Drtič větví

Zužitkujte odpad ze zahrady.

ca. 11 000 CZK
ca. 20 000 CZK
ca. 10 500 CZK
ca. 4 500 CZK
ca. 4 500 CZK

Jak vybrat drtič větví

 • Zahradní drtiče mají dva způsoby drcení větví.
 • Stejně jako u sekaček, tak i drtič větví má dva základní modely pohonu s benzínovým či motorovým pohonem.
 • Nejdůležitějším parametrem je výkon drtiče.
 • V dnešní době je již většina přístrojů vybavena automatickou pojistkou, která zabraňuje vzniku vážného úrazu.

Typy drtičů větví

Zahradní drtiče mají dva způsoby drcení větví. Nejčastějším a nejoblíbenějším modelem je ten, který pro svou funkci využívá rotující nože. Na trhu se však můžete setkat i typem, který má v sobě zabudovaný válec s ostrými hroty.

Nožový drtič větví

Jak již z názvu vyplývá, k ničení větví se používají ostré rotující nože, které jsou schopné rozmělnit dřevo i jiný zahradní odpad na malé kousky. Sekání dřeva pomocí nožů je poměrně hlučnou činností, proto je třeba zvážit dobu drcení, abyste si neudělali nepřátele mezi sousedy. Nožové drtiče si dokáží poradit i se zeleným odpadem. Mezi jeho velkou nevýhodu patří, že nedokáže drtit silnější větve bez problému. Může totiž docházet k zasekávání a ucpávání nožů.

Benzínový nožový
Hecht 6173

Válcový drtič větví

Uvnitř stroje je umístěn rotující válec s ostrými hroty. Proces drcení vzniká díky tlakové desce, která je umístěna hned u válce. Proto tento typ drtiče disponuje automatickým vtahováním, to znamená, že není třeba ručně tlačit na větve k drcení. Zvládne i silnější větve, a pokud dojde k ucpání, je možné použít zpětný chod, kdy se napůl rozdrcené větve vrátí zpět k drcení. Oproti předchozímu modelu je tento typ výrazně tišší.

Drtič se speciálním válcem

Často označován také jako drtič s turbínovým válcem. Ten je dutý a po jeho obvodových stranách jsou speciální nože, které tvoří pomyslný trychtýř, který drtí větve. Nezalekne se ani silnějších větví, protože vzhledem k ostatním typům má nesilnější výkon. Stejně jako u obyčejného válcového typu lze použít zpětný chod, ačkoli díky jiné speciální technologii se v provozu využívá jen minimálně.

Šnekový drtič větví

Je ideálním pomocníkem na malé zahrádky. Nejpodstatnější pro něj je tvrdý materiál, jelikož si nedokáže poradit s měkkým zeleným odpadem. Není schopen jej rozdrtit, ale spíš „přežvýkat“. Může se však s klidem řadit na první místo v hlučnosti.

Elektrický šnekový
Agama FYS-13
Typ drtiče Výhody Nevýhody
Nožový drtič Nízká cena Nižší výkon
  Poradí si i se zeleným materiálem Vysoká hlučnost
    Potřeba tlačit materiál v zásobníku
Válcový drtič Vysoký výkon Vysoká cena
  Silná konstrukce Občasné problémy s ucpáváním
  Poradí si se všemi typy materiálu  
  Automatické vtahování  
Drtič se speciálním válcem Nedochází k ucpávání Nejdražší typ
  Silná konstrukce  
  Automatické vtahování  
  Zvládne i nejsilnější větve  
Šnekový drtič Nízká hlučnost Nezvládá měkký materiál
  Nedochází k uvíznutí Není vhodný pro velké zahrady
  Automatické vtahování  

Typ pohonu

Stejně jako u sekaček, tak i drtič větví má dva základní modely pohonu s benzínovým či motorovým pohonem.

Benzínový drtič větví

Je vybaven spalovacím motorem, který pro svůj provoz potřebuje pouze palivo. Jeho výhodou je silný výkon, který zvládne i velké větve. Oceníte ho, zejména pokud máte rozsáhlou zahradu a potřebujete s drtičem snadno manipulovat. Je třeba však počítat s vyššími pořizovacími náklady, vysokou hlučností a zápachem spáleného benzínu.

Elektrický drtič větví

Postačí pro menší zahrádky, je však nutné mít v blízkosti elektrickou přípojku. Počítejte však i s nižším výkonem při drcení.

Elektrický válcový
Bosch AXT 25 TC 060080330B

Důležité parametry

 • Výkon motoru: Jednoduchou logikou si dokážete jistě odvodit, že čím větší výkon stroj má, tím silnější a delší větve dokáže rozdrtit. Minimální hodnota pro výkon jsou 2 kW, aby drtič odvedl svou práci. Samozřejmě i s vyšším výkonem rostou pořizovací náklady.
 • Průchodnost materiálu: Bývá označována i jako rychlost a udává se většinou v kilogramech rozdrceného materiálu za hodinu. Čím vyšší je hodnota, tím rychlejší bude zpracování zahradního odpadu.
 • Maximální průměr větví: Nejen z hlediska bezpečnosti je důležité zkontrolovat při nákupu i tento parametr. U některých typů se totiž může stát, že pokud vložíte delší větve, než je uvedeno, může s sebou drtič začít házet sem a tam a způsobit tak nepříjemné zranění. Standardní drtiče zvládnou větve v průměru okolo 4 cm.
 • Hmotnost: Chcete-li s drtičem pohybovat v závislosti na tom, kde zrovna budete zastřihovat keře či stromy, myslete i na jeho hmotnost. Aby byla manipulace co nejjednodušší, pohlídejte si jeho váhu, anebo se ujistěte, zda jsou k dispozici pojezdová kolečka.

Příslušenství drtičů

Podavač

Často označován jako násypník. Jak již z předchozích řádků víte, některé typy drtičů mají automatické podávání větví, ale pokud budete chtít drtit menší větvičky či jiný zelený odpad ze zahrady, jistě tohoto pomocníka oceníte. K násypníku ještě dostanete pěchovač, který slouží k posouvání a zatlačování větví do drtícího ústrojí, abyste zpracovali i opravdu nejmenší kousky.

Víte, že…?

Náš tip: Potřebujete-li zpracovat velké množství drobného zahradního odpadu, doporučujeme prostřídat jej s velkými větvemi, aby nedocházelo k častému ucpávání.

Vysoce výkonný
Fieldmann FZD 5015-E

Sběrný koš

Možná vás překvapí, že sběrný koš není součástí všech drtičů. Například u nožového typu se s ním nesetkáte. Nebo místo něj jsou dodávány sběrné pytle. Zatímco válcové stroje koš mají, jsou ještě vybaveny pojistkou, která přístroj nepustí, pokud není odpadní nádoba umístěna správně.

Dalším podstatným bodem je pohlídat si dostatečný objem nádoby, aby práce šla jednoduše od ruky a byla zajištěna její plynulost.

Víte, že…?

Při koupi doporučujeme pořídit drtič s průhledným košem, budete tak mít vždy pod kontrolou jeho kapacitu a stihnete ho včas vysypat, aby nedošlo k ucpání.

SE sběracím vakem
Hecht 6280 XL

Nejznámější značky

 • Hecht: Ne nadarmo, se tato ryze česká značka pyšní ochrannou známku „Hecht – specialista na zahradu“. Řadí se mezi přední distributory v České a Slovenské republice, ale i v Evropě má Hecht své dobré jméno. Zakládá si na férovém přístupu k zákazníkovi, kterému poskytuje nadstandardní poprodejní servis. Jejím cílem je, aby byl výrobek kvalitně a designově povedený, splňoval požadavky zákazníků, byl ergonomicky přijatelný a hlavně bezpečný.
 • Bosch: Je německá značka, která je na trhu od roku 1886. Vyrábí produkty pro automobilový průmysl, ale i elektrické nářadí a domácí spotřebiče. Díky své dlouholeté tradici si značka získala renomé zejména díky své vysoké kvalitě, maximálním výkonem, ale i životností. Ačkoli jejich cena je oproti konkurenci vyšší, s jejich produkty je spokojená řada zákazníků.
 • Fieldmann: Pokud se vám zdá, že název připomíná spíše firmu ze západu, jste na omylu. Tato značka se pyšní českými kořeny. Její výrobky poznáte podle barevné kombinace, s kterou je radost pracovat. V jejím portfoliu najdete produkty nejen pro péči o zahradu, ale i pro dílenskou práci.

Cena

Nyní, když už víte na co se při výběru správného drtiče zaměřit a které značce dát přednost vám ukážeme, kolik takový pomocník stojí.

Cena do 4 999 Kč

V této cenové kategorii narazíte na nožové drtiče s elektrickým pohonem. Jejich maximální objem koše je zde 60 litrů, poradí si s větvemi až do 44 mm a s příkonem do 2 800 W.

Cena od 5 000 do 9 999 Kč

Nyní již můžete vybírat ze skupiny zahradních přístrojů s turbínovým válcem s ocelovými noži. Hravě si poradí s větvemi do 40 mm i díky automatickému podavači. Ve většině případů jsou drtiče stále na elektrický pohon s absencí sběrné nádoby.

Cena nad 10 000 Kč

Jestli přemýšlíte nad koupí dražšího přístroje, určitě neprohloupíte. Poradí si s větvemi do 45 mm a pyšní se také tišším chodem. Díky pojezdovým kolečkům se ani nemusíte bát vyšší hmotnosti zejména kvůli spalovacímu motoru. Budete-li mít štěstí, můžete narazit i na speciální akce, kdy k nákupu můžete dostat navíc jiné zahradní doplňky.

Bezpečnost je důležitá

V dnešní době je již většina přístrojů vybavena automatickou pojistkou, která zabraňuje vzniku vážného úrazu. Jak jsme již zmínili, nejčastějším bezpečnostním prvkem je nespuštění drtiče, pokud není správně umístěn sběrný koš. Nyní vám představíme další prvky, jelikož na vašem zdraví nám záleží.

 • Používejte ochranné pomůcky: Sice by se to stávat nemělo, ale při vkládání větví do podavače může dojít k odlétnutí malé části větve a mohla by vám poškodit oko, či poškrábat pokožku.
 • Vkládejte čistý zahradní odpad: Zejména pokud chcete drtit spodní částí keřů, zkontrolujte, zda na nich nejsou zbytky zeminy, či dokonce volné kameny, které by mohli poškodit rotační nože.
 • Doba používání: V žádném případě nepracujte s přístrojem za deště.
 • Dbejte na pravidelnou údržbu: Drtič časem vyžaduje seřízení, nebo dokonce výměnu některých částí. Nikdy se nepokoušejte ostřit jej sami doma. Neodborným broušením můžete trvale poškodit ostří. Po každém použití nezapomeňte u motorových strojů zkontrolovat průduchy na krytu motoru a odstranit z nich případné zbytky dřevin, aby nebránily přívodu vzduchu a nedošlo tak k jeho rychlému přehřátí.
 • Uskladnění: U elektrických strojů dbejte na správné složení kabelu, aby nedošlo k jeho popraskání.

Otázky a odpovědi

Jak výkonný drtič vybrat?

Výkon patří mezi technické parametry, jenž vám mnohé napoví, např. jak silné větve a jaký materiál dokáže rozdrtit. Zahradní drtič odpadu s elektrickým pohonem potřebuje pro zpracování bioodpadu výkon od 1 500 W až do 2 500 W. Naopak u benzínového stroje počítejte s výkonem kolem 18 000 W.

Co s nadrceným odpadem?

Jak již víte, pořízení drtiče větví není levnou záležitostí. Nicméně pokud budete využívat nadrcený odpad, můžete ušetřit desítky korun za mulčovací kúru. Padne-li vaše volba na zahradního pomocníka s nožovými systémem, bude odpad větší oproti ostatním válcovým neboli frézovým typům. Drobná drť se hodí perfektně do kompostu, jelikož se rychle rozloží a naopak organický odpad s většími kousky můžete použít do vašeho dekorativního záhonu s rostlinami, poskytnout jim dostatečnou vlhkost a zároveň vyzrát na nechtěný plevel.

Různé typy produktů porovnejte zde.

Nomination
Benzínový nožový
Elektrický šnekový
Elektrický válcový
Vysoce výkonný
SE sběracím vakem
Image
Product
Hecht 6173
Agama FYS-13
Bosch AXT 25 TC 060080330B
Fieldmann FZD 5015-E
Hecht 6280 XL
Hmotnost
45 kg
105 kg
30.5 kg
19.4 kg
29 kg
Sběraví vak
Systém drcení
nože
válce
válce
válce
válce
Typ pohonu
benzínové
benzínové
elektrické
elektrické
elektrické
Cena ca. 11 000 CZK ca. 20 000 CZK ca. 10 500 CZK ca. 4 500 CZK ca. 4 500 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena
Johana Malá

About the Author

About the Author

Po vystudování žurnalistiky se věnuji redaktorské práci. Během studií jsem získala řadu zkušeností s psaním textů na různá témata. Specializuji se na produktové články z oblasti kuchyně, protože vaření je další mojí vášní. Zajímám se i o běžnou oblast úklidu, domácnosti, potřeby pro děti, ale s chutí se pustím i do produktů pro dílnu a zahradu. Vše beru jako výzvu, dozvědět se něco nového a o svoje zkušenosti se prostřednictvím psaní produktových textů ráda podělím.