kvalitu a osvědčené značky, tak vsaďte na hobby prodejnu nebo prodejnu nářadí, kde najdete značky jako Bosch, Makita, Einhell, nebo DeWalt.

Spolehlivá
KRAFT&DELE Drážkovací fréza do zdiva 3100W 06179

Ceny

Dle cen můžeme drážkovací frézy rozdělit na dvě kategorie – pro hobby uživatele a pro profesionály.

1500 – 3000 Kč je cenové rozmezí, které by Vám mělo nabídnout dostatečně kvalitní nástroj, pokud jste domácí kutil nebo řemeslník, který drážkovací frézu nebude potřebovat denně. Za tuto cenu si můžete pořídit drážkovací frézu, která bude disponovat příkonem do 1700 W a s během do 10000 otáček.

5000 až 10000 Kč si na pořízení drážkovací frézy připraví většinou profesionálové, kteří ji budou využívat denně a v dlouhých časových úsecích. V čem je takový rozdíl u těchto fréz oproti těm levnější? Jednak je to výkon a otáčky, za tyto ceny se najdou frézy, které mají příkon klidně přes 2000 W a otáčky se blíží i ke zmíněným 250000 otáčkám za minutu. Dalším faktorem je kvalita provedení frézy – kvalita se liší v tom, že tyto výkonnější frézy jsou masivnější a odolnější. Vyšší kvalitu můžete dostat také v rámci kotoučů, které jsou diamantové a déle vydrží, než se ztupí.

Otázky a odpovědi

Co je stěnová drážkovací fréza?

Tuto frézu je možné použít na vyřezávání drážek do měkčích materiálů jako je vápenec, itong, porobeton nebo sádrové tvárnice. Na různé materiály jsou určeny jiné frézy. Kvalitní nástroj by vám měl umožnit frézy vyměňovat, často najdete v balení několik fréz i nářadí určené pro jejich výměnu.

Lze dělat drážky i jiným způsobem?

Pokud nepatříte mezi profesionály, kteří mají pro drážkovací frézu skutečné využití, můžete pro výrobu drážek použít obyčejnou flexu v kombinaci se speciálním nástavcem. Nástavec je určen k bezprašnému drážkování. díky možnosti připojení na vysavač.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Jméno
S laserem
Na dřevo
Výkonná
Kompaktní
Spolehlivá
Image
Produkt
FERM WSM1008 drážkovací fréza do zdiva WSM1008
Fréza na dřevo drážkovací "T" T12 D32 H6,35 B9,4 mm DEDRA 07F122C
Einhell Drážkovací fréza do zdiva TH-MA 1300
GÜDE Drážkovací fréza do zdiva MD 1700 58090
KRAFT&DELE Drážkovací fréza do zdiva 3100W 06179
Cena ca. 3 800 CZK ca. 200 CZK ca. 2 600 CZK ca. 2 500 CZK ca. 3 300 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena