Štípačka na dřevo

Příprava dříví na zimu Vám půjde od ruky.

ca. 6 600 CZK
ca. 24 000 CZK
ca. 26 800 CZK
ca. 6 000 CZK
ca. 7 200 CZK
ca. 37 000 CZK

Jak vybrat štípačku na dřevo

Pokud bydlíte v rodinném domě s kotlem na tuhá paliva, nebo máte chalupu a krb, tak štípání dřeva neodmyslitelně patří k přípravě na zimu. Každoroční rituál se sekyrou a špalkem má jisté kouzlo a ušetříte za fitness. Na druhou stranu, ne všichni mají sil na rozdávání, aby naštípali dřevo na celou zimu. Naštěstí je tady pomocník – štípačka na dřevo. Tohle zařízení Vám ušetří síly a čas, stačí správně vybrat. Podívejme se, jak na to.

Druhy štípaček

Štípačky na dřevo se vyrábějí dvě základních provedení a je mezi nimi rozdíl, který zaznamenáte už na první pohled. Rozdíl spočívá v tom, jak se upevňuje špalek do štípačky. Může to být:

  • vertikálně
  • horizontálně
Se stojanem
Scheppach / Woodster HL 760 LS 7t se stojanem

Jak název napovídá, do vertikální štípačky upevníte špalek na „stojáka“ a do horizontální vodorovně, na ležato. Obě varianty sebou přinášejí výhody a nevýhody. Srovnání nabízí tabulka.

Typ štípačky Výhody Nevýhody
Vertikální Vyšší výkon Vyšší pořizovací cena
  Zvládne hrubší a delší špalky Vyšší hmotnost
    Horší skladnost a manipulace
Horizontální Nižší pořizovací cena Slabší výkon
  Nízká hmotnost Zvládne jen užší a kratší špalky
  Dobrá skladnost a manipulace  

Závěr je takový, že vertikální štípačky dřeva jsou stavěny na vyšší výkon a hodí se tam, kde je velká spotřeba dřeva. Pokud vytápíte standardní rodinný dům dřevem, tak je pro Vás řešením právě vertikální štípačka, která štípe dřevo svisle. Tyto štípačky jsou větší a je nutné je ovládat dvěma rukama. Už od výroby musí být uzpůsobeny tak, abyste je dvěma rukama ovládali, protože to má i ochranný aspekt, díky kterému volnou ruku nedáte tam, kde byste o ni mohli přijít.

Naopak horizontální štípačku využijete například na chatě, kde si chcete zatopit v krbu, nebo u menších domů, které vytopíte s menší spotřebou dřeva. Například pokud Vaši rodiče nebo prarodiče žijí sami v menší chaloupce, tak je horizontální štípačka skvělý dárek.

Měkké i tvrdé dřevo
PROTECO 51.06-SV 4000

Pohon

Logicky vzato, když se za Vás namáhá stroj, tak potřebuje nějaký zdroj energie. Na výběr je ze tří variant, které si několika větami představíme.

Spalovací motor

Spalovací motor spotřebovává benzín nebo naftu a jsou výkonnější, tak se používají do větších štípaček, zejména vertikálních. Výhodou je mobilita, můžete s nimi štípat kdekoliv, nepotřebuje zástrčku na elektřinu. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena a také vznikají zplodiny, které během práce bohužel dýcháte.

Elektrický motor

Štípačky s pohonem na elektřinu jsou menší. Některé se spokojí s energií z běžné zástrčky, ale některé musí být připojeny trafem, které jim dodá silnoproud. To se týká větších štípaček a tady je na zvážení, jestli už není lepší sáhnout po štípačce na benzín či naftu. Benefitem je nižší pořizovací cena a naopak mínusem nutnost blízkosti zdroje elektřiny.

Pro farmu a penzion
VARI 14 TON SUPER FORCE

Motor traktoru

Tento typ štípačky je zvláštní tím, že se dodává bez motoru. Důvodem je napojení štípačky hřídelí k motoru traktoru. Takové zařízení se kupují hlavně pro lesníky a dřevorubce, kteří vlastní také traktor. Plusem je nižší pořizovací cena, jelikož štípačka je bez motoru.

Výkonnost štípačky

Různé typy motorů přinášejí různou výkonnost štípačky. Štípačky s elektrickým pohonem standardně přinášení nižší výkon a naopak stroje poháněné spalovacím motorem jsou ty silnější. Jak se ve výkonnosti správně zorientovat? Je to důležité posoudit několik dílčích parametrů, ze kterých si složíte kompletní obrázek o výkonu štípačky.

Příkon

Příkon motoru, tedy jakou sílu je schopný motor a udává se ve wattech (W) či kilowattech (kW). U elektronických a horizontálních štípáček je standardní hodnota příkonu v rozmezí 1500 až 3000 W. Vertikální štípačka je uzpůsobena na větší kusy dřeva, takže potřebuje generovat vyšší příkon a tak by měla být hodnota příkonu aspoň 3000 až 5000 W.

Mobilní
Profi Tools PM4T-370

Vyšší hodnoty příkonu se vyplatí pořizovat pro štípačky například do firem, které se zabývají těžbou a prodejem dřeva. Tady se příkon přemění do rychlosti práce a větší síly, což se využije. Pokud štípačku potřebujete několik víkendů v roce, tak je to plýtvaní Vašimi penězi. Jednak vyšší příkon znamená vyšší cenu a také vyšší spotřebu elektrické energie či pohonných hmot.

Tlaková síla

Druhým aspektem, který rozhodne o tom, jak Vám práce půjde od ruky, je tlaková síla, kterou štípačka umí vytvořit. Jedná se o pomyslnou hmotnost, kterou štípačka působí na špalek dřeva. Čím větší „tíhou“ působí, tím vyšší tlak a tím větší a hrubší špalky můžete porcovat.

Horizontální štípačky většinou generují tlakovou sílu kolem 5 až 7tun. To stačí na měkká dřeva a špalky s menším průměrem. Do štípačky s nižší tlakovou sílu není dobré investovat, protože Vám práce půjde pomalu a budete mít problém s každým sukem.

Elektrická
HECHT 670

Tlaková síla na úrovni 10 až 15 tun je typická pro vertikální štípačky. S takovým zařízením naštípáte i tvrdší dřeva z listnatých stromů a zvládnete i hrubší průměr špalku.

Více než 15 tun je tlaková síla běžná pro ty profesionální štípačky, které dělí na kusy velké klády a poradí si každým sukem a kdejakou tvrdostí dřeva.

Hmotnost

Hmotnost štípačky jsme už zmínili v souvislosti s druhy štípaček. Ty horizontální jsou lehčí, tím pádem se s nimi lépe manipuluje, ale je to vykoupeno právě tím, že si neporadí s tak silnými kusy dřeva. Tyto lehčí stroje se s hmotností pohybují v desítkách kilogramů, takový průměr je mezi 50 a 70 kg.

Dvě rychlosti
VARI 16 TON GAS FORCE

Vertikální stroje jsou masivnější, protože tam působí mnohem větší síly, takže potřebujete silnější materiály, ze kterých je štípačka vyrobena. Tím ztratíte tu snadnou mobilu štípačky, na druhé straně se jedná o pevné zařízení, která váží 100 až 200 kg.

Pokud by Vám chtěl někdo prodat vysoce výkonnou štípačku na hrubé špalíky s hmotností pod 100 kg, tak buďte obezřetní, jestli taková štípačka není silná jen na papíře, případně jestli nemá životnost jednu topnou sezónu.

Velikost štípaných polen

Několik předchozích parametrů spolu souvisí a výsledkem kombinace těchto parametrů je maximální délka a maximální průměr špalku, který byste s touto štípačkou měli štípat.

Jak už bylo několikrát zmíněno, tak horizontální štípačky si poradí s kratšími a tenčími kusy dřeva a vertikální stroje jsou na tom přesně naopak. Maximální velikosti špalků vycházejí z předchozích parametrů, pojďme si proto usnadnit přehled optimálních hodnot jednotlivých parametrů pro oba typy štípaček pomocí souhrnné tabulky:

Optimální parametry pro: Horizontální štípačku dřeva Vertikální štípačku dřeva
Příkon 1500 – 3000 W 3000 – 5000 W
Tlaková síla 5 – 7 t 10 – 15 t
Hmotnost 50 – 70 kg 100 – 150 kg
Průměr polene do 25 cm až 50 cm
Délka polene do 50 cm až 130 cm
Typ dřeva Měkké – smrk, borovice Tvrdé – dub, buk atd.

Typ štípacího klínu

Podobně jako působí klín na sekyře, tak působí i na štípačce. Ostrá hrana se působením tlaku zarývá do dřeva a postupně oddělí vlákna, až se špalek rozpadne na kusy. Ke štípačce určitě dostanete základní klín, abyste s ní mohli pracovat. Ovšem chytré hlavičky vymyslely stejně chytré pomocníky, kteří Vám štípání ještě více usnadní.

Čtyřramenný a šestiramenný klín Vám špalek nerozdělí na dva kusy, ale rovnou na čtyři či šest kusů. To je nepochybně urychlení práce, ale má to háček. Tím, že se tlak rozloží na více ramen, tak klesá síla působení klínu na dané místo a tím pádem se tyto klíny hodí hlavně na menší a užší kusy dřeva.

Prodloužený klín se používá primárně u vertikálních štípaček a pomáhá při štípání delších špalků, hlavně těch, které jsou delší než 100 cm.

Rozšiřující klín pro změnu pomáhá štípat silné špalky, nebo sukovité dřevo.

Ostatní užitečné funkce

Do této kategorie můžeme zařadit položky, které se nedají nějak měřit nebo přesně stanovit, ale hodí se, když je štípačka má.

Stojan pro horizontální štípačky je vynikající v tom, že si můžete nastavit výšku štípače, aby vás rychle nezačaly bolet záda z ohýbání se anebo ruce ze zvedání špalků zbytečně vysoko.

Rychlost vrácení špalku do původní polohy je důležitá pro rychlost práce. Tento parametr závisí na kvalitě provedení hydrauliky stroje a také na Vaší údržbě.

Kolečka jsou pro mobilitu štípačky zásadní. Především vertikální stroj, který Váží více než metrák budete těžko zvedat a nosit.

Bezpečnostní pomůcky jsou při práci se štípačkou nutné. Pokud Vám je prodejce nedá do výbavy ke stroji, tak si je určitě kupte sami. Určitě se Vám budou hodit pracovní rukavice a bezpečnostní brýle.

Výrobci

Při koupi štípačky dříví se také nabízí otázka, od koho zařízení koupit? V první řadě je vhodné preferovat obchody, které jsou stabilní a nabízejí servis. Jak uvidíte za nedlouho, štípačky nejsou levné zařízení a časem se něco může pokazit. Potom je ideální, když máte po ruce servis, který Vám stroj bez problémů opraví.

Když jde o značku, tak nejlepší jsou ty, které jsou ověřené a mají velký výběr. Mezi takové výrobce patří např. Scheppach, GÜDE, Lumag nebo známá Husqvarna či Hecht. U těchto výrobců by si měl vybrat každý podle svých představ.

Cena

Pokud jste se definitivně rozhodli koupit si štípačku, tak je potřeba připravit si finanční obnos. Ten se bude pohybovat určitě v řádu tisíců u domácích uživatelů a u podnikatelů a firem v řádech desetitisíců.

5000 až 10000 Kč je pořizovací cena levnějších štípačů dříví. Za tyto peníze koupíte hlavně horizontální stroje pro menší polena s průměrem do 25 cm a délkou maximálně 40 cm. Tyto stroje působí většinou menší tlakovou sílou, v průměru kolem 6 nebo 7 tun. Tím pádem špalky sekají pomaleji a nehodí se pro velké objemy dřeva.

Od 10000 Kč do 20000 Kč je cena silnějších vertikálních štípačů dříví. Tady si vyberete spalovací motor, příkon 3000 W a více a tlakovou sílu 10 až 12 tun. Díky tomu ty dražší stroje v této kategorii zvládnou i polena s průměrem 40 cm a délkou k 1m. Za tyto peníze koupíte pomocníka, který Vám bez problémů pomůže vytopit rodinný dům. Příprava na zimu půjde hladce.

20000 Kč a více budou do štípače investovat hlavně podnikatelé. S těmito stroji bude dřevo štípat jedna báseň, hlavně díky příkonu kolem 4000 W a tlakové síle 15 t a více. Řekněme, že do 30000 Kč se vyplatí koupit štípačku například k penzionu, kde máte velkou spotřebu dřeva a v zimě potřebujete rychle průběžně štípat podle potřeby.

Více než 30000 Kč do štípačky už investují ti, kteří se zabývají prodejem naštípaného dřeva, a štípačka tady je v permanenci v podstatě celý rok.

Jméno
Se stojanem
Měkké i tvrdé dřevo
Pro farmu a penzion
Mobilní
Elektrická
Dvě rychlosti
Image
Produkt
Scheppach / Woodster HL 760 LS 7t se stojanem
PROTECO 51.06-SV 4000
VARI 14 TON SUPER FORCE
Profi Tools PM4T-370
HECHT 670
VARI 16 TON GAS FORCE
Hmotnost
59 kg
180 kg
185 kg
42 kg
46 kg
249 kg
Max štípací tlak
7 t
12 t
14 t
4 t
7 t
16 t
Typ štípače
horizontální
vertikální
vertikální
horizontální
horizontální
Výkon
2200 W
4000 W
3500 W
1500 W
2000 W
Výrobce
Scheppach
Proteco
Vari
Profi Tools
Hecht
Vari
Max délka polena
52 cm
37 cm
52 cm
Max průměr polena
25 cm
40 cm
25 cm
25 cm
Napětí
230 V
400 V
400 V
230 V
Cena ca. 6 600 CZK ca. 24 000 CZK ca. 26 800 CZK ca. 6 000 CZK ca. 7 200 CZK ca. 37 000 CZK
  Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena Aktuálni cena