Jak vybrat horní frézku?
- Horní frézka je elektrické nářadí, které se používá hlavně při práci se dřevem, ale poradí si i plastem, plexisklem, případně plechem. Nejčastěji se používá právě při opracování dřeva.
- Při výběru frézky hrají důležitou roli frézovací nože a upínací kleština.
- O bezproblémový chod se postará dostatečně velký příkon.
- O uživatelský komfort se postarají některé funkce.
Horní frézka - náš výběr





Elektrické horní frézky





Aku horní frézky





Horní frézky Makita





Jednoruční horní frézky





Jak vybrat horní frézku?
Frézovací nože
Srovnávání parametrů začněme u jedné z částí nářadí, které nás zajímá. Samotná horní frézka je v podstatě zbytečná, pokud k ní nemáte frézovací nože, které se označují také jako frézy. Někdy dochází k záměně mezi frézou a frézkou. Paradoxně zdrobnělý název frézka označuje velké elektrické nářadí, zatímco fréza je název pouhého nože, kterým se obrábí materiál.
Při pořízení frézky určitě dostane nějaké frézy. To kolik jich bude a jak budou kvalitní, je pak otázka pořizovací ceny. Ale pokud si koupíte levnější hobby frézku, tak neklesejte na mysli, protože frézy se dají dokoupit.
Frézy se liší jednak tím, pro jaký materiál jsou určeny. Pevnější jsou vyrobeny pro opracování tvrdého dřeva, naopak s méně kvalitními si vystačíte na měkké dřevo. Tady rozhoduje zejména materiál, ze kterého jsou frézovací nože vyrobeny. Ty měkčí jsou železné, pevnější ocelové a nejpevnější diamantové, což se také projeví na ceně.
Na výběr jsou snad stovky různých typů k různému využití. Některá se hodí na tvoření hran, jiná hrany zaobluje, další dělá drážky a to v nejrůznějších rozměrech a tvarech. Stačí si jen vybrat a dokoupit co právě potřebujete.
Upínací kleština
Výše jsme si řekli, že k práci s frézkou potřebujete frézy, které můžete vyměňovat. K jejich vsazení do frézky slouží upínací kleština, na kterou se teď podíváme blíže a to ve dvou ohledech.
Průměr upínací kleštiny
Co Vás může při dokupování fréz zastavit je upínací kleština, respektive její šířka. To, jaký má upínací kleština průměr, stanoví největší možný průměr frézy, který do ní upevníte. Nejvíce fréz se prodává s průměrem 8 mm. Určitě se tedy vyhněte frézkám, které mají menší průměr upínacího prostoru. Náročnější uživatelé budou možná někdy potřebovat frézu i s větším průměrem. Ty největší dosahují průměru až 12 mm. Pokud si koupíte horní frézku s upínáním o průměru 12 mm, tak máte vyhráno, protože můžete používat jakýkoliv nástroj. Samozřejmě si za tento komfort připlatíte několik stokorun navíc.
Systém výměny frézy
Dalším podstatným detailem je to, jak se vyměňuje fréza v kleštině. U moderních frézek se stále více využívá výměna bez použití nástroje jako klíč nebo sklíčidlo. To má výhodu v tom, že nic z toho nemusíte mít neustále po ruce.
Někteří zkušenější pracovníci ale stojí za tím názorem, že právě pomocí sklíčidla dosáhnou nejpevnějšího usazení frézy do nářadí, takže volí tuto variantu výměny. V podstatě se dá říct, že je to vyloženě otázka názoru, každopádně výměna bez nástroje je pohodlnější a nestane se Vám, že vám nějaký silák upínání dotáhne tak, že ho budete mít problém povolit.
Příkon
Dostáváme se k parametrům spojeným s konstrukčním řešením pohonu horní frézky. Tu pohání motor, který čerpá energii z elektrické sítě a přeměňuje ji na příkon. Čím vyšší hodna příkonu, tím silnější má frézka tah a tím lépe si poradí i s tvrdými materiály.
- Pokud pracujete na hobby úrovni a nebude frézku využívat až tak pravidelně, tak si nejspíš vystačíte i se strojem o síle příkonu do 1000 W. Nižší hodnota příkonu se projeví na nižší hmotnosti frézky a příznivě ovlivní i cenu.
- Takové střední frézky pro náruživé kutily nebo méně vytížené řemeslníky si vystačí s příkonem 1200 W až 1500 W. Tyto frézky si poradí snadněji s opracovaným materiálem a práce Vám půjde snadněji od ruky. Zároveň jsou mohutnější a těžší.
- Frézky pro profesionální dílny, kde se nástroje nezastaví i několik hodin v kuse a musí si poradit s nejrůznějšími materiály, ty mají příkon třeba 1700 W a více. S horní frézkou můžete frézovat drážky nebo hrany také do plastů, hliníků a dalších materiálů.

Výkon ovlivní, jaký materiál bude frézka schopna opracovat
Hmotnost
Jak jsme už nakousli v předchozím podnadpise věnovaném příkonu, hmotnost roste se silou frézky. Dá to logiku, výkonnější a silnější nástroj potřebuje větší motor a tím pádem váží více. Výhodou těžšího nářadí je lepší stabilita. Nevýhodou je, že se při přemísťování budete více namáhat.
Přibližné srovnání příkonu a hmotnosti můžete sledovat v tabulce níže:
Příkon | Odpovídající hmotnost |
---|---|
do 1000 W | do 3,5 kg |
1000 – 1500 W | 3,5 – 5 kg |
1500 W a více | 5 kg a více |
Otáčky
S výkonem motoru horní frézky souvisí i to, kolik otáček za minutu udělá. Čím výkonnější, tím více otáček a tím rychleji hotová práce. To vypadá velice snadně, stačí koupit frézku s co nejvyšší hodnotou otáček, například 30000 otáček za minutu. Ale má to háček, někdy se mohou hodit i nižší otáčky. Záleží například na opracovávaném materiálu.
Dřevo se při příliš vysokých otáčkách může začít pálit a moc pomalé otáčky budou třepit hrany opracovávaného povrchu.
Proto je ideální horní frézka s regulací otáček, kdy si sami nastavíte, jak rychlé otáčení frézy chcete. To se může hodit i při různých precizních pracích, kdy potřebujete právě nižší hodnotu otáček.
Hodí se také funkce plynulého startu, kdy frézka po spuštění sama postupně přidává otáčky, takže když ji zapnete, tak Vám sebou prudce neškubne v rukách a neponičí Vám opracovávaný materiál.
Výška zdvihu
V této hodnotě se skrývá odpověď na to, jak hlubokou drážku budete schopni s horní frézkou udělat, případně jak dlouhou hranu oříznete. Levnější frézky se dostanou do hloubky přibližně 60 mm. Ty dražší zvládnou až 90 mm a někdy i více. Rozdíl v ceně nebývá až tak velký a většinou se vyplatí připlatit za více možností, protože kutil nikdy neví, co se mu dostane do dílny k opracování. V požadované výšce si poté frézku zafixujete a můžete se pustit do práce.
Další užitečné funkce
Příhodné je, pokud se k frézce dá připojit vysavač, který Vám hned odsává odpad po frézování. Ten Vám jednak nezavází při další práci a určitě se všem lépe pracuje v čistém prostředí. Navíc malé částečky prachu nebude vdechovat Vy, ale vysavač.
Užitečnou pomůckou je paralelní a obloukové vodítko, které Vás vede, abyste s horní frézkou dokázali tvořit zaoblené a kruhové drážky nebo hrany. Kopírovací kroužek pro změnu po upevnění na frézku vede Váš tak podle šablony, kterou jste na opracovávaný materiál přiložili. Díky tomu dokážete vyrobit totožné kusy. To se hodí, především pokud frézujete ozdobné tvary do nábytku a chceme mít všechny kusy totožné. Stejně tak při frézování spojů potřebujete sourodé tvary, které do sebe dobře zapadnou.
Někdy můžete narazit na problém, že si narýsujete linku, podél které chcete frézovat, ale frézkou si ji stíníte. V tom případě je užitečná frézka s malou LED svítilnou, která Vám na práci posvítí. Pří výběru frézky určitě narazíte i na další vychytávky, kterými se výrobci trumfují.

Horní frézku můžete připojit k odsávání prachu
Výrobci
Dostali jsme se k podnadpisu, kde se budeme věnovat výrobcům horních frézek, a můžete očekávat klasickou skupinu, jako je tomu u elektronického nářadí zvykem. Prim hrají značky jako Makita, DeWalt, Bosch, Extol. U těchto značek si většinou vyberou všichni, protože mají široké portfolio, které je dostupné domácím kutilům i profesionálům. Výhodou těchto známých značek je snadnější přikupování příslušenství, zejména fréz.
Ceny
Cena horní frézky se hodně liší podle toho, jaké od ní máte očekávání. Samozřejmě jinou částku si bude moct dovolit utratit běžný kutil a jinou profík, kterému horní frézka vydělá peníze a investice se vrátí.
Do 5000 Kč je běžná cena pro domácí kutily, kterým stačí méně výkonná frézka o příkonu do 1000 W. Tato zařízení jsou vhodná hlavně na práci s měkčím dřevem. Nižší výkon v kombinaci s nižšími otáčkami neumožní rychlou práci, ale je to spíše stroj na takové „hraní“ si se dřevem. Pozor na šířku upínací kleštiny, vyskytují se tady často typy s šířkou pouze 6 mm.
Od 5000 do 10000 Kč se pohybuje ideální investice pro náročnější kutily nebo méně náročné řemeslníky. Tyto frézky dosahují vyšších výkonů, příkon bude i 1500 W a můžete se občasně pustit i do tvrdších materiálů. Nářadí v horní části tohoto cenového intervalu mívá upínací kleštinu i o průměru 12 mm.
10000 Kč a více je cenovka horní frézky pro profesní využití. To jsou vysoce výkonné frézky, se kterými se můžete pustit do celodenní dřiny a frézovat jednu hranu za druhou. Příkon můžete očekávat i přes 2000 W a tím jak silné a velké to jsou stroje, tak se často prodávají rovnou i s frézovacím stolíkem, který umožní. Zároveň byste za tuto cenu měli chtít dostat bohatou sadu fréz a veškerého příslušenství.
Otázky a odpovědi
Jaké příslušenství k frézce přikoupit?
Jakou horní frézku?
Různé typy produktů porovnejte zde.