Drtič zahradního odpadu

Chytré řešení pro zpracování zahradního odpadu.

ca. 9 000 CZK
ca. 4 300 CZK
ca. 18 000 CZK
ca. 4 300 CZK
ca. 34 500 CZK
ca. 5 000 CZK
ca. 90 000 CZK
ca. 18 900 CZK

Jak vybrat drtič zahradního odpadu

Zbyla vám na zahradě hromada odpadu ze stromů či keřů a rádi byste jej raději využili, než vyhodili do bio kontejneru? Řešením je zahradní drtič odpadu, který odřezané větve rozdrtí na jemnou drť. Tu můžete vysypat na kompost či použít jako mulčovací vrstvu ke kořenům stromů či jiných rostlin. Tento přístroj si však dokáže poradit i s odpadem z vaší zeleninové zahrádky.

Typ drtiče

Hlavní dělení zahradního drtiče je na základě jeho pohonu. Setkat se lze s elektrickým a benzínovým, který se hodí na zahradu k rodinnému domu. Pokud však vlastníte sady, lesy nebo farmaříte, měli byste se zamyslet nad řešením za traktor.

Elektrický pohon

U zahradního drtiče na elektrický pohon počítejte s přívodním kabelem. To může být sice nevýhodné, ale naopak tichý chod vám zaručí, že nebudete nijak výrazně obtěžovat sousedy. Hodí se na menší zahrady, kde odpadu není příliš mnoho. Mimo uvedené má jednoduchou konstrukci a díky tomu se snadno ovládá. Při přemisťování po zahradě oceníte zejména kola, jenž dělají stroj pojízdný.

Benzínový nožový
Hecht 6173
ca. 9 000 CZK
Aktuálni cena

Benzínový pohon

Už jste někdy slyšeli benzínovou sekačku? Tak přesně tak, někdy i více, je hlasitý drtič větví. Bonusem je však vyšší výkon, a navíc vám nikde nepřekáží kabel. Benzínové drtiče bývají mnohdy robustnější a těžší. Dokonale zapadnou do velké zahrady, kde se očekává i větší množství odpadu.

Verze za traktor

Nyní se od malé zahrady dostáváme až k velkým rozsáhlým sadům. Takový drtič se upevňuje na výstupní hřídel traktoru. Díky tomu, že se stane součástí jiného stroje, je plně mobilní.

Sekací mechanismus

K nejdůležitějším částem zahradního drtiče na odpad patří sekací mechanismus. Opět můžete vybírat z 3 typů.

Elektrický válcový
Riwall PRO RES 3044 B
ca. 4 300 CZK
Aktuálni cena
Typ mechanismu Popis
Nožový mechanismus Nejjednodušší sekací systém najdete u malých a levnějších modelů. Tvoří ho několik rotujících nožů, které jsou bohužel méně výkonné a i hlučné. Základní drtiče si poradí s měkkým odpadem a slabšími větvemi. Ty bohužel mohou stroj i ucpat, pokud do něj vložíte větší množství. Navíc na odpad musíte tlačit, aby ho nože dokázaly zpracovat.
Válcový mechanismus Na rozdíl od předchozího typu si s větvemi sám poradí. Stačí je jen vložit dovnitř a válce si větvemi poradí, aniž by se stroj ucpal. Od takového mechanismu můžete očekávat tichý chod, a přesto vysoký výkon.
Šnekový mechanismus V případě, že dáte přednost profesionálnějšímu řešení zahradního drtiče, setkáte se s mechanismem, který se nazývá šnek. Neumí si poradit s měkkým odpadem, ale bez problému zvládne tvrdší větve, z nichž je schopen vyrobit i pelety vhodné pro kotle.

Víte, že…?

Pokud se vám stane, že v drtiči odpad uvízne, bude se vám hodit funkce zpětného chodu. Ten je jednak bezpečnější, ale ulehčí vám i spoustu času.

Výkon

Výkon patří mezi technické parametry, jenž vám mnohé napoví, např. jak silné větve a jaký materiál dokáže rozdrtit. Zahradní drtič odpadu s elektrickým pohonem potřebuje pro zpracování bioodpadu výkon od 1 500 W až do 2 500 W. Naopak u benzínového stroje počítejte s výkonem kolem 18 000 W.

Ideální průměr zpracovávaných větví by se měl pohybovat kolem 4 cm. Nicméně záleží také na tom, jak výkonný stroj vyberete. Silný drtič zvládne i třikrát větší větve.

Benzínový
Proma MZD-7/70
ca. 18 000 CZK
Aktuálni cena

Víte, že…?

Vyvarujte se příliš dlouhým větvím. Může docházet k zasekávání v sekacím mechanismu, ale hlavně se větev může vymrštit a vás nepříjemně poranit.

Hmotnost

Pokud si myslíte, že hmotnost je bezvýznamný parametr, jste na omylu. Měly byste si uvědomit, že s drtičem se budete pohybovat po celé zahradě. Proto si vyberte takový, který zvládnete jednoduše ovládat a takový, jenž je vybaven pojízdnými koly.

Sběrná nádoba

Sběrnou nádobou, v níž se hromadí odpad, disponuje každý zahradní drtič. Ta bývá nejčastěji vyrobena z pevného plastu nebo jemné tkaniny. Dokáže pojmout od 30 do 60 litrů. Některé stroje naopak disponují pojistkou, které nedovolí stroj pustit bez nádoby.

Top volba
Fieldmann FZD 5015-E
ca. 4 300 CZK
Aktuálni cena

Další příslušenství

Mimo výše uvedenou sběrnou nádobu a pojízdná kola, patří mezi příslušenství i násypníky, pěchovadla, ale i ergonomická madla.

  • Násypník: Na trhu existuje několik typů od obyčejného trychtýře až po násypník ve tvaru připomínající čtyřlístek. Tento typ si dobře poradí s širokými větvemi nebo malými starými stromky.
  • Pěchovadla: Bezpečná pomůcka, díky níž jednoduše stlačíte odpad do zahradního drtiče, aniž byste k sekací části přiblížili ruce a riskovali tak zranění.
  • Ergonomická madla: Ke snadné manipulaci zejména těžkého a plného přístroje slouží ergonomická madla.

Nejznámější značky

Značka bývá mnohdy zárukou kvality, hlavně u dlouhodobě prověřených výrobků, a že jich zrovna v oblasti zahradní techniky je hned několik. Aby vám z toho nešla hlava kolem, představíme jen některé z nich.

Benzínový šnekový
DAKR Panter FD-2 a DV 70 sestava
ca. 34 500 CZK
Aktuálni cena
  • Bosch: Rok 1886 byl přelomovým pro firmu Robert Bosch. V té době byla ve Stuttgartu založena Dílna pro jemnou mechaniku a elektrotechniku. Tím započala výroba kvalitních a spolehlivých přístrojů nejen pro zahradu.
  • Fieldmann: Český zástupce zahradní techniky nabízí kvalitní, a přesto spolehlivé produkty, jenž splňují současné trendy za příznivou cenu.
  • AL-KO: Od roku 1931 tato německá firma působí na trhu, kde mimo zahradních a lesnických přístrojů vyrábí také vzduchotechnické a klimatizační přístroje.
  • Riwall: Další česká značka, nabízející zahradní nástroje, kterou vlastní obchod se zahradnickými potřebami Garland.

Cena

To nejdůležitější si opět necháváme na konec. Je to jednak proto, abychom dodrželi posloupnost odstavců, ale hlavně proto, abyste hned nekoupili první produkt bez jakýchkoliv technických znalostí.

Cena do 5 000 Kč

Při ceně do 5 000 Kč počítejte s levným přístrojem, který bude mimo jiné mít nízký výkon díky elektromotoru. Sekací mechanismus je tvořen z rotujících nožů. Ty u takových strojů zvládnou větve do průměru 4 cm.

Nožový tichý
Stiga Bio Silent 2500
ca. 5 000 CZK
Aktuálni cena

Cena od 5 000 Kč do 30 000 Kč

Jestliže hledáte spolehlivý stroj za rozumnou cenu, měli byste se porozhlédnout v této cenové kategorii. Disponuje elektrickým, ale i benzínovým pohonem. Poradí si se silnějšími větvemi a velkým množstvím dopadu. Váha stroje se často v takovém případě pohybuje kolem 100 kg, avšak to nevadí, pokud disponuje pojízdnými koly.

Cena nad 30 000 Kč

Zde si vyberou zejména farmáři či majitelé zahrad s velkým množstvím porostu. Jedná se však o profesionální stroje, z jejichž používání budete mít jen radost. Výjimkou nejsou ale ani mnohem dražší drtiče, jejichž cena šplhá až k 250 000 Kč.

Jméno
Benzínový nožový
Elektrický válcový
Benzínový
Top volba
Benzínový šnekový
Nožový tichý
Na silnější větve
Elektrický výkonný
Image
Produkt
Hecht 6173
Riwall PRO RES 3044 B
Proma MZD-7/70
Fieldmann FZD 5015-E
DAKR Panter FD-2 a DV 70 sestava
Stiga Bio Silent 2500
HONDA BIO 320
Scheppach Biostar 3000 400 V
Výrobce
Hecht
Garland
Proma
Fieldmann
Dakr
Stiga
Honda
Scheppach
Systém drcení
nože
válce
válce
šnek
nože
nože
válce
Max. průměr větví
3.6 cm
4.4 cm
4.4 cm
4 cm
8 cm
4.5 cm
Hmotnost
45 kg
27 kg
19.4 kg
28.5 kg
51 kg
Typ pohonu
benzínové
elektrické
elektrické
elektrické
elektrické
Výkon
4480 W
3000 W
2800 W
2500 W
2750 W
Příkon
3000 W
2800 W
2500 W
3500 W
Sběrací vak
Cena ca. 9 000 CZK ca. 4 300 CZK ca. 18 000 CZK ca. 4 300 CZK ca. 34 500 CZK ca. 5 000 CZK ca. 90 000 CZK ca. 18 900 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena